„Stěrače stírají!“ zní oblíbená hláška ze Svěrákova filmu Vrchní prchni. Ať už se na letní dovolenou chystáte někam blízko, nebo do dalekých krajů, nezanedbejte přípravu a kontrolu svého vozidla pro pohodlnou a bezpečnou cestu. Poradíme vám, co zkontrolovat, na co si dát pozor a jaké vybavení pořídit, ještě než na vysněnou dovolenou autem vyrazíte. Vyhnete se tak mnoha komplikacím.
Průzkumy ukazují, že asi polovina motoristů ujede na své letní dovolené více než tisíc kilometrů a čtvrtina zvládne dokonce dvojnásobnou porci. Rakouské, chorvatské i italské silnice a dálnice brázdí v letních měsících nespočet českých řidičů.
Zvládnout v pohodě takovou vzdálenost v období vysokých teplot, častých kolon, ale i uzavírek, daleko od domova a v cizím jazykovém prostředí znamená:
Seznamte se s dopravními předpisy státu, kterým budete projíždět, ještě před cestou. V rámci Evropské unie jsou z velké části stejné, avšak v drobnostech se mohou lišit. Například na všech rychlostních komunikacích v Rakousku musí být v případě kolony vytvořen nouzový jízdní pruh pro záchranná vozidla. O aktuálním stavu předpisů se informujte na webu Ústředního automotoklubu ÚAMK.
Ke svému autu musíte mít během cestování v zahraničí naprostou důvěru. K jeho kontrole, zvláště před náročnými a dlouhými cestami, můžete přistoupit jako k prohlídce před STK. Vynaložená investice se vám bohatě vrátí, neboť opravy v zahraničí mohou být velice nákladné a časově zdlouhavé.
V odborném servisu si v dostatečné době před odjezdem na dovolenou, a to i v případě nového vozidla, které má za sebou méně než 1 rok provozu, nechte zkontrolovat:
Speciální pozornost věnujte brzdám a klimatizaci. U brzdového systému vám v servisu zajistí správné nastavení a funkčnost brzdových komponentů (brzdové kotouče, brzdové destičky, brzdové potrubí), doplní brzdovou kapalinu a seřídí ruční brzdu.
Co může být během dlouhé jízdy v horkém dni horšího než nefunkční klimatizace? Nechte si ji proto raději vyčistit, ale i vyměnit a doplnit chladivo v klimatizačním okruhu. Vhodné je také vyměnit interiérový filtr a dezinfikovat průduchovou soustavu.
I když jsou moderní auta stále více závislá na odborném servisu, celou řadu věcí si můžete zkontrolovat sami. Před cestou na dovolenou autem je vhodné prověřit:
Samostatnou kapitolu každého auta a jeho kontroly tvoří pneumatiky. Chystáme se na letní prázdniny, proto je samozřejmostí mít obuté letní pneumatiky. Věděli jste, že až 70 % motoristů se vydává na cestu s podhuštěnými pneumatikami? Neřaďte se mezi ně – správným nahuštěním, s ohledem na zatížení auta zavazadly apod., odpovídajícím maximálnímu huštění dle doporučení výrobce snížíte spotřebu paliva a zlepšíte jízdní vlastnosti.
Proveďte také vizuální kontrolu pneumatik, kontrolu hloubky jejich dezénu (skoro ve všech státech EU včetně ČR musí činit 1,6 mm), stavu rezervní pneumatiky a funkčnosti lepicí sady.
Přestože má být v každém autě k dispozici povinná výbava dle zákonů příslušné registrační země, vyplatí se respektovat nařízení tranzitních států. Tušili jste například, že ve Francii je povinný alkoholtester?
Složení české povinné výbavy byste ze sebe měli vysypat jako vyjmenovaná slova po „B“:
Pokud chcete být na cestování autem v zahraničí opravdu perfektně vybaveni, máme pro vás několik tipů, co si pořídit a přibalit do svého vozu.
Motorový olej: V horkém počasí může motor spotřebovat až jeden litr oleje na tisíc kilometrů. A čerpací stanice nemusí být vždy po ruce.
Destilovaná voda: Lze ji použít do chladiče, do ostřikovačů, ale v krajním případě i k osobní hygieně.
Svítilna: Baterka nebo přenosná svítilna je při práci ve zhoršené viditelnosti nedocenitelná.
Základní nástroje: Šroubovák, kombinačky, rukavice (usnadní výměnu kola), čisticí houba atd.
A dále: hasicí přístroj, tažné lano, startovací kabely, (solární) nabíječka a deka.
S ohledem na typ vaší dovolené a zamýšlené aktivity během ní si též včas rozmyslete, jakým způsobem a do čeho uložíte zavazadla a další vybavení. Už jste přemýšleli nad nosičem kola, střešním boxem nebo autochladničkou?
Mít s sebou na cestách platný řidičský průkaz je povinností (v zemích EU není třeba mezinárodní verze, což se netýká například Švýcarska). To samé platí pro technický průkaz vozidla a zelenou kartu jako osvědčení o zaplaceném povinném pojištění auta.
U osvědčení o technickém průkazu, kde nejste uvedeni jako majitelé vozu (v případě služebního či vypůjčeného vozidla) si zajistěte plnou moc k vycestování s autem do zahraničí podepsanou zapůjčitelem.
Berete-li s sebou na letní dobrodružství své domácí mazlíčky (bez ohledu na počet jejich končetin), nezapomeňte na jejich zvířecí pas, na označení (tetování, mikročip) ani na doklady o očkování.
A pokud se chystáte autem vyrazit na dovolenou do Chorvatska, mrkněte na náš článek Cesta do Chorvatska autem v roce 2017, kde se dozvíte naše tipy, kdy a kudy jet a jak ušetřit na mýtném či dálničních známkách.
Přejeme vám šťastnou cestu a krásnou dovolenou!