Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.8 63×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel almonds natural USA 500g
Nuts - natural almond, 500 g - 338 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B09
4.8 16×
Watch Price/Availability
Bery Jones Oatmeal strawberry porridge with coconut gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 424 kcal
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B06
4.6 69×
Watch Price/Availability
Bery Jones Ginger pieces without SO2 500g
Dried Fruit - ginger, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery070
4.9 1,649×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew natural WW320 0,5kg
Nuts - natural cashew, 500 g - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery155
4.9 78×
Watch Price/Availability
Bery Jones Coconut slices 500g
Nuts - natural coconut, 500 g - 298 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery105
4.7 304×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts and fruit 500g
Nuts - natural almond and cashew, 500 g - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_500B01
4.5 80×
Watch Price/Availability
GRIZLY Student mix 1000 g
Nuts - natural almond, cashew, peanuts and hazelnut, 1000 g - 249 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz028
4.8 121×
Watch Price/Availability
Bery Jones White Quinoa 1kg
Seeds - quinoa, - 149 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery097
4.4 47×
Watch Price/Availability
Bery Jones Freeze-dried strawberries in milk chocolate 250g
Freeze-Dried Fruit - freeze-dried strawberries full of flavour and aroma, coated in a thick layer of smooth milk chocolate (88%) with a cocoa solids content of at least 30%, a perfect combination of sweetness and fruity freshness, a treat for children and adults alike, practical resealable packaging - 796 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_250B02
4.8 65×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed roasted, salted nuts 1kg
Nuts - mix, roasted and salted almond, cashew and macadamia nuts, 1000 g - 499 Kč/1 kg
Great price 499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery091
4.6 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Granola with white chocolate gluten free 420g
Granola - 474 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B04
4.9 60×
Watch Price/Availability
GRIZLY Seed mix 1000 g
Seeds - - 147 Kč/1 kg
Great price 147,- Save 10,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz021
4.7 101×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels peeled 500g
Nuts - shelled hazelnut, 500 g - 658 Kč/1 kg
Great price 329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery008
4.8 36×
Watch Price/Availability
Bery Jones Gluten free gluten free source of fibre 500g
Cereals - gluten-free, extruded, fine banana filling, suitable for milk or yoghurt, made in the Czech Republic, resealable packaging, weight 500 g - 198 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B12
4.5 29×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almonds in Strawberry Yogurt in a 150g Tub
Small Gift Box - a combination of almonds and strawberry yogurt, stored in an elegant cup with a kraft label and a tender message of "I love you," perfectly balanced taste, pleases all the senses, a sweet gesture of love for special moments, made in the Czech Republic
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_150P01
5.0 85×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hulled Sesame 1kg
Seeds - sesame, - 169 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery099
4.9 74×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hemp seed peeled 500g
Seeds - hemp, - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery093
4.8 33×
Watch Price/Availability
GRIZLY Pumpkin seed peeled - pumpkin 1000 g
Seeds - pumpkin, - 199 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz095
4.7 58×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Cashews 500g
Nuts - combination of sweet milk chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of at least 25% and buttery cashew nuts, made from carefully selected ingredients, a great snack for traveling, at work, or with coffee, practical resealable packaging - 518 Kč/1 kg
Great price 259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B05
4.7 33×
Watch Price/Availability
Bery Jones White Chocolate Zabaione Almonds with eggnog flavour 250g
Nuts - roasted almond kernels coated in white chocolate with egg liqueur flavour (76%), perfect with coffee, as a dessert, or as an original gift, ideal for special occasions and everyday snacking, practical resealable packaging - 796 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B02
4.7 55×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts with cranberries 1 kg
Nuts - natural almond, cashew, para and hazelnut, 1000 g - 399 Kč/1 kg
Great price 399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery231
4.8 253×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy Cheese: White Cheddar & Red Leicester 70g
Crispy Cheese - heat dried, 36 g protein per 100 g, weight 70 g, 597 kcal per 100 g - 2,271 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix138
4.8 636×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts natural 250g
Nuts - mix, natural almond, cashew and pecan nut, 250 g - 596 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_250B02
4.5 57×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted unsalted peanuts 1kg
Nuts - roasted and shelled peanuts, 1000 g - 139 Kč/1 kg
Great price 139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B05
24 more... Top
1 ... 45678 ... 62
 
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews