Lyžování na Slovensku je populární už celou řadu let. Zimní dovolená u východních sousedů má řadu nesporných výhod, jako třeba nižší ceny oproti alpským zemím, dobrou a rychlou dostupnost, snadno se zde domluvíte a příroda je zde kouzelná.
Slovenský silniční zákon udává za povinnost používat zimní pneumatiky v období od 15. listopadu do 31. března, a to na rozdíl od České republiky nezávisle na stavu vozovky! Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 3 mm. V některých oblastech jsou kromě zimních pneumatik povinné dokonce sněhové řetězy.
Slováci mají on-line dálniční známky. Desetidenní, měsíční nebo roční dálniční známku si řidiči mohou koupit s předstihem na webových stránkách Eznamka.sk nebo na hraničních přechodech či čerpacích stanicích. Informace o aktuálních i plánovaných uzavírkách, počasí a stavu vozovky jsou k dispozici na webu Zjazdnost.sk.
Nenechte si ujít další díly z cestovatelského seriálu Autem na lyže! |
---|
V závislosti na startovní destinaci si můžete vybrat trasu, která se pokaždé může trochu lišit. Obecně však lze říci, že se do Tater nejlépe dopravíte jednou ze tří následujících tras.
Nejoblíbenější bývá cesta po D1 na Brno, dále pak přes Uherské Hradiště, Trenčín a Žilinu. Doporučujeme si hlídat tachometr! U 64. kilometru, na dlouhé rovině před odbočkou na Ledeč nad Sázavou, se často měří rychlost.
Další možnost je odbočit za Brnem na Vyškov a Olomouc, odkud pokračujete přes Valašské Meziříčí opět na Žilinu. Cestou se můžete zastavit ve vyhlášeném motorestu Vápenka.
Pokud vyrážíte ze severnější části Moravy či Slezska, zvažte trasu přes Frýdek Místek a Třinec, již tradičně ve směru na Žilinu. Cestu z části lemuje řeka Olše, dávejte proto pozor na časté náledí!
Ve Vysokých Tatrách naleznete spoustu sjezdovek v okolí Ždiaru, nejznámější je pak Ski Bachledka. Lopušná Dolnina či Vrátná jsou rovněž často vyhledávané lokality. Lyžařské středisko Štrbské Pleso disponuje 8 vleky a 13 sjezdovkami.
|
---|
V Nízkých tatrách s přehledem dominuje středisko Jasná – Chopok se zhruba 40 kilometry sjezdových tratí. Je to největší, nejpopulárnější a zároveň i nejvybavenější skiareál v Tatrách. Stále větší oblibu získává i u milovníků běžek. Lyžařské středisko PARK SNOW Donovaly je proslulé mj. i mírnějším terénem, což je perfektní varianta pro začátečníky či rodiny s malými dětmi.
Dětské sáně a boby jsou neodmyslitelnou součástí výbavy pro zimní radovánky a zaručeně udělají radost vašim ratolestem!
Míst, kde si užít běžky, je na Slovensku spousta. Avšak mezi navštěvovanější patří Veľká Fatra. Rozhodně není pro začínající – ba naopak, toto pohoří je určeno spíše zkušenějším vlkům. Na zimní Velkou Fatru se nastupuje obvykle od jihu, z horského hotelu Králova studňa a okolí.
V závislosti na aktuálním stavu tratí se vydáte jednou z mnoha tras, které mají společné jedno kouzlo. Tím jsou fantastické výhledy, jež nemají na Slovensku konkurenci. Vedle běžek je samozřejmě možné také sáhnout po skialpech či sněžnicích.
Doporučujeme si udělat rodinný celodenní výlet z okolí Starého Smrkovce, přes rozmanité vodopády Studeného potoka a Velkou Studenou dolinu, na populární Slavkovský štít. Cestu zpět zvolte například přes Slavkovskou vyhlídku Maximiliánka a Hrebienok.
Tatranský dóm na Hrebienku je populární kostel z ledu s prvky slovenské přírody a kultury. O tento jedinečný zážitek byste se opravdu neměli připravit.
Zábava pro dospělé aneb rodinná destilérka Karloff. Podobně jako pro Čechy je typická Becherovka, tak pro Slováky je příznačný Tatranský čaj, který pochází právě z Karloffa. Do těchto míst se dostanete zhruba za půl hodiny z Popradu.
Největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku naleznete v obci v Liptovský Mikuláš. Aquapark Tatralandia je perfektní zastávka pro rodiny po celý rok – jak v létě, tak i v zimě!
Nenechte si ujít nezapomenutelný wellness a saunový svět ve známém hotelu Grand Hotel Permon. Mimo těchto aktivit je vám k dispozici i nezapomenutelný gastronomický zážitek či luxusní ubytování.