Povinná výbava je soubor autodoplňků a nástrojů, které musí být součástí každého vozidla, jež se pohybuje na veřejných komunikacích. Její obsah určuje zákon prostřednictvím vyhlášek č. 341/2002 Sb. a č. 100/2003 Sb. Za neúplnou nebo chybějící povinnou výbavu hrozí řidiči pokuta ve výši 2 000 Kč. Jaká je povinná výbava auta a motocyklu k 1. 10. 2018? V článku zjistíte i obsah autolékárničky či povinnou výbavu v Evropě.
Obsah povinné výbavy a především pak obsah lékárničky se v posledních letech často měnil, což vyvolávalo u mnohých řidičů zmatení. Od 1. října 2018 však došlo k výraznému snížení počtu povinných prvků ve výbavě. Nově nemusí řidiči vozit náhradní žárovky a pojistky. Vozidla vybavená opravnou sadou pneumatik nebo vozy se sjednanou asistenční službou s sebou nemusí vozit hever a klíč na šrouby kol. To samé se týká moderních aut s detekcí defektu. K další pozitivní změně došlo ve výbavě autolékárničky, která znatelně zhubla.
Povinná výbava je různá pro automobily, motocykly a pro vozidla přepravující větší množství osob. V článku se zaměříme především na první dvě nejběžnější kategorie. Podíváme se, jak je to s povinnou výbavou za našimi hranicemi a nastíníme, jak je to s povinnou výbavou kola.
Přehled povinné výbavy by měl každý řidič znát zpaměti. S obsahem autolékárničky je to poněkud složitější a laik se těžko v pouzdře plném obvazů orientuje.
Od prvního října platí, že každá výbava automobilu musí obsahovat:
Tento obsah platí jak pro osobní, tak pro nákladní vozy.
Lékárnička je v automobilu nutností a zejména její absence či nekompletnost je pokutována nejčastěji. Řidiči by měli dbát na její vybavenost a neporušenost. Při použití určitého materiálu je nutné lékárničku doplnit tak, aby byla povinná výbava vždy v pořádku.
Autolékárnička se dá koupit kompletní nebo si ji můžete nechat sestavit v lékárně, kde budete mít jistotu požadovaného obsahu, a navíc k jednotlivým prostředkům dostanete od odborníka informace ke správnému použití.
Jednostopá motorová vozidla včetně mopedů mají povinnou výbavu přizpůsobenou charakteru stroje. Výbava je menší, ale povinnost dbát na její správnost a úplnost je stejná jako u automobilů.
Povinná výbava motorek musí obsahovat:
Pro cyklisty neplatí výše uvedená povinná výbava. Jisté povinnosti se na ně však také vztahují a týkají se zejména technické specifikace jízdního kola, které musí mít přední a zadní odrazky, odrazky v paprscích kol a na pedálech, přední a zadní světla, přední a zadní brzdu. Doporučené jsou také blatníky, kryt řetězu a zvonek. Neplnoletí cyklisté musí používat ochrannou helmu, nicméně Policie ČR doporučuje nošení helmy pro všechny cyklisty bez rozdílu věku.
Povinná výbava se dle novelizovaného zákona podstatně zjednodušila. Pozitivní změny jednak respektují trend, kdy je obtížné u nových vozů měnit svépomocí byť jen žárovku a také vychází vstříc peněžence řidičů, kteří často zbytečně mění celou
lékárničku.
V povinné výbavě vozidla došlo k opravdu velkému zúžení. Nově řidiči nemusí vozit náhradní žárovky ani pojistky. Tato změna vychází ze zkušeností s moderními vozy, u nichž je většinou výměna tak složitá, že řidiči automobilů využívají raději servisu.
Vozidla, která umožňují nouzový dojezd po defektu, nebo která mají sadu na lepení pneumatik, nemusí vozit nářadí na výměnu kol. Hever nebo klíč na matice kol postrádal smysl již dlouho, pokud bylo auto vybaveno lepicí sadou. Je však možné,
že se v blízké době povinná výbava znovu rozšíří. Hasiči totiž prosazují povinnost hasicího přístroje v automobilu.
Autolékárnička je strašákem mnohých řidičů. Ti se v jejím obsahu buď nevyznají, nebo neví, jak některé pomůcky použít. To se díky zjednodušení jejího obsahu má změnit, protože nová autolékárnička zhubla o trojcípý šátek, PVC roušku, nůžky a škrticí obinadlo.
Nový zákon také zrušil povinnou výměnu celé autolékárničky po její expiraci. Lékárničku stačí vždy pravidelně doplňovat o spotřebovaný materiál.
Pokud cestujete na Slovensko, s povinnou výbavou si moc starosti dělat nemusíte, je totožná s tou Českou. Stejně tak je tomu i v Polsku a v Rakousku. Drobné odlišnosti najdeme v Německu, kde je povinné mít na určitých úsecích ve voze sněhové řetězy a v případě potřeby je použít. Většina evropských zemí totiž povinné žárovky, pojistky i nářadí k výměně kola z povinné výbavy vyškrtla již dříve.
Chorvatsko je cílem mnoha Čechů mířících na dovolenou k moři. Naštěstí se povinná výbava v této zemi od té české nijak neliší. Jedinou drobnou odchylkou je povinný hasicí přístroj pro nákladní automobily. Ani ve Slovinsku a Maďarsku se obsah povinné výbavy neliší od české. Při cestě na Jadran tedy nemusíte řešit extra prvky této výbavy.
V některých zemích jsou povinnosti řidičů různé. V Irsku se nesmí v noci troubit a třeba v Itálii zase nesmíte ve vozidle kouřit za přítomnosti dětí nebo těhotné ženy. Kompletní přehled těchto výjimek na svém webu pravidelně aktualizuje ÚAMK.
Povinná výbava je nutnou součástí každého motorového vozidla pohybujícího se na veřejných komunikacích. Obsah povinné výbavy nařizuje zákon a řidič vozidla je povinen tento předpis dodržovat.
Doporučená výbava je materiál, který je vhodné mít ve vozidle. Jedná se o tažné lano, deku, svítilnu, startovací kabely, kapalinu do chladiče a pracovní rukavice.
Změna zákona o povinné výbavě automobilů přinesla výrazné ulehčení velké části motoristů. Novinky reflektují aktuální trendy v dopravě a Česká republika se tak připojuje k většině evropských zemí, které již tyto změny zavedly dříve.