Emise pro AP+ v app - všechny segmenty UEFA promo_CZ

Acer Nitro 5 (RECENZE) – Nejlepší herní notebook do 30 tis. Kč?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Ani společnost Acer neunikl příchod procesorů Intel Coffee Lake do mobilního segmentu. Na dnešek jsem pro vás připravil test multimediálně-herního notebooku Acer Nitro 5 Shale Black, zařízení z mého pohledu atraktivního zejména pro mládež a studenty. Osloví potenciální zákazníky červeno-černá barevná kombinace s herním podtónem? Co herní výkon a provozní vlastnosti? Nevynechal jsem ani kvalitu zpracování, možnosti budoucího upgradu či údržby. Toto a mnoho dalšího se dozvíte v naší podrobné recenzi!

Acer Nitro 5; recenze; testy

Recenze herního notebooku Acer Nitro 5 – OBSAH

 1. Představení Acer Nitro 5 – Vyvážený výkon za atraktivní cenu
 2. Konstrukce Acer Nitro 5 – Tělo, použité materiály a design
 3. Acer Nitro 5 – Konektorová výbava a komunikace
 4. Ovládací prvky Acer Nitro 5 – Obrazovka, klávesnice a touchpad
 5. Komponenty Acer Nitro 5 – Upgrade & údržba
 6. Testování Acer Nitro 5 – Teorie a předmluva
 7. Testování Acer Nitro 5 – Výkon procesoru
 8. Testování Acer Nitro 5 – Výkon grafické karty
 9. Testování Acer Nitro 5 – Celkový výkon systému
 10. Testování Acer Nitro 5 – Výkon diskové jednotky
 11. Testování Acer Nitro 5 – Herní výkon
 12. Testování Acer Nitro 5 – Výdrž baterie
 13. Reproduktory Acer Nitro 5 – Hlasitost a kvalita zvuku
 14. Provozní vlastnosti Acer Nitro 5 – Teploty a hluk
 15. Závěr recenze Acer Nitro 5 – Vyplatí se jeho koupě?
iSpolečnost Acer, která se zabývá hardwarem, softwarem a IT službami, byla založena již v roce 1976. Zaměřuje se na výzkum, návrhy, marketing, prodej a podporu inovativních produktů, které lidem zlepšují každodenní život. Mezi nabízené produkty společnosti Acer patří počítače, monitory, projektory, servery, tablety, smartphony a nositelná elektronika.

Představení Acer Nitro 5 – Vyvážený výkon za atraktivní cenu

Filozofií či záměrem značky Acer je nabízet potenciálním zákazníkům produkty s výborným poměrem ceny a výkonu. Jinak tomu není ani u recenzovaného modelu Acer Nitro 5. Ten za lákavou cenu disponuje prakticky vším, co si můžeme u této třídy přát. Nechybí zde nejmodernější šestijádrový procesor řady Intel Coffee Lake, grafický akcelerátor NVIDIA GeForce, dvě diskové jednotky, IPS obrazovka či podsvícená klávesnice.

ParametryAcer Nitro 5 Shale Black
Číslo produktuNH.Q3LEC.003
Typ CPUIntel Core i7 8750H; 2,2 – 4,1 GHz
Funkce a vlastnosti CPU6 jader / 12 vláken (HT), 9 MB Cache, 45 W
Operační paměť16 GB (2× 8) DDR4
Grafický adaptérNVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB
SSD256 GB NVMe PCI-Express M.2 SSD
HDD1 000 GB, 5 400 ot./min, SATA III 2,5"
Displej15,6" 1 920 × 1 080 FHD 60Hz IPS ComfyView
Baterie3 200 mAh, 4článková
KlávesnicePodsvícená, s numerickým blokem
Hmotnost2 700 g
Rozměry390 × 266 × 26,75 mm
Nabíjecí adaptér135 W
Cena29 990 Kč

*Cena k 23. 9. 2018

Acer Nitro 5 přichází v černé kartonové krabici typické pro Acer produkty, chráněný textilním pouzdrem a pěnovou výstelkou pro bezpečnou přepravu od výrobce. V balení notebooku najdeme uživatelskou příručku, informace o záruce a nabíjecí adaptér. Ten má na svůj výkon 135 W poměrně kompaktní rozměry a příjemnou hmotnost. OEM je v tomto případě Delta Electronics, což je z hlediska kvality ta nejlepší možná varianta. Výrobce udává maximální spotřebu 151 W, což znamená přibližně 90% účinnost.

Acer Nitro 5 – Krabice Acer Nitro 5 – Adaptér
Balení notebooku Acer Nitro 5 a přiložený nabíjecí adaptér.

Konstrukce Acer Nitro 5 – Tělo, použité materiály a design

Ačkoli Acer Nitro 5 svou herní příslušnost neskryje, rozhodně ji nekřičí v podobě draků, světýlek, plamenů a podobně. Právě naopak, jeho design by se dal označit za jakousi herní eleganci. Tělo notebooku je plastové, na loketní opěrce s hladkou úpravou a texturou imitující uhlíková vlákna, s výjimkou touchpadu, jenž je opatřen černou metalízou s červeným lemem. Rámeček displeje a spodní šasi jsou ve standardní matné, drsné povrchové úpravě. Zadní část displeje má stejný efekt uhlíkových vláken jako opěrka rukou, avšak se 3D efektem, je tedy na dotek cítit. Jediným výrazným prvkem je tak metalicky červená krycí lišta pantů s nápisem NITRO.

Acer Nitro 5 – Přední část Acer Nitro 5 – Předek a hrany Acer Nitro 5 – Profil
Design notebooku Acer Nitro 5 má herní nádech, zachovává si však decentnost.

Dominantním prvkem zadní strany notebooku Acer Nitro 5 je velký výdech vzduchu, který se rozpíná prakticky po celé šířce zařízení. Jeho aktivní část je však jen poloviční – celá pravá strana je zaslepená, a má tak jen designovou funkci. Dílenské opracování plastů je na dobré úrovni. Díly k sobě lícují přesně, nenašel jsem žádné nedostatky či ostré hrany. V zavřeném stavu je přechod víka na tělo notebooku bez odskoku. Na dotek je zejména opěrka rukou díky svému povrchu velmi příjemná.

Acer Nitro 5 - Zadní kryt Acer Nitro 5 – Výdech chlazení Acer Nitro 5 – Hrana a reproduktory
Zadní stranu displeje notebooku Acer Nitro 5 pokrývá plast s texturou připomínající karbonová vlákna.

Přestože je konstrukce herního notebooku Acer Nitro 5 kompletně z plastu, není se čeho obávat. Jedná se o odolný plast stejného typu, jaký se používá například k výrobě zbraní. Tělo je pevné, nekroutí se, s minimálním přehybem pod silným tlakem v pracovní oblasti pravé ruky. Opěrka rukou je k šasi pevně uchycená sedmnácti šrouby, což je velké pozitivum z hlediska stability a odolnosti vůči mikroskopickým ohybům základové desky.

Tuhost pantů je ideální, obrazovka drží na místě i při otřesech, ale zařízení je stále možné otevřít do pracovní polohy jednou rukou. Víko displeje se pod tlakem mírně prohýbá, nezpůsobuje však deformaci displeje ani obrazu. Zasloužilo by si však větší pevnost v krutu, kde už dochází ke značným ohybům.

Acer Nitro 5 – Konektorová výbava a komunikace

Možnosti připojení jsou u Acer Nitro 5 vzhledem k jeho třídě průměrné. Na levé straně se nachází slot pro zámek Kensington, RJ-45 Ethernet zásuvka, USB C 3.1 Gen1 konektor, HDMI konektor, USB A 3.0 konektor a čtečka paměťových karet formátu SD. Pravá strana Acer Nitro 5 hostí kombinovaný 3,5mm jack pro připojení headsetu či reproduktorů, 2× USB A 2.0 konektory, LED indikátory zapnutí, stavu a dobíjení baterie a nabíjecí konektor.

Acer Nitro 5, konektoryAcer Nitro 5, konektory
Co se týče počtu konektorů, Acer Nitro 5 vyhoví naprosté většině uživatelů. Zamrzí ovšem použití postarší technologie USB 2.0, a to zejména s ohledem na cenovku.

Osobně mě zklamalo použití USB 2.0 konektorů, v roce 2018 a v zařízení tohoto typu prostě nemají co dělat. Zvlášť když vezmu v úvahu fakt, že dávný předchůdce Acer Nitro 5, Acer Aspire V15 Nitro (rok 2014), ze stejné cenové a výkonové kategorie měl všechny tři USB-A konektory generace 3.0.

Po komunikační stránce je Acer Nitro 5 vybaven M.2 WLAN/BT modulem Intel Wireless-AC 9560. Pracuje v 2,4 a 5GHz pásmu, konfigurace antény je 2 × 2. Podporuje AC standard, integrovaný Bluetooth verze 5.0 a MU-MIMO technologii. Maximální přenosovou rychlost výrobce stanovuje na 1,73 Gbps. Jelikož se jedná o jedno z nejrychlejších možných WLAN řešení, můžu Acer za jeho výběr jednoznačně pochválit.

i Mohlo by vás zajímat

Ovládací prvky Acer Nitro 5 – Obrazovka, klávesnice a touchpad

V technických specifikacích se recenzovaný Acer Nitro 5 pyšní 15,6" 1 920 × 1 080 FHD obrazovkou ComfyView. To reálně označuje matný LED AH-IPS panel LG Philips LP156WF6-SPK6. Podsvícení má maximální úroveň jasu 250 cd/m3, kontrast 700 : 1. Dobrou zprávou je, že podsvícení panelu není regulováno pomocí PWM signálu, únava očí při užívání notebooku tedy nehrozí.

Acer Nitro 5 - Barvy
Displej notebooku Acer Nitro 5 se dá hodnotit jen jako průměrný. Na obrázku výše si všimněte málo syté červené barvy.

Pozorovací úhly jsou tradičně díky IPS panelu výborné, mimo to však obrazovka Aceru Nitro 5 příliš neoslnila. Jas je průměrný, barvy jsou nevýrazné a chybí jim saturace – tím trpí zejména červená. Podsvícení má příliš teplou barvu, bílá tak působí nažloutle. Bohužel musím znovu zmínit, že panel použitý v předchozím modelu V15 Nitro byl kvalitativně mnohem lepší.

Acer Nitro 5 - pozorovací úhly
Pozorovací úhly notebooku Acer Nitro 5 jsou díky IPS panelu výborné.

Touchpad notebooku Acer Nitro 5 má rozměry 106 × 78 mm, leží o 0,5 mm níže od zbytku těla. Obsahuje integrovaná tlačítka bez vizuálního rozdělení. Reakční plocha pravého kliknutí zabírá těsně od poloviny plochy směrem doprava a pokračuje až do konce, směrem nahoru však jen do prvních dvou centimetrů. Zbytek reaguje jako levý klik. Komfortně je možné klikat přibližně do 2/3 touchpadu směrem ke klávesnici. Výrobcem touchpadu je společnost ELAN Microelectronics.

Acer Nitro 5 - Touchpad
Touchpad notebooku Acer Nitro 5 je rychlý, přesný a příjemný na dotek.

Práce s touchpadem je jinak bezproblémová, po povrchu se prst pohybuje lehce a přesně. Reakce jsou okamžité a bez latencí. Klikání je po šířce rovnoměrné z hlediska tlaku i zvukové odezvy. Touchpad tedy hodnotím pozitivně, na cestách bez myši určitě nezklame.

Acer Nitro 5, klávesniceAcer Nitro 5, klávesnice, podsvícení
Na klávesnici notebooku Acer Nitro 5 se dají pohodlně napsat i delší texty. Díky regulovatelnému podsvícení lze navíc bez problémů pracovat i v noci.

Klávesnice Acer Nitro 5 je podsvícená s numerickým blokem. Rozložení kláves je typické pro notebooky Acer, zmenšený levý Shift, plnohodnotné dvouřádkové šipky. Rozměr standardní klávesy je 15 × 15 mm, na numerickém bloku jsou o 3 mm užší. Boční strany jednotlivých kláves jsou lemovány červenou barvou, WASD jsou navíc červeně zvýrazněny i z vrchní strany. Výška zdvihu je ± 1,2 mm, chod je výjimečně tichý a přesný. Psaní je příjemné, klávesnice rozhodně nebude překážkou ani při psaní rozsáhlých bloků textu. Podsvícení je červené, vypínatelné, bez možnosti regulace intenzity.

Komponenty Acer Nitro 5 – Upgrade & údržba

Na spodní straně šasi Acer Nitro 5 se nacházejí dvě samostatně otevíratelné šachty. Levá umožňuje snadný přístup k 2,5" SATA III disku. Tím je u testovaného kusu 7mm 5 400otáčkový pevný disk Western Digital WD10SPZX s kapacitou 1 TB a 128 MB Cache.

Acer Nitro 5 - Spodní kryt Acer Nitro 5 - HDD šachta Acer Nitro 5 - RAM šachta
Kromě toho, že můžete spodní kryt notebooku Acer Nitro 5 zcela odstranit, je k dispozici také zvláštní přístup k HDD a RAM.

Pravá šachta skrývá dva sloty pro DDR4 SODIMM moduly RAM. Obsazeny jsou 2× 8GB kitem Micron s pracovní frekvencí 2 666 MHz. Oba RAM moduly lze vyměnit v případě poruchy či navýšit. Taková forma rychlého přístupu k RAM i HDD je jednoznačně plusem Acer Nitro 5, potěšil by však i přímý přístup k M.2 slotu.

Acer Nitro 5 - Mainboard
Rozložení vnitřního prostoru notebooku Acer Nitro 5.

Základní deska Acer Nitro 5 je montovaná na spodní stranu opěrky rukou, další přístup je tedy možný demontáží spodního šasi zařízení. To je upevněno pomocí sedmnácti šroubů typu PH2.5×7. Po jejich odstranění je možné šasi opatrně odebrat, protože dále drží na plastových západkách. Šrouby jsou volně přístupné, bez gumových krytek, jeden z nich je však chráněn záruční plombou.

Acer Nitro 5, heatsink Acer Nitro 5, heatsink
Při pohledu na venilátory notebooku Acer Nitro 5 napočítáte neobvykle vysoký počet lamel.

Chladicí systém notebooku Acer Nitro 5 se sestává ze dvou spojených heatpipes vybavených kontaktními plochami pro procesor, grafický čip, komponenty, jejich napájení a VRAM. Zakončené jsou poměrně velkým výměníkem a dvěma identickými PWM ventilátory Foxconn s pracovním napětím 5 V a maximálním odběrem 0,5 A. Za zmínku stojí opravdu vysoký počet lopatek rotorů.

Acer Nitro 5 - CPUAcer Nitro 5 - GPU
Vlevo můžete vidět procesor Intel Core i7 8750H a vpravo grafiku GeForce GTX 1050 Ti použité v herním notebooku Acer Nitro 5.

Jako mozek Aceru Nitro 5 slouží procesor Intel Core i7-8750H generace Coffee Lake se 14nm výrobním procesem. Má 6 fyzických jader, díky funkci Hyper-Threading tedy 12 vláken. Jde o první šestijádrový procesor určený pro notebooky. Pracuje na frekvenci 2,2 GHz s automatickým přetaktováním až na 4,1 GHz podle potřeby, disponuje 9MB SmartCache, 16 PCI Express linkami a je schopen adresovat 64 GB DDR4 paměti. Jeho součástí je také integrované grafické jádro Intel UHD Graphics 630. TDP je stanoveno na 45 W.

Grafickou akceleraci a chod her v případě Acer Nitro 5 zajišťuje GPU čip N17P-G1-A1, což odpovídá marketingovému značení GeForce GTX 1050 Ti. Pracuje na frekvenci 1 493 MHz, s automatickým přetaktováním až na 1 620 MHz. Obklopený je 4GB pamětí typu GDDR5 s frekvencí 1 752 MHz (7 008 MHz efektivně). Ve výkonových špičkách může jeho spotřeba (pokud to výrobce povolí) dosáhnout maxima 75 W.

Acer Nitro 5 - M.2 Slot Acer Nitro 5 - WLAN Modul
SSD disk Intel 600p patří mezi jednodušší a levnější SSD disky, nicméně i tak výrazně zrychluje chod notebooku Acer Nitro 5.

V těsné blízkosti procesoru a RAM Acer Nitro 5 je umístěn M.2 PCI-Express slot vybavený NVMe diskem Intel 600P s kapacitou 256 GB, tak jako u jiných Acer notebooků. Disk používá Intel 3D TLC NAND v kombinaci s řadičem Silicon Motion SM2260. Podle specifikací výrobce má udávané rychlosti 1 570 / 540 MB/s pro sekvenční čtení a zápis. Jde o jedno z nejjednodušších a nejlevnějších M.2 NVMe SSD, které je určeno spíše k základnímu používání a na hry než na pravidelný objemný zápis. Tomu odpovídá i jeho výdrž, rychlost a typ buněk. Mnohem raději bych v notebooku viděl XG5 od Toshiby nebo PM961 od Samsungu.

Acer Nitro 5 - Baterie Acer Nitro 5 - Panty
Panty herního notebooku Acer Nitro 5 mají díky plechem překrytým maticím předpoklad dlouhé životnosti.

Akumulátor Acer Nitro 5 nese označení AC14B8K, má kapacitu 3 220 mAh / 48 Wh a skládá se ze čtyř článků. Nad ním je umístěn M.2 slot s WIFI/BT modulem Intel 9560NGW. Za pochvalu rozhodně stojí překrytí ukotvení pantů plechem na obou stranách. Takto je riziko vytržení matic věkem značně omezené.

Testování Acer Nitro 5 – Teorie a předmluva

Notebooky vybavené moderním šestijádrem Intel i7 8750H i testovaný Acer Nitro 5 se můžou jevit jako výborná koupě nejen pro hráče, ale i pro osoby pracující s kreativním softwarem. Ten častokrát dokáže využít benefity nativního šestijádra či extrémních Turbo Boost frekvencí, což se odrazí na kratším čase práce. V Aceru ho máme k dispozici se 16GB DDR4 pamětí, NVMe SSD diskem a dedikovaným grafickým čipem GeForce GTX 1050 Ti. Acer Nitro 5 tak kromě svých herních ambicí přináší procesorový výkon, který donedávna neměly ani ty nejvýkonnější mobilní pracovní stanice za desítky tisíc korun. Na základě teorie jsou tedy očekávání značně vysoká.

Acer Nitro 5 - Hardware
Takto vypadají detailní hardwarová specifikace herního notebooku Acer Nitro 5.

Praxe však může vypadat jinak. V současnosti se častokrát můžete setkat s laptopy osazenými výkonným hardwarem a neadekvátním chladicím okruhem. To má za následek přehřívání a snižování výkonu hluboko pod úroveň, jakou byste od daného hardwaru čekali. Při analýze hardwaru jsme viděli, že chladicí řešení u Acer Nitro 5 nepůsobí nijak extra předimenzovaně. Pojďme se tedy spolu podívat, zda laptop dokáže svůj nenasytný procesor tepelně zkrotit a jak obstál proti tronásobně dražšímu konkurenčnímu ASUS ROG Zephyrus GX501GI-EI006T s identickým procesorem.

Testování Acer Nitro 5 – Výkon procesoru

Výkon procesoru použitého v notebooku Acer Nitro 5 jsem testoval v benchmarcích Cinebench R15 (bodově ohodnotí CPU podle jeho výkonu v CPU renderingu, kde ST znamená využití jednoho vlákna, MT využití celého CPU) a PassMark Performance Test 9.0 CPU Mark (bodově ohodnotí CPU podle jeho výkonu v devíti nezávislých typech operací, jako například prvočísla, šifrování či počítání fyziky).

Acer Nitro 5 – Cinebench R15 ST Acer Nitro 5 – Cinebench R15 MT Acer Nitro 5 – Passmark PT9.0 CPU Mark
Recenze Acer Nitro 5: Benchmarky CineBench a Passmark PT9.0

Testování Acer Nitro 5 – Výkon grafické karty

Výkon grafického adaptéru GTX 1050 Ti jsem v první fázi testoval dvojicí benchmarků Valley a Superposition od Unigine (výsledkem je celkové skóre) a také stálicí mezi benchmarky v podobě populárního 3D Mark 11 (výsledkem je GPU skóre).

Acer Nitro 5 – Unigine Valley Acer Nitro 5 – Unigine Superposition Acer Nitro 5 – 3D Mark11
Recenze Acer Nitro 5: Benchmarky Unigine Valley, Unigine Superposition a 3DMark 11

Následoval nejznámější grafický benchmark 3DMark ve své aktuální verzi. Testované scény jsou Sky Diver, Fire Strike a Time Spy, výsledná hodnota reprezentuje GPU Skóre.

Acer Nitro 5 – Sky Diver Acer Nitro 5 – Fire Strike Acer Nitro 5 – Time Spy
Recenze Acer Nitro 5: Benchmark 3D Mark.

Testování Acer Nitro 5 – Celkový výkon systému

Ideálním benchmarkem k posouzení celkového výkonu PC je PCMark 10. Ten bodově hodnotí výkon notebooku či sestavy na základě komplexních testů založených na běžném používání počítače, jako je práce v textovém editoru, sledování filmu, úprava fotografií a podobně. První graf znázorňuje celkové skóre:

Acer Nitro 5 – PCMark 10
Recenze Acer Nitro 5: Benchmark PCMark 10 – celkové skóre.

Nasledující grafy potom znázorňují bodové hodnocení v jednotlivých disciplínách.

Acer Nitro 5 – PCMark 10 Acer Nitro 5 – PCMark 10 Acer Nitro 5 – PCMark 10
Recenze Acer Nitro 5: Skóre v jednotlivých disciplínách PCMark 10.

Testování Acer Nitro 5 – Výkon diskové jednotky

Výkon pevných disků testuji pomocí softwarů CrystalDiskMark a Anvil Storage Utilities.

Acer Nitro 5 - Výkon SSD
Použité SSD u notebooku Acer Nitro 5 by mohlo být rychlejší.

Acer Nitro 5 disponuje 256GB PCI-Express NVMe SSD diskem Intel 600P. Jde o levné a „základní“ M.2 NVMe SSD, u nějž se nepočítá s vysokým pracovním nasazením, častým zápisem velkých souborů a podobně. Tomu odpovídá použitý typ NAND buněk, řadiče a nakonec i výsledné rychlosti, které s výjimkou sekvenčního čtení reprezentují spíše maximum SATA III rozhraní než možnosti PCI-Express NVMe paměti. Je to však stále lepší varianta než použití SATA III disku – zařízení stále pracuje příkladně svižně. Otevírání aplikací je okamžité, reakce bez čekání na načtení dat. Bootovací čas úplného zapnutí je 15 sekund, při hybridním spánku dokonce 9 sekund.

Acer Nitro 5 - Výkon HDD
Pevný disk v notebooku Acer Nitro 5 patří k těm rychlejším ve své třídě.

Sekundární jednotkou je stadardní 5 400otáčkový 1TB disk Western Digital. Jeho rychlosti a odezvy patří k těm lepším, které lze z 5 400ot. disků získat.

Testování Acer Nitro 5 – Herní výkon

Použitý grafický adaptér GTX 1050 Ti je rozumným minimem pro hraní her v 1 080p. Na tomto rozlišení je schopen poskytovat plynulý herní zážitek, ovšem při hraní nejnáročnějších titulů bude nutné se mírně uskromnit na detailech. Náročnější hráči sáhnou spíše po výkonnější variantě Aceru Nitro 5 osazené adaptérem GeForce GTX 1060.

Acer Nitro 5 - Graf FPS
Recenze Acer Nitro 5: Herní výkon Aceru Nitro 5 je dostatečný i pro nejnáročnější hry.

Testování Acer Nitro 5 – Výdrž baterie

Díky technologii NVIDIA Optimus, a tedy využívání integrovaného grafického jádra Intel UHD v době, kdy není potřeba výkonné 3D akcelerace, je životnost baterie výborná. A to i přes její poměrně malou 48Wh kapacitu.

Acer Nitro 5 - Graf Baterie
Recenze Acer Nitro 5: Výdrž baterie je na herní notebooku obdivuhodná.

Reproduktory Acer Nitro 5 – Hlasitost a kvalita zvuku

Po otevření notebooku Acer Nitro 5 do pracovní polohy nás nápisy na těle informují o použité technologii Dolby Audio. Samotné reproduktory se nacházejí v přední části notebooku po stranách, skryté za ozdobnými mřížkami, a jsou ve stereo konfiguraci bez subwooferu. Softwarem pro korekci zvuku je ovládací panel Dolby Audio, který nabízí pět předvoleb nastavení – dynamický, kdy je přehrávaný zvuk v reálném čase modifikován na aktuální podmínky a styl hudby, dále film, hudba, hra a hlas. Také je možné zvuk upravit ekvalizérem manuálně ve 20 pásmech nebo použít efekty jako virtuální prostor, posílení hlasu či regulátor hlasitosti.

Acer Nitro 5 – Dolby Audio driverAcer Nitro 5 – Dolby AudioAcer Nitro 5 – Dolby Audio
Software Dolby Audio použitý u notebooku Acer Nitro 5 nabízí pět různých předvoleb na nastavení zvuku.

Tak jako u jiných Acer zařízení, i v případě Acer Nitro 5 je tato aplikace více na škodu než k užitku. Hlasitost se mění nepřirozeně, zvuk je zkreslený, občas je dokonce slyšet probuzení reproduktorů. Po vypnutí všech efektů je zvuk nejčistší, bez pazvuků a bez zkreslení, se statickou hlasitostí. Jinak je úroveň hlasitosti vysoká, ozvučení filmů nebude představovat problém. Kvalita zvuku příliš neoslnila, ale vyloženě špatné to není. Mnoho zařízení dnešní doby je na tom s reprodukcí daleko hůře. Zde se navíc předpokládá použití headsetu či sluchátek, zvukový přednes tak hodnotím jako dostatečný.

Acer Nitro 5 – Dolby Audio Acer Nitro 5 – Dolby Audio Acer Nitro 5 – Dolby Audio
Acer Nitro 5 – Dolby Audio

Provozní vlastnosti Acer Nitro 5 – Teploty a hluk

Schopnost notebooku Acer Nitro 5 uchladit tak výkonný procesor v rozumných pásmech teplot je obdivuhodná. Kromě samotného fyzického chladiče tomu pomáhá i důmyslná aplikace NitroSense od výrobce notebooku. Ta má za úkol monitorovat teplotu CPU i GPU a je v ní možné nastavit výkonové režimy při AC i DC napájení či otáčky ventilátorů nezávisle na sobě. Jednou z jejích funkcí je i CoolBoost, která udržuje vyšší otáčky ventilátorů výměnou za vyšší frekvence CPU při dlouhodobém intenzivním používání.

Acer Nitro 5 - NitroSense
Přes aplikaci NitroSense můžete ovládat otáčky ventilátorů a zobrazovat teploty CPU a GPU notebooku Acer Nitro 5.

Při běžném používání (surfování na webu, v pozadí hraje Spotify...) a automatickém režimu se otáčky ventilátorů pohybují v pásmu 2 000 – 3 000 ot./min. Ať vás vysoká čísla nezmýlí, design lopatek ventilátorů způsobuje minimální aerodynamický hluk, a notebook Acer Nitro 5 je tak stále příjemně tichý. Teploty se pohybují při takovémto scénáři v pásmu 50 – 62 °C.

Acer Nitro 5 - Graf teploty
Recenze Acer Nitro 5: Testování chlazení.

Ani v těžkých podmínkách plného výkonu procesoru však chlazení nezaostává. Při izolované zátěži vyvolané s AIDA64, Prime95 nebo BurnInTest nepřesáhla teplota CPU 78 °C, což je vynikající výsledek. Při kombinované zátěži obou výkonových komponent jsem dosáhl maximální teploty 91 °C pro CPU a 78 °C pro GPU. Chlazení je v tomto bodě už samozřejmě otravně hlasité, ale to je u každého zařízení podobného výkonu stejné. Nutno však dodat, že toto je extrémní, uměle vyvolaný test a reálně se k takové zátěži dostane zařízení málokdy. Přesto si procesor držel stabilní Turbo frekvenci a GPU neklesla pod 1 410 MHz na jádře. Výborný výsledek – v reálné praxi by to mělo znamenat neexistující pády FPS vlivem teplotních špiček.

Acer Nitro 5 Recenze

Recenze Acer Nitro 5 Shale Black

Notebooky

Recenze Aceru Nitro 5, ve které jsme si ukázali jeho kvality i nedostatky, je za námi. Vyrobit zařízení této třídy tak, aby excelovalo v každém parametru a zároveň obstálo před konkurencí, jednoduše nejde, a proto má každé někde svou slabinu. U Aceru Nitro 5 se výkon odrazil zejména v použité obrazovce, kterou měli jeho předchůdci o třídu lepší. Neoslnily ani USB 2.0 porty či low-end SSD disk.

Tolik k záporům, podívejme se na klady. Pokud se vám Acer Nitro 5 zalíbil, podle mého názoru koupí neprohloupíte. Čeká vás špičkový procesor s téměř desktopovým výkonem, pevné tělo s decentním designem, bezchybné ovládací prvky, důmyslně řešený spodní kryt z hlediska upgradu disku či RAM a v neposlední řadě efektivní chladicí systém. To vše za téměř bezkonkurenční cenu – jediným oponentem mu je aktuálně Dell 15 G5, jehož design však nemusí sednout každému. V mých očích tak Nitro 5 jednoznačně testu vyhověl.

Klady

 • Decentní herní design
 • Pevná konstrukce
 • Přímý přístup k HDD a RAM
 • Rychlý WiFi a Bluetooth M.2 modul
 • Příjemná klávesnice
 • Kvalitní touchpad
 • Šestijádrový procesor
 • Životnost baterie
 • Hlasité reproduktory
 • Efektivní chlazení
 • Nitro Sense software
 • Výborný poměr ceny a výkonu

Zápory

 • Omezená konektorová výbava (USB 2.0)
 • Podprůměrná IPS obrazovka
 • Základní M.2 TLC SSD disk
 • Místy zkreslený zvuk
Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací