AlzaPower Rage R2 lze jednoduše charakterizovat jako reproduktor za rozumnou cenu. S přihlédnutím k tomu, že nestojí ani tisíc korun, k němu víceméně nelze mít žádných výtek. Hraje dobře, vypadá dobře, vydrží dlouho bez připojení k nabíjecímu kabelu a je velmi snadno přenosný. Pojďme jej ale rozpitvat detailně. A nebojte, v recenzi na něm nenecháme nit suchou. Jaká má AlzaPower Rage R2 negativa, čím překvapí a jak hraje?
Pozastavím se jenom u udávaného frekvenčního rozsahu AlzaPower Rage R2. Pokud vezmu jako referenci 1 kHz, pak bych byl ochoten přiznat reproduktoru frekvenční rozsah od 200 Hz (−3 dB) výše. Udávaných 90 Hz zahraje s tak extrémním útlumem vůči zbytku spektra, že je lidského ucho nemá žádnou šanci při poslechu zachytit. To, že reproduktor hluboké basy nezahraje (stejně jako žádný další jeho rozměrů), ale samozřejmě neznamená, že baskytaristu ani bubeníka neuslyšíte, pouze uslyšíte vyšší harmonické tóny jejich nástrojů, takže přednes nebude příliš věrný.
Model reproduktoru | AlzaPower Rage R2 |
---|---|
Vestavěný akumulátor | Lithium-ion Polymer (2 200 mAh) |
Maximální dobíjecí proud | až 1 A |
Výdrž přehrávání | až 20 hodin / až 10 hodin hlasitý poslech |
Výkon zesilovače | 2 × 5 W |
Verze Bluetooth | 4.1 |
Podporované profily | A2DP v1.2, AVRCP v1.4, HFP v1.6, HSP v1.2, DI v1.3 |
Frekvenční rozsah | 90 – 20 000 Hz (reálně 200 – 20 000 Hz (−3 dB)) |
Voděodolnost | IP65 (odolá jemnému prachu i dešti) |
Rozměry | 186 × 56 × 62 mm (š × h × v) |
Hmotnost | 400 g |
Další funkce | svítilna |
speakerphone (telefonování hands-free skrz reproduktor) | |
pasivní radiátor | |
Cena | 890 Kč |
Reproduktor je přenosný v tom nejlepším slova smyslu. AlzaPower Rage R2 váží jen 400 gramů, pohodlně se drží v ruce a díky karabině ho můžete zavěsit na batoh nebo libovolné očko. Reproduktorová mřížka je z hliníku, nebo tak alespoň působí, stříbrné lemy jsou naopak pouze nalakovaný plast.
Na každém boku reproduktoru je rozšiřující funkce, vlevo LED svítilna, vpravo pak karabina pro zavěšení.
Černý pás ve středu reproduktoru tvoří guma, což přispívá k velmi jistému úchopu – reproduktor prostě jen tak z ruky nevyklouzne. AlzaPower Rage R2 je voděodolný dle standardu IP65, což postačí pro bezproblémové používání na mořské pláži s jemným pískem i venkovní reprodukci v pořádném lijáku. Návštěvu pod vodní hladinou by ale pravděpodobně nepřežil, byť jsem to netestoval.
V balení AlzaPower Rage R2 je manuál, 3,5 mm <-> 3,5 mm linkový kabel, karabinka a nabíjecí kabel USB <-> micro USB. A pokud máte rádi přírodu, vaše srdce zaplesá při zprávě, že vše je uloženo v krabici z recyklovaného papíru.
Sada tlačítek na horní straně AlzaPower Rage R2 obsahuje víceméně standardní sadu ovládacích prvků až na symbol M úplně vlevo, který slouží pro zapnutí/vypnutí mikrofonu při telefonování. Čemuž mimochodem vůbec nerozumím, cožpak vy při telefonování vypínáte mikrofon, aby vás protistrana neslyšela? K tomu ještě dodám, že u mě hovor skrze reproduktor při volání moc nezabodoval, já jsem rozuměl dobře, ale protistrana si stěžovala, že mne slyší taktak, a to jsem mluvil bez ruchu v interiéru. Možná špatný kus?
Vedle tlačítka pro vypnutí mikrofonu naleznete tlačítko pro přehrávání/pauzu, dále následují tlačítka pro změnu hlasitosti a zcela vpravo pak tlačítko pro zapnutí a vypnutí LED svítilny. U tlačítek pro změnu hlasitosti se musím zastavit. Pokud je totiž souvisle držíte, dochází opravdu ke změně hlasitosti. Když je ale zmáčknete dvakrát za sebou, posunete se o skladbu vpřed/zpět. Dá se na to ale vcelku dobře zvyknout. To by bylo to poslední, co bych „alzákovi“ vyčítal.
Odklápět pro zapnutí i vypnutí gumovou krytku na zadní straně je poměrně nešikovné. Mnohem lepší by bylo, kdyby stačilo zmáčknout někde na horní straně u ovládacích prvků.
Co mne však vytáčí na AlzaPower Rage R2 do běla, je pod gumovou krytkou skrytý posuvník pro zapnutí a vypnutí reproduktoru. Každý Bluetooth reproduktor, co jsem měl kdy v ruce, měl zapnutí a vypnutí hned nahoře u párování a hlasitosti. Alzo, proč jsi ho tam nedala?
K nabíjení reproduktoru AlzaPower Rage R2 slouží ještě stále konektor micro U. Pokud nechcete/nemůžete používat nabíječku od vašeho mobilu či tabletu, odkážu vás do našeho e - shopu, kde najdete spoustu nabíječek již od stokoruny.
AlzaPower Rage R2 obsahuje zcela běžný Bluetooth čipset od Qualcommu. Použitý čipset je velmi spolehlivý a garantuje nerušené spojení s vaším mobilem a tabletem, ale na zvukovou kvalitu nemá žádný vliv (reproduktor podporuje pouze základní kodek SBC).
AlzaPower Rage R2 je dostupný v zelené, modré, červené a stříbrné barvě.
Reproduktor rovněž neobsahuje žádné high-end komponenty, ani nemá boží basy, jak se dočtete v produktovém popisu. V ceně pod tisíc korun to jednoduše ani není realizovatelné. Co reproduktor má a co je opravdu boží, je bezdrátový dosah. AlzaPower Rage R2 mi fungoval přes dvě nosné stěny a udávaný až 10m dosah ve volném prostoru překonává dvojnásobně (hrál jsem až ve vzdálenosti 22 metrů od mobilního telefonu).
Dva 40mm stereo reproduktory po stranách a pasivní radiátor uprostřed repro AlzaPower Rage R2.
Ač by se podle názvu AlzaPower mohlo zdát, že reproduktor nabízí funkci powerbanky, není tomu tak. Ke cti AlzaPower Rage R2 nicméně slouží, že vydrží relativně dost dlouho na jedno nabití. Až 20 hodin při tišším poslechu a přibližně polovinu při relativně hlasitém. Indikace nabití baterie však chybí. Reproduktor vám dá pouze vědět hlasitým pípáním pár minut před úplným vybitím vestavěného akumulátoru.
AlzaPower Rage R2 potěší teenagery i sportovce.
AlzaPower Rage R2 má také funkci automatického vypnutí. Pokud reproduktor zapnete, nespárujete, ani do něj nezapojíte linkový kabel, skutečně se po chvíli vypne. Stejně tak se po chvíli vypne, když na mobilu vypnete Bluetooth adaptér. Když je ale reproduktor spárován nebo je do něj zapojen linkový kabel, zůstane zapnut až do úplného vybití baterie bez ohledu na to, jestli hraje hudbu, nebo nedělá vůbec nic.
Tak, jak se dá asi očekávat – basy pod 200 Hz nejsou. Hned když jsem reproduktor poprvé pustil, vybavil se mi zvuk Bose SoundLink Micro, ze kterého jsem byl nekriticky nadšen. U něj však hrál roli fakt, že je mnohem menší, přenosnější a funkčně dotaženější. Je třeba ale zdůraznit, že stojí více než 3× tolik co AlzaPower Rage R2.
Zvuk „er-dvojky“ na první poslech udeří excelentní čitelností a spojitostí. Když do něj pustíte nějaký lehčí pop, akustickou kytaru, folk, zpěv a podobné věci, budete nadšeni. Ten extrémní útlum na hlubokých frekvencích totiž znamená, že se zde nekoná žádné dunění, které je u levných přenosných reproduktorů téměř rozpoznávacím znakem.
Přenosný reproduktor AlzaPower Rage R2 je voděodolný standardu IP65.
Samozřejmě že AlzaPower Rage R2 není příliš vhodným nástrojem k reprodukci sólové baskytary, metalu nebo například hip-hopu. Neplatí to však absolutně. Jsou lidé, kterým velký útlum na basech nevadí, a naopak ho kvůli čitelnosti přednesu preferují. Takovým můžu Rage R2 vřele doporučit. Další věcí je fakt, že tenhle reproduktor můžete klidně vzít do skateparku bez obav, že vám ho někdo štípne nebo že ho rozbijete.
Hodnotit extrémně levné i velmi drahé produkty je relativně těžká záležitost. U levných nemůžete čekat, že budou bez chyb, u drahých je naopak složité nesklouznout k pouhé glorifikaci. Pokud se mě zeptáte, jaký reproduktor si máte pořídit pod tisíc korun, AlzaPower Rage R2 je beze všech pochybností na špici pomyslného pelotonu.
Karabina na boku reproduktoru AlzaPower Rage R2 je super vychytávka.
AlzaPower Rage R2 je králem poměru cena/výkon, vítězem ultimátním ale zdaleka není. Jestliže však pro vás cena nehraje roli, Bose SoundLink Micro vám v kompaktnějších rozměrech nabídne vyšší kvalitu zpracování a srovnatelný zvukový přednes, JBL Charge 3 zase pořádnou nálož basů a powerbanku navíc. Oba výše zmíněné reproduktory jsou ovšem ve zcela jiné cenové kategorii.
AlzaPower Rage R2
Bluetooth reproduktoryAlzaPower Rage R2 je super záležitost, pokud chcete reprák, co umí zahrát pořádně nahlas, a současně nechcete příliš ždímat svou peněženku. V případě, že ho pořídíte jako první reproduktor své ratolesti, zaručeně vzbudíte její nadšení. Příznivá cena je výhodou také z toho důvodu, že se o reproduktor na cestách, ve škole ani v prostředcích hromadné dopravy nebudete muset tolik obávat. Když se vám totiž ztratí reproduktor za několik tisíc, je to zpravidla větší nápor na nervovou soustavu.
Klady
Zápory
Petr Zlatník
Ač jsem kytaru pověsil na hřebík již před hezkou řádkou let, u audia jsem zůstal. Dříve jako amatérský zvukař, dnes jako prodejce použitých Hi-Fi reprosoustav. Preferuji samozřejmě boxy z 90. let, ve kterých jste za své peníze dostali ještě pořádný kus materiálu. Tmelení, broušení, lakování, úpravy výhybek a ostatní související práce jsou mým koníčkem i zdrojem obživy. Současně mne baví všechny další věci, které souvisí se zvukem. Na ČZU jsem vystudoval obor IT, takže bych si ještě i dnes troufl na nějakou tu konfiguraci routeru a jistě bych zvládl i jiné „HW/SW legrácky“ související s počítačem.