Herní monitor (UŽIVATELSKÁ RECENZE)

Zobrazit katalog
Herní monitor  (UŽIVATELSKÁ RECENZE)

Herní divize technologických výrobců dnes rostou jako houby po dešti, proto není divu, že se na nás zástupy herních periferií hrnou vražedným tempem. V takovém množství je ale čím dál těžší najít produkty, které stojí za zmínku. Je takovým 27“ prohnutý monitor Asus ROG Strix XG27VQ a zaslouží si čestné místo u vás na stole? Jeho silné a slabé stránky zhodnotíme v této uživatelské recenzi.

ASUS ROG Strix XG27VQ recenze

Uživatelská recenze ASUS ROG Strix XG27VQ – obsah

  1. Oslní Asus ROG Strix XG27VQ parametry?
  2. Design ASUS ROG Strix XG27VQ: ztělesnění kvality v rudočerné eleganci
  3. Konektivitu ASUS ROG Strix XG27VQ tvoří nutný základ
  4. Dojmy z obrazovky ASUS ROG Strix XG27VQ
  5. Závěrem o ASUS ROG Strix XG27VQ a podobných monitorech obecně

Oslní Asus ROG Strix XG27VQ parametry?

Svou cílovou skupinu Asus ROG Strix XG27VQ jistě osloví. Hráčům totiž nabízí řadu zajímavých lákadel. Největším z nich je dozajista vysoká obnovovací frekvence 144 Hz zkombinovaná s agresivním prohnutím 1800R a technologií FreeSync.

i Co je to FreeSync?
FreeSync je odpovědí AMD na NVIDIA G-Sync. Obě technologie mají za cíl odstranit trhání obrazu, které je způsobováno rozdíly mezi obnovovací frekvencí monitoru a počtem snímků za sekundu. Standardním řešením je již nějakou dobu čistě softwarová vertikální synchronizace. Ta problém řeší tak, že počet snímků ve hře sníží na úroveň obnovovací fekvence monitoru. Nejedná se o optimální řešení, protože ne vždy je grafická karta schopna dodat dostatek snímků a v takovém případě V-Sync sníží počet snímků na nejvyšší celočíselný podíl maximální obnovovací frekvence, což znamená pokles výkonu. FreeSync a konkurenční technologie nepřizpůsobují snímky obnovovací frekvenci, ale obnovovací frekvenci snímkům, což zajišťuje maximální plynulost i při sníženém počtu FPS. Řešení zároveň snižuje vstupní latenci (input lag), což je žádoucí v kompetitivním hraní. Pro plné využítí technologie FreeSync potřebujete grafickou kartu AMD. 

Panel disponuje Full HD rozlišením na 27" úhlopříčce, což je nepříliš optimální kombinace vzhledem k výsledné hustotě pixelů. Ta je rovna necelým 82 pixelům na palec, což je z našeho subjektivního pohledu již za hranicí přijatelné hodnoty. Není třeba mnoho úsilí k rozpoznání jednotlivých pixelů, a to i z běžné vzdálenosti očí od monitoru.

ParametrAsus ROG Strix XG27VQ
Úhlopříčka27"
Rozlišení1 920 × 1 080 px
Typ paneluVA LED
Obnovovací frekv.144 Hz
Doba odezvy4 ms
Prohnutí1800R
Kontrast3 000 : 1
Maximální jas300 cd/m2
Barevné pokrytí72 % NTSC
TechnologieFlicker free, FreeSync, Low Blue Light
KonektoryHDMI 1.4, Dual-link

Design ASUS ROG Strix XG27VQ: ztělesnění kvality v rudočerné eleganci

Vždy jsme rádi, když k něčemu nemusíme mít příliš kritických výhrad. V této recenzi je tím prvkem celkové provedení Asus ROG Strix XG27VQ, které si zaslouží velkou pochvalu. Je zřejmé, že si dal Asus záležet jak na návrhu vizuálu, tak na výsledném provedení, v němž se nebál použití kvalitních materiálů a výrazných doplňkových dekorací. Výsledkem je bytelný kus periferie kombinující agresivní herní prvky s matnými povrchy.

ASUS ROG Strix XG27VQASUS ROG Strix XG27VQ

Přední stranu zaujímá samotný panel, který je prohnutý. Jeho úhlopříčka měří 27“ a použitou technologií je VA. Z fotografií by se mohlo zdát, že je displej zcela bez rámečků, jak to dnešní trendy kážou. Přesto jsou rámečky stále přítomné, ač na dnešní poměry vcelku tenké. Trikem Asus ROG Strix XG27VQ je absence oplastování kolem horního a bočních rámečků samotného panelu. Nemáte tedy kolem celé obrazovky tlusté plastové okraje, nýbrž pouze kovové ohraničení vnitřního panelu. Spodní okraj je již standardně široký, ale z kvalitního plastu a nese logo Republic of Gamers.

Kromě loga neobsahuje přední strana žádné designové prvky, což se nedá říci o té zadní. Na její vizáži se kromě agresivnějších křivek a textur plastu podepisuje také výrazný podsvícený RGB kruh. Z této strany monitor již tedy evokuje ryze herní dojem. Uvidíme zde také detailní prvky v podobě žebrování, které je však funkční pouze v oblasti pod RGB kruhem a uchycením nohy, zbytek má především funkci lapače prachu.

ASUS ROG Strix XG27VQASUS ROG Strix XG27VQ

Celé tělo obrazovky je poměrně tlusté a těžké, pochopení pro to ale máme. Jedním z důvodů je použití velmi kvalitních plastů. Když mluvíme o kvalitě, myslíme skutečně tu nejvyšší. Oplastování připomíná spíše to, které nalezneme v interiérech automobilů. Dělá tak z Asus ROG Strix XG27VQ definici bytelnosti mezi monitory. Všechny spoje doléhají, a ač jsme to nezkoušeli, jsme přesvědčení, že by prohnutí monitoru sneslo i nadměrný tlak.

Zmíněná noha designově navazuje na zadní stranu. Navrchu najdeme taktéž žebrování. Uchycení Asus ROG Strix XG27VQ poskytuje naklopení, konkrétně 20° směrem vzhůru a 5° dolů. Výšku monitoru lze rovněž upravit, rozdíl činí 10 cm (dolní okraj se v nejnižší pozici přibližuje ke stolu na 5,7 cm). S pivotem se bohužel nesetkáme. Na noze je natištěné výrazné logo ROG, jež doplňuje celkový herní nádech zadní strany. Ve spodní části je praktický průchozí organizátor kabeláže.

ASUS ROG Strix XG27VQASUS ROG Strix XG27VQ

Tím nejlepším na konec je podstavec Asus ROG Strix XG27VQ. Přestože je poměrně rozložitý, oplývá zajímavým trojnohým řešením, díky kterému nezabírá tolik místa. Celý je vyroben z velmi kvalitního matného kovu, což mu dodává určitý punc herního luxusu. Noha umožňuje otočení o 50° oběma směry kolem svislé osy. Skrze podstavec z nohy vyzařuje silné červené světlo, které projektuje pod monitor kruh na stůl. Toto světlo můžete modifikovat přiloženými sklíčky, která již mají předpřipravené vzory, nebo si můžete vytvořit vlastní použitím obyčejného fixu.

ASUS ROG Strix XG27VQ

Konektivitu ASUS ROG Strix XG27VQ tvoří nutný základ

Výčet konektorů ASUS ROG Strix XG27VQ není dlouhý. Najdeme zde jeden DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, Dual-link DVI-D a audio jack. I přes poměrně velké rozměry se nepodařilo do těla monitoru implementovat napájecí zdroj, proto k monitoru dostanete adaptér jako k notebooku. Všechny konektory jsou schovány pod plastovou krytkou, z které lze kabely pohodlně vyvést přímo do otvoru v noze. Celé to působí velmi čistě a organizace kabelů je pohádkově jednoduchá.

ASUS ROG Strix XG27VQ

ASUS ROG Strix XG27VQ disponuje skvělým OSD (On-screen Display) menu, jehož navigace probíhá pomocí joysticku na zadní straně monitoru. Zároveň s ním monitor obsahuje další čtyři tlačítka. Jedno z nich funguje jako escape, další zobrazí nabídku GamePlus, další předvolby GameVisual a nejnižší tlačítko slouží jako zapínací. Vzhledem k četnosti použití joysticku by nás potěšila jeho lepší přístupnost v blízkosti spodního okraje, jeho aktuální pozice ho totiž činí špatně dosažitelným, především při kombinaci více monitorů, ke které prohnutí přímo vybízí.

ASUS ROG Strix XG27VQ

Nabídka GamePlus je jakýmsi nadstandardem, který se však u herních monitorů objevuje čím dál častěji. Obsahuje zajímavé funkce jako časovač, zaměřovač vykreslovaný přímo monitorem nebo třeba počítadlo FPS. Naopak GameVisual je zcela standardní, ač chytlavě pojmenovaná, funkce. Jedná se o jednoduché menu, kde si můžete vybrat z několika režimů monitoru. Každý režim barevně optimalizuje zobrazení displeje na jinou činnost. Asus ROG Strix XG27VQ také umožňuje vytváření vlastních předvoleb.

Dojmy z obrazovky ASUS ROG Strix XG27VQ

Na první pohled uživatele do očí praští velká uhlopříčka 27“ zkombinovaná s rozlišením 1 920 × 1 080 px. Pokud sedíte v běžné vzdálenosti od obrazovky (přibližně 50–60 cm), bohužel rozpoznáte pixelovou mřížku displeje – rozlišení Full HD je na tyto rozměry už málo. V kompetitivních hrách jako Counter Strike to pravděpodobně nebude velký problém, máte-li však v plánu hrát hry a kochat se prostředím, mohl by pro vás malý počet pixelů na palec znamenat rušení a nenaplněný potenciál detailních vizuálů. Asus ROG Strix XG27VQ zkrátka vyžaduje, abyste od něj seděli dál, pak pixely nerozlišíte a budete schopni docenit velké fyzické rozměry obrazovky.

ASUS ROG Strix XG27VQ
Průsvity podvícení mohou některé uživatele rušit.

Nepříjemným nedostatkem Asus ROG Strix XG27VQ jsou průsvity podsvícení, což se dá do jisté míry tolerovat, vzhledem k častému výskytu tohoto jevu u prohnutých monitorů. Při běžném používání to není samozřejmě vidět, situace se ale mění při vykreslování tmavých scén ve hrách a filmech nebo například v tmavých menu některých her. Otravnost takového jevu je čistě subjektivní, a přestože ho někdo nemusí vystát, jiný je schopen takový neduh zcela ignorovat.

Asus ROG Strix XG27VQ disponuje výrazným prohnutím 1800R, které má několik pozitivních a několik negativních efektů. Při prvním setkání s monitorem se zdálo být prohnutí na této úhlopříčce s běžným poměrem stran 16 : 9 zbytečné. Jak ale čas plynul, začalo nám přirůstat k srdci a my začali jeho místo chápat. Obraz vás sice díky němu nevtáhne do dění o nic víc než ploché monitory, jak mají výrobci v oblibě uvádět v marketingových materiálech, jedná se ale o skvělé ergonomické řešení, které dělá používání, konkrétně tedy hraní, pohodlnější. Je to tím, že rohy, které jsou u plochých monitorů od pozorovatele vzdálenější, zde mnohem více odpovídají zornému poli.

i Prohnutím monitoru se myslí poloměr jeho zakřivení. Poloměr zakřivení je hodnota poloměru kružnice, s jejímž obvodem zakřivení koresponduje. Zjednodušíme-li to, tak prohnutí 1800R, jakým Asus ROG Strix XG27VQ disponuje, znamená, že kdybychom z obrazovek takových monitorů vytvořili kružnici, její poloměr by byl 1800 mm, neboli 1,8 m. Čím je poloměr větší, tím je samozřejmě zakřivení mírnější.Zakřivení Asus ROG Strix XG27VQ

Při hodnocení použitelnosti pro produktivní činnost jsme byli na rozpacích, protože ač prohnutí dodává celému prostředí operačního systému i webovým stránkám nový rozměr, činí je zároveň o něco méně přehlednými. Můžeme k tomu přičíst nízké rozlišení způsobující nízkou kvalitu textu a vyjde nám, že pro kancelářskou práci je monitor vcelku nevhodný. Ze stejného důvodu nebude naplňovat ani potřeby grafiků a editorů multimediálního obsahu. Hledáte-li tedy multifunkční monitor, na kterém budete přes den pracovat a po večerech hrát hry, raději se podívejte po jiném formátu.

ASUS ROG Strix XG27VQ

Když jsme vyřadili grafiky a produktivní členy kancelářského kolektivu, můžeme probrat silné stránky Asus ROG Strix XG27VQ. Nejvýraznější z nich je obnovovací frekvence 144 Hz, která může skutečně znamenat, jak výrobci opět rádi tvrdí, reálnou výhodu ve hře. Bavíme se nyní samozřejmě především o kompetitivních hrách, konkrétně střílečkách z pohledu první osoby (FPS). V těch vám budou se 144Hz monitorem připadat nepřátelé pomalejší, a pokud hledáte periferii, která by pomohla vaši úroveň dovedností vylepšit, mohl by jí být právě monitor s vyšší obnovovací frekvencí. Na první pohled vám bude rozdíl v plynulosti jasný, a ač si možná budete říkat, že se jedná o něco, bez čeho dokážete žít, při návratu na běžný monitor si svůj omyl uvědomíte.

Monitor je vybaven technologií Low Blue Light a je Flicker free, takže pokud chcete být přátelé se svýma očima, ASUS ROG Strix XG27VQ by mohl být správnou volbou. Určitou přidanou hodnotou je také technologie FreeSync, již budete moci využít s grafickými kartami AMD pro maximalizaci celistvosti obrazu.

Závěrem o ASUS ROG Strix XG27VQ a podobných monitorech obecně

Prohnuté monitory jsou skvělou alternativou konvenčních plochých. Sice vás díky nim herní svět více nevtáhne, lepší podívanou ale poskytnou. Orientace ASUS ROG Strix XG27VQ zcela očividně míří směrem k hráčům, proto ani neočekáváme, že by se dostal na stůl nějakého grafika. Kdyby se mělo něco takového stát, musíme upozornit, že se nejedná o optimální řešení, a to kvůli nízkému rozlišení na velké úhlopříčce a prohnutí, které deformuje křivky. Je-li ale vaším cílem používat monitor především na hraní, dostane se vám vysoké úrovně uspokojení. 144 Hz i prohnutí dělá svoje. Jen škoda nízkého rozlišení, které znemožňuje univerzálnější použití monitoru.

ASUS ROG Strix XG27VQ

ASUS ROG Strix XG27VQ se z našeho pohledu osvědčil jako vhodný herní monitor, který uchvátí, a pokud přehlédnete některé nedostatky, mohl by být tím pravým i pro vás. 

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací