Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Naše ceny? Posečeny! Zažij rychlé doručení.

Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Nabídka grafických karet společnosti ASUS je velmi bohatá a obsahuje hned několik edicí, které jsou rozděleny podle svého zaměření. Jednou takovou edicí grafických karet je pak řada TUF (The Ultimate Force), která je určena především hráčům počítačových her a zejména pak těm, kteří u grafické karty preferují dobrý poměr výkonu a pořizovací ceny. Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming spadá právě do této cenově výhodnější řady, a protože na Alza.cz grafické karty nejen prodáváme, ale také důkladně testujeme, nezapomněli jsme ji pro vás ani tentokrát otestovat. Jak tedy tato grafická karta dopadla v našich testech a co od ní můžete očekávat?

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming recenze a testy

Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu GA102 (GA102-200-K1-A1) s jedním deaktivovaným blokem GPC (Graphics Processing Cluster) a dalšími dvěma bloky TPC (Texture/Processor Cluster) společnosti NVIDIA, na který jsou pomocí 320bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6X o kapacitě 10 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mech Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svým výkonem je pak Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming zacílena do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímá nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming popis

Frekvence grafické karty

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming disponuje dvěma BIOSy označenými jako P-mode (BIOS1) a Q-mode (BIOS2), mezi nimiž se dá přepínat pomocí přepínače BIOS Switch na hřbetu grafické karty.

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; Q-mode

Ve výchozím nastavení byla grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming nastavena do režimu P-mode (BIOS1). Frekvence grafického čipu je 1 440/1 785 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 188 MHz, což u pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci 19 000 MHz. TDP grafické karty je nastaveno na 340 W. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 75 MHz v boost a TDP navýšeno o 20 W. Grafické paměti jsou taktovány plně v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3080.

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; P-mode

V režimu Q-mode (BIOS2) jsou frekvence grafického čipu opět 1 440/1 785 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí 1 188 MHz (19 000 MHz efektivně). A protože se v tomto režimu nezměnila ani frekvence grafických pamětí a TDP, je tak patrné, že rozdíl mezi oběma BIOSy je dán zejména jinak nastavenou křivkou závislosti otáček ventilátorů na teplotě.

Systém chlazení GPU

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming měří na délku 300 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu propojeny šesti tepelnými trubicemi (heatpipes) a dokonale obrobenou dosedací základnou (MaxContact). Grafické paměti jsou chlazeny pomocí speciálního chladiče s vlastním žebrováním a jednou plochou tepelnou trubicí. Moduly napájecí kaskády jsou rozděleny a jedna část je chlazena společně s grafickými paměťmi, odpadní teplo z druhé části je pak odváděno přímo do žebrování zadního pasivu. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; systém chlazení

Obrázek: zdroj kitguru.net

Aktivní část systému chlazení tvoří tři protiběžné 90mm ventilátory AXIAL-TECH s devíti aerodynamicky tvarovanými lopatkami, propojené bariérovým kroužkem. Ventilátory jsou pro tišší chod a delší životnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Ventilátory jsou také rozděleny do dvou chladicích zón a jejich otáčky řízeny nezávisle (asynchronně). Grafická karta podporuje funkci 0dB FAN, která v případě teplot nižších než 55 °C zastaví všechny ventilátory a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming v P-mode (BIOS1) na skóre 99,5 % (v Q-mode pak 98,6 %), a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; horní strana

O napájení grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming se stará 16 + 4fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí dvou 8-pin konektorů. Příkon grafické karty byl výrobcem nastaven na 340 W (maximálně 375 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 850 W.

Výstupy na monitor

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (DisplayPort) a dvou konektorů HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až v 8K / 60 Hz.

ASUS GPU Tweak II

Součástí balení grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming jsou také firemní nástroje společnosti Asus s názvem GPU Tweak II a Armoury Crate. Pokud žádné DVD s těmito nástroji v balení nenajdete, můžete si je stáhnout sami přímo ze stránek podpory společnosti Asus.


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Gaming mode Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II OC mode Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Silent mode Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Advanced mode

GPU Tweak umožňuje pracovat v uživatelském rozhraní „Simple“, v němž můžete vybírat jeden ze tří přednastavených výkonnostních režimů.

 1. OC mode – nastavuje kartu pro maximální výkon (+30 MHz jádro, +6 % Power Target).
 2. Gaming mode – nastavuje kartu pro vyrovnaný výkon (výchozí nastavení).
 3. Silent mode – nastavuje kartu pro úsporný režim (−30 MHz jádro, −6 % Power Target).

Asus GPU Tweak II také umožňuje přejít do rozhraní „profesionálního“ Advanced, v němž pak můžete uživatelsky nastavovat různé parametry grafické karty, jako jsou například frekvence grafického čipu, frekvence grafických pamětí, otáčky ventilátorů chladiče, nebo také nastavovat limity teploty, spotřeby atd. Díky nástroji GPU Tweak si tak můžete přizpůsobit chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu můžete například nastavit na její maximální výkon nebo naopak můžete její výkon omezit a dát přednost spíše lepším provozním vlastnostem (teplota, hlučnost či spotřeba).


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II monitoringAsus TUF RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II fan

Pro sledování chování grafické karty nabízí nástroj GPU Tweak II samozřejmě také monitoring, s jehož pomocí můžete mít na očích všechny okamžité i historické údaje důležitých provozních hodnot, jako jsou například frekvence, teploty, otáčky ventilátorů, napětí grafického čipu atd., a nechybí zde ani panel pro nastavení uživatelsky definované křivky závislosti otáček ventilátorů na teplotě grafického čipu.


Asus Strix RTX 2080 O8G Gaming Aura

Pro uživatelské nastavení chování RGB LED pak slouží nástroj Armoury Crate, s jehož pomocí můžete nastavovat nejen barvy, ale také těmto RGB LED přiřadit různé efekty (blikání, pulsování, přechody atd.). A kdyby vás přednastavené efekty v nástroji Armoury Crate nijak neoslovily, můžete si pomocí nástroje AURA Creator vytvořit efekty vlastní. Pokud máte od společnosti Asus ještě nějaké další komponenty podporující funkci AURA, jako jsou například základní desky, světelné pásky atd., můžete si pomocí AURA Sync nechat synchronizovat nastavené světelné efekty i do všech těchto zařízení.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k měření
Teplota GPU 60 °C 67 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 920 MHz 1 890 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 1,001 V 0,990 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 338,1 W 335,8 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (reálná) 352,4 W 352,7 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 491,8 W 494,8 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 740 ot/min (FAN1)
1 740 ot/min (FAN2)
1 360 ot/min (FAN1)
1 360 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 37,0 dBA 34,9 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,03 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 59,2 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V 147,0 W
5 PCIe Cable 3 (8-pin) větev 12 V 146,1 W
TOTAL 352,4 W


V režimu P-mode (BIOS1) se teploty grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming na konci zátěžového testu držely na velmi nízkých 60 °C při otáčkách ventilátorů kolem 1 740 ot/min, které pak při této rychlosti generovaly hlučnost 37,0 dBA. Frekvence grafického čipu se v průběhu zátěžového testu pohybovala v průměru na vysokých 1 920 MHz při spotřebě 352 W.

V režimu Q-mode (BIOS2) se nám pak teplota grafického čipu zvedla o 7 °C na 67 °C, ovšem při nižší rychlosti ventilátorů jen kolem 1 360 ot/min a hlučnosti velmi nízkých 34,9 dBA. V tomto provozním režimu tak můžeme grafickou kartu Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming označit za velmi tichou. Frekvence grafického čipu nám nepatrně klesla na 1 890 MHz.

Po stránce výkonu není mezi režimy P-mode a Q-mode u grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming rozdíl příliš velký. Jediné, co se mění podstatněji, jsou otáčky a na ně navazující hlučnost grafické karty. To ostatně dokládá také toto video z testování v počítačové hře Borderlands 3.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 3080

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 3080, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 3080

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu středního (mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu high-end/mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi high-end/mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming je dán zejména výkonem samotného grafického čipu GA102 (GA102-200-K1-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 3080 může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 3080 různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 920 MHz v P-mode (BIOS1) a 1 890 MHz v Q-mode (BIOS2), a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 3080, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, bylo zapotřebí ručně na maximum nastavit položky Power Limit (110 %), Temp Limit (91 °C) a Core Voltage (100 %).

Přetaktování grafických pamětí

Ačkoliv nástroj OC Scanner v případě grafických karet GeForce RTX 3080 umí přetaktovat i grafické paměti, já jsem se rozhodl pro jejich přetaktování manuální. Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +800 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci VRAM 20 600 MHz. Paměti zvládly i frekvence vyšší, nicméně nad hranicí +800 MHz již výkon moc neškáloval a při +1 200 MHz začala grafická karta výkon dokonce ztrácet.


Přetaktování Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 800 MHz a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp. Limit na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru jen o 113 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje MSI Afterburner a funkce OC Scanner se mi z grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming podařilo získat v průměru o něco více než 4 % dalšího výkonu, což určitě není zisk nijak podstatný. Na spotřebě celé testovací sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 nějakými 23 W navíc (u samotné grafické karty pak 22 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Podobně jako ostatní GeForce RTX 3080, také grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming je určena zejména těm nejnáročnějším hráčům počítačových her, kteří její výkon mohou využít opravdu naplno. Ačkoliv grafické karty GeForce RTX 3080 v rámci mezigenerační obměny nahrazují především GeForce RTX 2080 SUPER, jejich výkon je dokonce vyšší nežli ten, který nabízejí grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, tedy vůbec ty nejvýkonnější grafické karty minulé generace Turing.

Stejně jako tomu bylo u předešlé generace Turing, také grafické karty GeForce RTX 3080 (Ampere) nabízejí úplnou podporu nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling). Pravda, ray-tracingových herních titulů není dnes příliš mnoho, určitě však počítejte s tím, že budou časem přibývat jako houby po dešti a vy na ně budete s grafickými kartami GeForce RTX 3080 velmi dobře připraveni.

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming nabízí velmi dobře technicky zpracovaný systém chlazení se třemi ventilátory AXIAL-TECH, který jí propůjčuje také naprosto skvělé provozní vlastnosti (s výjimkou spotřeby). Díky Dual BIOS si můžete vybrat jeden ze dvou provozních režimů – Performance (BIOS1) a Quiet (BIOS2). Zatímco v režimu Performance jsou u grafické karty preferovány nižší teploty na úkor vyšších otáček ventilátorů chladiče, v režimu Quiet jsou naopak před teplotami upřednostňovány nižší otáčky ventilátorů, a tím také i celkově nižší hlučnost grafické karty. Výkon a spotřeba grafické karty jsou pak u obou režimů téměř identické.

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming disponuje také decentním RGB LED osvětlením, které si můžete nastavit dle svých potřeb v nástroji Armoury Crate, a pokud vám žádný z přednastavených efektů nebude vyhovovat, díky nástroji AURA Creator si můžete vytvořit efekty vlastní. Výrobce pak u této grafické karty nezapomněl ani na podporu funkce 0dB FAN, která v případě nízkých teplot zastaví všechny ventilátory, a sníží tak její hlučnost na minimum. K zahození pak pro mnohé nebude ani nadstandardní počet obrazových výstupů (3× DP + 2× HDMI).

Ani grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming však není bez vady. Tou největší nevýhodou této grafické karty je zejména vysoká spotřeba, ovšem to je spíše záležitostí úplně všech grafických karet GeForce RTX 3080/3090. K provozování grafické karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming tak budete potřebovat opravdu kvalitní zdroj napájení minimálně o výkonu 850 W a k tomu také velmi dobře odvětrávanou počítačovou skříň.Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming

Grafické karty

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming nabízí dostatek výkonu i těm nejnáročnějším hráčům počítačových her a zejména pak těm, kteří při hraní využívají vyšší rozlišení 4K UHD. Karta disponuje velmi povedeným systémem chlazení a také dobrou výbavou. A právě díky tomu si grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming odnáší „Zlatého Alzáka“.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

 • ultimátní výkon (high-end)
 • vyšší takty již od výrobce
 • nízká hlučnost (BIOS2)
 • nízké teploty (BIOS1)
 • AURA RGB LED (nastavitelné)
 • 0dB FAN (semi-pasivní chlazení)
 • nadstandardní počet obrazových výstupů 
 • podpora výstupu HDMI 2.1
 • podpora PCIe 4.0 (máte-li podporu v základní desce)
 • podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

 • vysoká spotřeba (všechny GeForce RTX 3080)

Recenze dalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací