BLACK FRIDAY končí dnes! ⏱️ Nenechte si utéct ty nejnižší ceny za poslední rok!

Black Friday Black Friday pravé ucho

Virtuální realita

Virtuální realita

VR neboli virtuální realita je hardwarem a sofwarem nasimulované prostředí, které vytváří uživateli iluzi skutečného světa. S VR se setkáte především v mobilním a počítačovém segmentu, ve kterém lze nasimulovat prostředí her, ale i výukových programů (např. výcvik pilotování, bojový výcvik apod.). Virtuální realita se uživateli zobrazuje ve speciálních brýlích, které má nasazené a pro její fungování je nezbytný podporovaný a výkonný hardware, tedy dostatečně silné komponenty v počítači nebo telefonu.

360stupňové video

Progresivní digitální rozměr vytvořený pomocí 360stupňového nebo sférického kamerového systému, který díky několika čočkám zabírá celou scénu kolem dokola. Ve videu tak nevidíte pouze jeden záběr, ale s pomocí vertikálních a horizontálních posuvníků se můžete rozhlížet „kolem sebe“.

Označení VR Ready

Označení pocházející z angličtiny, které můžeme přeložit jako „připraveno na virtuální realitu“. V praxi to znamená, že pokud kupujete jakýkoliv hardware (notebook, telefon, grafickou kartu atd.) s tímto označením, máte tak jistotu, že jeho výkon je dostatečný pro simulování virtuální reality.

OLED (Organic light-emitting diode) displej

Zjednodušeně vzato se jedná o pokročilejší zobrazovací technologii displejů, které oproti starším LCD typům mají nižší spotřebu, lepší zobrazovací vlastnosti a delší životnost. Obrovskou výhodou OLED displejů je absolutní černá a vysoký jas, což společně s velkým rozsahem barev přináší skutečně bezvadný obraz.

Gamepad

Vstupní hardware, který slouží k ovládání zařízení, aplikací a her – joystick, volant atd. Důraz při zkonstruování ovladačů je zpravidla dáván na ergonomii. Nejčastěji se k zařízení připojuje skrze USB kabel nebo bezdrátově, pomocí Bluetooth technologie.

Rozšířená realita

Aby nedocházelo k chybným záměnám těchto dvou „realit“, v krátkosti si vysvětlíme, v čem spočívá. Typickým zástupcem rozšířené reality je fenomén léta 2016, Pokémon GO. Pohybujete se v reálném světě, který se pomocí fotoaparátu zobrazuje na displeji s přidanými digitálními prvky či subjekty. Vrátíme-li se k názvu, je to de facto opravdová realita „rozšířená“ o digitální animace či jiné úpravy.

NFC tag (Near field communication tag)

Moderní štítek fungující na bázi NFC technologie. NFC umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi vícero zařízeními. Tento unikátní štítek nepotřebuje napájení a nabízí mnoho využití. V souvislosti s virtuální realitou se často používá jako „spouštěč“ určitého nastavení telefonu – v praxi pouze přiložíte smartphone ke štítku (umístěným například na zakoupeném headsetu), tím se aktivuje speciální režim pro virtuální realitu, ztlumí se hlasitost vyzvánění, vypnou se vibrace nebo se třeba zvýší jas. Přiložením tak oznámíte telefonu, že se chystáte na virtuální realitu a automaticky se nastaví vše potřebné.

Kinetóza

Nemoc z pohybu aneb negativní stav, který je často doprovázený nevolností. Vestibulární aparát v uchu – senzomotorický orgán, který vnímá rovnováhu – informuje mozek o vašem pohybu zásadně jinak, než vidí oko. Tento stav, zjednodušeně řečeno, zmate vaše tělo natolik, že se dostaví pocit na zvracení, bledost, pocení a zrychlený srdeční tep. Pro upřesnění – představte si, že máte nasazený headset a poklidně sedíte na židli. Děj ve virtuální realitě je ale situován v zábavním parku, kde si užíváte adrenalinovou jízdu na horské dráze. Vestibulární aparát mozku říká, že se nehýbete, oči ale vidí něco zcela odlišného, čímž se u vás projeví popisovaná kinetóza.

EVA pěna

Komfortní pěnový materiál zjemňující otlačeniny, zvyšující elasticitu a umožňující tak delší používání. Setkáme se s ní nejčastěji jako s doplňkovým materiálem při výrobě headsetů, sluchátek či VR brýlí.

Headset

Náhlavní souprava. Základem jsou zpravidla speciální brýle, které většinou pořídíme obohacené o integrovaná sluchátka. Modernější headsety obsahují i progresivnější prvky, například umí sledovat pohyb očních panenek nebo pro intenzivnější prožitek zapojují i další z vašich smyslů, a to čich.

Co je haptická odezva?

Haptická technologie je moderní prvek sloužící především ke komfortnějšímu ovládání aplikací a her. Typickou vlastností je extrémní citlivost na dotek – modernější zařízení s touto technologií rozpoznávají i míru doteku, respektive jakou silou tlačíte. Pokaždé jiná úroveň stisknutí může mít odlišný vliv ve vaší aplikaci. Dle možností nastavení haptické odezvy lze zapnout „zpětné vibrace“, které vás informují o obdrženém signálu. Kupříkladu, při automobilových závodech máte volant bez pedálu, kterým můžete otáčet. Pokud silně zmáčknete pravou stranu, tak zrychlíte a pokud levou, tak zpomalíte. To, že jste stiskli volant dostatečnou silou a váš vůz začíná např. brzdit, ucítíte na mírných „zpětných vibracích“.

Výhodné pořízení elektroniky bez provozních starostí.

Tisíce produktů ihned k odběru na našich pobočkách.

Rozbalené, zánovní a použité zboží

Nakup zboží ve více lidech a získej parádní slevu!

Zboží za lepší ceny a nadstandardní služby pro firmy

Kontaktujte nás na WhatsAppu

Kontaktujte nás na Messengeru


Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi