Když vám přestane svítit některý ze zdrojů světla v autě, neznamená to hned, že se musít jet objednat do servisu. Většina autožárovek je dobře přístupná a s návodem k obsluze vozu ji dokážete, až na některé výjimky, vyměnit. Jak se vyznat v jednotlivých typech, důležitých parametrech a na co při výměně autožárovky nezapomenout, se dozvíte v článku dále.
V moderních autech září desítky zdrojů světla. Pokud nastane moment, kdy jedna nebo více z žárovek na vašem automobilu potřebuje výměnit, v první řadě sáhněte po příručce/manuálu pro obsluhu auta. Naleznete tam jak výrobcem předepsaný typ žárovky, tak návod, jak se k žárovce dostat a demontovat ji. Po vyjmutí žárovky najdete její typ napsaný na patici. Nejčastěji se setkáváme s auto žárovkami typu H7 a H4.
i
Autožárovka a povinná výbava
Autožárovka byla dlouhou dobu povinnou výbavou auta. To je ale od roku 2018 již minulostí. Stejně tak už nemusíte mít náhradní pojistky. K dnešnímu dni (21. 9. 2023) se povinná výbava skládá z: (1) Autolékárnička, (2) Výstražný trojúhelník, (3) Reflexní vesta a (4) Rezervní kolo. Pro rezervu existují výjimky (více v roletce níže). Náhradní žárovky a pojistky jsou nyní odbornou věřejností vnímány pouze jako „doporučená výbava“.
Doporučená výbava
Jak naložit s expirovanou autolékárničkou?
Podle zákona platného od roku 2018 můžete v České republice autolékárničku dále používat, i když uplynula doba její expirace. Pamatujte ale na to, že pokud některou položku z lékárničky použijete, musíte ji doplnit. Je dobré pravidelně kontrolovat stav autolékárničky, aby byla vždy kompletní a připravená k použití v případě nouze.
U automobilů se setkáváme s halogenovým, xenonovým a LED osvětlením. Jednotlivé světelé zdroje není možné jen tak zaměnit, jde pouze vyměnit kompletně celý světlomet, což ale vyžaduje následné schválení na STK a zápis do technického průkazu. V poslední době se ale na trh dostaly výměnné LED sady pro halogenové žárovky, které jsou dokonce homologované. Náhradu halogenové žárovky za LED si popíšeme v závěru článku.
Výměnu výbojek do xenonových světlometů doporučujeme přenechat školeným odborníkům, jelikož často nejsou k dispozici návody pro výměnu a manipulace s xenonovou výbojkou vyžaduje dodržování bezpečnostních pravidel. V případě LED světlometů se jednotlivé vadné body nevyměňují – nahrazuje se kompletně celý světlomet.
V případě halogenových výbojek lze žárovky zakoupit buď samostatně, nebo v praktických sadách, které jsou doplněny o žárovky osvětlující SPZ, žárovky blinkrů, pojistky apod. Tyto sady jsou praktické pro rychlou výměnu žárovky na cestě. Nevýhodou ale je nízká životnost hlavní žárovky Hx.
Při výběru autožárovky je nezbytné zvolit správnou patici, světelný tok, příkon a napětí žárovky. Každý řidič má na světlo jiné nároky a požadavky. Někdo potřebuje co nejvíce světla – hůře vidí nebo jezdí často v noci. Jiný řidič vyžaduje maximálně dlouhou životnost – autožárovky v jeho voze jsou těžko přístupné a nechce je často měnit. A další chce, aby jeho vůz vypadal skvěle – touží po výborně vypadající namodralém světle hlavních světlometů. Jaké jsou hlavní parametry, na které je třeba myslet při výběru autožárovky?
Termínem patice se označuje ta část autožárovky, která slouží k mechanickému upevnění a elektrickému propojení svítidla se světelným zdrojem. Patice mohou být šroubovací, bajonetové či kolíčkové, mohou se lišit i velikostí. Různé typy patic nejsou vzájemně kompatibilní. Správnou patici pro konkrétní vůz naleznete v příručce vozidla, nebo vám je sdělí automechanik.
Jaké existují typy patic u autožárovek?
H1
H3
H4
H7
H15
Společné vlastnosti
Typy patic D1S, D2S, D3S a D4S jsou specifické pro xenonové žárovky, které se používají v automobilových světlometech. Každý z těchto typů má své vlastní charakteristiky, které je odlišují. Zde je přehled hlavních rozdílů:
D1S
D2S
D3S
D4S
Společné vlastnosti
Typy patic P13W, PSX26W a PS19W jsou specifické pro LED žárovky v automobilovém osvětlení. Každý z těchto typů má své vlastní charakteristiky a použití. Níže je přehled hlavních rozdílů:
P13W
PSX26W
PS19W
Společné vlastnosti
Typy patic BA15S, BAY15D a BAU15S jsou běžně používány v automobilových žárovkách, zejména pro směrová, brzdová a parkovací světla. Každý z těchto typů má své vlastní charakteristiky, které je odlišují. Zde je přehled hlavních rozdílů:
BA15S
BAY15D
BAU15S
Společné vlastnosti
Udává sílu žárovky – kolik světla vydává. U kvalitních autožárovek se pohybuje okolo hodnoty 1 500 lumenů a výše. Doporučujeme se vyhnout žárovkám s výrazně menším, nebo naopak výrazně větším světelným tokem. První zmíněné prostor před autem neosvětlí dostatečně a druhé budou naopak oslňovat řidiče v protisměru. Vysoce výkonné off-road autožárovky jsou určeny pouze pro provoz mimo veřejné komunikace.
V případě autožárovek určených pro jinou funkci než osvětlování vozovky si dejte právě na světelný tok pozor, aby nebyl příliš vysoký, např. vaše RZ nemusí být vidět na kilometry daleko.
Oficiálně povolená hodnota příkonu činí 55 W, v případě žárovek s paticí H4 pak 60 W. U ostatních typů se jedná řádově o jednotky wattů.
V případě osobních automobilů jsou žárovky napájeny z 12V elektrické sítě, u nákladních vozů je to pak 24 V.
Doba, po kterou by (dle výrobce) v ideálních podmínkách mělo svítidlo vydržet bez poruchy. Kromě celkového času svícení je tato hodnota závislá i na počtu rozsvícení, vibracích a napětí v palubní síti vozu. Při posuzování výdrže žárovky obecně platí jednoduchá nepřímá úměra: čím vyšší svítivost žárovky, tím kratší životnost. Nejdéle vydrží značkové žárovky označené jako „longlife“, které ale nemají nižší svítivost než standardní žárovky (mají zesílené vlákno).
Udává se jako světelná teplota (též chromatičnost), jednotkou jsou Kelviny. Charakterizuje spektrum bílého světla, které žárovka vydává. V závislosti na této hodnotě vnímáme barvu světla jako „teple bílou“ (cca 3 000 K) až „studeně bílou“ (cca 6 000 K).
Teplá bílá je nažloutlá barva světla, která se blíží světlu běžné žárovky. Neutrální bílé žárovky (4 500 K) se téměř shodují s denním světlem. Pozor ale na žárovky s velmi vysokou barevnou teplotou (modrý nádech), takové jednak neprojdou přes STK a jednak jsou magnetem pro policejní hlídky, jelikož se nesmí používat na pozemních komunikacích.
Při nákupu žárovky byste měli sledovat i další věci, jako třeba homologaci nebo kvalitu žárovky. Nekvalitní žárovka může navíc nejen špatně svítit, ale i poškodit světlomet vašeho vozu, doporučujeme proto kupovat zboží u prověřených prodejců.
!
Dávejte si pozor na nákup neschválených LED žárovek do auta. Jedná se zejmena o žárovky osvětlující RZ, hlavní světlomety a přídavné světlomety. Nepočítáme samozřejmě jiné tuningové osvětlení prahů, výbojky pod autem apod. Takové úpravy jsou nezákonné a na STK pro vás nebudou mít pochopení.
Někteří řidiči se snaží do auta montovat žárovky s modrým nádechem, aby tak napodobili xenonová světla u dražších automobilů, v extrémních případech barevné žárovky. Pro český provoz je podle zákona jedinou povolenou barvou světla bílá, resp. bílé spektrum světla. Modré, nebo jinak barevné žárovky, jsou pro běžný provoz zakázané, a paradoxně často dostatečně neosvětlují vozovku.
Zda je žárovka homologovaná (schválená pro provoz), zjistíte na krabičce nebo přímo na žárovce. Musí být označena tzv. homologační značkou ve tvaru E + číslo země (E8 pro Českou republiku). Bez důkladného prověřování je však těžké zjistit, zda žárovka opravdu zkouškou prošla, nebo se jedná o plagiát. Doporučujeme proto vybírat žárovky známých značek nebo výrobců, kteří jsou schopni důvěryhodně doložit schválení pro provoz na pozemních komunikacích.
Při vašem výběru sáhněte raději po žárovkách ověřených značek. I levné neznačkové žárovky, které se často prodávají v sadách s jinými žárovkami či pojistkami, sice můžou nabídnout dobrý poměr výkonu a životnosti, ovšem riziko nízké svítivosti a životnosti je u nich znatelně vyšší. Renomovaní výrobci mají ve svém sortimentu spolehlivé žárovky s garantovanou homologací a často nabízí prodlouženou záruku. V případě problému a poruchy bude navíc snazší proces reklamace.
Při výběru autožárovky je potřeba začít tím, že zjistíme, jaký typ žárovky je kompatibilní s vaším vozidlem. Kde tuto informaci najdete? Buď v návodu k obsluze, nebo přímo na patici staré žárovky.
U hlavních světlometů moderních aut s oddělenými parabolami pro potkávací a dálková světla to budou jednovláknové patice autožárovek H7, zatímco u jednoparabolových světel to budou dvouvláknové žárovky H4.
Výměna autožárovky se považuje za základní úkon, který by měl (teoreticky) zvládnout každý řidič. Nicméně u některých modelů (Renault Modus) je výměna náročnější než u jiných (Škoda Fabia I.). Proto pokud se na instalaci nové žárovky do auta necítíte, nezdráhejte se dát vaše vozidlo do nejbližšího servisu.
Výměna autožárovek u moderních automobilů může být v některých případech náročnější než u starších vozidel. Proč? Níže najdete krátký seznam faktorů, které za to „můžou“:
Než se pustíte do akce, otevřete návod k vašemu vozidlu. Sice víme, že „chlapi návody nečtou“, ale v tomto případě učiňte výjimku. Z návodu k vašemu vozidlu poznáte, o jaký typ žárovky se jedná, postup výměny a informace o bezpečnosti.
Nářadí a materiál: Co si připravit?
Latexové rukavice chrání vaše ruce před nečistotami a drobnými odřeninami. Latexové rukavice zároveň (obvykle) poskytují lepší přilnavost, což usnadňuje manipulaci s malými nebo kluzkými komponenty.
Rukavice snižují riziko poškození žárovky, zejména u citlivých typů jako jsou halogenové, xenonové nebo LED žárovky. Některé typy žárovek, zejména již zmíněné halogenové, jsou citlivé na mastnoty z kůže zapřičiňující nižší životnost auto žárovky.
Jste připraveni? Pak už stačí jen otevřít kapotu a pustit se do práce. Pokud máte dobrý vztah s Bohem, je vhodná doba pokusit se přimluvit za úspěšný průběh.
Krok 1: Odstranění krytky světlometu
Krok 2: Vytažení auto žárovky ze světlometu
Krok 3: Odstranění staré auto žárovky
Krok 4: Vložení nové auto žárovky
Krok 5: Aretace modulu ve světlometu
Krok 6: Nasazení krytky a dokončení práce
Donedávna nebylo možné nahrazovat halogenové auto žárovky H4 a H7 za obdobné založené na technologii LED, pokud jste chtěli legálně jezdit na českých silnicích. Za všechno mohla homologace vozidla pouze na halogenová svítidla, která mají oproti LED světlům daleko menší intenzitu svícení, odlišnou chromatičnost a odlišný příkon.
Abyste si proto mohli vyměnit stávající halogenovou auto žárovku za LED, musíte si v prvé řadě zakoupit schválený typ LED žárovky do auta. Takové u nás nabízejí prozatím výrobci světel Philips a Osram. Je vhodné se i podívat, jestli se pro váš model vozu vůbec nabízí takový typ auto žárovky. Zatím se pro výrobce vyplatí homologovat LED auto žárovky pouze pro rozšířené modely evropských/asijských automobilek.
Dalo by se říct, že je výměna vyloženě jednoduchá – stačí starou auto žárovku nahradit za schválený typ LED. Ale chyba lávky! Předně LED žárovka vyžaduje chlazení, čímž narostla na rozměrech a obtížně se vejde do krytu světlometu. Dále má nižší příkon, což způsobuje u vozidel s detekcí prasklé žárovky chybné vyhodnocení poruchy. Ani po instalaci LED auto žárovky nemáte vyhráno, jelikož musíte navšívit servis/STK a nechat seřídit paprsky tak, aby neoslňovaly protijedoucí řidiče.
Tou nejdůležitější věcí, o které jsme se zatím nezmínili, je cena. Jelikož zatím nejsou LED žárovky do auta příliš rozšířené, odpovídá tomu cena – pohybuje se okolo 2 000 Kč za kus. Pokud si k tomu připočtete náklady za adaptéry a redukce, můžete se dostat na částku přesahující 5 000 Kč za obě světla. Benefitem je rozhodně životnost delší až 4× oproti halogenové autožárovce, nižší odběr proudu a viditelně vyšší svítivost. Zejména pro noční jezdce a pro vozidla s komplikovanější výměnou žárovky tuto náhradu doporučujeme.
Výměna halogenové žárovky za stejný typ LED probíhá obdobně jako výměna prasklé auto žárovky za novou. Rozdíl je tam pouze v napasování chladicího modulu pod krytku světlometu, případné ukotvení LED auto žárovky do adaptéru a připojení na adaptér CAN BUS pro zrušení chyby prasklé žárovky. Jak třešnička na dortu je nutné vylepit do prostoru motoru samolepku označující použití schválené LED autožárovky.
V neposlední řadě doporučujeme provedení výměny halogenové auto žárovky za LED v servise, jelikož v případě žárovek Osram výrobce poskytuje rozšířenou 5letou záruku místo standardní 4leté.
V kategoriích na Alza.cz najdete zabudovaný konfigurátor, kde stačí zadat (1) Výrobce, (2) Model vaše vozidla a (3) typ Motorizace. Náš web vám následně automaticky nabídne pouze takové autožárovky, které jsou určeny pro vaše vozidlo. Konfigurátor podle vozu najdete po kliknutí na odkaz.
Vybíráte-li vhodnou náhradu za prasklou či vadnou auto žárovku, nahraďte ji pokud možno stejným typem se shodnými parametry od renomovaného výrobce. Budete tak mít jistotu, že auto žárovka bude perfektně svítit a dlouho vydrží. V hlavních reflektorech se nově nabízí možnost nahradit halogenovou auto žárovku za typ LED za předpokladu, že se jedná o homologovaný model. Samotná výměna/náhrada bývá snadnou záležitostí, i když u některých modelů vozidel je to úkon spíš pro kvalifikovaný servis.