Co je ADSL a VDSL připojení?
DSL (Digital Subscriber Line) je technologie internetového připojení, která spoléhá na mohutnou infrastrukturu drátové telefonní sítě. Díky té je připojení skrze ADLS a VDSL modem dostupné pro velkou část domácností. Mezi oběma způsoby však existují celkem zásadní rozdíly, které mají znatelný vliv na rychlost připojení.
ADSL
ADSL je zkratka pro Asymmetric DSL. To znamená, že rychlost stahování dat bude vždy výrazně vyšší než rychlost nahrávání. Současné maximum, kterého je linka ADSL technologicky schopna, činí 28 Mbit/s pro download a 3,5 Mbit/s pro upload.
VDSL
Very High Speed DSL je modernější způsob DSL připojení. V porovnání s ADSL vykazuje nejen vyšší rychlosti, ale také schopnost fungovat jako symetrická linka. Samotná technologie je v současnosti schopna přenosové rychlosti 100 Mbit/s pro download i upload a reálné vyhlídky do budoucna hovoří o stahování rychlostí až 300 Mbit/s.
Ačkoliv jsou rychlostní limity technologií ADSL i VDSL poměrně vysoké, zásadní vliv na ně má také vzdálenost od ústředny, na kterou musí telefonní linka signál přenášet. Optimální rychlosti VDSL lze dosáhnout do 300 metrů a do vzdálenosti 1,3 km pak má VDSL stále ještě výraznou rychlostní výhodu nad ADSL. Potom však již v použití VDSL výhoda nespočívá, tudíž se pro větší vzdálenosti využívá výhradně ADSL.
Co dělá ADSL a VDSL modem?
Telefonní signál není samozřejmě přímo kompatibilní s koncovými zařízeními, jako jsou počítače. Na vstupu sítě proto stojí právě ADSL nebo VDSL modem, který přijímá a odesílá telefonní signál do vnější sítě, přičemž poskytuje standardní internetové připojení v síti vnitřní. VDSL a ADSL modem funguje také jako WiFi router, takže sám vytváří domácí bezdrátovou síť, možnost připojení počítačů pomocí ethernetových kabelů však obvykle poskytuje také.
Konektory ADSL a VDSL modemů
- LAN – jako LAN označujeme standardní ethernetové kabely všech standardů, za zkratkou LAN však stojí výraz „local area network“, který značí místní síť. LAN konektory ADSL a VDSL modemů tedy směřují dovnitř domácí sítě, do počítačů, tiskáren a případně serverů.
- WAN – do „wide area network“ konektorů jsou zapojovány všechny kabely, které míří z ADSL nebo VDSL modemu směrem ven. Všechny modemy disponují konektorem RJ-11 pro připojení telefonní linky, některé ale také RJ-45 s podporou WAN.
- USB 2.0 – ADSL a VDSL modemy mohou disponovat též USB konektorem, jehož hlavním smyslem není přenášení internetového signálu k počítačům, ale připojení dalších síťových prvků jako je printserver nebo 3G modul.
Pokročilé parametry ADSL a VDSL modemů
- Dual-Band – Dual-Band ADSL a VDSL modemy dokáží pracovat s oběma současnými frekvenčními WiFi pásmy, tedy pomalejším a snáze zahltitelným 2,4GHz i rychlejším 5GHz.
- Odnímatelná anténa – antény některých ADSL a VDSL modemů lze odejmout. Standardem je konektor SMA, do kterého můžete zapojit například silnější nebo jinak specializovanou novou anténu.
- Gigabit LAN – nebo také Gigabit Ethernet je souhrn standardů, který umožňuje drátové přenášení dat až rychlostí 1000 Mbit/s. V ADSL a VDSL modemech je taktéž hojně rozšířený jeho předchůdce - Fast Ethernet.
- USB pro 3G modul – tento USB port dokáže obsluhovat připojený 3G modul, díky němuž lze využít LAN funkce ADSL nebo VDSL modemu a vytvořit domácí síť připojenou k internetu přes SIM kartu a mobilní datový tarif.
- USB pro printserver – některé ADSL a VDSL modemy umožňují sdílení tiskáren v síti. Jestliže tiskárna síťovou funkcí nedisponuje sama, lze ji připojit k modemu pomocí konektoru USB a ten už její viditelnost v lokální síti zajistí.
- VPN – VPN je technologie pro vzdálený přístup do místní sítě. ADSL a VDSL modemy, které jí disponují, vám umožní připojení k vaší domácí tiskárně nebo serveru odkudkoliv, a zároveň budete na internetu viditelní pod svou domácí IP adresou.
Skrýt popis