Asus STRIX GeForce RTX 2080 SUPER O8G Gaming (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Když společnost NVIDIA představila svou obnovenou řadu grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER, bylo každému jasné, že žádný z výrobců grafických karet nezůstane stát stranou a nebude dlouho trvat, než se na trhu objeví také jejich nereferenční modely. V nabídce společnosti ASUS se objevilo hnedle několik modelů grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER, z nichž ta úplně „nejvymazlenější“ nese označení Asus STRIX GeForce RTX 2080 SUPER O8G Gaming. My jsme ji pro vás na Alza.cz samozřejmě nezapomněli otestovat.

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming recenze a testy

Asus STRIX GeForce RTX 2080 SUPER O8G Gaming (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu NVIDIA TU104 společnosti NVIDIA, na který jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. Jedná se o grafickou kartu s podporou ray tracingu a svým výkonem Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming spadá do segmentu grafických karet vysokého výkonu (High-end), kde zaujímá ta nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming popis

Frekvence grafické karty

Grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming disponuje dvěma BIOSy označenými jako P-mode (Performance mode) a Q-mode (Quiet mode), mezi nimiž se dá přepínat pomocí přepínače BIOS Switch na hřbetu grafické karty.

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming GPUZ; Q-mode

Ve výchozím nastavení byla grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming nastavena do režimu P-mode (BIOS1). Frekvence grafického čipu je 1 650/1 860 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 938 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 15 500 MHz. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 45 MHz v Boost. Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER.

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming GPUZ; P-mode

V režimu Q-mode (BIOS2) jsou  frekvence grafického čipu stejné jako u P-mode, tedy 1 650/1 860 MHz, a protože se v tomto režimu nemění ani frekvence grafických pamětí a limit spotřeby, je patrné, že rozdíl mezi oběma BIOSy spočívá pouze v rozdílném nastavení křivky závislosti otáček na teplotě.

Systém chlazení GPU

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming měří na délku 300 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará pasiv z hliníkových žeber a poniklované měděné základny. Pasiv je pro lepší odvod tepla vybaven celkem šesti tepelnými trubicemi (heatpipes). Dosedací plocha základny na grafický čip je pro lepší kontakt dokonale obrobena (MaxContact). Grafické paměti jsou chlazeny pomocí chladicího plátu, z modulů napájecí kaskády je pak odpadní teplo odváděno přímo do žebrování hlavního pasivu. Všechny důležité součásti grafické karty jsou tak velmi kvalitně chlazeny.


Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming tvoří tři 90mm ventilátory s bariérovým kroužkem, které jsou pro delší životnost a nižší hlučnost uloženy v dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming disponuje dvěma BIOSy, které nastavují různé režimy ventilátorů P/Q-mode. V režimu P-mode (Performance mode) je křivka otáček ventilátorů nastavena velmi agresivně tak, aby grafická karta dosahovala co nejnižší teploty na úkor hlučnosti. V režimu Q-mode (Quite mode) je naopak upřednostněna nízká hlučnost na úkor vyšších teplot grafické karty. Ventilátory podporují technologii 0dB Fan, která při nízké zátěži a teplotě grafické karty všechny ventilátory zastaví, a sníží tak její hlučnost na minimum (semi-pasivní chlazení). Technologie 0dB Fan však funguje pouze v režimu Q-mode, v režimu P-mode (Performance mode) se ventilátory otáčejí rychlostí 940 ot./min. i v době, kdy grafická karta vytížena není.


Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; 3DMark Stress Test

Grafickou kartu Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming jsem testoval v obou režimech, tedy P-mode i Q-mode. Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming v režimu P-mode skóre 99,0 % a v režimu Q-mode pak 98,3 %. V obou režimech tak v těchto testech stability snímkové frekvence grafická karta prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; horní strana

O napájení grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming se stará 10 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí dvou 8pin konektorů. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 250 W (max. 313 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 650 W.

Výstupy na monitor

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming řešeny pomocí dvou konektorů DP 1.3/1.4 (Display Port), dvou konektorů HDMI 2.0 a nechybí zde ani nový konektor typu USB-C.

Asus GPU Tweak a Aura

Součástí balení grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming jsou také firemní nástroje společnosti Asus s názvem GPU Tweak II a Aura.


Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming GPU Tweak II Gaming mode Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming GPU Tweak II OC mode Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming GPU Tweak II Silent mode Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming GPU Tweak II Advanced mode

GPU Tweak umožňuje pracovat v uživatelském rozhraní „Simple“, v němž můžete vybírat jeden ze tří přednastavených výkonnostních režimů.

 1. OC mode – nastavuje kartu pro maximální výkon (+30 MHz jádro, +10 % Power Target)
 2. Gaming mode – nastavuje kartu pro vyrovnaný výkon (výchozí nastavení)
 3. Silent mode – nastavuje kartu pro úsporný režim (−30 MHz jádro, −10 % Power Target)

Asus GPU Tweak II také umožňuje přejít do rozhraní „profesionálního“ Advanced, v němž pak můžete uživatelsky nastavovat různé parametry grafické karty, jako jsou například frekvence grafického čipu, frekvence grafických pamětí, otáčky ventilátorů chladiče, nebo také nastavovat limity teploty, spotřeby atd. Díky nástroji GPU Tweak si tak můžete přizpůsobit chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu můžete například nastavit na její maximální výkon nebo naopak můžete její výkon omezit a dát přednost spíše lepším provozním vlastnostem (teplota, hlučnost či spotřeba).


Asus Strix RTX 2080 O8G Gaming Aura

Pro uživatelské nastavení chování RGB LED pak slouží nástroj Asus AURA, s jehož pomocí můžete nastavovat nejen jejich barvy, ale také těmto RGB LED přiřadit různé efekty (blikání, pulsování, přechody atd.). Pokud máte od společnosti Asus ještě nějaké další komponenty podporující funkci AURA, jako jsou například základní desky, světelné pásky atd., můžete si pomocí aplikace AURA Sync nechat synchronizovat nastavené světelné efekty i do všech těchto zařízení.


Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; GPU Tweak II monitoringAsus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; GPU Tweak II fan

Pro sledování chování grafické karty nabízí nástroj GPU Tweak II samozřejmě také monitoring, s jehož pomocí můžete mít na očích všechny okamžité i historické údaje důležitých provozních hodnot, jako jsou například frekvence, teploty, otáčky ventilátorů, napětí grafického čipu atd., a nechybí zde ani panel pro nastavení uživatelsky definované křivky závislosti otáček ventilátorů na teplotě grafického čipu.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu.

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech – tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy. Trvá tedy poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřívá se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k měření
Teplota GPU 60 °C 72 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 980 MHz 1 850 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 1,017 V 1,003 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 242,9 W 244,7 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (reálná) 232,9 W 233,7 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 335,1 W 336,1 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 740 ot./min. 1 220 ot./min. měřeno na konci testu
Hlučnost 37,0 dBA 33,7 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,039 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 45,190 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V 79,735 W
4 PCIe Cable 2 (8-pin) větev 12 V 107,886 W
TOTAL 232,849 W


V režimu P-mode (BIOS1) se teploty grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming na konci zátěžového testu držely na nízkých 60 °C při otáčkách ventilátorů kolem 1 740 ot./min., které pak při této rychlosti generovaly hlučnost 37,0 dBA. Frekvence grafického čipu se v průběhu zátěžového testu pohybovala v průměru na 1 980 MHz při spotřebě 232,9 W.

V režimu Q-mode (BIOS2) se pak teplota grafického čipu držela na 72 °C při rychlosti ventilátorů kolem 1 220 ot./min. a hlučnosti velmi nízkých 33,7 dBA. Frekvence grafického čipu nám nepatrně klesla na 1 850 MHz.

Po stránce výkonu není rozdíl mezi režimy P-mode a Q-mode u grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming téměř žádný. Jediné, co se mění, jsou otáčky a na ně navazující hlučnost grafické karty. To ostatně dokládá také toto video z testování v počítačové hře Borderlands 3.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 2080 SUPER

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 2080 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavením grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming je dán zejména výkonem samotného grafického čipu TU 104 (TU-104-450-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 2080 SUPER různých výrobců a značek, nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru kolem 1 980 MHz (P-mode) a 1950 MHz (Q-mode), a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 2080 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali. 


Přetaktování Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, bylo zapotřebí ručně na maximum nastavit položky Power Limit (125 %), Temp Limit (88 °C) a Core Voltage (100 %). Také jsem musel nejdříve zjistit maximální frekvenci grafických pamětí, nástroj OC Scanner totiž umí přetaktovat pouze grafický čip, frekvenci grafických pamětí zcela ignoruje.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +1 100 MHz, což představuje efektivní frekvenci VRAM 17 700 MHz. Nyní jsem tedy konečně mohl spustit automatické přetaktování pomocí OC Scanner.


Přetaktování Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 1 100 MHz a s položkami Power Limit, Temp Limit a Core Voltage na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru jen o 15 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje automatického přetaktování OC Scanner se mi z grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming podařilo získat v průměru ještě zhruba o něco více než 4 % dalšího výkonu, což opravdu není nic moc a potvrzuje se tak skutečnost, že tyto grafické karty pracují již v továrním nastavení prakticky na plný výkon. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 nějakými 30 W navíc (u samotné grafické karty pak 23 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Asus STRIX GeForce RTX 2080 SUPER O8G Gaming

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Stejně jako ostatní grafické karty GeForce RTX 2080 SUPER, také Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming nabízí více než dostatečný herní výkon všem velmi náročným hráčům počítačových her, pro něž by bylo pořízení té vůbec nejvýkonnější herní grafické karty dneška, tedy GeForce RTX 2080 Ti, již zbytečným luxusem. Grafické karty GeForce RTX 2080 SUPER samozřejmě disponují také speciálními výpočetními jednotkami pro podporu výpočtů real-time ray tracingu a strojového učení (RT a Tensor cores), můžete si s nimi tedy vyzkoušet ray tracing na vlastní kůži. Je sice pravda, že seznam počítačových her s podporou ray tracingu je prozatím velmi krátký, časem se však jistě rozroste, a vy tak na ně budete díky grafickým kartám RTX s předstihem připraveni.

Samotná grafická karta Asus Strix RTX 2080 SUPER O8G Gaming vám toho může nabídnout poměrně hodně. Díky propracovanému a velmi dobře technicky zvládnutému systému chlazení nabízí tato grafická karta nejen vysoké frekvence grafického čipu, ale k tomu navíc také skvělé provozní vlastnosti. Zejména se pak jedná o minimální hlučnost v režimu Q-mode (BIOS2), která se u této grafické karty pohybuje pod hranicí 34 dBA, a vy ji tak ve svém PC prakticky nemáte šanci ani zaslechnout. Na této grafické kartě naleznete také RGB LED osvětlení (AURA) a výrobce nezapomněl ani na podporu semi-pasivního chlazení (0dB), i když to je aktivní pouze v režimu Q-mode (BIOS2). K zahození pak nejsou ani všechny výhody edice ROG (Republic of Gamers), jako je například využití výběrových součástek, AURA Sync, konektory FanConnect pro řízení systémových ventilátorů či dokonale obrobená základna chladiče (MaxContact).

Mezi nevýhody grafické karty Asus Strix RTX 2080 SUPER O8G Gaming pak můžeme zařadit zejména její vyšší pořizovací cenu, ale to je popravdě tak nějak všechno. A protože mě už opravdu nic jiného k vytknutí nenapadá, odnáší si Asus Strix RTX 2080 SUPER O8G Gaming z dnešní recenze ocenění „Zlatého Alzáka“.


Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming

Asus STRIX GeForce RTX 2080 SUPER O8G Gaming

Grafické karty

Asus STRIX RTX 2080 SUPER O8G Gaming nabízí vysoký herní výkon všem náročnějším hráčům počítačových her. Grafická karta je vybavena velmi dobře technicky zpracovaným a výkonným systémem chlazení, který jí v režimu Q-mode (BIOS1) propůjčuje velmi nízkou hlučnost.

Klady

 • vysoký výkon (High-end)
 • vyšší takty již od výrobce
 • nízká hlučnost (Q-mode)
 • AURA RGB LED osvětlení
 • 0dB Fan (semi-pasivní chlazení)
 • 2× FanConnect (regulace systémových ventilátorů podle teploty GPU)
 • Dual BIOS
 • podpora ray tracingu

Zápory

 • cena

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě posledních několik let živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací