Zvažujete posunout ovládání vaší domácnosti do 21. století? Vyzkoušejte komplexní systém od společnosti Aqara, který kromě různých senzorů zahrnuje i kamery, termostaty nebo ovladače žaluzií. A výsledek? Celou domácnost budete ovládat prostřednictvím mobilu, a rozhodně snížíte náklady na vytápění nebo poplatky za energie. V našem článku se sami přesvědčíte o šíři nabídky Aqara.
Chytrá domácnost je oblastí, kterou řeší čím dál větší množství uživatelů. V dnešní době máte na výběr z několika řešení, přičemž značka Aqara je jedním z těch vůbec nejznámějších. Vedle jednoduché instalace a snadné bezdrátové rozšiřitelnosti pomocí celé řady senzorů přináší uživatelům celou řadu výhod:
Centrální jednotka je nedílnou součástí každé chytré domácnosti. Typicky jde o krabičku, která se připojí k napájení a internetu, díky čemuž má své stabilní místo. A právě taková centrální jednotka zajišťuje propojení jednotlivých senzorů a prvků chytré domácnosti. Kromě klasického jednoúčelového zařízení (např. Aqara Hub M2 EU) se však lze setkat i s nápaditějším provedením. A právě takové nabízí Aqara v podobě Smart Home Hub E1. Jde o centrální jednotku s připojením do USB. Aqara Hub E1 je vybaven zabudovaným portem USB–A. Lze jej napájet z libovolného zařízení s daným rozhraním. Například jde o powerbanku, USB zásuvku, počítač nebo již zmíněný router. Flexibilitu navíc zvyšuje pohyblivý kloub v rozmezí 210°. Nastavíte si ji tak do polohy, jaká vám bude vyhovovat. Centrální jednotka pak propojí komunikaci dalších zařízení, jako jsou termostatické hlavice, vypínače, zásuvky, osvětlení, senzory, nebo třeba zámky. Můžete si tak snadno postavit chytrou domácnost, kterou si můžete navíc plně zautomatizovat. Možnosti jsou takřka neomezené a jsou závislé pouze na tom, kolik zařízení máte a jak chytře je dokážete využít.
Součástí každého systému chytré domácnosti jsou i dohledové kamery. Zaujala nás IP kamera Aqara Camera Hub G3, která má nejen vysoké 2K rozlišení (2 304 × 1 296 px), ale je navíc i otočná a umí se i naklánět, díky tomu pokryje celou oblast v rozsahu 360°. Zároveň se nemusíte bát o soukromí, protože kamera má fyzickou krytku. V noci kamera neruší nepříjemným rozsvěcením viditelných LED a využívá infračervené neviditelné světlo (940 nm). Pokud potřebujete obraz sledovat na velkém displeji, potěší vás i integrované USB-C s podporou videovýstupu.
Kamera Aqara Camera Hub G3 však současně funguje i jako centrální jednotka, což je skvělá vychytávka. Nemusíte tak pořizovat samostatnou centrální jednotku, ale rovnou IP kameru, která stejně bude doma stát na pevném místě.
Bezdrátové senzory jsou mimořádně důležitou součástí systému chytré domácnosti. Ty od společnosti Aqara pokrývají široké pole možností. Od obligátních, jako jsou dveřní a okenní senzory, přes PIR senzory indikující pohyb, které ale ignorují pohyb zvířat, ale i senzor úniku vody, který umístíte např. pod pračku.
Zajímavostí je Aqara G4 Video Doorbell, který funguje jako chytrý videozvonek. Skládá se ze dvou částí: venkovního zvonku (a kamery) a vnitřního opakovače. Když na vás někdo zazvoní, potuluje se před vašimi dveřmi nebo (nedej bože) poškozuje zvonek samotný, začne vše automaticky nahrávat a současně odešle notifikace k vám do telefonu prostřednictvím aplikace. Lákadlem je pak využití umělé inteligence, resp. schopnost softwaru rozpoznat obličeje a z toho vyplývající personalizace. Například možnost aktivace dalších prvků chytré domácnosti: při vstupu určité osoby spustit její oblíbenou hudbu, rozsvítit (nebo spustit poplach).
Pokud provádíte rekonstrukci nebo holdujete ve vyšší míře kutilství, tak lze využít i chytrou elektroinstalaci Aqara. Jde například o reléový řídící modul, který umožní bezdrátové ovládání světel, ventilátorů a do budoucna plánuje výrobce podporovat i ovládání žaluzií.
Systém chytré domácnosti Aqara můžete využít i pro vzdálené řízení „hloupých“ spotřebičů. Stačí si totiž pořídit chytré 230V zásuvky a přidat je do systému a následně přes ně zapojit již zmíněný hloupý spotřebič. Na dálku tak budete moci řídit zapínání i vypínání připojeného zařízení, např. osvětlení, topení apod. K dispozici je i možnost časovače, a navíc dostanete i možnost sledovat spotřebu včetně poměrně detailních statistik v tabulkách a grafech.
Otevřený protokol bezdrátové komunikace ZigBee propojuje jednotlivé přístroje v chytré domácnosti a hraje klíčovou roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things — IoT). Funguje až do vzdálenosti 20 metrů (v budově) a prostřednictvím šifrované komunikace dokáže propojit zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání.
Určitě ano. Lze využít hlasové asistenty Siri, Amazon Alexa nebo Google Assistant.
Aplikace Aqara Home (pro Android a iOS) se stane vaším průvodcem světem chytré domácnosti. Uživatelské prostředí působí moderně, ale přitom vzdušně. Na domovské stránce najdete užitečné widgety s počasím či informacemi o stavu chytré domácnosti. Na kartě Accessories pak vidíte vaše zařízení a na kartě Automation si můžete vytvořit již zmíněné automatizace. Můžete však využít také Google Home, Apple HomeKit (se kterým funguje kamera velmi dobře), IFTTT, či Amazon Alexa.
Samotné propojení opakovače s mobilní aplikací je hračka. Níže najdete obrázkový návod celého postupu.
Obrázky převzaty z videonávodu. Zdroj: aqara.com
Aqara je jednoduše rozšiřitelný inteligentní systém chytré domácnosti, který díky nižší pořizovací ceně budí velkou pozornost. Bonusem je skvělá kompatibilita i celkově pohodlné ovládání.