FMCG akce Alza pro firmy
Zobrazit katalog
AlzaTech vám představí chytré domácí úložiště

Michal Rybka doporučuje "NASku" - chytré domácí úložiště - do každé domácnosti

Síťový disk, disková stanice, síťové úložiště, „NASka“ - to všechno jsou pojmy označující NAS (Network Attached Storage). Jde o zařízení připomínající externí disk a nebo malý počítač, který se přímo připojuje do lokální sítě a slouží hlavně pro ukládání dat. S pomocí síťového úložiště je možné snadno vyřešit zálohování a sdílení dat, přičemž jde o zařízení s minimální údržbou a velmi úsporným provozem. Dokáže vyřešit potřeby všech uživatelů a chytrých zařízení připojených do sítě. Na začátku se nastaví pravidla používání pro jednotlivé uživatele – a o zbytek se stará zařízení zcela samo.

Synology NAS

Síťová úložiště se nabízejí v řadě velikostí a výkonnostních tříd. Pro domácí použití jsou vhodné stanice s jedním, dvěma a nebo čtyřmi disky. Stanice s jedním diskem je základní a vhodná hlavně pro sdílení dat. Stanice se dvěma disky dovoluje použít režim zrcadlení (RAID 1), který na oba disky zapisuje tatáž data a zvládne tedy selhání jednoho disku. Proto jde o řešení vhodné pro zálohování.

Nejvýhodnější je stanice se čtyřmi disky, kterou lze nastavit do režimu distribuce dat (RAID 5). V takovém případě se z každého disku využijí jen tři čtvrtiny, zbytek je určen pro kontrolní součty. Data se rozloží mezi disky tak, že v případě selhání kteréhokoliv z nich lze data opět obnovit. Stačí nahradit vadný disk novým a stanice data automaticky obnoví, přičemž i během opravy dat lze stanici nadále normálně používat!

Synology NAS

Skvělý displej a neuvěřitelná výdrž

Diskové stanice pro firemní použití mají výkonné procesory, zdvojené připojení k síti a někdy i zdvojené napájení. Dovolují použít celodiskové šifrování, které v případě krádeže stanice zabrání zneužití dat. Často je lze rozšířit pomocí doplňkového modulu o další disky, pokud dojde volné místo. Někdy mají místo pro pátý disk, který je trvale připraven pro automatické zahájení obnovy v případě selhání jednoho ze čtyř využívaných disků (hot spare). Navíc se umí samy zálohovat na jiný externí disk a nabízí uživatelům další služby, jako je například sdílení připojené tiskárny.

Diskové stanice lze osadit libovolnými harddisky, doporučuje se ale využívat disky speciálně navržené pro použití v diskové stanici, jako je řada disků Western Digital Red a nebo Seagate NAS. Tyto disky jsou určené pro trvalý provoz i poměrně atypickém nasazení, jako je přehrávání filmů, kde by se běžné disky zbytečně opakovaně vypínaly a zapínaly a tím si zkracovaly životnost.

Synology NAS

Obrovskou výhodou diskových stanic je široká možnost nastavení přímo pro dané použití. Je možné vytvořit řadu uživatelských účtů a nastavit jim pravidla pro používání stanice. Dětem lze vytvořit účty, které jim nedovolí přístup do některých adresářů. Uživatelům lze také nastavit kvóty, tedy maximální objem diskového prostoru, který mohou využívat. Lze vytvořit i speciální účet pro přehrávání filmů, který dovoluje jenom čtení z vyhrazených adresářů, takže nehrozí, že by je někdo omylem smazal. Každý uživatel může mít vlastní adresář pro zálohování, do kterého nemá přístup nikdo jiný.

Nová aktualizace systému ještě vylepší rychlost

Zařízení nemá obrazovku, nastavuje se pomocí internetového prohlížeče. Po vložení síťové adresy stanice se objeví prostředí podobné operačnímu systému, ve kterém lze zařízení podrobně nastavit, zkontrolovat jeho stav a nebo mu přímo zadávat příkazy. Pokročilejší stanice, jako například stanice Synology, dovolují zařízení „zaúkolovat“ a zadat mu například seznam souborů ke stažení z internetu. Umožňují také instalaci doplňkových balíčků služeb, jako je antivirus, který sám monitoruje uložené soubory a hledá v nich viry a nebo ji lze doplnit o funkci nahrávání videa z internetových kamer.

Synology NAS

Pomocí technologie DLNA může úložiště zpřístupnit filmy i hudbu chytrým zařízením, jako jsou bezdrátové reproduktory, BluRay přehrávače a nebo moderní televize. Televize může přímo komunikovat se stanicí, takže divák si jen vybere film pomocí dálkového ovladače a televize ho sama přehraje. Stanice přitom kontroluje toky dat a určuje, která činnost je důležitější, takže nehrozí, že by například přehrávaný film začal trhat v okamžiku, kdy stanici začne používat někdo jiný. Ve skutečnosti je stanice schopná například opravovat data na pozadí, aniž by uživatelé pozorovali nějaké omezení.

Stanici je možné nakonfigurovat tak, aby automaticky zasílala SMS či emailové zprávy v případě potíží, jako je výpadek energie a nebo blížící se selhání disku. Pokud je stanice doplněna inteligentním záložním zdrojem UPS, dostane při výpadku energie signál, že se má sama bezpečně vypnout, aby nedošlo ke ztrátě dat. Disková stanice se tak rychle stane nenápadným a nenáročným pomocníkem, který posune jednoduchost zálohování a sdílení dat na zcela novou úroveň. Díky široké nabídce si každý zájemce může vybrat model, který vyhoví jak jeho potřebám, tak i jeho kapse.

NAS
O firmě Synology
Sídlo firmy Taipei, Taiwan
Založena 2000
Webové stránky www.synology.com
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací