Jak vybrat zavazadla na motorku

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Pokud máte v plánu delší výlety na motorce, moto zavazadla patří mezi základní vybavení. Přijdou ale vhod i pro kratší cesty a projížďky, protože do nich můžete velmi lehce uložit třeba potřebné nářadí pro rychlou opravu v terénu nebo pár náhradních dílů. Zavazadla se vyrábí v rozmanitých tvarech a velikostech i s různým určením. Pojďme se podívat, jak takový kufr správně vybrat.

Jak vybrat zavazadla na motorku

Tipy pro výběr zavazadla na motorku

 1. Na každou motorku se hodí trochu jiný typ zavazadla. Při výběru to mějte na paměti.
 2. Máte v plánu spíše delší a náročnější výlety, nebo krátké projížďky?
 3. Jezdíte sami? Pak můžete k uchycení zavazadla využít i zadní část sedla.
 4. Kolik chcete na pořízení zavazadla vyčlenit peněz?

Jak vybrat zavazadla na motorku – obsah článku

Před výběrem si odpovězte na následující otázky

Které parametry jsou pro vás nejdůležitější?

 • Materiál – nejdůležitější parametr za předpokladu, že je vaší prioritou odolnost. Zavazadla se nejčastěji vyrábí z méně odolného, ale levnějšího plastu. Kvalitnější kufry pak z lehkého a pevného hliníku, jenž je rozhodně nejlepší volbou pro co nejodolnější zavazadlo na motorku. Brašny lze snadno sehnat také v kůži, která se vyznačuje hlavně pohodlím při balení.
 • Objem – parametr, který mluví sám za sebe. Pokud potřebujete více místa, budete zkrátka potřebovat objemnější zavazadlo. Mějte však na paměti, že čím větší zavazadlo si vyberete, tím horší pak budou jízdní vlastnosti motocyklu.
 • Nosnost – nosnost zavazadla úzce souvisí s jeho objemem a platí pro ni to stejné. Vyberte takové zavazadlo, které unese veškerý váš náklad. Přetěžovat jej se nevyplácí – může lehce dojít k poškození. Ohled berte i na nosnost samotné motorky. Je jasné, že není dobrý nápad na pionýra nasadit 10kg kufr.

Na jaký typ motocyklu hledám zavazadla?

 • Skútr – pro každodenní popojíždění po městě se nejlépe hodí uzamykatelné horní kufry z pevného plastu zvané topcase. Přestože větší kubatury dnes často nabízejí dostatek úložného prostoru pod sedlem, kufry za sedadlem pohodlně pojmou jednu až dvě přilby, rukavice a další příslušenství. Během jízdy v nich bude zase v bezpečí váš moto batoh. Další rozšíření představuje i brašna do tunelu skútru, případně boční brašny na delší výlety.
 • Sportovní a cestovní motocykly – u těchto motocyklů je hlavním kritériem aerodynamika a hmotnost, proto již zmíněný topcase vhodně doplní boční brašny nebo plastové boční kufry. Dostatek prostoru poskytují i široké nádrže, na něž tak lze umístit oblíbené tankvaky s objemem od jednotek po desítky litrů. Speciálním druhem tankvaku je pak tanklock, který nabízí zdaleka nejjednodušší upevnění.
 • Enduro – tato kategorie motocyklů byla pro cestování stvořena, zároveň klade vysoké nároky na odolnost moto zavazadel proti mechanickému poškození a povětrnostním vlivům. Tady obstojí nejlépe hliníkové moto kufry, horní i boční. Ty přidají navíc další plochu, kterou lze třeba osadit přídavnými nosiči nebo na ně připevnit nepromokavé moto vaky. V nabídce ale naleznete například i přídavné brašny do padacích rámů.
 • Chopper, cruiser, bobber – stylově je nejlépe doplní kožené boční brašny, válce na řídítka nebo na sedlo. Moderní choppery ale bez problémů snesou i plastové moto kufry.
 • Urban a modern custom bikes – tady jde hlavně o styl a design. Některé modely ale neumožňují instalaci standardních montážních sad pro moto brašny nebo motorkářské kufry, proto se zde lépe uplatní pořádný motorkářský batoh, stylový tankvak nebo brašna na sedlo.

Budu jezdit sám, nebo se spolujezdcem?

Na cestách bez spolujezdce můžete na uvolněné sedlo uchytit saddlebagy, válce a vaky různých velikostí a problém nebudete mít ani s pořádně naplněným moto batohem na zádech.

Plánujete-li však podnikat společné vyjížďky se spolujezdcem, nároky na úložný prostor se pochopitelně násobí a zároveň bude nutné pečlivěji promyslet sestavu moto zavazadel a rozložení hmotnosti v nich. Hlavní roli tu bude hrát objem a nosnost.

Jako optimální základ doporučujeme opět horní kufr, nejlépe takový, který pojme 2 moto helmy. Nezapomeňte přikoupit i opěrku na kufr, která zpříjemní dlouhé cesty vašemu spolujezdci, přídavný nosič na moto kufr, jenž dokáže nabídnout další prostor, a nepodceňujte ani přídavná brzdová světla, která zlepší vaši viditelnost a bezpečí.

Při delších cestách ve dvojici oceníte kromě bočních moto brašen nebo moto kufrů i objemnější tankvak.

Jak daleké cesty podnikám?

 • Krátké vyjížďky – neboli vyjížďky „jen tak kolem komína“, kdy s sebou kromě dokladů, peněženky, brýlí a telefonu příliš věcí nepotřebujete. Stále větší oblibu si mezi motorkáři získávají tzv. leg bagy, tedy kompaktní taštičky s objemem kolem 1 litru, které se pomocí popruhů bezpečně připevní na stehno. Do módy se také vrací ledvinky, které se zajistí jediným zacvaknutím popruhu kolem pasu. Pokud by vám však umístění na těle nevyhovovalo, výbornou alternativu představují i mikro tanvaky s objemem 1 až 2 litry, které nenarušují aerodynamiku motocyklu a po odejmutí z nádrže je lze pohodlně přenášet jako tašku přes rameno.
 • Delší vyjížďky až několikadenní výlety – zde platí pravidlo, že čím dále jste od garáže, tím více věcí s sebou potřebujete, obzvláště při jízdě ve dvou. Větší pozornost určitě věnujte i výhledovým změnám počasí. Kromě obligátního horního kufru, bočních moto kufrů nebo motorkářských brašen využijete i tankvak o pořádném objemu a opět i brašny do padacích rámů nebo přídavný nosič na kufr. V každém případě promyslete, co vše opravdu potřebujete. Nejedete přece na módní přehlídku.

Specifickým případem jsou potom dlouhé motoexpedice, při kterých zkušení cestovatelé zaplní téměř každé volné místečko na svém stroji.

Jezdím každý den, nebo jsem sváteční jezdec?

Je pochopitelně rozdíl, jestli se na skútru nebo motocyklu proplétám každý den velkoměstem, nebo pro mě motocykl naopak představuje ventil k víkendovému upouštění páry.

Při cestách po městě a parkování stylem „kde se dá“ je opět nezbytností uzamykatelný topcase, kam v pohodě uschováte motorkářskou helmu a rukavice. Naopak boční kufry nebo brašny mohou představovat zbytečnou bariéru při projíždění uličkami mezi automobily stojícími v zácpě. V dnešní digitální době běžně cestujeme s notebookem na zádech i na motorce nebo skútru. To ale představuje značné riziko – v lepším případě pro vaše cenná data. Doporučujeme proto osvědčené skořepinové batohy Boblbee, které se mohou pyšnit i certifikací plnohodnotných páteřových chráničů.

Jsem sváteční jezdec – zde podobně jako v předchozích odstavcích záleží především na tom, jak daleké cesty podnikáte a zda jezdíte sami, nebo ve dvou.

Je pro mě bezpečí prioritou?

Pokud budete své věci na motocyklu nechávat bez dozoru, např. během cest na dovolené nebo při zařizování po městě, a nechcete riskovat jejich odcizení, jednoznačně zde budou nejlepší volbou horní a boční kufry z plastu nebo hliníku, které nabízejí možnost uzamčení. Proti poškození při pádu zase vaše věci skvěle ochrání i skořepinové batohy Boblbee. Speciální model Boblbee Vortex pak dokonce nabízí vynikající ochranu drahé výbavy všech zanícených motorkářů – fotografů.

Chci ušetřit nebo si ušetřit práci s instalací?

Není dobré snažit se za každou cenu ušetřit, ale v motorkářských začátcích, kdy většina úspor padne na nákup stroje, často není peněz nazbyt. U některých „custom biků“ a „café racerů“ také většinou není dostatek prostoru pro umístění nosiče či montážní sady. A v neposlední řadě každý motorkář uvítá možnost vypůjčit si na pár dní vysněný stroj – nabídka půjčoven je dnes široká a také někteří prodejci motocyklů se snaží tímto způsobem vyjít vstříc potenciálním zákazníkům.

Samozřejmě si můžete pořídit i levné textilní brašny, které lze umístit přímo na motocykl bez montážních sad. Jedná se však o značný kompromis. V podobných situacích lépe poslouží moto batohy, magnetické tankvaky, saddle bagy a vaky všech velikostí a objemů. Tedy všechna moto zavazadla, která lze jednoduše umístit na sedlo nebo nádrž. V každém případě by ale ve vaší moto výbavě neměly chybět síťky ani jisticí popruhy.

Kategorie zavazadel

Brašny

Brašny

 • Boční a horní vaky nebo kožené brašny
 • Široká nabídka typů
 • Lehké, často voděodolné

Zvláště pokud s motorkářským koníčkem začínáte, budou se vám líbit brašny. Představují lehkou a cenově výhodnou možnost uskladnění toho nejdůležitějšího, ovšem nejsou moc odolné. Doporučujeme spíše modely na připevnění pomocí montážní sady, jelikož jejich kvalita je značně vyšší. 

Výhody a nevýhody
 • Nižší hmotnost
 • Rozšiřitelný objem
 • Nižší cena
 • Nepříliš odolné
 • Nejsou uzamykatelné
Kufry

Kufry

 • Boční, horní
 • Velmi odolné úložiště
 • Lze je v případě potřeby uzamknout

Horní kufry i boční moto kufry na motocykl se vyrábí z pevných plastů nebo hliníku, proto poskytují vysokou míru ochrany uskladněných věcí při nečekaném pádu. Kufry jsou navíc uzamykatelné, a tak budou vaše osobní věci ve výrazně větším bezpečí před nenechavými prsty. Otočením klíče totiž uzamknete nejen zámek kufru, ale i kufr k motocyklu. U bočních kufrů prodávaných v páru potřebujete pochopitelně pouze jeden klíč. Kufry na motorku jsou ale také těžší, hůře se skladují a balení na cesty nebo vybalování je složitější. Tento problém však pomohou vyřešit brašny do moto kufrů.

Výhody a nevýhody
 • Velmi bezpečné a odolné vůči nárazu
 • Drží tvar
 • Plastové mají většinou aerodynamičtější tvar
 • Vyšší cena
 • Těžší
 • Hliníkové mají zpravidla neaerodynamický tvar
Tankvaky

Tankvaky

 • Univerzální a nenáročné na montáž
 • Široká nabídka objemů
 • Těžší předměty mohou narušit jízdní vlastnosti

Tankvaky se vyznačují nejsnazší montáží a lze je použít snad na všechny typy motocyklů s výjimkou skútrů. Magnetické tankvaky můžete používat na několika motocyklech. Vyrábí se od malých objemů po několik desítek litrů. Přestože je většina tankvaků vybavena velice silnými magnety pro uchycení k nádrži, zejména u velkých modelů je nutné zajistit je i popruhy. Nejnovější trend v oblasti tankvaků je upevnění pomocí systému tanklock, tedy pomocí montážní sady na víčko nádrže. Protože se tankvaky umisťují vysoko nad těžiště motocyklu, nejsou vhodné pro převoz těžších předmětů, navíc je potřeba přizpůsobit styl jízdy a počítat se zhoršenou aerodynamikou.

Výhody a nevýhody
 • Nejsnazší montáž
 • Téměř pro jakoukoliv motorku
 • Různé objemy
 • Můžou mít negativní vliv na jízdní vlastnosti
Batohy

Osobní zavazadla

 • Batohy, ledvinky a taštičky
 • Levné a rychlé řešení
 • Většinou velmi chabá ochrana při pádu

Pokud nechcete svou motorku zatěžovat vysokou hmotností a radši si zavazadla vezmete na sebe, možná vás budou zajímat batohy. Do nich totiž také uložíte vše podstatné, a to s minimálním postihem jízdních vlastností. Nevýhodou však je (až na výjimky) nízká odolnost vůči pádům. Na maličkosti, jako je navigace či peněženka, se pak můžou hodit i ledvinky a malé taštičky přes rameno nebo kolem pasu.

Výhody a nevýhody
 • Různé objemy dle potřeby
 • Lehké a skladné řešení s minimálním dopadem na aerodynamiku
 • Nízká cena
 • Při delších výletech může být nadměrná zátěž problémem pro zdraví
 • Většinou nízká ochrana při pádu
Montážní sady

Montážní sady

 • Kriticky důležité vybavení pro každá kvalitnější zavazadla
 • Slouží k připevnění zavazadel
 • Často bývají součástí balení přímo se zavazadlem

Často kladené otázky ohledně výběru zavazadel pro motorky

Jak upevnit zavazadla na motorce?

Tankvak

Většina tankvaků je magnetická. Při větší hmotnosti nákladu nebo na silnějším motocyklu je dobré je upevnit minimálně ještě pomocí popruhu kolem řídítek. Pokud není nádrž kovová, upevňuje se pomocí popruhů i po stranách.

Nejlepším a nejmodernějším řešením jsou tankvaky uchycené pomocí uzamykacího systému na víčko nádrže – tanklock. Výhodou je velmi rychlá manipulace, celkově lepší uchycení a hezčí design.

Brašny

Výhodou brašen je, že se dají uchytit i na motocykly, u kterých neexistují montážní sady na boční kufry. Brašny většinou nepotřebují podpěry, ale záleží na tvaru podsedlovky daného motocyklu. Moderní a hlavně sportovní motorky nemají prakticky žádný prostor pod sedlovkou, o který by se mohly brašny opřít, tam je pak nutné osadit podpěry. Jediný smysl těchto podpěr spočívá v zamezení prověšení těchto brašen směrem do prostoru zadního kola.

Horní kufry

Na většinu naháčů, cestovních a Enduro motocyklů (tam, kde se předpokládá cestování na delší vzdálenosti) existují montážní sady na horní kufr. Pokud má váš motocykl nosič nákladu, většinou stačí plotna a kufr. Toto řešení mají starší endura a některé skútry. U ostatních motocyklů je potřeba ještě montážní sada.

Pokud si s výběrem montážní sady nevíte rady, navštivte naši kategorii, kde najdete zjednodušený návod na výběr sady přesně pro váš motocykl.

Boční kufry

Stejně jako v případě horních kufrů doporučujeme použít náš návod pro výběr v kategorii montážních sad. Samotná montáž má pak podobný průběh.

Lze zavazadla používat na více motocyklech?

Co se týká horních kufrů, u těch je nutné plotnu instalovat na montážní sadu, která je specificky určena pro konkrétní model motocyklu. Bylo by tedy dobré mít na každém motocyklu vlastní montážní sadu. Podobně je tomu u bočních brašen a kufrů, u kterých sice odpadá mezičlánek v podobě plotny, ale také vyžadují montážní sadu pro konkrétní model motorky.

Koupil jsem si horní kufr z druhé ruky, ale nepasuje na můj motocykl

I v tomto případě bude nutné přikoupit montážní sadu pro váš motocykl, případně i plotnu, pokud nebyla součástí koupě.

Jak nejlépe rozložit hmotnost při balení?

Samozřejmě záleží na zavazadlech, obecně ale platí základní pravidlo – těžké předměty by měly být umístěny co nejblíže těžišti motorky, tzn. co nejníže, do bočních kufrů a brašen. Pochopitelně je důležité na bocích rozložit hmotnost stejnoměrně. Nedodržení těchto zásad může vést k narušení jízdy a ohrozit život. Naopak do zavazadel na nádrži či sedle dáváme lehčí věci, ke kterým chceme mít rychlý a snadný přístup.

Proto kromě objemu dbejte určitě i na nosnost garantovanou výrobcem zavazadel!

Také nezapomeňte tašky a vaky, které nedisponují vlastním systémem uchycení, pořádně zajistit pomocí popruhů a sítěk.

S balením do kufrů pomohou i brašny do moto zavazadel. Není praktické tahat těžký kufr ke skříni v ložnici nebo na cestách do hotelu.

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací