Jak vybrat a nasadit sněhové řetězy na auto

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ačkoliv nepatří do povinné výbavy, jsou sněhové řetězy standardním příslušenstvím vozů mnoha tuzemských řidičů a nastupují v situacích, v nichž zimní pneumatiky nestačí. S řetězy vás nezaskočí sněhové závěje, kopce, neprohrnuté silnice ani ledové koleje. Jaký typ však zvolit? Jak sněhové řetězy nasadit? A kdy máte povinnost je nasadit?

Jak vybrat sněhové řetězy

Jak vybrat a nasadit sněhové řetězy na auto – OBSAH

 1. Co jsou sněhové řetězy?
 2. Jak vybrat sněhové řetězy I: Typy řetězů
 3. Jak vybrat sněhové řetězy II: Velikost řetězů
 4. Vyprošťovací pásy
 5. Sněhové řetězy: Povinnost a kdy je nasadit
 6. Sněhové řetězy v Rakousku a jinde v zahraničí
 7. Jak nasadit sněhové řetězy
 8. Základy jízdy na sněhu
 9. Sněhové řetězy v autoškole: prošli byste testem?

Co jsou sněhové řetězy?

Sněhové řetězy jsou doplňkem povinné výbavy automobilu. Ze zákona do ní nepatří, nicméně mnoho řidičů je v autě stejně vozí, protože některé oblasti jsou bez sněhových řetězů nedostupné. Nasazují se na kola automobilu, a to na hnací nápravu, pro zvýšení průchodnosti terénem a zajištění přilnavosti v brzdění při jízdě na sněhu či ledu.

Co jsou sněhové řetězy
Sněhové řetězy zásadně zlepšují jízdní vlastnosti vozu na zasněžené silnici.

Jak vybrat sněhové řetězy I: Typy řetězů

Modely sněhových řetězů se od sebe liší kvalitou ocelových článků, záběrovými vlastnostmi a také způsobem nasazování. Nejspolehlivější, nejodolnější a nejčastější volbou jsou ocelové řetězy. Platí přitom, že čím více je na styčné ploše článků, tím lépe. Ocelové řetězy se dále dělí podle pletení na řetězy se šikmou stopou, řetězy s příčkami a žebříčkové řetězy. K dispozici máme též řetězy textilní a chemické. Jaké sněhové řetězy vybrat?

i Co je ATEST 8 SD?
Atest, který prověřuje funkčnost, bezpečnost a v neposlední řadě uživatelské pohodlí sněhových řetězů. Koupí výrobku s tímto atestem máte záruku kvalitního zpracování. Splňují jej všechny řetězy renomovaných značek na trhu. V zahraničí se můžete setkat s označením TÜV nebo Ö-nörm. Pozor, těmto přísným normám nevyhovují textilní ani chemické sněhové řetězy.

Řetězy se šikmou stopou

Silnou stránkou šikmostopých sněhových řetězů je pokrytí celého povrchu běhounu pneumatiky, krátká brzdná dráha, vysoká přilnavost a také jednoduchá montáž i demontáž. Použití kvalitní oceli se podepisuje na vysoké účinnosti a dlouhé životnosti. Kombinace všech výhod z nich dělá nejdražší typ sněhových řetězů.

Řetězy s šikmou stopou
Sněhové řetězy se šikmou stopou jsou nejlepší, ale také nejdražší.

Řetězy s příčkami

Na běhounu pneumatiky se tyto řetězy kříží tak, že zanechávají stopu písmene X nebo H. Jsou velmi přilnavé, pohyblivé a zachovávají si stabilitu při brzdění. Jedná se o vylepšenou variantu žebříčkových řetězů. Montují se snadněji, přenášejí méně vibrací, jsou však také dražší.

Řetězy s příčkami
Kompromis mezi cenou a efektivitou představují sněhové řetězy s příčkami.

Žebříčkové řetězy

Tento typ se skládá z rovnoběžných řetězů rozložených na pneumatice. Jde o jednoduchou konstrukci, která se uchycuje háčky. Oblíbené jsou pro svou nižší cenu. Hodí se však pouze pro jízdu na menší vrstvě sněhu a mezi jejich neduhy patří složitější nasazování, kdy je nutné do nich najíždět autem.

Žebříčkové řetězy
Žebříčkové řetězy jsou sice nejlevnější, musí se do nich ale najíždět.

Textilní sněhové řetězy

Textilní řetězy mohou zlepšit jízdní vlastnosti na sněhu, ale i ledu. Mají nízkou konstrukční výšku, lze je tedy používat i na některých sportovních vozech. Jsou lehčí a méně hlučné než ocelové řetězy a vynikají skladností i snadnou montáží.

Textilní sněhové řetězy
Textilní sněhové řetězy jsou netradičním řešením, které má výhody i nevýhody.

Jejich zásadním nedostatkem je však velmi krátká životnost. Rovněž mohou v určitých případech zhoršovat jízdní vlastnosti automobilu, a to při jízdě na čerstvě napadané vrstvě sněhu. V některých zemích, jako je např. Rakousko, mají dokonce status vyprošťovací pomůcky, nelze s nimi tedy jezdit v úsecích, kde jsou povinné sněhové řetězy.

Chemické a tekuté sněhové řetězy

Jedná se o chemický nástřik určený spíše pro krátké jízdy, jako je výjezd ze zasněženého parkoviště, po několika stovkách metrů až jednotkách kilometrů totiž z pneumatiky zase zmizí. Pokud s nimi chcete ujet vzdálenost delší, je nutné nástřik obnovit. Chemické řetězy nezatěžují životní prostředí a jsou poměrně levné. Přesto tento typ doporučujeme pouze jako nouzové řešení. Můžete je zkusit, uvidíte, jaké zkušenosti vám tekuté řetězy za zimu přinesou.

i Naprostým základem jsou vždy zimní pneumatiky, bez nich z domu ani nevyjíždějte. Sněhové řetězy na letní obutí sice nasadit lze, nemůžete ale očekávat kvalitní kontakt s vozovkou.

Rychloupínací sněhové řetězy

Rychloupínací sněhové řetězy sice nepatří k těm nejlevnějším, ale za investované peníze získáte špičkový výrobek, jehož instalace je hračka. Neušpiníte se a při jejich jednoduchém nasazování nestrávíte venku v nepříznivém počasí dlouhou dobu. Rychloupínací sněhové řetězy navíc nepoškozují disky auta. Tento typ sněhových řetězů je vhodný zejména pro ty řidiče, kteří se často pohybují v horských oblastech.

Jak vybrat sněhové řetězy II: velikost řetězů

Sněhové řetězy se vyrábějí v několika velikostech, které odpovídají rozměrům pneumatiky. Značení velikostí je pro sněhové řetězy univerzální a používají je všichni výrobci. K určení správné velikosti pro váš vůz potřebujete znát šířku, profil a průměr použitých pneumatik. Všechny rozměry vyčtete z označení na bočnici pneumatiky. Rozměry řetězů na kolo pak určíte podle nich.

Například u pneumatiky s označením R15 195/65 znamenají jednotlivé hodnoty následující:

 • R15 – průměr (R značí radiální konstrukci pneumatiky)
 • 195 – šířka
 • 65 – výška (hodnota je v procentech v poměru k šířce)

Sněhové řetězy je však potřeba vybírat i podle hmotnostní kategorie vašeho vozidla. Automobilům do 2 tun jsou určeny sněhové řetězy pro osobní automobily. Pokud sháníte řetězy na vozidlo druhé skupiny, kam spadají auta s pohonem všech kol, SUV, dodávky a lehké nákladní vozy o hmotnosti do 7,5 tuny, hledejte řetězy s označením 4 × 4. Oproti řetězům pro osobní auta jsou robustnější a odolnější proti přetržení i při vysoké zátěži. Kupují se zpravidla pro obě hnací nápravy.

Nejčastější rozměry najdete v těchto kategoriích

Jak vybrat řetězy na SUV
Na těžká auta s pohonem všech kol budete potřebovat jiné sněhové řetězy než na auta s jednou hnanou nápravou.

Správnou velikost sněhových řetězů podle rozměru pneumatiky vám pomohou vybrat tyto tabulky:

Vyprošťovací pásy

Vyprošťovací pásy nejsou sněhovými řetězy a jízda s nimi by vás mohla přijít při silniční kontrole draho, nicméně se jedná o vyprošťovací příslušenství, jehož existence je zcela opodstatněná. Vyprošťovací pásy jsou skladnější než sněhové řetězy a i jejich montáž je snazší. Pomohou vám, zejména když zapadnete. Protože se vyprošťovací pásy často vyrábějí z plastu, nejsou tak trvanlivé jako klasické sněhové řetězy. Při nákupu vyprošťovacích pásů i sněhových řetězů si dejte pozor, aby byly bytelné.

Vyprošťovací pásy
Vyprošťovací pásy pomohou jen při vyjíždění ze závěje.

Sněhové řetězy: povinnost a kdy je nasadit

V České republice sněhové řetězy v autě vozit nemusíte, ovšem v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března, platí v úsecích označených příkazovou značkou Sněhové řetězy povinnost řetězy nasadit v případě, že vozovku pokrývá souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až 2 000 Kč. I navzdory tomu, že to legislativa nevyžaduje, je vhodné řetězy vozit neustále, zejména v zimě a ve vyšších polohách. Nikdy si nemůžete být zcela jisti, že vás mine situace, v níž byste mohli sněhové řetězy potřebovat.

Povinnost sněhových řetězů
Příkazová značka Sněhové řetězy. Tato značka řetězy vyžaduje jen v některých oblastech, v zimních měsících se ale mohou hodit všude. Nejlepší sněhové řetězy jsou takové, které máte k dispozici.

Sněhové řetězy z pohledu zákona: to nejdůležitější v bodech

Sněhové řetězy: odkazy na nejdůležitější právní předpisy

Použití sněhových řetězů upravuje zejména zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu), a Vyhláška č. 30/2001 Sb.

Maximální rychlost se sněhovými řetězy

Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič maximálně 50 km/h.

Sněhové řetězy: dopravní značka

Sněhové řetězy je řidič povinen nasadit na komunikaci označené „Sněhové řetězy“, jejíž platnost ukončuje svislá dopravní značka „Sněhové řetězy – konec“.

Samotná značka „Sněhové řetězy“ pak přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. To neplatí pro vozidla vybavená pneumatikami s protiskluzovými hroty.

Se značkou se setkáte na vybraných úsecích českých hor nebo na Vysočině. Pozor, nepleťte si ji se značkou „zimní výbava“, která řidičům přikazuje použití zimních pneumatik s minimální hloubkou dezénu 4 mm v období mezi 1. listopadem a 31. březnem bez ohledu na klimatické podmínky.

Kdy nasadit sněhové řetězy?

Platnost dopravní značky „Sněhové řetězy“ samozřejmě není celoroční. Sněhové řetězy je povinné nasadit na vyznačených úsecích v období od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně je možno vzhledem k povětrnostním podmínkám takovou situaci očekávat.

Mimo oblast vyznačenou značkou „Sněhové řetězy“ je jejich nasazení dobrovolné.

Sněhové řetězy v Rakousku a jinde v zahraničí

Jaké jsou předpisy v okolních zemích? Většina evropských států, z těch nejbližších například Německo nebo Polsko, vyžaduje sněhové řetězy pouze v zimních podmínkách. V Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku nebo Chorvatsku však zákon nařizuje mít je v zimě ve vozidle neustále. Při silniční kontrole, zejména v blízkosti horských oblastí, mohou policisté chtít zimní řetězy vidět, proto jejich koupi neodkládejte na poslední chvíli, jejich nákup se vyplatí mnohem více než pokuta.

Sněhové řetězy v Rakousku
V Rakousku musíte mít v autě sněhové řetězy celoročně.

Evropské státy, kde jsou za součást povinné výbavy považovány i sněhové řetězy: Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Albánie, Makedonie, Turecko, Norsko.

Státy, kde je povinnost nasazených sněhových řetězů dána dopravním značením: Česká republika, Německo, Polsko, Maďarsko, Švýcarsko, Itálie, Srbsko, Rumunsko, Francie, Španělsko, Portugalsko.

Jak nasadit sněhové řetězy

Nasazování sněhových řetězů není žádná věda, než ale vyjedete do hor, raději si celou proceduru nasazování několikrát vyzkoušejte nanečisto. I když k řetězům dostanete návod, v husté chumelenici uprostřed lesa, a ještě navíc v noci, jistě oceníte předchozí trénink. Vždy nasazujte na bezpečném místě, ideálně stranou od silničního provozu. Než začnete, zatáhněte ruční brzdu, aby nehrozilo zranění.

Jak nasadit sněhové řetězy
Jak nasadit řetězy na auto? Nasazení sněhových řetězů není těžké, celý proces se ale vyplatí vyzkoušet předem nanečisto.

Správný postup nasazování sněhových řetězů:

 1. Rozložte řetěz před hnací kolo.
 2. Upravte případné překroucení jednotlivých řetězových částí.
 3. Zasuňte řetěz za kolo.
 4. Oba konce lanka spojte a položte na běhoun pneumatiky.
 5. Spojte boční řetěz spojovacím háčkem s koncovým článkem bočního řetězu.
 6. Zasuňte lanko pod pneumatiku.
 7. Znovu zkontrolujte, zda nejsou zimní řetězy překroucené. Celý řetěz případně symetricky urovnejte.
 8. Pevně utáhněte napínací řetěz s gumovým napínačem a uchyťte jej v drážce v průvlečné zarážce.
 9. Provlékněte přebývající část řetězu okolo bočního řetězu a gumový napínač přichyťte do vhodného článku.
 10. Zkontrolujte nasazení, symetrii a případné nerovnoměrnosti či přetočení upravte.
 11. Po ujetí asi 50 metrů řetěz dotáhněte.

Základy jízdy na sněhu

Jízda na sněhu a ledu se zásadně liší od jízdy na suché silnici i od jízdy na mokré vozovce. Zhoršené jízdní podmínky mohou překvapit zejména začínající řidiče a řidiče z měst, kteří nemají s takovými situacemi mnoho zkušeností. Pokud si nejste na silnici příliš jistí ani za sucha, raději na sníh nevyjíždějte. O žádnou vědu se ale nejedná a máte-li už za volantem nějakou minulost, při dodržení zásad bezpečné jízdy byste měli dojet z bodu A do bodu B v pořádku. Nejdůležitější je vysoká míra opatrnosti, a to platí pro všechny.

i V zimním období by se vám mohlo hodit i další autopříslušenství jako škrabky na led a sníh, rozmrazovače, startovací kabely nebo vyhřívané potahy

Vždy, když vyjedete na zasněženou nebo zledovatělou silnici, pamatujte na sníženou přilnavost pneumatik, a to i s nasazenými sněhovými řetězy. To vyžaduje jemné akcelerování, brzdění i zatáčení. Zároveň automobil příliš nerozjíždějte, ani když bude snadno zabírat, mohli byste toho litovat před další zatáčkou, kde okusíte dlouhou brzdnou dráhu vozidla na sněhu. Zejména u „čtyřkolek“ se nenechte zlákat jejich dobrým záběrem při akceleraci, z důvodu vyšší hmotnosti se s nimi brzdí často i hůře než s vozy s jednou hnanou nápravou. Nepřekračujte s nasazenými sněhovými řetězy rychlost 50 km/h.

Jízda na sněhu
Při jízdě na ledu a sněhu dbejte nejvyšší míry opatrnosti.

Základem úspěchu při jízdě na sněhu je tedy jemnost a plynulost. Dívejte se daleko před sebe a do zatáček najíždějte pomalu. Pokud se nechcete dostat do smyku, vyhněte se prudkému točení volantem. Brzděte s předstihem a snažte se využít brzdný moment motoru systematickým podřazováním. Samozřejmostí je kvalitní zimní přezutí a nasazení sněhových řetězů ve chvíli, kdy to podmínky vyžadují.

Sněhové řetězy v autoškole: prošli byste testem?

Sněhových řetězů se týkají i některé otázky v testech autoškoly. Jedná se zejména o rozpoznání příkazové dopravní značky „sněhové řetězy“ a o otázku týkající se maximální povolené rychlosti se sněhovými řetězy. Tak schválně, zvládli byste správně odpovědět?

Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič: 

a) rychlostí nejvýše 30 km/h
b) rychlostí nejvýše 50 km/h
c) rychlostí nejvýše 80 km/h

Odpověď je již uvedena výše v článku a je to samozřejmě 50 km/h.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Sněhové řetězy nemusí být drahou záležitostí, pořídíte je totiž jen za několik stokorun. Až se dostanete do úzkých, budete rádi, že jste tuto investici podnikli. I s nasazenými řetězy však jezděte opatrně a vždy mějte na autě zimní pneumatiky.

4,3 20×
Snowdrive R-9 Gr.9 sněhové řetězy kalená ocel
Sněhové řetězy - pro osobní auto, samonapínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 2 t, 2 ks v balení
1 479,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LMP19004
4,8
COMPASS SUV-VAN ÖNORM V 5117 vel. 247
Sněhové řetězy - pro dodávku, SUV, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 16 mm, maximální zatížení 7,5 t, 2 ks v balení
1 549,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: AUPR328
3,8 36×
COMPASS K2 univerzální 2ks
Vyprošťovací pásy na hnací nápravu, jsou ideální pro nouzové vyproštění vozidla při sněhu, náledí nebo na blátě
429,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR1465
4,3
Snowdrive R-9 Gr.8 sněhové řetězy kalená ocel
Sněhové řetězy - pro osobní auto, samonapínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 2 t, 2 ks v balení
1 419,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LMP19003
2,0
Pewag SNOX PRO SXP 550
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 2 t, 2 ks v balení
5 119,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR16222
3,3 18×
COMPASS jednorázové 4ks
Vyprošťovací pásy jednorázové, pro osobní vozy všech běžných pneumatik
159,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR1465a
4,4 22×
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X50 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
559,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR315
4,1 12×
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X60 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
549,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: AUPR316
Pewag Servo RS 69
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 2 t, 2 ks v balení
4 081,-
Skladem 4 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR16166
4,5
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X40 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
559,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR314
4,5 20×
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X70 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
652,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR317
4,8 13×
COMPASS WINTER ÖNORM X120 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
729,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR317a
4,3 12×
COMPASS WINTER ÖNORM X130 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
927,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR317g
4,5 37×
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X100 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
797,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR320
4,5 49×
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X80 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
Super cena
595,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR318
4,5 30×
COMPASS WINTER ÖNORM V 5117 X110 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení
679,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR321
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací