MS hokej BOOST JBL

Xiaomi Redmi Note 5 (RECENZE) – levný telefon s duální kamerou

Catalogue

Review

Aktualizováno

Čínské telefony Xiaomi jsou populární, což se projevuje i na počtu zařízení v naší nabídce. Žádané jsou pořád, zvláště ve střední a nižší střední třídě. Proto jsme se museli podívat na zub i modelu Xiaomi Redmi Note 5, který je drobným vylepšením telefonu Xiaomi Redmi 5 Plus. V čem se liší a v čem jsou stejné? I na to se zaměříme v naší recenzi!

Xiaomi Redmi Note 5, recenze

Recenze Xiaomi Redmi Note 5 – OBSAH

  1. Parametry a cena Xiaomi Redmi Note 5
  2. Obsah balení: Bonusový kryt k telefonu Xiaomi Redmi Note 5
  3. Vzhled a konstrukce: USB-C na Xiaomi Redmi Note 5 pořád chybí
  4. Displej telefonu: Xiaomi Redmi Note 5 testuje ovládání gesty
  5. Výkon a úložiště: Xiaomi Redmi Note 5 má paměti spoustu, grafika je slabší
  6. Baterie a výdrž: Xiaomi Redmi Note 5 zvládne dva dny
  7. Operační systém a software: MIUI pomáhá i plýtvá místem
  8. Fotoaparát: Kvalitou fotografií Xiaomi Redmi Note 5 překvapí
  9. Zhodnocení: Xiaomi Redmi Note 5 nabízí drobný pokrok v mezích ceny
i V čem se liší Xiaomi Redmi Note 5 a Xiaomi Redmi 5 Plus?
  • Xiaomi Redmi Note 5 má duální fotoaparát
  • Xiaomi Redmi 5 Plus má slabší procesor Snapdragon 625
  • Xiaomi Redmi Note 5 má vyšší rozlišení přední kamery
  • Model Xiaomi Redmi 5 Plus podporuje 4K video
  • Android 8.1 Oreo u modelu Xiaomi Redmi Note 5
  • Podpora pro ovládání gesty u novějšího telefonu Xiaomi Redmi Note 5
  • Nižší cena Xiaomi Redmi 5 Plus

Parametry a cena Xiaomi Redmi Note 5

Mobilní telefony do 6000 Kč jsou pro spoustu lidí ideální volbou v poměru ceny a výkonu. Přístroj za tuto částku bude logicky lepší než naprostý základ za tři čtyři tisíce, zároveň ale nevypadá po psychologické stránce tak draze jako mobil za sedm tisíc. Xiaomi to dobře ví, stejně jako zná trendy, které dneska frčí. Xiaomi Redmi Note 5 tedy míří do jednoho z nejzajímavějších segmentů. Co nabízí oproti svým levnějším soukmenovcům?

ModelXiaomi Redmi Note 5Xiaomi Redmi 5 PlusXiaomi Redmi 5
Rozměry158,6 × 75,45 × 8 mm158,5 × 75,4 × 8,05 mm151,8 × 72,8 × 7,7 mm
Velikost displejeIPS 5,99"IPS 5,99"IPS 5,99"
Rozlišení2 160 × 1 080 px2 160 × 1 080 px1 440 × 720 px
Poměr displeje a těla77,4 %77,4 %75,9 %
RAM3/4 GB3/4 GB2/3 GB
Interní paměť32/64 GB32/64 GB16/32 GB
ProcesorQualcomm Snapdragon 636 (8× 1,8 GHz)Qualcomm Snapdragon 625 (8× 2,0 GHz)Qualcomm Snapdragon 450 (8× 1,8 GHz)
Baterie4 000 mAh4 000 mAh3 300 mAh
Fotoaparát zadní/přední12 + 5 Mpx / 13 Mpx12 Mpx / 5 Mpx12 Mpx / 5 Mpx
Bluetooth5.04.24.2
Operační systémAndroid 8.1 OreoAndroid 7.1 NougatAndroid 7.1 Nougat
Dual SIM
Infraport
Cenaod 5 490 Kčod 4 499 Kčod 3 399 Kč

* Ceny k 30. 7. 2018

Obsah balení: Bonusový kryt k telefonu Xiaomi Redmi Note 5

Oranžová krabička je pro mobilní telefony Xiaomi typická. I Xiaomi Redmi Note 5 se v ní prodává, obsah se rovněž nezměnil. Kromě nabíječky s výstupem 5 V a 2 A a datového kabelu s konektorem micro USB však získáte jeden bonus: gumový kryt na zadní stranu telefonu, který zarovná vystouplý objektiv do plochy s telefonem, a ochrání tak tělo zařízení proti většině pádů. Tento kousek příslušenství potěší i proto, že se telefon v pouzdře pořád ovládá velmi dobře, což zdaleka není pravidlem.

Vzhled a konstrukce: USB-C na Xiaomi Redmi Note 5 pořád chybí

Xiaomi Redmi Note 5 je v podstatě jen faceliftem Xiaomi Redmi 5 Plus. Proto se i v této recenzi budeme často odvolávat na starší test. Právě vzhled je ale pojítkem mezi oběma telefony.

Xiaomi používá poměrně klasické linie, na které má jen málokdo vyhraněný názor. Jsou tak obyčejné, že je ani nevnímáte, což odpovídá určení telefonu. Xiaomi Redmi Note 5 je pracant, ne vyfintěná stylovka. Proto více než jemně zaoblené rohy a nepatrně vystouplé krycí sklo displeje zapůsobí ergonomie.

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, vzhled Xiaomi Redmi Note 5, recenze, vzhled Xiaomi Redmi Note 5, recenze, vzhled
Jak si můžete všimnout na fotografiích výše, smartphone Xiaomi Redmi Note 5 svým designem neoslní, avšak ani neurazí.

Přestože je Xiaomi Redmi Note 5 větší, díky tenkému profilu nebudete mít sebemenší problémy nosit ho v kapse kalhot – displej zabírá 77 % plochy. Hned po vytažení vám prsty padnou na vypínací tlačítka nebo ovládání hlasitosti. V této poloze zvládnete palcem zkrotit velkou část plochy – na čtečku otisků ale prst bez posunu telefonu v dlani nedosáhne. Nic vám ale nebrání senzor trefit ještě poslepu v kapse a manipulovat s už odemčeným Xiaomi.

Je tu ještě třetí možnost: využít probuzení poklepáním. Nakonec jsme si zvykli tuto variantu používat nejčastěji, protože funguje za všech okolností. Jen pozorné oko by našlo rozdíly na bocích smartphonu Xiaomi Redmi Note 5. Reproduktor je pořád v pravé části spodní strany, ale mikrofon se zmenšil na jedinou dírku v krytu, zatímco starší model ctil symetrii a počet otvorů byl shodný s reproduktorem.

Drobná změna však umožnila přesunout sluchátkový konektor tak, aby datový a nabíjecí port byly jen pár centimetrů vedle. Škoda že Xiaomi nezvolilo v případě Xiaomi Redmi Note 5 moderní USB-C a stále se drží u varianty micro USB. Nicméně to může být pro některé zákazníky výhoda…

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, vzhled Xiaomi Redmi Note 5, recenze, vzhled Xiaomi Redmi Note 5, recenze, vzhled
Zadní stranu Xiaomi Redmi Note 5 byste si mohli splést s několikanásobně dražším iPhonem X, který ovšem postrádá čtečku otisků prstů.

Nakonec nejvíc změn přinesla zadní strana. Místo jednoho používá Xiaomi Redmi Note 5 objektivy dva, oddělené dvojicí přisvětlovacích diod. Telefon se kvůli jejich umístění do rohu po položení na stůl houpe, ale zase můžete využívat hrátek s hloubkou ostrosti. Snad není třeba zmiňovat, že kvalita zpracování je výtečná. Díly lícují, telefon se nekroutí, nezavrzá ani při ohýbání – konkurenční prostředí ostatně nic jiného ani nedovoluje.

Displej telefonu: Xiaomi Redmi Note 5 testuje ovládání gesty

Displej je v případě Xiaomi Redmi Note 5 identický jako u Xiaomi Redmi 5 Plus, tedy 5,99" IPS panel s rozlišením 2 160 × 1 080 px a krycím sklem Gorilla Glass. Poměr stran 18 : 9 je populární. Hlavně však znamená, že při použití navigačních tlačítek na displeji nepřijdete o dříve používaný formát 16 : 9.

Pokud byste však nechtěli věnovat klávesám Zpět, Domů a Poslední aplikace ani pixel, Xiaomi Redmi Note 5 vám dává k dispozici ovládání gesty v podobě, kterou používá iPhone X: rychlý swipe vzhůru vás vrátí na domovskou obrazovku, tah do půlky s podržením otevře poslední použité aplikace a tah z boku doprostřed vás vrátí o krok zpět.

Funguje to relativně dobře, pokud v klidu sedíte nebo se na ovládání můžete soustředit. Jinak se projevuje to, co u každého ovládání gesty: dotyk je jednoznačný, tah je několik dotyků spojených v jeden pohyb – důležité je, kde pohyb začíná a končí, přičemž vzniká víc okamžiků, kdy se můžete splést.

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, displej Xiaomi Redmi Note 5, recenze, displej Xiaomi Redmi Note 5, recenze, displej
Xiaomi Redmi Note 5 je vybaven trendy displejem s poměrem stran 18 : 9, který můžete ovládat buď postaru virtuálními tlačítky, nebo moderně pomocí gest.

Jakkoli tedy ovládání gesty vnímáme jako efektní, byť nepraktický krok, v případě MIUI ničemu nevadí – stále máte možnost používat klasická dotyková tlačítka. Volba je možná, to je hlavní.

Stejně tak si můžete zvolit i parametry displeje Xiaomi Redmi Note 5. Maximální úroveň jasu bohatě stačí i na slunečný den, nejnižší intenzitu však v noci doporučujeme doplnit „čtecím režimem“, který představuje už známý filtr modrého světla. Vzhledem k masivnímu použití bílé v prostředí systému se tento mód hodí dvojnásob.

Dále můžete zvolit i teplotu barev ve třech krocích (teplé, studené a přirozené) a kontrast (automatický, vyšší, standardní). Pokud byste na displej pořád špatně viděli, lze nastavit velikost písma v šesti úrovních. Možná víte, že Android od verze Nougat umožňuje měnit velikost prostředí a písma. Xiaomi Redmi Note 5 s prostředím MIUI obě menu sdružuje pod jednu položku – s písmem měníte i velikost grafiky.

Výkon a úložiště: Xiaomi Redmi Note 5 má paměti spoustu, grafika je slabší

Už po seznámení s cenovkou vám bude jasné, že Xiaomi Redmi Note 5 nebude a ani nemá být extrémně výkonným zařízením. Při pohledu na 4 GB paměti RAM a 64 GB se ale zarazíte, protože takhle vypadal absolutní high-end ještě před rokem. Ve výsledku je Xiaomi Redmi Note 5 někde na pomezí. Interní paměť je dost velká na to, abyste do hybridního slotu vložili dvě SIMky a neřešili nedostatek místa – po spuštění bude volných 50 GB. Velká operační paměť je zase parádní na multitasking – pokud používáte některé aplikace často, jen zřídka se stane, že by se načítaly od nuly.

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, displej Xiaomi Redmi Note 5, recenze, konstrukce Xiaomi Redmi Note 5, recenze, displej
Ve výbavě Xiaomi Redmi Note 5 zajisté potěší 4 GB RAM a 64 GB interní pamětí. To, co nám chybí, je výkonnější procesor a grafický čip.

Sporným bodem výbavy je procesor Qualcomm Snapdragon 636. To je osmijádrový čip s architekturou Kryo 260, což je mírně modifikovaná kombinace jader Cortex-A73 a A53. Výsledky v benchmarku Antutu vypadají takto:

  • CPU: 57 132
  • GPU: 20 865
  • UX: 31 948
  • Paměť: 6 503
  • Celkové skóre: 116 448

Výsledky sice nejsou směrodatné, ale srovnáním s jinými smartphony dojdeme k závěru, že Xiaomi Redmi Note 5 ztrácí především v oblasti grafiky a pamětí. Jak je patrné, nezáleží jen na velikostech, ale i na rychlosti. Pokud však neplánujete ani za dva roky hrát na Xiaomi Redmi Note 5 nejnáročnější hry, můžete zůstat v klidu, klasické arkády běží plynule, jen u náročnější hry (testovali jsme na Injustice 2) si všimnete, že animace nejsou plynulé. V takových případech má grafický akcelerátor Adreno 509 plné ruce práce.

Baterie a výdrž: Xiaomi Redmi Note 5 zvládne dva dny

Xiaomi Redmi Note 5 možná není ultimátní mobil na gaming, ale v běžném životě stejně maximální rychlost zpracování využijete jen zřídka. Mnohem více si budete vážit dobré výdrže. Už jen 4 000 mAh v baterii je víc, než diktuje průměr. Jen si to srovnejte: iPhone X má 2 716 mAh, Samsung Galaxy S9+ 3 500 mAh, snad jedině Huawei P20 Pro má stejně velký akumulátor. Ale taky o dost vyšší cenu…

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systémXiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém

O baterii zkrátka nemějte péči. Xiaomi Redmi Note 5 vám bez jakýchkoli problémů vydrží i náročné 2 dny provozu.

Zkrátka Xiaomi Redmi Note 5 je vytrvalec. Quick Charge 2.0 je v případě větší baterky spíše nutnost než výhoda, jinak by nabíjení trvalo hodně dlouho, novější a výkonnější standard bychom rozhodně uvítali.

S nasbíranou energií Xiaomi Redmi Note 5 vydrží dost dlouho, dva dny nejsou problém, ani když se nebudete zásadně omezovat. Xiaomi Redmi Note 5 není z telefonů, kde už odpoledne budete muset šetřit – zatímco na jiných telefonech byste na večerní party zapínali úsporný režim, na Xiaomi Redmi Note 5 můžete směle pouštět videa, ukazovat fotky nebo zabíjet čas hrami.

Operační systém a software: MIUI pomáhá i plýtvá místem

Xiaomi, Android a nástavba MIUI jsou neoddělitelná trojice. V telefonu Xiaomi Redmi Note 5 jsme našli operační systém ve verzi Oreo 8.1 s červnovými bezpečnostními záplatami, MIUI pak u číslování ukazovalo 9.5, ale desáté vydání už by mělo být ve vývoji. Patrně není třeba dodávat, že MIUI vypadá jinak než čistý Android. Rozdíly bychom ve zkratce mohli zaškatulkovat pod odlišnosti v grafice, nabídce aplikací a provázání s účtem Mi, který sice není nutný, ale k odemknutí některých funkcí je třeba.

Příkladem budiž grafická témata. Xiaomi Redmi Note 5 je sice podporuje, k jejich stažení ale Google účet nestačí – to samé platí i pro cloudové úložiště MiCloud nebo on-line podporu. Zároveň tím ale dáváte výrobci k dispozici svá osobní data, což však může obsahovat třeba platební údaje, pokud je využijete k nákupu aplikací. Xiaomi si vyhrazuje právo tato data poskytnout třetím stranám.

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systémXiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systémXiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém

Xiaomi Redmi Note 5 nabízí nejnovější Android 8.1 Oreo doplněný nástavbou MIUI.

Pojďme se ale vrátit k příjemnějším aspektům MIUI. Modifikovatelnost jsme jen nakousli zmínkou o grafických tématech nebo ovládání gesty, systém však nabízí větší svobodu.

Užitečným pomocníkem pro šetřílky je integrovaný firewall, který umožňuje nastavit, které aplikace mají mít přístup k mobilním datům, které k WiFi a které k obojímu. Hodit se může čistič paměti, respektive analýza nepoužívaných aplikací a souborů, v telefonu najdete i nahrávání dění na obrazovce, skener QR kódů, vizitek a dokumentů obecně (OCR). Pěkně zpracované je i počasí, kalendář je zase praktický současným zobrazením měsíce i událostí.

Pro ovládání domácí elektroniky poslouží Mi Ovladač, který podporuje širokou škálu značek a modelů. Třeba u televizí najdete i takové značky jako Konka, Haier nebo Skyworth. O podporu chytrých televizí Samsung, Philips nebo LG proto nemusíte mít obavy.

V menu Xiaomi Redmi Note 5 najdete i aplikaci Optimalizace, která se trošku chaoticky proplétá napříč systémem – jedná se totiž o další odkaz na výše zmíněný čistič paměti, respektive program zastřešující jeho funkce. Též se stará o využití dat, duální aplikace, správu aplikací, soukromý oddíl paměti… Matoucí však je, že některé tyto funkce najdete zároveň i v menu.

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systémXiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systémXiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém Xiaomi Redmi Note 5, recenze, operační systém

V novém Xiaomi Redmi Note 5 se setkáváme s řadou nových užitečných funkcí – například dálkový ovladač domácí elektroniky, integrovaný firewall nebo ovládání gesty.

Škoda jen, že se Xiaomi nezbavilo pokusů zasahovat do jádra Androidu a jeho správy paměti. Stále tak na prázdnou RAM kouká jako na benefit, i když její neustálé doplňování ukončením spuštěných aplikací jen vyčerpává baterii. Protipólem je pak možnost uzamknout vybrané appky v paměti. Taková možnost není z principu špatná, jen se nesmí dostat do rukou nepoučenému uživateli.

Nakonec vlastně zjistíte, že odlišnosti MIUI se projevují hlavně v grafice. Tlačítka rychlých přepínačů jsou větší, takže na ně dobře vidíte, ale k dispozici máte oproti čistému Androidu omezený počet. S místem se nešetří ani při multitaskingu. Inspirace iOS je očividná, poslední aplikace se řadí do pásu vedle sebe, takže na obrazovce se jedním kliknutím dostanete jen k poslední otevřené.

Fotoaparát: Kvalitou fotografií Xiaomi Redmi Note 5 překvapí

Schopnosti fotoaparátu Xiaomi Redmi Note 5 překvapily už u staršího Xiaomi Redmi 5 Plus. Od té doby přibyl druhý objektiv a slunečné počasí dovolilo duálnímu 12Mpx fotoaparátu se světelností f/2,2 ukázat, co v něm je. Všimněte si, jak jsou testovací snímky prokreslené! U podobně levného telefonu bychom čekali, že listí na stromech začne od určité vzdálenosti splývat, na obloze bude patrný šum, za umělého světla dojde k posunutí barev… Nic z toho se ale neděje!

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek
K fotografiím nemáme moc výhrad. Xiaomi Redmi Note 5 fotí na svou cenovku velmi slušně.

Je vcelku jedno, jestli za to můžou optické kvality objektivu nebo postprocessing, důležité je, že na fotky, které Xiaomi Redmi Note 5 pořizuje, je radost pohledět. Ostrost vynikající, odstíny taky, v rozích nedochází k deformacím, díky automatickému HDR nedochází ani k přepalům či příliš temným stínům. Snad jen v šeru by pomohla optická stabilizace, ale vzhledem k ceně je to odpustitelný nedostatek.

Aplikace je jednoduchá, jen občas nemusí stačit požadavkům na rychlou změnu režimu. Režimů je několik, kromě klasického videa a snímků je k dispozici „krátké“ video, portrét, čtverec, panorama a manuální režim, přičemž každý formát má vlastní nastavení. Občas je proto těžké odhadnout, kde hledat patřičná nastavení.

Pro příklad: vodováhu zapnete v režimu fotografie nebo portrét, u videa nic takového možné není. Režim portrét rozostří pozadí, zároveň ale máte rozostření jako volitelný efekt i u klasické fotografie. Při portrétu se zase fotoaparát nepřepne automaticky na 13Mpx selfie kameru. Nic z toho není vyloženě špatně, ale počítejte s tím, že pohotové momentky budete muset chvilku trénovat.

Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek Xiaomi Redmi Note 5, recenze, testovací snímek
Za dobrého osvětlení produkuje Xiaomi Redmi Note 5 venku výborné momentky.

Zhodnocení: Xiaomi Redmi Note 5 nabízí drobný pokrok v mezích ceny

Z recenze je jasné, že Xiaomi Redmi Note 5 není revoluční zařízení. Něco podobného už Xiaomi představilo několikrát, a proto je dnes symbolem telefonů s výhodným poměrem ceny a výkonu. Pro geeky si schovává Xiaomi Mi 8 nebo Xiaomi Mi Mix 2S, ale úspěchu značka dosáhla hlavně na úrovni (nižší) střední třídy. A tu umí na výbornou!

Xiaomi Redmi Note 5 v testu zabodoval skvělou výdrží a dostatkem paměti, mezi klady patří i velký displej, příkladná optimalizace a kvalita zpracování.

i Mohlo by vás zajímat

Z nevýhod bychom zmínili celkově použití starších technologií – procesor nepatří k nejnovějším, QuickCharge 2.0 je výhodou spíš na papíře a nástavba MIUI se také příliš nepodobá modernímu Androidu. Doporučujeme si telefon před koupí vyzkoušet, ale pokud vám sedne do ruky a bude se vám líbit grafika prostředí, neexistuje vážnější důvod, proč byste si neměli s Xiaomi Redmi Note 5 padnout do oka.

Xiaomi Redmi Note 5

Recenze Xiaomi Redmi Note 5

Smartphony Xiaomi

Xiaomi Redmi Note 5 je povedený telefon nižší střední třídy, který si oblíbíte kvůli velkému displeji, dostatku pamětí a objemné baterce. Kvůli těmto vlastnostem je parádní, pokud byste své použití telefonu nazvali jako běžné. Méně náročné hry sice tenhle smartphone zvládne, ale rozhodně to není jeho hlavní poslání. Jako ryba ve vodě se naopak Xiaomi Redmi Note 5 bude cítit při sledování videa, komunikaci, na sociálních sítích nebo při navigaci.

Klady

  • Kryt v balení
  • Velká baterie
  • Dostatek paměti ROM i RAM
  • Přizpůsobitelnost grafickými tématy
  • Cena

Zápory

  • MIUI nepřináší zásadní výhody
  • Absence rychlého nabíjení
  • Slabší procesor

Xiaomi Redmi Note 5, levný telefon s duální kamerou

Nových zařízení od společnosti Xiaomi rychle přibývá. Už na začátku dubna dorazí očekávaný model Xiaomi Redmi Note 5. Díky svým parametrům se zařadí do vyšší střední třídy, suma na cenovce ale zůstane sympaticky nízká. Co od telefonu očekáváme a jaké jsou vlastně největší výhody nové řady Xiaomi Redmi 5?

Xiaomi Redmi Note 5

Řada Xiaomi Redmi 5 se představuje

Jak už je u čínských společností zvykem, vydat jeden slušně vybavený telefon nestačí. I proto se řada Xiaomi Redmi 55 chlubí rovnou trojicí telefonů (Xiaomi Redmi 5, Xiaomi Redmi 5 Plus a Xiaomi Redmi Note 5), které mají navíc i různé HW parametry v závislosti na velikosti interní paměti. Z hlediska přehlednosti to není úplně dobrý krok, neznalý či nepozorný uživatel se může snadno nachytat. Je to škoda, protože v jinak pěkných telefonech by měl výrobce udělat jednou provždy pořádek. Ostatně následující řádky jsou toho pěkným důkazem.

Xiaomi Redmi Note 5, barevné varianty

Modrá nebo zlatá barva Xiaomi Redmi Note 5 sluší.

Xiaomi Redmi Note 5 (je identický s indickým modelem Xiaomi Redmi Note 5 Pro) byl evropskému trhu představen v Barceloně v rámci veletrhu MWC na konci února 2018. V Indii je naopak pod názvem Xiaomi Redmi Note 5 veden náš Redmi 5 Plus, který se liší v některých hardwarových parametrech. Má například o dvě desetiny nižší frekvenci procesoru a starší verzi připojení Bluetooth. Xiaomi tedy na různých trzích vydává stejné telefony pod odlišnými názvy, což lze hodnotit pouze jedním mezinárodním slovem – FAIL.

iV minulých dnech jsme pro vás podrobně otestovali Redmi 5 Plus. Na spoustu otázek vám odpoví náš test Xiaomi Redmi 5 Plus (RECENZE).

Xiaomi Redmi Note 5 vs Redmi 5 Plus vs Redmi 5

Xiaomi Redmi Note 5 je po všech stránkách zajímavý telefon. V čem se ale odlišuje od levnějších sourozenců? Zklamáním je pro nás použití starého Androidu ve verzi 7.1 Nougat. Aktualizace na Android 8 Oreo je ve hvězdách.

ParametryRedmi Note 5Redmi 5 PlusRedmi 5
Displej5,99", 18 : 9, IPS LCD5,99", 18 : 9, IPS LCD5,7", 18 : 9
Rozlišení2 160 × 1 0802 160 × 1 0801 440 × 720
ProcesorSnapdragon 636Snapdragon 625Snapdragon 450
Rychlost CPUOcta-core 1,8 + 1,6 GHz; Kryo 260Octa-core 2,0 GHz; Cortex-A53Octa-core 1,8 GHz
GPUAdreno 509Adreno 506Adreno 506
Interní paměť / RAM32/3 GB nebo 64/4 GB32/3 GB nebo 64/4 GB16/2 GB nebo 32/3 GB
Fotoaparát zadní/předníDuální 12 + 5 Mpx / 13 Mpx12 Mpx / 5 Mpx12 Mpx / 5 Mpx
Bluetooth5.04.24.2
Baterie4 000 mAh4 000 mAh3 300 mAh
Operační systémAndroid 8.1 OreoAndroid 7.1 NougatAndroid 7.1 Nougat
Cenaod 5 490 Kč4 499 Kč3 399 Kč

* Ceny k 30. 7. 2018.

Krásný a kvalitní displej je chloubou Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi Redmi Note 5 vás upoutá velkým, téměř 6" IPS LCD displejem s rozlišením 2 160 × 1 080 px a jemností 403 ppi. Obrazovku chrání Corning Gorilla Glass zatím nespecifikované kategorie. Samotná obrazovka je roztažená až do okrajů a po designové stránce nemáme moc co vytknout. Možná by snad mohl výrobce zapracovat na zvýšené odolnosti proti vodě nebo prachu, ale v této generaci máme smůlu. Hmotnost 181 gramů je již v dlani docela znát, ale na oplátku dostanete baterii s kapacitou 4 000 mAh, což je v dané třídě opravdu hodně, a takový Samsung Galaxy S9 může jen závidět.

Xiaomi Redmi Note 5 s duální kamerou

Přední kamerka nabízí 13 megapixelů, což je pro selfie více než dost. Zadní duální fotoaparát s rozlišením 12 a 5 Mpx a clonou f/2.2 a f/2.0 je umístěn vertikálně a podobnost s iPhonem X je nepochybně čistě náhodná. Duální kamera se za slušných světelných podmínek postará o skvělé snímky. 5Mpx snímač má v popisu své práce tvořit bokeh efekt (rozmazání pozadí) a dle prvních dojmů dosahuje v této oblasti velmi dobrých výsledků.

Xiaomi Redmi Note 5, různé barevné varianty

Xiaomi Redmi Note 5 se pyšní duální zadní kamerou s vertikálním umístěním.

Hardwarová výbava Xiaomi Redmi Note 5 vás potěší

Na rozdíl od modelu Xiaomi Redmi 5 Plus pohání tento mobilní telefon osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 s frekvencí 1,8 GHz. Vybrat si můžete model s operační pamětí o kapacitě 4 nebo 6 GB. Velikost interní paměti je 64 GB. Součástí zařízení je hybridní slot pro SD kartu do velikosti až 256 GB. Chod telefonu Xiaomi Redmi Note 5 zajišťuje nevyjímatelná Li-Pol baterie s kapacitou 4 000 mAh. Bohužel se ale stále nabíjí starším typem konektoru microUSB 2.0.

Starší Android 7.1 s nadstavbou MIUI 9

Operační systém také není nejnovější, jedná se o verzi Android 7.1.2 Nougat, i když s nadstavbou MIUI 9. Trochu nás mrzí i absence NFC, protože například platby pomocí služby Google Pay se rozjíždí i v našich končinách.

Xiaomi Redmi Note 5 bude k dostání ve čtyřech barevných kombinacích – modré, zlaté a klasické černé. Očekávat jej můžeme již koncem března, nebo začátkem dubna 2018.

Print
P-DC1-WEB11
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info