S pravidly bezpečné přepravy osob jsme všichni seznámeni – dospělí musí být fixováni autopásy, děti v autosedačkách. Víte ale, jak bezpečně a současně také v souladu se zákonem přepravovat zvířata?
Za nesprávnou přepravu zvířat v automobilu může řidič dostat pokutu až 2 000 korun. Nejde přitom pouze o bezpečnost zvířete, nezajištěné zvíře představuje v případě nárazu auta vysoké nebezpečí i pro cestující osoby, které může vážně poranit.
Nejvhodnější způsob, jak cestovat se zvířetem, je jeho umístění do přepravní klece. Vybrat si je dnes možné z široké nabídky typů i velikostí, což dovoluje zakoupit klec přesně pro vašeho mazlíčka. Hlavní výhodou přepravních klecí je to, že chrání před zraněním nejen vás, ale i zvíře. Jsou vhodné pro pejsky všech plemen i velikostí.
Další variantou upoutání psa v autě je využití speciálních autopásů, které mohou používat psi od 2,5 do 44 kg. Pásy disponují v citlivých oblastech hrudi a břicha polstrováním, proto během cestování dopřejí vašemu mazlíkovi maximální komfort. Instalují se pouze na zadní sedadla, nikdy ne na místo vedle řidiče. Velká plemena psů s váhou nad 45 kg by na sedadlech neměla být vůbec přepravována, proto je v tomto případě jedinou možnou volbou autoklec.
Jako podpůrný bezpečnostní prvek se doporučuje instalace autosítě, jež výrazně přispívá ke zvýšení bezpečnosti cestujících a kromě toho brání i nežádoucímu pohybu jakýchkoliv jiných věcí v kabině auta. Pokud se rozhodnete vozit své zvíře v autě na zadních sedadlech, měli byste myslet i na své auto a chránit jej pomocí praktických autodek a potahů.
Při cestě do zahraničí je třeba sledovat podmínky pro cestování se zvířetem, které si daná země stanovuje a jejichž splnění vás na cestě ušetří případných zbytečných problémů.
Nejčastější volbou je v posledních letech cestování se psem do Chorvatska – co byste tedy měli obstarat před jeho návštěvou?
Zvíře musí být nezaměnitelně identifikovatelné - označené podkožním mikročipem splňujícícm normy ISO 11784 a ISO 11785.
Povinná je vakcinace proti vzteklině.
Doporučuje se také "polyvakcina" proti psince, parvoviróze, hepatitidě, psincovému kašli a leptospiróze.
Při cestách do jižních zemí se rovněž doporučuje ošetření psů proti klíšťatům a tzv. "srdečnímu červu" - nestačí pouze obojek.
Je vhodné si sjednat pojištění veterinární péče o vašeho psa a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou psem.
Přepravované zvíře musí být mikročipem označeno před očkováním, vydáním pasu a odběrem krve na vyšetření hladiny protilátek. Odběr krve pro sérologické vyšetření musí být proveden alespoň 30 dní po očkování ve schválené laboratoři a 3 měsíce před přesunem zvířete nebo jeho návratem na území EU.
Budete potřebovat:
Kromě bezpečnosti je třeba myslet i na pohodlí zvířete v autě. Při cestování na jih je mohou potrápit úmorná vedra, proto myslete na to, jak je efektivně a především bezpečně ochladit. Skvělou variantou je zapnutí klimatizace, případně větrání prostřednictvím otevřeného okénka. Ve velkých vedrech můžete zvážit i osvěžení pod proudem vody, například přímo z láhve. Nikdy v horkých dnech nenechávejte zvíře v autě uzavřené samotné, mohlo by ho to stát život!
Nutné je rovněž zajistit během cestování se psem či jiným zvířetem dostatek tekutin. I když chcete pejska osvěžit, není dobrou volbou mu podávat ledovou vodu, ale vodu o pokojové teplotě. Při cestování se vašemu zvířeti může dělat také nevolno, proto mějte po ruce i speciální léky doporučené vašim veterinářem. Vzhledem k tomu, že cesta do zahraničí je obvykle dlouhá a nudná i pro pejsky, je třeba dělat časté zastávky, aby si mohli alespoň na chvíli od jízdy odpočinout, vyvenčit se, provětrat a proběhnout se. Pokud je váš pejsek aktivní a nevydrží dlouho v klidu, přiberte mu do auta i jeho oblíbenou hračku.
A rada na závěr - vy své zvířátko znáte nejlépe, proto pečlivě zvažte, zda mu nebude lépe třeba u sousedů nebo příbuzných. Pro některé pejsky představuje daleká cesta do zahraničí především stres a může tak připravit spoustu náročných situací všem zúčastněným.