Alza.cz
Zobrazit katalog

ASUS ROG Swift PG27UQ (RECENZE)

Recenze

Aktualizováno

Po dlouhém čekání přichází první herní LCD monitor s podporou 4K G-Sync HDR. Toto prvenství patří ASUS ROG Swift PG27UQ. My jsme jej pro vás vyzkoušeli a otestovali. Dozvíte se tak vše o jeho herních vlastnostech včetně režimu G-Sync a HDR. Také se podíváme na to, co přináší podpora DCI-P3 barevného prostoru díky Quantum Dot a jak si monitor v tomto ohledu stojí vůči konkurenci.

ASUS ROG Swift PG27UQ (RECENZE) – OBSAH

  1. ASUS ROG Swift PG27UQ je první herní IPS s Quantum Dot a HDR
  2. Parametry, ergonomie a obsah balení monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ
  3. OSD nabídka monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ
  4. Kvalita barev a Quantum Dot: To hlavní, čím ASUS ROG Swift PG27UQ boduje
  5. HDR režim mnoho monitorů nemá, ASUS ROG Swift PG27UQ je výjimka
  6. Hry a odezva na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ
  7. Nejlépe si ASUS ROG Swift PG27UQ rozumí s kartami NVIDIA
  8. Závěrečné hodnocení monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ

ASUS ROG Swift PG27UQ je první herní IPS s Quantum Dot a HDR

Mezi LCD monitory se v posledních letech začaly objevovat modely s Quantum Dot (kvantové tečky). Ty přinesly do běžných LCD monitorů s LED podsvícením výrazné zlepšení barev, přesněji řečeno širší barevný prostor. Velice brzo se tato technologie dostala i mezi herní monitory (prvními na trhu byly herní monitory Samsung řady CFG a CHG).

Všechny herní monitory s Quantum Dot na trhu však mají jednu shodnou vlastnost – jsou založeny na ne zrovna vhodném VA panelu. VAčka sice mají skvělý kontrast (přibližně 3× vyšší než IPS), ale jejich herní výkony bývají poněkud nevyvážené. Hlavně v tmavých přechodech mají výrazně delší odezvy než ve světlých (jak uvidíte dále). ASUS ROG Swift PG27UQ jako první přináší i odlišný typ panelu. Je vůbec prvním herním monitorem kombinujícím 144Hz displej s Quantum Dot technologií a IPS panelem. Toto prvenství je dvojnásob důležité, protože na monitory s podporou G-Sync HDR režimu, který si klade vysoké nároky na parametry LCD panelů, se čekalo bezmála dva roky.

ASUS ROG PG27UQ produktove foto1
Herní určení z monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ přímo svítí...

Co lze od ASUS ROG Swift PG27UQ očekávat? Jednoznačně výrazně lepší pozorovací úhly než na běžných VA Quantum Dot panelech. U nich dochází ke zkreslování barev už při mírném odchýlení od ideální pozorovací roviny. Toto je bezkonkurenční vlastnost IPS panelů a jejich klonů v podobě PLS, AHVA, ADS aj. Také už zmíněná odezva by mohla být výrazně vyváženější, bez náchylnosti k duchům. Očekávanou nevýhodou IPS bude nižší kontrast a náchylnost na IPS glow efekt, viditelný hlavně v noci.

Samozřejmostí je pak u značky ASUS skvělý ROG design s moderními prvky jako RGB Aura SYNC a další designové vlastnosti celé této série. Popravdě kvůli designu si asi většina z nás monitor nekupuje, a tak tyto prvky můžeme jen označit jako příjemný bonus. Nijak totiž obraz monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ nevylepší. Dobrou zprávou je, že veškeré ozdobné LED osvětlení je regulovatelné. Pokud jej nechcete vidět, dá se i úplně vypnout.

ASUS ROG PG27UQ; zepředu
ASUS ROG Swift PG27UQ: čelní pohled na monitor
ASUS ROG PG27UQ zadní pohled; monitor zezadu
ASUS ROG Swift PG27UQ: zezadu

Parametry, ergonomie a obsah balení monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ

Model ASUS ROG Swift PG27UQ
Úhlopříčka 27"
Rozlišení 3 840 × 2 160 px
Poměr stran 16 : 9
Jas 1 000 cd/m2
Kontrast 1 000 : 1 (50 000 : 1 při HDR)
Odezva (gray-to-gray) 4 ms
Max. obnovovací frekvence 144 Hz
Frekvence obrazu horizontální 30–322 kHz, vertikální 50–144 Hz
Typ panelu IPS, antireflexní
Konektory HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 3,5mm jack, 3× USB 3.0, VESA 100 × 100 mm
Spotřeba max. 180 W
Polohovatelnost výškový posuv 0 až 120 mm, naklápění −5 až 20°, pivot 0 až 90°
Rozměry se stojánkem 763,4 × 557 × 268 mm
Hmotnost 9,2 kg
Cena 64 990 Kč

Zklamáním i výhodou může být fakt, že ASUS ROG Swift PG27UQ nabízí 27" displej. Stejně tomu může být i u rozlišení, které je 3 840 x 2 160 pixelů neboli 4K. Tato kombinace přináší velice jemný obraz s perfektní ostrostí. Jedná se o klasický plochý panel bez zakřivení. Monitor je založen na technologii IPS (přesněji AHVA panel AUO M270QAN02.2 ) s podporou 10bit barev. Panel podporuje až 144Hz obnovovací frekvenci a obsahuje technologii G-Sync pro synchronizaci každého snímku.

Důležitou a zásadní vlastností je podsvícení LED řízené v 384 zónách (FALD). Monitor tak i přes technologii IPS může nabídnout výrazně vyšší kontrast, než je pro tuto technologii běžné. Bez vysokého kontrastu by monitor nemohl splňovat specifikace pro HDR1000. S podsvícením souvisí využití technologie Quantum Dot. Díky ní nabízí ROG Swift PG27UQ výrazně širší barevný prostor – pokrývá přibližně 97 % prostoru DCI-P3 a 99 % AdobeRGB.

Monitor ASUS ROG Swift PG27UQ má výškově nastavitelný stojan s lehkým posuvem a možností otočit obraz na výšku okolo pivotu. Ke grafické kartě jej připojíte pomocí DisplayPort 1.4 kabelu nebo HDMI v2.0. Pro využití 4K HDR G-Sync je nutné použít DisplayPort. Dále můžete využít zabudovaný USB 3.0 hub se dvěma výstupy na herní periferie.

ASUS ROG PG27UQ obsah balení
Balení je zabezpečené tak, aby se žádná součástka monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ ani nehnula.

Monitor ASUS ROG Swift PG27UQ je zabalen v pevném obalu a samotný panel z obou stran chrání tlustá vrstva polystyrenu. K panelu je připevněna i výškově nastavitelná noha, a tak jen stačí ke spodku přimontovat kovový stojánek. Ten má ze spodní strany červený LED projektor, který může na stůl promítat motivy dané krytkami z balení.

V balení naleznete veškeré potřebné datové kabely (DisplayPort, HDMI, USB) a napájecí adaptér. Vše je zabalené v taštičce s logem ASUS ROG. Balení monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ samozřejmě obsahuje i manuál, CD s ovladači a nakonec i kalibrační protokol ukazující barevnou přesnost monitoru (barevné odchylky od standardu sRGB).

OSD nabídka monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ

ASUS ROG PG27UQ OSD nabídka
OSD monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ je logicky uspořádané.

Monitor ASUS ROG Swift PG27UQ obsahuje klasickou ASUS OSD nabídku – designově shodnou se všemi monitory ze série ROG. Tu vyvoláte stiskem ovládacího joysticku nebo jeho pohybem doprava z pohledu na monitor. V ní naleznete veškeré obrazové i systémové nastavení. V rychlosti se podívejme na jednotlivé sekce OSD nabídky, pokud s ASUS ROG monitory nemáte zkušenosti.

Overclocking

Zde se nachází pouze položka umožňující aktivaci 144Hz obnovovací frekvence (je brána jako OC režim). Jinak je maximem 120 Hz. Není důvod režim 144 Hz neaktivovat, pokud použijete přiložený DisplayPort kabel.

Blue Light Filter

V této sekci najdete nastavení několika úrovní „filtru“ modrého světla. Tímto nastavením omezíte zobrazování modrého spektra barev na minimum. To je vhodné hlavně při používání monitoru ve večerních a nočních hodinách, abyste pak neměli problémy s usínáním.

Color

Tady se nachází nastavení související s barvami. Můžete zde regulovat jas a kontrast panelu. Také tu máte možnost upravit teplotu bílého bodu jak ručně přes RGB nastavení, tak pomocí přednastavených profilů. Nachází se zde i korekce gamma křivky, ale kupodivu si nelze vybrat barevný prostor.

Image

V tomto menu jsou obsaženy pokročilejší volby obrazu. Nastavíte si zde agresivitu technologie overdrive (urychlení odezvy), posílení tmavých barev (prosvětlení tmavých míst), regulaci rychlosti dynamického podsvícení, což funguje i mimo HDR režim! A nakonec i volbu poměru stran obrazu.

Input Select

Volba vstupu – pokud máte připojeno více zařízení najednou. Například PC k DisplayPort a herní konzoli k HDMI.

System Setup

V systémovém menu nastavujete ostatní vlastnosti chování monitoru, jako je již zmíněné LED osvětlení monitoru (RGB Aura Sync, projektor, logo) či chování OSD nabídky. Ale naprosto nelogicky se zde nachází i volba barevného prostoru. Ano, správně, pokud si chcete užít plný DCI-P3 barevný prostor i mimo HDR režim, musíte jej aktivovat zde! Jinak monitor ořezává barvy na standardní sRGB a Quantum Dot barvičky si užijete jen v HDR obsahu.

Game Visual

ASUS ROG PG27UQ OSD gamevisual
ASUS ROG Swift PG27UQ má speciální menu pro hráče.

Pod zadními tlačítky se ještě nachází speciální herní ROG vlastnosti monitoru. Ty jsou také pro většinu Asus ROG monitorů shodné a můžete si v obraze nechat zobrazit zaměřovač (jedná se o takový malý HW cheat, který žádný anti-cheat program nemůže detekovat). Dále zde máte i možnost FPS měřiče. Ten ale funguje logicky jen v G-Sync režimu, kdy monitor přesně zná počet snímků za sekundu. Jedná se o celkem příjemný bonus, který se leckde může hodit.

Kvalita barev a Quantum Dot: To hlavní, čím ASUS ROG Swift PG27UQ boduje

To nejdůležitější na celém monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ je barevné podání. Máme na stole vůbec první herní (100+ Hz) monitor, který v sobě kombinuje Quantum Dot a IPS panel. Jakou výhodu má v herním monitoru IPS panel proti VA, uvidíte v následující kapitole. Nyní se zaměříme na barvy. Ty by měly být hlavním důvodem, proč si jej pořídit místo jiného, výrazně levnějšího herního LCDčka.

ASUS ROG Swift PG27UQ obsahuje panel AU Optronics – AUO M270QAN02.2. Tento panel byl speciálně vyvinut podle požadavků NVIDIE na to, aby splňoval parametry potřebné pro G-Sync HDR. Kromě podpory G-Sync a širokého gamutu, kterého se dosahuje pomocí Quantum Dot filtru (přesněji by měl využívat filtr QDEF), je potřeba zajistit i dostatečný kontrast. A tak panel využívá 384zónové LED podsvícení.

Recenze monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ: Test barev v režimu SDR

Po rozbalení v krabici nalezneme kalibrační protokol, který nás informuje o tom, že monitor je kalibrován na sRGB s minimální odchylkou. Po zapojení monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ se ukázalo, že výsledek tomu odpovídá. Očekávali jsme stejné sytější barevné podání, jako v případě Quantum Dot Samsungů, ale nestalo se. Po měření kalibrační sondou bylo jasné, že ve standardním režimu monitor krásně pokrývá celý sRGB prostor.

ASUS ROG PG27UQ - sRGB režim
Ve standardním režimu monitor ASUS ROG Swift PG27UQ krásně pokrývá celý sRGB prostor: šedý trojúhelník znázorňuje sRGB standard, barevný trojúhelník rozsah monitoru.

To bylo při prvních zkušenostech s ASUS ROG Swift PG27UQ trochu zklamání, protože od Quantum Dot monitoru očekáváte sytější a kontrastnější barvy. Vypadalo to, že onen DCI-P3 gamut si užijete jen opravdu v HDR obsahu, který bohužel ve hrách není moc běžný. Pro většinu obsahu by se tedy jednalo o běžný sRGB herní IPS.

Recenze monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ: Test barev v režimu SDR při širokém gamutu

Naštěstí je možné „Quantum Dot barvy“ aktivovat i v SDR režimu, toto nastavení se však nenachází v barvách, ale v systémovém nastavení. Přesněji zde: System Setup > Display SDR Input > Wide Gamut. Očividně chce ASUS prezentovat hezké barvy pouze v HDR režimu. A jak se změní barevný rozsah po aktivaci wide gamutu? Velmi výrazně, ASUS ROG Swift PG27UQ nejenže pokrývá téměř celý DCI-P3 gamut, ale i Adobe RGB, které má trochu jiné požadavky na červené a zelené odstíny.

ASUS ROG PG27UQ wide gamut
ASUS ROG Swift PG27UQ podporuje wide gamut i v režimu vypnutého HDR.

Monitor ASUS ROG Swift PG27UQ tak potěší milovníky sytějšího barevného podání, barvy jsou výraznější než na zmíněných VA Quantum Dot Samsung. To může být někdy skoro na škodu. Ale ASUS ROG Swift PG27UQ vám dává díky této volbě na výběr.

V SDR režimu je možné na ASUS ROG Swift PG27UQ také aktivovat dynamické podsvícení (local dimming), a tak i v tomto režimu si lze užít výrazně vyšší kontrast. Bez local dimmingu byl kontrast podle sondy přibližně 1 200 : 1. To je naprosto běžná hodnota u dnešních IPS. Aktivací local dimmingu se však dostanete na rozdíl mezi bílou a černou na přibližně 7 000 : 1, což při našem měření mohlo být výrazně zkresleno sondou, která tak tmavý černý bod neumí dobře změřit. Jinými slovy – kontrast pak překonává i většinu VA panelů.

Recenze monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ: Test kvality podsvícení

Bohužel local dimming není úplně bez chyby, 384 zón zní sice hezky, ale jedná se o rozlišení 16 × 24 diod. To je výrazně nižší rozlišení než u samotného panelu. Často viditelným neduhem je pak viditelnost onoho přeskakování podsvícení a tzv. bloom efekt kolem malých světlých objektů (typicky kurzoru myši) na černém anebo velice tmavém pozadí. Toto platí jak pro SDR, tak i HDR režim.

Díky typu podsvícení je ale perfektní jeho stabilita. Monitor ASUS ROG Swift PG27UQ má asi nejlépe podsvícený IPS panel, jaký jsme kdy testovali. A aby toho nebylo málo, velice známý a otravný IPS glow efekt zde téměř není přítomen! AU Optronics se tento panel povedl na jedničku. Srovnání bílé a černé plochy můžete vidět na následující fotografii.

ASUS ROG PG27UQ podsviceni bila Originál
ASUS ROG PG27UQ podsviceni cerna Upravený
Recenze monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ: podsvícení je homogenní při bílé i černé.

Až na velice drobný průsvit (viditelný pouze na fotografii, v praxi vidět nebyl ani na čistě černém pozadí) je podsvícení naprosto dokonalé. Ale i zde platí pravidlo – každý kus je jiný a můžete klidně narazit na kus s většími odchylkami. Snad ale ASUS u tak drahého modelu, jakým monitor ASUS ROG Swift PG27UQ je, provádí výstupní kontrolu skutečně důsledně.

HDR režim mnoho monitorů nemá, ASUS ROG Swift PG27UQ je výjimka

Díky plné podpoře HDR1000 se můžeme podívat, jak ono „slavné“ HDR vůbec vypadá a jak se chová. Základem je mít aktuální ovladače NVIDIA a Windows 10 (nejnovější build). První možnost, kde aktivovat HDR, jsou samotné Windows v nastavení obrazu pomocí přepínače, viz obrázek.

Aktivace HDR ve Windows však způsobí, že se barvy na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ ořežou zpět na sRGB prostor, pokud jste aktivovali WCG v systémovém menu. Vyzkoušeli jsme několik dostupných HDR demo videí na YouTube, a zde HDR přinese opravdu pěkný posun v barvách proti ořezanému prostoru sRGB, a i kontrast se zdá být o něco vyšší. HDR ve videích tedy funguje, ale rozdíl proti SDR režimu + WCG není nijak závratný. Někdy to i vypadalo, že SDR + WCG přináší lepší a reálnější barvy než HDR režim.

ASUS ROG PG27UQ nastavení HDR ve Windows
Aktivace HDR na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ ve Windows 10

U herního monitoru jsou ale na prvním místě hry, a tak jsme vyzkoušeli několik her s dostupným HDR režimem. Na ASUS ROG Swift PG27UQ jsme vyzkoušeli Mass Effect Andromeda, Shadow Warrior 2 (asi úplně první hra s HDR podporou), Far Cry 5 i NVIDIÍ doporučovaný Final Fantasy XV.

Zkušenosti jsou bohužel rozporuplné a je vidět, že SW podpora HDR zatím není dokonalá. Shadow Warrior 2 nabízel opravdu parádně fungující kontrast a obraz ve světlých místech doslova zářil, dokonce i barvy vypadaly přirozeně, ale hra nevyužívala na maximum možnosti panelu – syté červené odstíny byly poněkud utlumeny. Mass Effect dopadl asi nejhůře, obraz s HDR vypadal nejen hůře než SDR + WCG, ale i SDR + sRGB.

i Recenze her, které podporují HDR:

U Far Cry 5 jsou k dispozici dva režimy HDR. První HDR10 nabízel extrémně přesaturovaný a přesvícený obraz. Noční scény působily jako ve dne po požití nějakého halucinogenu. Druhý režim naopak barvy ořezával a celá scéna vypadala vybledle. Far Cry 5 se nejlépe hrálo v režimu SDR + wide color. Final Fantasy XV pak nabízí v režimu HDR10 přibližně stejně saturovaný obraz jako SDR + WCG, ale s vyšším rozdílem jasů.

HDR tedy na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ funguje, ale je potřeba zásadně zlepšit SW, který je optimalizován hlavně na klasický SDR režim a HDR je spíše implementováno jako záplata. Je překvapením, že nejlépe s podporou HDR dopadl právě Shadow Warrior. Ten se s HDR opravdu hrál lépe než s SDR.

Hry a odezva na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ

Nejdůležitější disciplínou u herního monitoru je samozřejmě odezva. V té zatím dominují monitory s TN panelem. Naopak nejhorší výsledky v odezvě nabízí panely typu Vertical Alignment (VA). IPS nejsou běžně také nejrychlejší, ale nabízí nejvyrovnanější odezvu napříč všemi možnými barevnými přechody. Proto je celkem překvapivé, že první herní monitory s Quantum Dot jsou založené na VA panelu, který dominuje jen v kontrastu.

ASUS ROG PG27UQ odezva off
ASUS ROG Swift PG27UQ: vypnutý overdrive
ASUS ROG PG27UQ odezva normal
ASUS ROG Swift PG27UQ: overdrive na úrovni normal
ASUS ROG PG27UQ odezva extreme
ASUS ROG Swift PG27UQ: overdrive na úrovni extreme

Podívejme se, jaké výsledky nabízí v „syntetickém“ testu testufo.com. Ten funguje tak, že fotoaparátem sledujete pohybující se objekt a na fotografii je pak vidět to samé, co vidíte okem. ASUS ROG Swift PG27UQ má volitelnou odezvu ve třech stupních (ovedrive: OFF, Normal a Extreme. Jednotlivé stupně odezvy můžete vidět na následujících obrázcích.

Ideální je ponechat volbu overdrive na normal. Monitor ASUS ROG Swift PG27UQ pak nabízí svižnou odezvu bez viditelných artefaktů. Míra rozmazání obrazu je naprosto minimální a rychlost panelu se může směle měřit i s nejrychlejšími TNky! Jediné, co může zamrzet, je nulová podpora ULMB režimu. O jeho efektu na oči při delším hraní lze diskutovat, ale je fakt, že pak by odezva byla ještě ostřejší.

Odezva monitoru ASUS ROG PG27UQ
Ghosting na monitoru ASUS ROG PG27UQ
Odezva běžného 144Hz VA Quantum Dot panelu
Ghosting na běžném VA monitoru s Quantum DOT

Abyste měli možnost si odezvu s něčím porovnat, na následujících obrázcích vám ukážeme rozdíl ASUS ROG Swift PG27UQ proti typickému hernímu 144Hz VA Quantum Dot panelu. Všimněte si zejména výrazného ghostingu na nejtmavším pozadí proti červenému talíři. Odezva 144 Hz IPS panelu je na úplně jiné úrovni. Oba monitory byly nastaveny na režim 144 Hz (bez FreeSync/G-Sync).

Nejlépe si ASUS ROG Swift PG27UQ rozumí s kartami NVIDIA

Režim G-Sync jsme testovali pouze ve hrách a ve 4K rozlišení na grafické kartě s čipem GeForce GTX 1080 Ti. ASUS ROG Swift PG27UQ přizpůsobuje obnovovací frekvenci každému snímku, k tomu je nutné i přesně nastavit overdrive. Jak takové řízení overdrive při G-Sync funguje, nám ukazuje následující obrázek.

Chování odezvy ve hrách je dokonalé! Při žádné snímkové frekvenci nedocházelo na ASUS ROG Swift PG27UQ ke zhoršení (artefaktům) a jen při nižších FPS si můžete všimnout mírně vyššího stupně rozmazání obrazu kvůli slabší agresivitě overdrive. 4K rozlišení je velice náročné na výkon grafické karty, a tak i s GeForce GTX 1080 Ti můžete ve většině nových her zapomenout na snímkovou frekvenci vyšší než 60 fps. To ale díky aktivnímu G-Sync nevadí, protože se v obraze nevyskytuje žádný tearing ani pocukávání. I při nějakých 40 až 50 fps působí hry relativně plynule.

ASUS ROG PG27UQ overdrive
Recenze monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ: obrázky ilustrují, proč je třeba overdrive přizpůsobit snímkovací frekvenci.

Na jakýkoliv inputlag jsme také nenarazili a hry vždy reagovaly okamžitě. To je na 4K monitor luxusní výsledek! I v rychlých akcích jako CS: GO reaguje okamžitě (zvlášť v kombinaci s myší ASUS Gladius).

Při hraní her jsme na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ nezaznamenali jediný problém s odezvou ani režimem G-Sync. Jen vám doporučíme nastavit sílu overdrive na Normal. Při Extreme sice dojde ještě k vyššímu urychlení (zaostření pohybu), ale za cenu vyskytujících se překmitů v odezvě. Ty pak způsobují světlé a tmavé duchy za pohybujícími se objekty. I tak je tento režim odezvy dobře použitelný třeba na závodní hry. Stejně tak i úplně deaktivovaný overdrive nemaže obraz jako monitory s VA panelem.

Závěrečné hodnocení monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ

Jak hodnotit monitor ASUS ROG Swift PG27UQ? Nelze jinak než velice kladně! Ve spoustě ohledů se jedná o revoluční monitor přinášející spoustu novinek do herních monitorů. Tím nejzásadnějším je, že se jedná vůbec o první herní Quantum Dot IPSko na trhu. V testu jste mohli vidět jasnou výhodu proti VA Quantum Dot monitorům.

Ačkoliv je monitor ASUS ROG Swift PG27UQ mířen hlavně na postupně nastupující HDR obsah, spoustu prvků lze aktivovat i v SDR režimu. Tím myslíme local dimming podsvícení i plný široký barevný prostor. ASUS ROG Swift PG27UQ podporuje i plný AdobeRGB prostor, a tak po kalibraci může být využit i pro profesionální práci s grafikou. A stejně jako ty nejdražší a profesionální IPS panely má minimalizovaný glow efekt. Noční hraní tak není ničím rušeno.

i Mohlo by vás zajímat

Herní výkony jsou vlivem kvalitního panelu a perfektně nastavené elektroniky takřka dokonalé. Kde to ale už není tak slavné, to je HDR. To zatím do her postupně nastupuje a asi i kvůli trochu rozdílným normám (HDR400, 600, 1000…) není obsah ideálně optimalizován. Každá testovaná hra se chovala jinak a podporu zatím nejvyššího stupně HDR1000 můžeme brát jako výhodu do budoucna.

Jestli lze na monitoru ASUS ROG Swift PG27UQ najít nějakou zásadní nevýhodu, je to cena přesahující 60 tisíc. Ta předurčuje produkt pouze největším fanouškům novinek. Nic podobného ale na trhu zatím nebylo, a tak lze vyšší cenovku pochopit. Vzhledem ke 4K rozlišení i tak budete potřebovat dražší herní počítač s minimálně GTX 1080 Ti (ideálně dvě ve SLI), abyste si monitor užili na maximum.

ASUS ROG Swift PG27UQ recenze

ASUS ROG Swift PG27UQ

Monitory

ASUS ROG Swift PG27UQ je unikát. Po dlouhé době ve světě monitorů ukazuje technologie, které pohromadě dosud vidět nebyly. Paradoxně se ukázalo, že HDR není tou nejsilnější vlastností tohoto monitoru. Těmi je totiž všechno ostatní: vysoká obnovovací frekvence, podání barev, blesková odezva a výborný kontrast. Cena tomu však odpovídá, nicméně pokud chcete hrát ve 4K rozlišení, asi už máte pod stolem sestavu v podobných cenových relacích...

Klady

  • 144Hz IPS panel s Quantum Dot
  • Minimalizovaný IPS Glow efekt
  • Extrémně rychlá odezva bez artefaktů
  • Podpora G-Sync a HDR
  • Vysoký kontrast (díky local dimming LED)

Zápory

  • Local dimming občas způsobuje „bloom“ efekt
  • Podpora HDR ve hrách zatím není ideální
  • Velmi vysoká cena
Vytisknout
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon