Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny od pondělí do soboty jen pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 399 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

Black Friday Naše knihkupectví má otevřeno!

Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

O kvalitách grafických karet z herní série ROG (Republic of Gamers) společnosti ASUS snad ani nemusím nikoho z vás přesvědčovat. Grafické karty právě z této edice totiž patří mezi hráči k těm nejoblíbenějším, a to především díky bohaté výbavě a kvalitnímu technickému zpracování. Horkou novinkou v nabídce produktů ROG je pak grafická karta Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming, kterou jsme pro vás na Alza.cz samozřejmě nezapomněli také řádně otestovat. Jak tedy tento STRIX dopadl v našich testech? Pojďme se na to společně podívat!

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming recenze a testy

Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu GA102 (GA102-200-K1-A1) s jedním deaktivovaným blokem GPC (Graphics Processing Cluster) a dalšími dvěma bloky TPC (Texture/Processor Cluster) společnosti NVIDIA, na který jsou pomocí 320bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6X o kapacitě 10 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mech Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svým výkonem je pak Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming zacílena do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímá nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming popis

Frekvence grafické karty

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming disponuje dvěma BIOSy označenými jako P-mode (BIOS1) a Q-mode (BIOS2), mezi nimiž se dá přepínat pomocí přepínače BIOS Switch na hřbetu grafické karty.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; Q-mode

Ve výchozím nastavení byla grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming nastavena do režimu P-mode (BIOS1). Frekvence grafického čipu je 1 440/1 905 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 188 MHz, což u pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci 19 000 MHz. TDP grafické karty je nastaveno na 370 W. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 195 MHz v boost a TDP navýšeno o 50 W. Grafické paměti jsou taktovány plně v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3080.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; P-mode

V režimu Q-mode (BIOS2) jsou frekvence grafického čipu opět 1 440/1 905 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí 1 188 MHz (19 000 MHz efektivně). A protože se v tomto režimu nezměnila ani frekvence grafických pamětí a TDP, je tak patrné, že rozdíl mezi oběma BIOSy je dán zejména jinak nastavenou křivkou závislosti otáček ventilátorů na teplotě.

Systém chlazení GPU

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je rozměrná, na délku měří 320 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará masivní pasiv složený z hliníkových žeber, který je pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaven celkem sedmi tepelnými trubicemi (heatpipe) a velkou poniklovanou a dokonale obrobenou dosedací základnou (MaxContact). Grafické paměti jsou chlazeny společně s grafickým čipem a odpadní teplo z modulů napájecí kaskády je odváděno jednak do zpevňovacího rámu grafické karty, další moduly pak přímo do žebrování pasivu a kovového backplate. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří tři 100mm ventilátory AXIAL-TECH s jedenácti aerodynamicky tvarovanými lopatkami, propojené bariérovým kroužkem. Ventilátory jsou pro tišší chod a delší životnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Ventilátory jsou také rozděleny do dvou chladicích zón a jejich otáčky řízeny nezávisle (asynchronně). Grafická karta podporuje funkci 0dB FAN, která v případě teplot nižších než 55 °C zastaví všechny ventilátory a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming v P-mode (BIOS1) na skóre 98,5 % (v Q-mode pak 97,9 %), a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; horní strana

O napájení grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming se stará 18 + 4fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí tří 8-pin konektorů. Příkon grafické karty byl výrobcem nastaven na 370 W (maximálně 450 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 850 W.

Výstupy na monitor

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (DisplayPort) a dvou konektorů HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až v 8K / 60 Hz.

ASUS GPU Tweak II

Součástí balení grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming jsou také firemní nástroje společnosti Asus s názvem GPU Tweak II a Armoury Crate. Pokud žádné DVD s těmito nástroji v balení nenajdete, můžete si je stáhnout sami přímo ze stránek podpory společnosti Asus.


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Gaming mode Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II OC mode Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Silent mode Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Advanced mode

GPU Tweak umožňuje pracovat v uživatelském rozhraní „Simple“, v němž můžete vybírat jeden ze tří přednastavených výkonnostních režimů.

 1. OC mode – nastavuje kartu pro maximální výkon (+30 MHz jádro, +6 % Power Target).
 2. Gaming mode – nastavuje kartu pro vyrovnaný výkon (výchozí nastavení).
 3. Silent mode – nastavuje kartu pro úsporný režim (−30 MHz jádro, −6 % Power Target).

Asus GPU Tweak II také umožňuje přejít do rozhraní „profesionálního“ Advanced, v němž pak můžete uživatelsky nastavovat různé parametry grafické karty, jako jsou například frekvence grafického čipu, frekvence grafických pamětí, otáčky ventilátorů chladiče, nebo také nastavovat limity teploty, spotřeby atd. Díky nástroji GPU Tweak si tak můžete přizpůsobit chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu můžete například nastavit na její maximální výkon nebo naopak můžete její výkon omezit a dát přednost spíše lepším provozním vlastnostem (teplota, hlučnost či spotřeba).


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II monitoringAsus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II fan

Pro sledování chování grafické karty nabízí nástroj GPU Tweak II samozřejmě také monitoring, s jehož pomocí můžete mít na očích všechny okamžité i historické údaje důležitých provozních hodnot, jako jsou například frekvence, teploty, otáčky ventilátorů, napětí grafického čipu atd., a nechybí zde ani panel pro nastavení uživatelsky definované křivky závislosti otáček ventilátorů na teplotě grafického čipu.


Asus Strix RTX 2080 O8G Gaming Aura

Pro uživatelské nastavení chování RGB LED pak slouží nástroj Armoury Crate, s jehož pomocí můžete nastavovat nejen barvy, ale také těmto RGB LED přiřadit různé efekty (blikání, pulsování, přechody atd.). A kdyby vás přednastavené efekty v nástroji Armoury Crate nijak neoslovily, můžete si pomocí nástroje AURA Creator vytvořit efekty vlastní. Pokud máte od společnosti Asus ještě nějaké další komponenty podporující funkci AURA, jako jsou například základní desky, světelné pásky atd., můžete si pomocí AURA Sync nechat synchronizovat nastavené světelné efekty i do všech těchto zařízení.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k měření
Teplota GPU 64 °C 70 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 965 MHz 1 935 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 0,977 V 0,970 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 367,0 W 367,6 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (reálná) 355,1 W 354,9 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 500,2 W 500,6 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 590 ot/min (FAN1)
1 590 ot/min (FAN2)
1 260 ot/min (FAN1)
1 260 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 39,0 dBA 35,1 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,046 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 34,013 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V 103,365 W
4 PCIe Cable 2 (8-pin) větev 12 V 115,375 W
5 PCIe Cable 3 (8-pin) větev 12 V 102,312 W
TOTAL 355,118 W


V režimu P-mode (BIOS1) se teploty grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming na konci zátěžového testu držely na nízkých 64 °C při otáčkách ventilátorů kolem 1 590 ot/min, které pak při této rychlosti generovaly hlučnost 39,0 dBA. Frekvence grafického čipu se v průběhu zátěžového testu pohybovala v průměru na vysokých 1 965 MHz při spotřebě 355 W.

V režimu Q-mode (BIOS2) se nám pak teplota grafického čipu zvedla na 70 °C, ovšem při nižší rychlosti ventilátorů jen kolem 1 260 ot/min a hlučnosti velmi nízkých 35,1 dBA. V tomto provozním režimu tak můžeme grafickou kartu Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming označit za velmi tichou. Frekvence grafického čipu nám nepatrně klesla na 1 935 MHz.

Po stránce výkonu není mezi režimy P-mode a Q-mode u grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming rozdíl příliš velký. Jediné, co se mění podstatněji, jsou otáčky a na ně navazující hlučnost grafické karty. To ostatně dokládá také toto video z testování v počítačové hře Borderlands 3.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 3080

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 3080, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 3080

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu středního (mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu high-end/mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi high-end/mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Horizon Zero Dawn
Doom Eternal
Testy Red Dead Redemption 2
Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider
Checker Testy Strange Brigade
Checker Testy Far Cry 5
Checker Testy Wolfenstein II: The New Colossus


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Horizon Zero Dawn
Testy Red Dead Redemption 2
Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Strange Brigade
Checker Testy Far Cry 5


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.


Výkon grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je dán zejména výkonem samotného grafického čipu GA102 (GA102-200-K1-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 3080 může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 3080 různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 965 MHz v P-mode (BIOS1) a 1935 MHz v Q-mode (BIOS2), a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 3080, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, bylo zapotřebí ručně na maximum nastavit položky Power Limit (121 %), Temp Limit (91 °C) a Core Voltage (100 %).

Přetaktování grafických pamětí

Ačkoliv nástroj OC Scanner v případě grafických karet GeForce RTX 380 umí přetaktovat i grafické paměti, já jsem se rozhodl pro jejich přetaktování manuální. Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +800 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci VRAM 20 600 MHz. Paměti zvládly i frekvence vyšší, nicméně nad hranicí +800 MHz již výkon moc neškáloval a při +1 200 MHz začala grafická karta výkon dokonce ztrácet.


Přetaktování Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; Afterburner

S nastavenou frekvencí jádra navýšenou o 72 MHz a grafických pamětí na efektivních 20 600 MHz jsem pak otestoval některé hry z testovací metodiky s následujícími výsledky:

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje MSI Afterburner a funkce OC Scanner se mi z grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming podařilo získat v průměru méně než 5 % dalšího výkonu, což se popravdě vůbec nevyplatí, obzvláště, vezme-li v úvahu velký nárůst spotřeby. Na spotřebě celé sestavy se totiž toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 nějakými 80 W navíc (u samotné grafické karty pak 70 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Podobně jako ostatní GeForce RTX 3080, také grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je určena zejména těm nejnáročnějším hráčům počítačových her, kteří její výkon mohou využít opravdu naplno. Ačkoliv grafické karty GeForce RTX 3080 v rámci mezigenerační obměny nahrazují především GeForce RTX 2080 SUPER, jejich výkon je dokonce vyšší nežli ten, který nabízejí grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, tedy vůbec ty nejvýkonnější grafické karty minulé generace Turing.

Stejně jako tomu bylo u předešlé generace Turing, také grafické karty GeForce RTX 3080 (Ampere) nabízejí úplnou podporu nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling). Pravda, ray-tracingových herních titulů není dnes příliš mnoho, určitě však počítejte s tím, že budou časem přibývat jako houby po dešti a vy na ně budete s grafickými kartami GeForce RTX 3080 velmi dobře připraveni.

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming disponuje velmi dobře zpracovaným, masivním a velmi účinným systémem chlazení se třemi ventilátory, který jí propůjčuje výborné provozní vlastnosti. Tedy až na tu vysokou spotřebu. Díky přítomnosti Dual BIOS si u grafické karty můžete vybrat ze dvou provozních režimů. Performance mode (BIOS1) je určen zejména těm, kteří nemají až tak dobře odvětrávanou počítačovou skříň a potřebují teploty grafické karty udržet na uzdě. Příznivci tichých počítačů, kteří ve svém PC problém s airflow nemají, mohou využít režimu Quiet mode (BIOS2), při kterém tohoto STRIXe ve svém PC prakticky neuslyší.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming nabízí velmi pěkné RGB LED osvětlení, které si můžete vyladit k obrazu svému, a pokud vám žádný z přednastavených efektů nebude vyhovovat, díky nástroji AURA Creator si můžete vytvořit efekty vlastní. Výrobce pak u této grafické karty nezapomněl ani na podporu funkce 0dB FAN, která v případě nízkých teplot zastaví všechny ventilátory, a sníží tak její hlučnost na minimum.

RGB LED osvětlení grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming.

Mezi další výhody grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming pak můžeme zařadit také nadstandardní počet obrazových výstupů a přítomnost dvou konektorů FAN Connect II, které slouží k regulaci systémových ventilátorů v závislosti na teplotě grafické karty. Přehlédnout pak nelze ani možnost navýšení limitu spotřeby až na 450 W, což jistě přivítají všichni milovníci oveclockingu. Za velký klad pak osobně považuji také přítomnost třetího 8-pin napájecího konektoru, díky kterému je už tak vysoká energetická zátěž mnohem lépe rozložena.

Asi tou největší nevýhodou grafické karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je především její vysoká spotřeba. Ono je to popravdě záležitostí úplně všech grafických karet GeForce RTX 3080/3090, ale vzhledem k možnosti posunutí limitu spotřeby až k hranici 450 W je ten problém u tohoto STRIXe ještě výraznější. K jeho provozu tak budete potřebovat opravdu pořádný zdroj napájení minimálně o výkonu 850 W a velmi, velmi, velmi dobře větranou počítačovou skříň. A když jsme již u té počítačové skříně, dobrý pozor si také dejte na rozměry této grafické karty. Při délce 320 mm se totiž grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming nemusí vejít do úplně každé. Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming

Grafické karty

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming nabízí dostatek výkonu i těm nejnáročnějším hráčům počítačových her a zejména pak těm, kteří při hraní využívají vyšší rozlišení 4K UHD. Karta disponuje dobrou výbavou a skvělým systémem chlazení se třemi ventilátory, díky kterému si může dovolit nadstandardně vysoké takty. A právě díky bohaté výbavě a účinnému systému chlazení si grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming odnáší „Zlatého Alzáka“.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

 • ultimátní výkon (high-end)
 • vyšší takty již od výrobce
 • AURA RGB LED (nastavitelné)
 • 0dB FAN (semi-pasivní chlazení)
 • nízká hlučnost (Q-mode)
 • 3× 8-pin napájecí konektor (lepší rozložení zátěže)
 • nadstandardní počet obrazových výstupů 
 • podpora výstupu HDMI 2.1
 • podpora PCIe 4.0 (máte-li podporu v základní desce)
 • podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

 • vysoká spotřeba (všechny GeForce RTX 3080)
 • rozměry (délka přes 300 mm)
 • pozor na 3× 8-pin napájecí konektory (ne každý zdroj má k dispozici)

Recenze dalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 GAMING O10G
Grafická karta 10GB GDDR6X (19000MHz), NVIDIA GeForce Ampere (GA102-200, 1440 MHz), Boost 1935 MHz, PCI Express x16 4.0 , 320Bit, HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4a

+ ZDARMA Elektronický promo klíč GeForce NOW Founders (12 měsíců) - nutno uplatnit do 28.2.2021
+ ZDARMA Elektronický promo klíč GeForce RTX Call of Duty: Black Ops Cold War Bundle - nutno uplatnit do 11.1.2021

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: ECr3080r2
Alza GameBox GTX1660 - Herní PC
Alza GameBox GTX1660
Herní PC Intel Core i5 9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Software Bonus Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

23 990,- bez DPH 19 826,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Zlín
Objednací kód: sklRB4a7f2
Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER
Herní PC AMD Ryzen 5 2600 3.9 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1650 Super 4GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, DVI, HDMI a DisplayPort, 5× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

23 590,- bez DPH 19 496,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: sklRB4a5e3b
Alza GameBox GTX1650 SUPER
Herní PC Intel Core i5 9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1650 Super 4GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, DVI, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Software Bonus Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-2% 23 490,-
22 990,- bez DPH 19 000,-
Koupit
Skladem poslední 2 ks
Můžete mít v pondělí 30.11. od 8:00
Objednací kód: sklRB4a6s2
Alza GameBox RTX2060 - Herní PC
Alza GameBox RTX2060
Herní PC Intel Core i5 9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Software Bonus Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-3% 29 990,-
28 990,- bez DPH 23 959,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: sklRB4b9a3a
Alza GameBox RTX2060+ - Herní PC
-6%
Alza GameBox RTX2060+
Herní PC Intel Core i7 9700F Coffee Lake 4.7 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 5× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Marvel’s Avengers Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-6% 34 990,-
32 990,- bez DPH 27 264,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 15.12.2020
Objednací kód: sklRB4B10d
Alza GameBox Ryzen RTX2060 - Herní PC
Alza GameBox Ryzen RTX2060
Herní PC AMD RYZEN 5 3600 4.2 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, DVI, HDMI a DisplayPort, 5× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

28 990,- bez DPH 23 959,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: sklRB4a5e7
Alza BattleBox RTX2080Ti Helios - Herní PC
-8%
Alza BattleBox RTX2080Ti Helios
Herní PC Intel Core i9 9900K Coffee Lake 5 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti 11GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1920 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Pro

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Software Bonus Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021
+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Marvel’s Avengers Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-8% 85 990,-
78 990,- bez DPH 65 281,-
Koupit
Skladem poslední kus
Můžete mít ihned
Objednací kód: sklSCL2080b1
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
Tipy na vánoční dárky Zobrazit
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi