AP+ nový vizuál Aplikace

Jak umýt auto: Vyčistěte auto po zimě

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Během zimních měsíců se vaše auto špiní více než kdykoli jindy v roce. Rozbředlý sníh, v něm rozpuštěné nečistoty, štěrk i zákeřná sůl, to vše škodí kolům, podvozku i laku každého automobilu. Bez pravidelného čištění a generálního úklidu několikrát do roka se může automobil proměnit v pojízdné smetiště či reznoucí vrak. Jak těmto vizím předejít a jaké návyky si při čištění automobilu po zimě osvojit, vám řekneme v tomto článku.

Jak umýt auto po zimě

Jak umýt auto po zimě (RADY A TIPY) – OBSAH

 1. Proč vyčistit auto po zimě?
 2. Jak umýt auto zvenku
 3. Podvozek a kola auta umýváme vždy jako první
 4. Mytí karoserie auta je vhodné začít opláchnutím
 5. Karoserii je po umytí auta dobré vysušit a dekontaminovat
 6. Leštěním laku odstraníme nedokonalosti karoserie, voskováním ji ochráníme
 7. O umyté auto je nutné se starat
 8. Jak vyčistit interiér auta
 9. Péče o plastové, gumové a kožené povrchy auta
 10. Čištění textilních sedaček v automobilu
 11. Jak správně vyčistit skla automobilu?
 12. Čištění auta jako eliminace zápachu

Proč vyčistit auto po zimě?

Péče o exteriér i interiér automobilu je naprostým základem jeho dobrého vzhledu i technické způsobilosti k jízdě. Nečistoty, které se na autě usazují, svým dlouhodobým působením oslabují a poškozují zejména kovové materiály. Nejvíce trpí podběhy a lak. Zanedbáním péče o karoserii a podvozek se vystavujete riziku, že až příště pojedete na STK, neprojdete kvůli prorezavělým místům.

…
Rozbředlý sníh a v něm obsažené nečistoty jsou jedním z hlavních důvodů, proč byste měli po zimě auto kompletně umýt.
i Argument „auto nemá smysl čistit, protože se stejně hned zašpiní,“ není vždy relevantní. I když je zkrášlení vozu důležitou součástí mytí, jeho hlavním účelem je péče o materiály na voze.

Automyčce se při mytí auta raději vyhněte

Jestli si myslíte, že vám pomůže automatická myčka na benzínce, máte do jisté míry pravdu, je to lepší než nic. Nicméně máte-li své auto rádi, raději se jí vyhněte a umyjte ho ručně, případně ho svěřte rukám specialisty. Automyčky nejsou příliš šetrné, a i když nečistoty odstraní celkem spolehlivě, mohou v laku zanechat nežádoucí škrábance.

…
Automatická myčka rozhodně není šetrný způsob, jak umýt auto.
i Abyste mohli svůj automobil umýt šetrně, přinášíme vám užitečné rady, tipy a doporučení.

Jak umýt auto zvenku

Určitě nechceme předstírat, že mytí automobilu je samostatný vědní obor hodný rozsáhlého studia, existuje ale řada postupů a technik, které jsou lepší než jiné a díky kterým můžete udržet exteriér auta v nejlepší možné kondici. Ze všeho nejdříve si řekneme, jak bude celý proces mytí probíhat, a v následujících kapitolách do detailu probereme jeho jednotlivé části.

Jak umýt auto - exteriér
Mytí auta byste neměli začínat hned nanášením vody se šamponem.

Při mytí auta vždy začínáme podvozkem a koly. V těchto částech se drží nejsilnější znečištění, například bahno, které by mohlo při pozdějším mytí zanést již čistou karoserii. Potom přejdeme na karoserii, kterou nejprve opláchneme vysokotlakým čističem, případně zahradní hadicí a následně začneme samotné mytí s pomocí autošamponu. Po umytí laku a skel karoserii automobilu vysušíme a celý proces zakončíme leštěním a voskováním.

i Rady určitě oceníte i v případě, že se chystáte na dovolenou:

Auto je ideální umývat jednou týdně, samozřejmě ale chápeme, že absolvovat v takovýchto intervalech celý proces je časově velmi náročné. Auto proto stačí opláchnout jen zběžně a na komplexní čištění si vytyčit čas alespoň dvakrát do roka, případně při velkých příležitostech, mezi něž patří třeba právě příchod jara. Velkou roli hraje ve frekvenci mytí také množství péče, kterou chcete auto zahrnout, četnost vyjížděk i garážovací možnosti. Samozřejmě pokud s autem vyjíždíte spíše příležitostně, nemusíte ho čistit ani zdaleka tak často, jako kdybyste ho používali na denní bázi a parkovali na ulici pod topolem.

Auto myjte ve stínu

Než začnete auto umývat, je dobré učinit některá opatření. Prvním z nich je sundání všech prstenů a náramků, které by mohly při pohybech rukou poškodit lak. Co se volby místa pro mytí týká, pokud je to možné, umývejte auto ve stínu, ale také daleko od stromů, které jsou zdrojem mnoha nečistot. Když nebudete mýt auto na slunci, vyhnete se rychlému zasychání vody, a tedy i vzniku skvrn. Ze stejného důvodu nechejte rozehřátou karoserii nejdříve vychladnout a až pak celý proces započněte.

Jak umýt auto - stín
Stín je při mytí automobilu důležitý, voda díky němu nebude tak rychle usychat.

Podvozek a kola auta umýváme vždy jako první

Ocelová či ALU kola a podvozek, zejména podběhy, jsou na autě vždy tím nejšpinavějším, proto začínáme mytí automobilu právě jejich vyčištěním. Používáme k tomu tlakové myčky nebo zahradní hadice s vysokotlakou vodní pistolí. Důležité je, aby byl tlak produkovaný zvoleným nástrojem dostatečně silný, aby rozmočil a odlepil i dlouho zaschlé nečistoty.

Jak umýt auto - kola
Při mytí kol a podvozku automobilu buďte co nejdůkladnější.

Postup není nijak složitý, zkrátka se snažte dostat proud co nejhlouběji pod auto, aby mohl působit co největší silou přímo směrem k nečistotám. Pokud máte tu možnost, najeďte s autem na místo, kde dobře uvidíte podvozek. Až budou nejtěžší nečistoty pryč, připravte si dva kbelíky s teplou vodou, čisticí prostředek na kola a kartáč, ideálně ten, který je k mytí ráfků kol určen, najdete ho v příslušenství autokosmetiky.

! Při čištění vozidel se vyhýbejte používání běžných domácích a kuchyňských přípravků, povrchům automobilu jejich jiné určení příliš nesvědčí.

Ideálním postupem je čisticí přípravek nastříkat pomocí pěnové pistole přímo na ráfky (tu najdete taktéž v příslušenství autokosmetiky), pokud ji ale nemáte a její nákup ani neplánujete, můžete přípravek nalít do jednoho ze dvou připravených kbelíků. Pak do něj namočte kartáč a důkladně ráfky vydrhněte. Až se kartáč zašpiní, před nabráním dalšího saponátu ho vymáchejte ve druhém připraveném kbelíku, zajistíte si tím čistotu vody, kterou automobil umýváte.

Když máte kola automobilu umyta, opět je opláchněte proudem vody. Pokud chcete svému autu dopřát tu nejlepší péči, můžete zejména na ALU kola aplikovat ochranný vosk, protože ale ještě nemáte vyčištěnou karoserii, doporučujeme si voskování nechat nakonec. Ještě se k němu v tomto článku dostaneme.

i K ošetření a ochraně podvozku a dutin můžete využít i speciální asfaltovou ochranu ve spreji. Její aplikací ochráníte podvozek před korozí, která vzniká usazováním soli. Nástřik zvládnete sami, jen postupujte vždy podle návodu a používejte osobní ochranné prostředky.

Mytí karoserie auta je vhodné začít opláchnutím

Stejně jako mytí kol, i umývání karoserie započneme opláchnutím tlakovou myčkou či zahradní hadicí. Je jedno, zda začnete shora či zespodu, tak jako tak bude po spodních, nejsilněji znečištěných částech voda stékat nejdéle. Výhodou mytí shora je, že nebudete muset spodní části znovu oplachovat po tom, co po nich přeteče špinavá voda z vrchních částí. Ujistěte se, že máte dobře zavřená okna a zvednuté stěrače.

Jak umýt auto - oplachnuti
Mytí karoserie začněte opláchnutím tlakovou vodou, dostanete tak z auta nejsilnější nečistoty.
i Pokud používáte tlakovou myčku, nepohybujte se s tryskou příliš blízko povrchům vozu, abyste je nepoškodili. Týká se to zejména plastových a gumových částí.

Na mytí auta určitě nepoužívejte běžnou houbu

I když je její používání pohodlné a zdá se i efektivní, kuchyňská či koupací houba určitě není vhodným nástrojem k mytí auta, alespoň ne v místech, kde se nachází lak. Protože má rovný povrch, neabsorbuje zrníčka nečistot a pouze je roztírá po umývaném povrchu, čímž v něm vytváří vlasové rýhy, které můžete zprvu pozorovat jen proti slunci, když se ale nastřádají, je to na karoserii znát i z větší než bezprostřední vzdálenosti. Pro dobrý stav laku automobilu je používání specializovaných nástrojů a přípravků velmi důležité.

Jak umýt auto - houba z mikrovlákna
Použití speciální houby nebo rukavice z mikrovlákna je základem úspěchu při prevenci škrábanců na karoserii.

Základem je mycí rukavice z mikrovlákna, případně houba, která je k mytí automobilu přímo určená – s největší pravděpodobností bude taktéž z mikrovlákna. Tyto speciální mycí nástroje si shlukují vlákna do svazků, mezi nimiž je mnoho místa pro absorbování zrnek prachu i jiných nečistot. Taktéž nástroje z mikrovlákna najdete v příslušenství autokosmetiky.

i Máme pro vás i články o přípravě auta na zimu:

Při mytí karoserie využijeme opět metody dvou kbelíků, tedy jednoho s čistou vodou k umývání auta, druhého se špinavou vodou k praní houby. Stejně jako na kola, i na auto je ideální nanést čisticí pěnu nástřikem, pokud ale takovou možnost nemáte, přidejte autošampon do kbelíku s vodou na nanášení. Začněte karoserii umývat a nezapomeňte přitom na prahy dveří a podobně nepřístupná místa.

Jak umýt auto - autošampén
Auto můžete umýt i ve speciálním mycím boxu.

Postupujte shora dolů, voda se i přes použití dvou kbelíků postupně zašpiní, ale je lepší umývat špinavé nárazníky vodou ze střechy než střechu vodou z nárazníků. Autošampon by měl být dobře zpěněný, čím více, tím menší je riziko poškrábání karoserie a zároveň jde čištění lépe od ruky. Houbu či rukavici perte již po několika tazích, nenořte ji ale do kbelíku příliš hluboko, blízko dna se usazují nečistoty. Pokud se vám zdá voda ve kbelících již moc špinavá, bez váhání ji vyměňte. Až budete mít celé auto „namydlené“, znovu ho opláchněte, tentokrát však raději volným než prudkým proudem.

Karoserii je po umytí auta dobré vysušit a dekontaminovat

Možná jste to ještě nikdy nedělali, možná ano, nicméně po opláchnutí auta je nutné karoserii ještě vysušit. Proč? Když voda usychá samovolně, vzniká riziko vzniku skvrn, které je nutné následně odstranit. Použitím speciální osušky z mikrovlákna tomuto předejdete. Při sušení auto neutírejte, pouze na něj osušku přikládejte, abyste v případě zachycení zrnka nečistoty nepoškrábali lak.

Jak umýt auto - sušení
Auto sušte ručníkem z mikrovlákna. Raději než tahem volte sušení přikládáním.

Na sušení auta nepoužívejte gumovou ani silikonovou stěrku – také kvůli možnosti vzniku škrábanců. Špatným nápadem je i pokus o vysušení karoserie rychlou jízdou. Na mokré auto se nečistoty lepí mnohem snáze než na suché, takže byste mohli po této krátké vyjížďce umývat znovu.

Dekontaminace laku: Odstraňte asfaltové tečky, pryskyřici, ptačí trus a zaschlý hmyz

Ani po umytí auta nemusí být karoserie dokonale hladká. Pokud po ní přejedete otevřenou dlaní a cítíte drobné nerovnosti, nebo dokonce slyšíte šustění, je váš lak pokryt chemicky agresivními nečistotami, takzvanými kontaminanty. Patří mezi ně asfaltové tečky, míza ze stromů, pryskyřice ( lidově smola nebo smůla), zaschlý hmyz, ptačí trus nebo polétavá rez. Aby nedošlo k proniknutí do laku, v důsledku čehož by mohl rychleji stárnout či být nenávratně poškozen, je třeba tyto nečistoty odstranit co nejdříve.

Jak umýt auto - dekontaminace clayem
Při dekontaminaci laku použijte clay a detailer ve spreji.

K odstranění kontaminantů používáme takzvaný „clay“. Je to speciální druh jílu podobný modelíně. Postup aplikace je následující: nejprve na karoserii naneseme detailer (rozprašovačem), a když je povrch vlhký, začneme po něm clayem přejíždět. Snažte se vyhnout krouživým pohybům, lepší je pouze stírat ze strany na stranu, případě shora dolů či zespoda nahoru.

Až budete mít hotovo, auto od přebývajícího detaileru znovu osušte. Vaše auto je teď perfektně umyté a připravené k aplikaci leštěnek a ochranných vosků.

Leštěním laku odstraníme nedokonalosti karoserie, voskováním ji ochráníme

Drobné škrábance, skvrny i matná oxidace, to všechno patří k běžným defektům karoserie, které lze snadno odstranit rozleštěním laku. Oprava škrábanců na autě je možná i v domácích podmínkách a zda ji zvládnete, poznáte tak, že když po škrábanci přejedete nehtem, nezasekne se v něm. Pokud zadrhnete, je potřeba opravu laku auta přenechat profesionálovi. Svépomocí použijeme kvalitní leštěnku v kombinaci se správným postupem a auto by mělo vypadat znovu jako nové.

Jak umýt auto - leštění karoserie
Leštění karoserie provádějte postupně po menších částech.

Karoserii automobilu můžeme vyleštit buď ručně, nebo strojově. Zatímco ruční leštění laku zvládne každý, do používání orbitální leštičky by se měli pouštět jen zkušenější uživatelé a profesionálové. Pokud chcete karoserii naleštit manuálně, připravte si hadřík, naneste na něj leštěnku a bez přílišného tlaku ji krouživými pohyby rozleštěte po karoserii. Skutečně nemusíte nijak tlačit, mohlo by dojít k odstranění většího množství bezbarvého laku, což by bylo pro stav karoserie nežádoucí. Tímto způsobem aplikujte leštěnku na celou karoserii.

Nyní je auto připraveno k aplikaci ochranného vosku. Jen upozorníme, že leštěnka by se neměla používat zbytečně často – aplikujte ji jen v případě, že na autě najdete mírné škrábance či je jeho vzhled už zašlý a o vyleštění si přímo říká.

Karoserii čistého auta ochráníte voskováním

Na závěr každého kompletního mytí automobilu by mělo přijít voskování karoserie, případně i ALU kol. Při něm nanesete tenkou vrstvu ochranného vosku, který karoserii zakonzervuje a bude ji chránit před nečistotami a poškozením. V nabídce je mnoho variant vosků, v základu se ale dělí na tuhé a tekuté. Je jedno, co z toho si vyberete, záleží jen na vašich preferencích. V případě, že je vosk kvalitním produktem známého výrobce, v obou provedeních poskytne stejně dobrou ochranu. Pokud chcete pro svůj lak to nejlepší, hledejte tzv. „coatingy“.

Jak umýt auto - voskování karoserie
Voskování karoserie by mělo být nedílnou součástí každého kompletního mytí automobilu.

Aplikace vosku není složitá, a už vůbec ne zdlouhavá. Trochu vosku naberte na hadřík či jiný aplikátor a rozetřete po karoserii automobilu, snažte se přitom vyhnout plastům, na kterých by vosk mohl vytvořit skvrny. Vždy čtěte informace na obalu, kde najdete přesné instrukce pro použití daného produktu. Podle nich ho nyní nechte určitou dobu zasychat. Potom celý voskovaný povrch znovu přeleštěte, tentokrát jen utěrkou z mikrovlákna.

O umyté auto je nutné se starat

Čisté světlomety dodávají autu nejen líbivější vzhled, ale také zvyšují bezpečnost. Zejména u starších vozů světlomety žloutnou. Většinou za to mohou povětrnostní podmínky, ale z části také automyčky. Čištění takových reflektorů přitom není vůbec namáhavá ani zdlouhavá práce. Stačí k tomu autošampon, lepicí páska, bruska a leštící pasta. Postup na perfektní rozleštění světel jsme psali v článku Jak na renovaci zažloutlých světlometů.

Čištění motoru

Čištění motoru také není žádná věda. Důležité je, aby byl motor před samotným mytím studený. Poté jej opláchněte čistou vodou, nejlépe hadicí s menším tlakem a následně použijte čistič motoru. Přípravek nechte několik minut působit a poté usazeniny vyčistěte kartáčkem nebo štětcem. Útroby motoru pak znovu vypláchněte vodou a nechte jej vyschnout. K urychlení schnutí můžete použít utěrku z mikrovlákna.

Přistoupit můžete i k tepování látkového obložení kapoty. K tomu postačí obyčejný čistič koberců a tepovač.

i Na čištění zoxidovaných kontaktů použijte speciální sprej, který čistí elektrické kontakty tím, že vytěsňuje vlhkost z míst, kde není žádoucí. Sprej slouží zároveň jako prevence před oxidací.

Po čištění motoru můžete rovnou vyměnit nebo doplnit vodu do ostřikovačů. Používejte vždy kapalinu určenou pro dané roční období, tzn. letní nebo zimní. Se zimní směsí není problém jezdit i na jaře a postupně ji spotřebovat, naopak letní směs v zimě není vhodná kvůli možnému zmrznutí kapaliny.

Odstranění dálničních známek a dalších polepů

Zbytky starých polepů nebo dálničních známek vašemu vozu na kráse nepřidávají. Při odstraňování polepů je vhodné pracovat při co nejvyšší teplotě. Venku v zimě se o to rozhodně nepokoušejte. Fólii zkuste nejprve jemně sloupnout a k odstranění zbytků polepu nebo lepidla použijte speciální odstraňovač lepidel a škrabku, která nepoškodí lak karoserie. Pokud je polepů více, raději vyhledejte specialisty.

Dostat z čelního skla dálniční známku pomůže speciální škrabka, která stojí pár korun, a nebo obyčejná škrabka na sklokeramickou desku. Pokud na skle zůstanou zbytky lepidla, sáhněte po technickém benzínu nebo lihu.

O umyté auto je nutné se starat

Čištění exteriéru auta máte za sebou, jak ale jeho vzhled zachovat? Musíte auto pravidelně omývat. V tomto článku popsané komplexní čištění není nutné a ani vhodné provádět příliš často, na týdenní bázi stačí auto jen opláchnout a přemýt autošamponem, nový vzhled si tak zachová dlouho. Pokud se na vašem autě ukážou drobné nečistoty již brzo po umytí, nemusíte ho hned celé „namydlit“, stačí použít detailer, což je směs lubrikantů určená mimo jiné k šetrnému odstranění lokálních nečistot a podpoření lesku a ochrany laku.

i Co je to detailing?
Auto detailing je komplexní a důkladné vyčištění celého vozu, které zahrnuje leštění a voskování karoserie, kompletní oživení a tepování celého interiéru vozu a také opravu drobných defektů. Cílem detailingu auta je uvedení vozu do co nejvzhlednějšího stavu, zkrátka aby vypadalo jako nové. Hojně jej využívají majitelé výstavních vozů či prodejci ojetých automobilů.
Jak umýt auto - údržba
Na týdenní bázi můžete auto rychle omýt i při cestě z práce.

Jak vyčistit interiér auta

Po zimě, kdy do auta nasedáte přímo ze silnice pokryté rozbředlým sněhem, je čištění interiéru potřebnější než kdykoliv jindy. Aby bylo vaše auto jako nové, můžete ho za nemalý finanční obnos svěřit do rukou profesionálů, nebo se o něj postarat v domácích podmínkách. Stejně jako mytí exteriéru, i čištění interiéru vyžaduje jen správné nástroje, šikovnost a čas.

Jak vyčistit auto - interier
Čištění auta v interiéru je otázkou nejen estetiky, ale také hygieny.

Čištění interiéru auta vyžaduje vysavač

Čištění interiéru aut vždy zahajujeme vyjmutím všech nepotřebných předmětů, jako jsou dokumenty, odpadky, škrabky na sklo apod. Prvním krokem samotného čištění je pak vysávání, některé části lze ale nejhrubších nečistot zbavit mnohem rychleji. Můžete si pomoci například vyjmutím koberečků, které lze vyklepat venku. Pokud jsou gumové, rovnou je opláchněte hadicí.

Jak vyčistit auto - vysavač
Zásahem vysavače by mělo čištění automobilu zevnitř začínat.

Při vysávání začněte nahoře a pokračujte směrem dolů. Palubní desku vysajte celou včetně průduchů ventilace. Pokračujte dveřmi, kde se zaměřte zejména na oblasti klik, madel a odkládacích prostorů, neopomeňte ale ani ostatní místa, která se vám zdají nadměrně znečištěna. Jako třetí se vyplatí vyčistit středový panel.

i Chlupů od zvířat své auto zbavíte speciálním nástavcem s rotačním kartáčem.

Dále si vaši pozornost zaslouží sedadla, a to zejména v místech švů a záhybů, kde se často usazuje velké množství zrnek špíny. Pokud máte v autě textilní koberečky, vysajte i ty, jejich vyklepání většinou k odstranění hrubých nečistot nestačí. Zatímco jsou koberečky venku, vyčistěte vysavačem i podlahu auta.

Oživení plastů a péče o gumové a kožené povrchy auta

Teď přichází na řadu použití čisticích roztoků na oživení plastů v interiéru, na palubní desku vozu, na gumové části a na kožené povrchy. K jejich ošetření si vyberte správný prostředek a postupujte podle instrukcí na jeho obalu. Obecný postup je následující: nejdříve prostředek naneseme na čištěný povrch, použijeme k tomu postřikovač. Můžeme jej nanést též na čisticí nástroj, například utěrku. Čisticí prostředek po povrchu důkladně rozetřeme, případné výraznější nečistoty se snažíme lapit do utěrky. Nakonec zbytky prostředku setřeme čistou utěrkou z mikrovlákna.

Jak vy čistit auto - čuštění plastů
Při ošetřování plastů aplikujte čistič přímo na čištěný povrch.

Obdobným způsobem můžete čistit i kožené povrchy včetně volantu či potahů sedaček, samozřejmě ale pouze pro ně určenými čisticími prostředky.

Pro ošetření a impregnaci gumových těsnění dveří, kufru nebo střechy kabrioletu použijte nanosilikonové mazivo, které těsnění ochraňuje, zabraňuje prasklinám a obnovuje vzhled jeho povrchu. V zimě zároveň zabraňuje přimrzání. Impregnovat lze i pneumatiky nebo celou střechu kabrioletu, k tomu ale budete potřebovat přípravek, obvykle ve spreji, jehož aplikaci zvládne každý.

Čištění textilních autosedaček

V domácích podmínkách máte několik možností, vyčistit sedačky v autě. Můžete na to jít stejně jako profesionálové a mít výsledek zaručen, nebo zvolit jiný postup a doufat, že na vaši konkrétní skvrnu zabere. V obou případech budete potřebovat kvalitní čistič na čalounění.

Jak vyčistit auto - extraktor
Extraktor neboli tepovač vyčistí čalounění pořádně, není to ale přístroj, který má doma každý.

První metoda vyžaduje ještě jeden nástroj – extraktor, což je speciální vysavač určený k tepování. Tepování je způsob mokrého čištění koberců a čalounění, při němž necháme čištěný textilní materiál nasáknout čisticím roztokem, který následně právě extraktorem vysajeme. Extraktor kromě samotného sání povrch pod tlakem také vlhčí vlastním čisticím prostředkem. Extraktor neboli tepovač můžete zakoupit i u nás na Alza.cz.

Na čalouněný povrch nastříkejte čisticí prostředek, vetřete ho do materiálu kartáčem a následně nechte několik minut působit. Poté vezměte extraktor a předtím ošetřená místa vysajte do čista. Pokud extraktor nemáte, můžete využít i kutilskou metodu – čisticí roztok smíchejte s horkou vodou, nastříkejte ho na sedačku postřikovačem a vysajte vodním vysavačem.

Jak vyčistit sedačky v autě
Sedačky v autě vyčistíte i hadrem a kartáčkem, bude to ale trvat déle.

Druhý postup, jak vyčistit autosedačky, se od toho prvního zase tak neliší, nepotřebujeme k němu však extraktor ani vodní vysavač. Začátek je velmi podobný – na špinavé místo aplikujte specializovaný čistič autosedaček, ale jen ve velmi malém množství, aby se nevsákl příliš hluboko. Místo kartáče ho nyní vetřete pouze štětcem, případně čistým kartáčkem na zuby. Následně setřete utěrkou z mikrovlákna. Pokud nečistoty sedačku neopouštějí, celý proces opakujte. Po konci čištění nechte sedačku vždy pořádně vyschnout.

Jak správně vyčistit skla automobilu?

Zvenku jste okna umyli společně s karoserií, nicméně zevnitř mohou být stále znečištěná. To se projeví nejvíce při jízdě v noci, kdy při míjení protijedoucích aut téměř nic nevidíte, což je nejen nepříjemné, ale také velmi nebezpečné. Okna budeme tedy čistit zevnitř a budeme k tomu potřebovat čistič na skla, mikrovláknovou utěrku (ideálně dvě) a lešticí tkaninu či papír.

Jak vyčistit auto - skla
Vyčištěním skla můžete zásadně zvýšit jeho průhlednost při míjení protijedoucích aut v noci. 

Čisticí prostředek nastříkejte na utěrku, a tou následně krouživými pohyby vyčistěte sklo. Než přípravek na skle samovolně zaschne, setřeme ho suchou stranou utěrky, případně utěrkou druhou. Nakonec sklo vyleštíme utěrkou ze vhodné, chlup nepouštějící tkaniny nebo z jemného papíru. K čištění skel můžete taktéž využít jednorázové vlhčené ubrousky. Stejný postup můžete aplikovat při čištění zrcátek.

i Vyleštit od drobných škrábanců lze i sklo. K tomu vám stačí speciální leštěnka, která se nanese na umyté poškozené sklo a místo se ručně přeleští. Jednoduše se tak zbavíte nežádoucích oděrek na skle, škrábanců a drobných defektů.

Čištění auta jako eliminace zápachu

Pokud jste koupili bazarové auto a zjistili, že v něm před vámi jezdil silný kuřák, nejspíše se ho budete snažit zbavit zápachu. Stejné snahy byste mohli projevovat i v případě, že v již dlouho vlastněném autě došlo k rozlití aromatické tekutiny, například oleje. Již postupy popsané v kapitolách výše jsou při boji se zápachem účinné, pokud však zápach i po jejich aplikaci přetrvává, mohlo by vám pomoci ještě některé z následujících opatření.

Jak vyčistit auto - kabinový filtr
Výměna kabinového filtru je základem úspěchu při likvidaci zápachu v autě.

Důležitým krokem při zbavování auta zápachu je vyčištění klimatizace a dezinfekce klimatizace. Základním krokem by měla být vždy výměna kabinového filtru a poté vyčištění generátorem ozonu. Pro to se jednoznačně vyplatí zajet do servisu, kde za takovýto proces čištění zaplatíte jen několik málo stokorun. V servisu vám také doplní chladící médium a účinnost klimatizace bude znovu stoprocentní.

Pro čištění klimatizace také existují různé dezinfekční spreje. Jejich použití má ale spíše preventivní charakter. Dlouho neudržovanou zapáchající klimatizaci nezachrání. Čistící sprej se většinou používá tak, že se při zapnutém vnitřním okruhu nastaví nejnižší teplota klimatizace, nejvyšší rychlost ventilace a sprej se nechá 10–15 minut působit uvnitř auta. Výsledným efektem je osvěžení interiéru a pokud nebyla klimatizace hodně znečištěna, může mít sprej i mírné desinfekční účinky.

Poslední, spíše krizovou možností vyčištění automobilu od zápachu je použití nejrůznějších aromatických prostředků. Můžete sáhnout po některé z interiérových vůní, které zápach často přebijí. Podobně fungují kávová zrnka nebo silné koření.

Jak vyčistit auto - vůně do auta
Zápach v automobilu můžete zkusit přebít nejrůznějšími vůněmi. 

Chcete-li ale zápach z auta skutečně vytáhnout, určitě zkuste použít ocet. Nalijte ho do mísy a do ní vložte i hadr, aby octem nasákl. Tuto kombinaci umístěte do interiéru a nechte působit. V prvních chvílích toho budete nejspíš litovat, protože zápach octa také není příjemný, když ale pořádně vyvětráte, za chvíli se ho zbavíte. Pokud půjde všechno tak, jak má, zjistíte, že pryč je i zápach po cigaretách.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Kompletní vyčištění a umytí automobilu není náročný proces, může však být zdlouhavý. Nemusíte ho absolvovat nijak často, stačí párkrát do roka. Minimálně každý měsíc, ideálně každý týden ale auto důkladně opláchněte a zběžně přemyjte autošamponem, mělo by tak zůstat v perfektní kondici.

4,8 22×
Meguiar's Gold Class Carnauba Plus Premium Paste Wax
Vosk na auto - karnaubský, tuhý, hmotnost 311 g, k použití na karoserie
749,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4428
4,5 115×
Meguiar's Air Re-Fresher Odor Eliminator - New Car Scent 71g
Čistič klimatizace -, desinfekce klimatizace + pohlcovač pachů + osvěžovač vzduchu, vůně nového auta, 71g
399,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4387
4,7 32×
Meguiar's Ultimate Black Plastic Restorer
Oživovač plastů - použití na plasty, konzistence tekutého krému, objem 0,355 l
479,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4386
4,9 29×
Meguiar's Soft Foam Applicator Pads 4 ks
Aplikátor z měkké pěny pro co nejsnazší nanášení leštěnek, čističů a vosků, opakované pouižtí, 4 ks
259,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4495
5,0 29×
Meguiar's Endurance High Gloss Tire Gel
Čistič pneumatik objem 0,473 l lesk na pneumatiky, 473ml
399,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4432
3,7
Meguiar's 3-in-1 Wax - leštěnka s voskem 3v1, 473 ml
Vosk na auto - tekutý, objem 0,473 l, k použití na karoserie
Zlevněno -13 %
699,- 799,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4428b
5,0
Meguiar's Water Magnet Microfiber Drying Towel
Ručník na auto z mikrovlákna, vysoušecí, extra savý, brání tvorbě nežádoucích skvrn a usazování vodního kamene, 76 x 55 cm
619,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4507
5,0 15×
Meguiar's Supreme Shine Microfiber Towel 12 ks
Čisticí utěrka mikrovláknová, 40x60cm, 12 kusů
1 699,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR4509
4,9 50×
Meguiar's Ultimate Wash & Wax 1420 ml
Autošampon - s voskem, objem 1,42 l, na karoserii, obsahuje karnaubský vosk, koncentrovaný
559,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4394
4,9
Meguiar's Carpet & Interior Cleaner
Čistič interiéru - materiál textil, objem 473 ml, textílií, plastů igumy, 473ml
359,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4435
4,1 10×
Meguiar's ScratchX 2.0
Leštěnka na auto - na škrábance, čirá, objem 0,207 l
Cenová bomba
699,- Ušetříte 121,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4368
4,9 50×
Meguiar's Ultimate Wash & Wax 473 ml
Autošampon - s voskem, objem 0,473 l, na karoserii, obsahuje karnaubský vosk, koncentrovaný
349,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4393
5,0
Meguiar's 3-Step System
Sada autokosmetiky kompletní sada na leštění a voskování vozu
Super cena
1 259,- Ušetříte 40,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4481
5,0
Meguiar's Heavy Duty Headlight Restoration Kit
Sada na renovaci světlometů - sada na renovaci silně poškozených světlometů
1 489,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR16767
5,0
Meguiar's Microfiber Wash Mitt
Mycí rukavice na mytí auta, mikrovláknové, pro šetrné mytí karoserie bez škrábaců, lze prát v pračce
469,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4512
5,0 17×
MEGUIAR'S Ultimate Leather Balm
Čistič čalounění auta -, luxusní balzám na kůži, 160g
669,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4402
4,4
Meguiar's Kit Bag
Taška na autokosmetiku, 24x30x30cm
629,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4491
5,0 15×
Meguiar's Supreme Shine Microfiber Towel 3 ks
Čisticí utěrka z mikrovlákna, snadno odstraní zbytky leštěnek, vosků, čističů, detailerů, obšité okraje, lze prát v pračce, 40 x 60 cm, 3 ks
459,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4510
4,5 27×
Meguiar's Ultimate Compound
Leštěnka na auto - na lak, škrábance, staré laky, bílá barva, objem 0,45 l
549,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4389
5,0
Meguiar's Gold Class Rich Leather Cleaner/Conditioner
Prostředek na kůži -, objem 400 ml, čistič a kondicionér na kůži, 400ml
429,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR4395
4,7 21×
Meguiar's Natural Shine Vinyl & Rubber Protectant
Oživovač plastů - použití na palubní desky, plasty, aplikování rozprašovačem, objem 0,473 l
od  331,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR4425
5,0
Meguiar's Lambswool Wash Mitt
Mycí rukavice na mytí auta, pravá jehněčí vlna
399,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR4295
Meguiar's Ultra Finishing Polish, 946 ml
Leštěnka na auto - na lak, staré laky, objem 0,946 l
1 409,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: AUPR4450
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací