Krkonoše a Jizerky patří mezi nejoblíbenější místa pro zimní radovánky. Proč by taky ne – z Prahy, Ústeckého či Pardubického kraje jsou v příjemné dojezdové vzdálenosti kolem dvou hodin, z Moravy a jižních Čech se do Krkonoš zase pohodlně dopravíte po rychlostních komunikacích.
Pokud se do okolí KRNAPu chystáte z hlavního města či středních Čech, jednoznačně zvolíte nejrychlejší spoj po mladoboleslavské D10 do Turnova, odkud pokračujete východně do Vrchlabí. Z Vrchlabí se pak vydáte v závislosti na cílové destinaci buď směrem Špindlerův Mlýn, Harrachov nebo Pec pod Sněžkou.
Nesmíme zapomenout také na alternativní trasu přes Jičín a Novou Paku, která je mnohými preferovaná především při jízdě do východní části Krkonoš. V této oblasti se nachází bezpečná a široká silnice.
Cestu z Brna, Moravy a Vysočiny zvolte po D1 ve směru na Prahu, avšak již v Jihlavě sjeďte na Kutnou horu. Dále pokračujte skrze Jičín až do Vrchlabí, odkud se opět vydáte v závislosti na vaší konečné zastávce.
Nenechte si ujít další díly z cestovatelského seriálu Autem na lyže! |
---|
Předem upozorňujeme na časté radarové i úsekové měření na Trutnovsku, Královédvorsku a jiných přilehlých oblastech. V městysu Mladé Buky policisté vybrali za loňskou sezónu zhruba 6 milionů, a to pouze na pokutách za překročenou rychlost! Rychlost si hlídejte také v Jilemnici, Vrchlabí a Turnově. Nezapomeňte, že pro vjezd do Krkonošského národního parku je zapotřebí získat speciální povolení, o které můžete zažádat i na internetu. Setkat se můžete i s častějšími kontrolami povinné výbavy.
Na cestě po dálnici D10 počítejte s omezením z důvodu provádění stavby (rekonstrukce mostu), a to před Mladou Boleslaví u obce Brodce. V případě kolon navrhujeme před obcí sjet a vydat se na Luštěnice, odkud budete pokračovat zhruba 7 km směr Bezděčín, kde se opět napojíte na dálnici. Rovněž upozorňujeme na aktuální modernizaci pravého jízdního pásu dálnice D1 v úseku Velká Bíteš – Devět křížů. Na této dálnici vás mohou potkat kolony i u Jihlavy zhruba v okolí 120. km ve směru na Prahu.
Cestu si můžete zpříjemnit jednou z mnoha zastávek, čímž výlet dostane ihned jiné rozměry. Pokud se vám nebude chtít na svah nebo nebudou příznivé podmínky pro lyžování, můžete trávit čas i jinými aktivitami. Ať už s partou přátel, rodinou nebo v páru. Zvážit můžete i výlet do okolí Jizerských hor.
Vyhlášený motorest 4 Kameny na D10 se nachází zhruba 20 minut za Prahou a svou vyhlášenou kuchyní potěší nejenom lyžaře na cestách.
Sklárna a minipivovar Novosad a syn nedaleko Harrachova patří již dlouhá léta mezi tradiční atrakci, kterou byste si neměli nechat ujít.
V soukromém muzeu krkonošských řemesel manželů Pičmanových naleznete obdivuhodné množství starých předmětů místních horalů.
Nejstrmější železnice v Česku nabízí nevšední zážitek. Vyjížďka z Tanvaldu do Podkrkonoší bude krásným zpestřením výletu, navíc doprovázena fantastickými výhledy.
Prohlídku renesančního několikapatrového zámku Vrchlabí z 16. století můžete spojit s procházkou po malebných zahradách v okolí a návštěvou historického města.
Na západ od Krkonoš leží o něco menší, avšak neméně populární Jizerky. V Jizerských horách se nejčastěji jezdí za lyžováním na Severák, Bedřichov a Tanvaldský Špičák.
Přečtěte si také, kudy pro změnu k moři cestovat do Chorvatska autem. |
---|
Ať už jedete z jakéhokoliv koutu České republiky, výjimku tvoří snad jen oblasti severně od Teplic a Trutnova, čeká vás cesta skrz malebný Jablonec nad Nisou. Ten je necelou půl hodinku vzdálený od Turnova, jenž je naším hlavním záchytným bodem při cestě do Krkonoš.
Zrovna tak i Jizerské hory nabízí spoustu alternativ, po kterých můžete sáhnout např. při špatném počasí či fyzické únavě. Předchozí tipy, jako například vyjížďka z Tanvaldu či sklárna nedaleko Harrachova, jsou z větší části rovněž v rozumné dojezdové vzdálenosti.
Lázně Libverda s dlouholetou tradicí nabídnou ten nejlepší wellness-relax v okolí. Tradiční lázeňský komplex se nachází nedaleko krajského města Liberec.
Restaurace Obří sud na vrcholu Javorníku se nachází nedaleko lázní Libverda a nabídne nejenom výborné občerstvení, ale i nezapomenutelný architektonický zážitek.
Užijete si i procházku po městě Frýdlant. Město si můžete prohlédnout z 48 metrů vysoké radniční věže, nebo navštívit středověký hrad a renesanční zámek.
Krajské město Liberec poskytuje vyžití všeho druhu – atraktivní ZOO; aquapark Babylon s opravdu velkým množstvím saun a tobogánů; tradiční českou kuchyni ve vyhlášené radniční restauraci.
Hotel, vysílač a rozhledna Ještěd je jedním ze symbolů libereckého kraje, jehož architektem je Karel Hubáček a určitě by neměl chybět ve vašem itineráři.
Mějte na paměti, že jízda do zasněžených vrcholků může být mnohem náročnější než jízda po městě. Zvažte, zdali se vám nemůžou hodit sněhové řetězy či škrabka na led a sníh. Při balení na cestu určitě využijete kvalitní střešní box, do něhož pohodlně uložíte veškerou lyžařskou výbavu. Myslete i na svého čtyřkolového miláčka a dopřejte mu kvalitní autokosmetiku – na prosolených silnicích a tuhých mrazech ji ocení dvojnásob.