Potřebujete vyměnit žárovku na svém automobilu a tápete při výběru? Nerozumíte značení nebo potřebujete poradit, na jaké parametry se zaměřit a na co si dát pozor? Které žárovky svítí lépe? Náš článek vám tuto problematiku osvětlí.
V moderních autech je více než tři sta zdrojů světla. Pokud nastane moment, kdy jedna nebo více z žárovek na vašem automobilu potřebuje výměnu, v první řadě sáhněte po příručce/manuálu pro obsluhu auta. Naleznete tam jak výrobcem předepsaný typ žárovky, tak návod, jak se k žárovce dostat a demontovat ji. Po vyjmutí žárovky najdete její typ napsaný na patici. Nejčastěji se setkáváme s paticemi H7 a H4.
U automobilů se setkáváme s halogenovým, xenonovým a LED osvětlením. V žádném případě nezaměňujte halogenovou žárovku za xenonovou, ani opačně. Jedinou možností je značně nákladná výměna celého reflektoru i s elektronikou. Výměnu výbojek do xenonových světlometů doporučujeme přenechat školeným odborníkům. Výbojky jsou vysokotlaké a při manipulaci s nimi je třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla.
Žárovky lze koupit buď samostatně nebo v praktických sadách, které jsou doplněny o žárovky osvětlující SPZ, žárovky blinkrů, pojistky apod.
Při výběru autožárovky je nezbytné zvolit správnou patici, sílu, příkon a napětí žárovky. Každý řidič má na světlo jiné nároky a požadavky. Někdo potřebuje co nejvíce světla – hůře vidí nebo jezdí často v noci. Jiný řidič vyžaduje maximálně dlouhou životnost – autožárovky v jeho voze jsou těžko přístupné a nechce je často měnit. A další chce, aby jeho vůz vypadal skvěle – touží po výborně vypadající namodralém světle hlavních světlometů. Hlavními parametry tedy jsou:
Termínem patice se označuje ta část svítidla, která slouží k mechanickému upevnění a elektrickému propojení svítidla se světelným zdrojem. Patice mohou být šroubovací, bajonetové či kolíčkové, mohou se lišit i velikostí. Různé typy patic nejsou vzájemně kompatibilní.
Udává sílu žárovky – kolik světla vydává. U kvalitních žárovek se pohybuje okolo hodnoty 1500 lumenů a výše. Doporučujeme se vyhnout žárovkám s výrazně menším, nebo naopak výrazně větším světelným tokem. První zmíněné prostor před autem neosvětlí dostatečně a druhé budou naopak oslňovat řidiče v protisměru. Vysoce výkonné off-road autožárovky jsou určeny pouze pro provoz mimo veřejné komunikace.
Oficiálně povolená hodnota příkonu činí 55 W, v případě žárovek s paticí H4 pak 60 W.
V případě osobních automobilů jsou žárovky napájeny z 12V elektrické sítě, u nákladních vozů je to pak 24 V.
Doba, po kterou by (dle výrobce) v ideálních podmínkách mělo svítidlo vydržet bez poruchy. Kromě celkového času svícení je tato hodnota závislá i na počtu rozsvícení. Častější rozsvěcování a zhasínání životnost svítidla snižuje. Při posuzování výdrže žárovky obecně platí jednoduchá nepřímá úměra: čím výkonnější žárovka, tím zpravidla kratší životnost. Nejdéle vydrží značkové žárovky s dlouhou životností, jejich světlo totiž není tak intenzivní.
Udává se jako světelná teplota (též chromatičnost), jednotkou jsou Kelviny. Charakterizuje spektrum bílého světla, které žárovka vydává. V závislosti na této hodnotě vnímáme barvu světla jako „teplou bílou“ (cca 3000K) až „studenou bílou“ (cca 6000K).
Teplá bíla je nažloutlá barva světla, která se blíží světlu běžné žárovky. Neutrální bíle žárovky (4500 K) se téměř shodují s denním světlem. Pozor ale na žárovky s velmi vysokou barevnou teplotou (modrý nádech).
Při nákupu žárovky byste měli sledovat i další věci, třeba barvu světla, homologaci a kvalitu žárovky. Nekvalitní žárovka může navíc nejen špatně svítit, ale i poškodit světlomet vašeho vozu, doporučujeme proto kupovat zboží u prověřených prodejců.
Někteří řidiči se snaží do auta montovat žárovky s modrým nádechem, aby tak napodobili xenonová světla u dražších automobilů, v extrémních případech barevné žárovky. Pro český provoz je podle zákona jedinou povolenou barvou světla bílá, resp. bílé spektrum světla. Povolený je pouze lehký nádech modré. Sytě modré, nebo jinak barevné žárovky, jsou pro běžný provoz zakázané a navíc často dostatečně neosvětlují vozovku.
Zda je žárovka homologovaná (schválená pro provoz), zjistíte na krabičce nebo přímo na žárovce. Musí být označena tzv. homologační značkou ve tvaru E + číslo země (E8 pro Českou republiku). Bez důkladného prověřování je však těžké zjistit, zda žárovka opravdu zkouškou prošla, nebo se jedná o plagiát. Doporučujeme proto vybírat žárovky známých značek nebo výrobců, kteří jsou schopni důvěryhodně doložit schválení pro provoz na pozemních komunikacích.
Při vašem výběru sáhněte raději po žárovkách ověřených značek. I levné neznačkové žárovky sice můžou nabídnout dobrý poměr výkonu a životnosti, ovšem riziko nízké svítivosti a malé životnosti v praxi je u nich znatelně vyšší. Velcí a dlouholetí výrobci mají ve svém sortimentu spolehlivé žárovky s garantovanou homologací. V případě problému a poruchy bude navíc snazší proces reklamace.
K nejznámějším výrobcům žárovek patří společnosti Osram a Philips. Obě udávají směr vývoje a výzkumu nových typů osvětlovacích systémů. Jsou předními světovými dodavateli osvětlení pro automobilový průmysl i trh s náhradními díly. Zásluhou speciálních technologií jsou jejich žárovky ekonomické, a přesto výkonné a propracované.
Oba výrobci mají na svých webových stránkách on-line nástroj pro vyhledání vhodného typu žárovky pro váš model automobilu.