Alza Dny květen 2. týden MPLA322052

Těhotenství týden po týdnu: 17. týden

Catalogue

Article

Aktualizováno

Právě končíte 4. měsíc těhotenství a 17. týden těhotenství by měl být pro vás poměrně klidný a příjemný. Už víte, jestli čekáte holčičku, nebo chlapečka? A mluvíte na bříško? Nezapomeňte, že miminko už nějakou dobu vnímá zvuky z okolí a že lékař už je z ultrazvuku schopný odhalit pohlaví miminka. A to i přesto, že miminko ještě není větší než velká cibule. Přečtěte si, jaké orgány se děťátku v 17. týdnu těhotenství vyvíjí, a na co byste se měla připravit vy.

Plánujeme miminko

Obsah článku 17. týden těhotenství

17. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Pro 17. týden těhotenství je charakteristické, že vaše miminko měří přibližně 16 – 17 cm a prodlužují se mu v tomto týdnu zejména spodní končetiny. Co to znamená pro vás? Že za pár týdnů už možná ucítíte první pohyby! Citlivé maminky, které už mají alespoň jeden porod za sebou, možná už první náznaky pohybů miminka zachytily. Pokud čekáte své první miminko, dočkáte se pohybů přibližně za 2 - 3 týdny. Váha vašeho dítěte se 17. týden těhotenství pohybuje kolem 140 g, takže váží podobně, jako pořádná cibule.

Krevní oběh miminka

Srdíčko miminka pumpuje obrovské množství krve, celých 25 litrů za den. To je až 2 × více, než běžně projde vaším srdcem. Ale nelekejte se, je to tak správně a je to potřeba, aby se ostatní orgány vyvíjely správně. Kdybyste se na toho neposedu mohla podívat, na hlavičce i jinde na tělíčku by mu prosvítala hustá síť vlásečnic, které ženou krev do celého tělíčka. Kůži má miminko sedmnáctý týden těhotenství ještě hodně tenoučkou, nemá totiž podkožní tuk. Ale i to se v 17. týdnu těhotenství mění a tuk se pomalu začne ukládat, jako izolační a ochranná vrstva. Zkrátka aby mu nebyla příliš velká zima, až se dostane k vám na svět.

Vývoj orgánů v 17. tt

I přes to, že má miminko v 17. týdnu zevní pohlavní orgány vyvinuté a na ultrazvuku lze rozeznat pohlaví miminka, pro 17. tt je typické, že se dál vyvíjejí vnitřní pohlavní orgány a tkáně, ze kterých již brzy vznikne děloha, nebo prostata. Dále se vyvíjí i trávicí soustava, konkrétně tlusté střevo, které položí základy fungující trávicí soustavě, ale také imunitnímu systému, a to díky střevnímu mikrobiomu, který se v tlustém střevě ihned po narození usídlí.

Kromě srdíčka usilovně pracují i další orgány, zejména ledviny. Svou funkci začínají plnit částečně i plíce a miminko je testuje – vdechuje i vydechuje plodovou (amniotickou) vodu. Není to úžasné? Opravdu den ode dne se miminko a celé jeho tělo zdokonaluje.

i

Věděla jste, že v 17. týdnu těhotenství dítě už několikrát denně čůrá? Nejde však o klasickou močovinu, ale především plodovou vodu, kterou polyká. Tímto způsobem se miminko podílí na obměňování plodové vody.

Primární reflexy novorozence

Přibližně do 17. týdne těhotenství se u miminka vyvíjí sací a polykací reflex. Oba tyto reflexy patří mezi takzvané primární reflexy, se kterými dítě přichází na svět a které novorozencům už od pradávna napomáhají k přežití. Kdybyste v bříšku měla skrytou kameru, uvidíte, jak miminko trénuje mimiku a následně i zmíněné reflexy. Směje se, mračí, občas pod zavřenými víčky šilhá, ale co je důležité, občas špulí rtíky, cucá si paleček a polyká plodovou vodu. Tyto cviky mu právě pomáhají primární reflexy sání a polykání nastartovat a trénovat.

17. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Sedmnáctý týden by neměl být zvlášť zátěžový. Některé maminky mírně pozlobí zvýšená pigmentace. Pigmentové skvrnky se mohou vytvářet na obličeji a dekoltu, mohou vám mírně tmavnout bradavky i přirození a ve středu bříška se začíná tvořit jakási linka. Tomuto pruhu se říká linea fusca či linea nigra. Veškeré změny jsou způsobené především hormony a pigmentace většinou zmizí v období šestinedělí. Pokud se u vás v těhotenství objeví pigmentové skvrny, dejte si pozor na přehnané slunění a případné spáleniny. Jestliže máte namáhanou kůži vlivem slunečního záření, skvrny vám mohou zůstat i po šestinedělí. Nezapomínejte se tedy mazat vhodným opalovacím krémem.

17. týden těhotenství
17. týden těhotenství můžete na svém těle pozorovat zvýšenou pigmentaci.

i

Jak pečovat o pokožku v těhotenství? Zjistíte v našem článku, který se mimo jiné věnuje také tématu pigmentace.

Hemoroidy v těhotenství

Hemoroidy se vás nemusí vůbec týkat. Ani 17. týden těhotenství, ani později. Pravdou ale je, že i když o tom maminky nerady mluví, hemoroidy potrápí v průběhu těhotenství a brzy po porodu téměř polovinu všech maminek. Důvodů, proč se objeví, je více, mezi nejčastější příčiny patří:

  • Zvýšené prokrvení těla v průběhu celého těhotenství
  • Důsledek nepříjemné zácpy a delší doby strávené na toaletě doprovázené tlačením konečníku
  • Případně až po porodu, po vyvíjeném nitrobřišním tlaku také na oblast konečníku a střev

A jak se hemoroidy projevují? Jde v podstatě o křečové žíly v oblasti konečníku. Jejich vznik doprovází pálení, svědění, nepříjemné pocity, bolest při vyprazdňování a často dochází i k jejich krvácení.

Sedmnáctý týden těhotenství
Na pravidelný pitný režim nezapomínejte ani v 17. týdnu těhotenství.

Jak se hemoroidů zase zbavit?

Při vzniku hemoroidů je dobré vždy kontaktovat lékaře, zejména pokud jste objevila ve stolici krev. Poradí vám s péčí, aby příznaky co nejrychleji odezněly. Většina maminek se hemoroidů zbaví nejpozději v období šestinedělí. Některé ale musí absolvovat drobný chirurgický zákrok. Důležité je hemoroidy nepodcenit a začít s léčbou co nejdříve. Kromě nejrůznějších přípravků – mastiček, krémů, čípků a léků může pomoci i domácí péče:

  • Z bylinek může pomoct dubová kůra či měsíček. Aplikovat můžete ve formě gelů, mastí či koupelí.
  • Dbejte na hygienu, ale vyhněte se parfémovaným mýdlům či vlhčeným ubrouskům.
  • Myslete na pohyb a vyhněte se dlouhému sezení a stání. Pokud delší dobu sedíte, podložte si alespoň nohy do vodorovné polohy a ideálně se jednou za čas projděte.
  • Věnujte se prevenci zácpy. Přijímejte dostatek tekutin, zvyšte v období těhotenství příjem vlákniny a pokud možno se vyhněte projímadlům.
  • Vyzkoušejte cviky k posílení svalů pánevního dna. Začít můžete klidně už 17. týden těhotenství.
Sedmnáctý týden těhotenství – ultrazvuk
Posilování svalů pánevního pomáhá předejít mnohým těhotenským komplikacím. Začít můžete klidně již sedmnáctý týden těhotenství.

i

Jak se zdravě hýbat a cvičit v těhotenství? Poradí vám článek: Fit maminka aneb jak cvičit v těhotenství

Bříško v 17. týdnu těhotenství

Miminko v bříšku roste a zvětšuje se a rozvíjí i děloha. 17. týden těhotenství sahá děloha sahá až k pupíku. Břišní stěna je napjatá, prokrvená a přizpůsobuje se rostoucímu miminku. Vaše bříško už je vidět na první pohled, pustil vás už někdo s bříškem sednout například v MHD? Nebojte se případně ozvat. V následujících týdnech se bříško ještě zvětší a citlivější maminky mohou zpozorovat první otoky nohou. Důležité je se dostatečně hýbat, pít, ale také odpočívat.

Amniocentéza

V minulém týdnu jste absolvovala triple test, který slouží ke zjištění rizika některých vrozených vývojových vad. 17. týden těhotenství je období, ve kterém se pravděpodobně dozvíte výsledky těchto testů. V případě genetické indikace pravděpodobně lékař doporučí ještě aminocentézu, tedy odběr vzorku plodové vody. Amniocentéza může pomoci s diagnostikou nejčastějších vývojových vad.

Tato procedura není povinná a pro maminky může být strašákem. Nenechte se ale vyvést z míry. Triple test je velmi senzitivní a často se stává, že zvýšené hodnoty, tedy pozitivní výsledek ještě neznamená nejhorší. Řiďte se radami lékaře i svým pocitem, hodně komunikujte s partnerem či jinou blízkou osobou. Amniocentéza pro miminko není nebezpečná a pokud chcete vědět na čem jste a jak se miminko vyvíjí, je na místě ji zvážit. Pokud preferujete zcela přirozený průběh těhotenství a porodu, co možná bez zásahů a vyšetření, máte možnost odběr plodové vody vynechat.

Je dobré vědět, že amniocentéza není jediný způsob, jak diagnostikovat nejčastější vývojové vady. Nově mohou maminky podstoupit test ze vzorku krve, což je neinvazivní a zcela bezpečný způsob vyšetření, jehož výsledky jsou známy do 14 dnů. Jediné negativum tohoto způsobu vyšetření je nutnost plného hrazení, jelikož na něj pojišťovna nepřispívá. Maminky tak musí počítat s přibližnou částkou 14 000 Kč, pokud se rozhodnou pro tento způsob vyšetření.

i

Náš článek Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření? vás informuje o dalších vyšetřeních, které vás čekají v průběhu těhotenství.

Tipy pro 17. týden těhotenství:

  • Zpestřete si 17. týden těhotenství a pořiďte si těhotenské šaty, noční košili či pohodlné kalhoty s těhotenským pásem. Protože vám bříško stále roste, volte volnější kousky, aby vám byly i později. Co se týká kojicí podprsenky, u ní je důležité, aby vám padla. Proto na její výběr raději ještě počkejte. Právě v následujících týdnech se vám ještě prsa budou poměrně dost měnit a plnit. Pokud investujete do volnější noční košile, vyberte nějakou s rozepínáním u krku, kvůli pozdějšímu nočnímu kojení.
  • Už v několika článcích jsme upozornili, že vás v těhotenství může potrápit zácpa. Využijte toho, že se v druhém trimestru cítíte poměrně dobře a bříško vás zatím příliš neomezujte a zacvičte si. Variant je mnoho, nemělo by jít o fyzicky náročné cvičení, spíš jde o protažení a zpevnění svalů jako prevence nejrůznějších problémů počínaje zácpou a bolestí zad konče. A pokud necvičíte ráda, zapojte do svého programu alespoň delší procházky.
  • Sex v těhotenství rozhodně nemusí být tabu a konec čtvrtého měsíce, tedy 17. týden těhotenství, to potvrzuje. Pokud se na to cítíte, užijte si s partnerem hezké společné chvilky.

Zajímá vás, co se ve vašem bříšku bude dít na začátku 5. měsíce, tedy v 18. týdnu těhotenství? Přečtete si důležité rady v našem článku, který jsme pro vás připravili.

Print
P-DC1-WEB04
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info