Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

AlzaPlus+ AlzaPlus+

Připravte auto na zimu (RADY A TIPY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

S blížící se zimou přicházejí pro motoristy komplikace nejen v podobě špatně sjízdných silnic. Zima, sníh, teplotní výkyvy, mlžení oken v autě, břečka a solný posyp na silnici – to všechno je pro ně zatěžkávací zkouškou. Majitele dieselů může navíc zaskočit kuna v autě. Pokud si nechcete způsobit nepříjemnosti, svůj vůz na zimu řádně připravte.

Příprava auta na zimu

Příprava auta na zimu - OBSAH

 1. Bez zimních pneumatik to celou zimu nepůjde
 2. Sněhové řetězy – povinná výbava do hor
 3. Zima je zátěžovou zkouškou pro autobaterii
 4. Zimní výbava pro vaše pohodlí
 5. Provozní kapaliny a zima
 6. Jak na kunu v autě

Bez zimních pneumatik to celou zimu nepůjde

Zimní pneumatiky jsou podle současné legislativy povinné v období od 1. listopadu do 31. března, ale pouze v případě, že se na vozovce nachází sníh, led nebo námraza, případně pokud se dá předpokládat výskyt těchto extrémních podmínek. V praxi to znamená, že tedy není bezpodmínečně nutné vyrážet na zimních gumách, pokud je venku sucho a slunečno. Takové počasí však lze očekávat pouze na počátku listopadu a nebo koncem března. Výjimkou jsou úseky označené dopravní značkou, ve kterých je povinnost zimního obutí nutná po celé zákonem stanovené období.

Příprava auta na zimu – pneumatiky
Pokud se na vozovce nachází sníh, bez zimních pneumatik určitě nevyrážejte.

Používané zimní pneumatiky musí být kvalitní a s hloubkou minimálně 4 mm. Při nedodržení zákonem stanové povinnosti hrozí řidiči nejen pokuta, ale i nebezpečí nehody. Na kluzkém povrchu se sjeté gumy s malou hloubkou dezénu chovají nevyzpytatelně a vozidlo se stává neovladatelným.

Sněhové řetězy – povinná výbava do hor

I když nejsou sněhové řetězy ze zákona povinné, jejich přítomnost ve vozidle je nezbytná zejména v případě, cestujete-li v zimě do hor nebo do oblastí s vysokou pravděpodobností souvislé námrazy. Takovým místem jsou třeba vedlejší silnice na Vysočině nebo na Liberecku. V případě, že jste zapadli a nasazování řetězů není optimálním řešením situace, se můžete podívat i na vyprošťovací pásy.

Příprava auta na zimu – řetězy
Sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy, často ale přijdou vhod.

Instalaci sněhových řetězů a zejména jejich napínání si vyzkoušejte doma nanečisto. Může se stát, že sněhové řetězy nepůjdou na vozidlo vůbec nasadit, například kvůli nízkému podběhu nebo jiným překážkám. Někteří výrobci aut se sněhovými řetězy jednoduše nepočítají. Pokud se to týká právě vás, alternativní možnosti řešte přímo v autorizovaném servisu. Existují sněhové návleky a jiné vychytávky. Naštěstí těchto vozů není mnoho, protože jde většinou o sportovně laděné nebo exotické automobily.

! V některých evropských zemích jsou sněhové řetězy součástí povinné výbavy, a pokud je nepoužijete ve vyznačeném úseku, kde panují extrémní podmínky, hrozí vám vysoká pokuta. Z našich sousedů platí tento zákon v Německu.

Řetězy nasazujte na hnací nápravu. U vozů s pohonem všech kol se doporučuje nasazení na přední nápravu. Při jízdě se sněhovými řetězy se maximálně věnujte řízení, protože chování vozu bude jiné, než jste zvyklí. Také dodržujte maximální povolenou rychlost, která je stanovena na 50 km/h. Řetězy z vozu odmontujte, jakmile to situace dovolí, protože jízda s nimi mimo námrazu poškozuje nejen vozovku, ale i gumy a samozřejmě i samotné řetězy.

Zima je zátěžovou zkouškou pro autobaterii

Ačkoliv to mnoho lidí může překvapit, zima není viníkem, který stojí za vybitou autobaterií. Baterce nejvíce škodí vysoké letní teploty a škody napáchané horkem se nejčastěji projevují až začátkem zimy. Máte-li pochybnosti o stavu vaší autobaterie, raději ji nechte otestovat, nebo si rovnou pořiďte domácí autonabíječku, která se mnohdy vyplatí více než drahý odvoz auta do servisu. To samé platí o startovacích kabelech, které raději vozte neustále s sebou.

Příprava auta na zimu – baterie
Pokud v zimě objevíte vybitou baterii, pomůže autonabíječka.

Podívejte se na video Jak pečovat o autobaterii.

Zimní výbava pro vaše pohodlí

Nástroje k dobývání vašeho zamrzlého auta

V létě sednete do auta a jedete i v případě, že neparkujete ve vyhřívané garáži. Parkování venku však v zimě znamená komplikace v podobě zamrzlého auta, námrazy na sklech a také možnosti sněhové nadílky po celém voze. Přitom je vcelku jednoduché, jak se s těmito nepříjemnostmi vypořádat.

Mějte připraveny tyto pomůcky:

Důležité je, abyste měli tyto nástroje vždy po ruce. V zamrzlém autě pokrytém sněhovou nadílkou vám moc platné nebudou.

Příprava auta na zimu – námraza
Se zasněženým a zamrzlým autem si bez nástrojů neporadíte.

Zamrzlé dveře u auta

Také si dejte pozor na těsnění u dveří, které často zamrzá. Přitom řešení je celkem jednoduché, stačí používat vhodný lubrikant, který zamezí zamrzání těchto náchylných míst.

Komfort je při jízdě důležitý, zejména v zimě

Při řízení je potřeba se maximálně soustředit a o zimním období to platí dvojnásob. Teplo, pohodlí a výhled jsou důležité faktory, které ovlivňují jízdu. Než se v autě pořádně zatopí, používejte rukavice. Pokud vám přijde doba, než se v autě udělá příjemně, nekonečně dlouhá, pořiďte si vyhřívané potahy, s nimiž vám bude teplo okamžitě.

Příprava auta na zimu – komfort
Se zahřátím v autě vám pomohou třeba vyhřívané potahy.

Neméně důležité jsou stěrače v perfektním stavu. Budete je potřebovat více než v létě, proto je zkontrolujte včas, zejména pak jejich gumu. Pokud při používání stěračů vidíte na skle vlhké pruhy, můžete počítat se zhoršenou viditelností především za šera, kdy je výhled z vozu horší než za běžného denního světla. S tím souvisí i vybavení autožárovkami, které sice nejsou od 1. října 2018 součástí povinné výbavy, ale zejména v zimě, kdy je tma téměř 16 hodin denně, je potřeba dobře vidět a také být dobře viditelní. Rádi vám prostřednictvím průvodce poradíme vhodné žárovky pro váš vůz. V naší nabídce jich naleznete opravdu dostatek.

Mnoho řidičů trápí mlžení oken v autě. Lze se proti němu snadno bránit. Můžete použít utěrku proti mlžení, která nepříjemnému jevu zamezí, ale nelze ji používat opakovaně. Lepším řešením je koupě přípravku proti mlžení skel v tekuté formě s rozprašovačem, který dlouhodobě zamezuje usazování částic vody na skle.

Můžete zkusit zimní clonu na chladič

Během zimního období trvá motoru mnohem déle, než se zahřeje. Pomoci mu můžete zimní clonou na chladič. Ta se připevňuje zvenku na sání a má hned několik výhod. Kromě toho, že motor šetří, také snižuje spotřebu, chrání chladič před fyzickým poškozením a navíc zajistí, že topení uvnitř auta začne hřát rychleji.

K tomu se zimní clona velmi snadno instaluje a propůjčí vašemu automobilu netradičně atraktivní vzhled. Stejně jako například autobaterie, i zimní clony můžete z naší nabídky vybírat s pomocí speciálního filtru, v němž si přesně navolíte typ svého automobilu.

Provozní kapaliny a zima

Zamrzání nafty

Zima je strašákem zejména pro majitele dieselových automobilů. I když to není na našem území příliš pravděpodobné a standardní nafta homologovaná až do 20 stupňů pod nulou zpravidla dostačuje, může se stát, že přijdou arktické mrazy a vzniklou situaci budete muset nějak řešit. Buďte na to připraveni.

Příprava auta na zimu – tankování
Standardní nafta by měla bez problémů vydržet teploty do −20 °C, existuje ale i arktická nafta.

Řešení jsou dvě. Při předpovědi velkých mrazů můžete natankovat takzvanou arktickou naftu, kterou nabízí některé čerpací stanice a u stojanu ji poznáte podle ikony sněhové vločky. Tato nafta je sice dražší, ale lze ji bez problémů používat až do −30 °C. Další možností je používání vhodných aditiv. Pozor ale na zbytek staré nafty v nádrži, pokud nafty smícháte v poměru 1 : 1, znamená to ochranu před zamrzáním do −25 stupňů pod bodem mrazu. 

Pokud vám nafta v nádrži zamrzne, nedá se v této situaci moc dělat. Postupujte následovně.

 1. Automobil odtáhněte do garáže (nebo na jiné místo, kde nemrzne) a vyčkejte, až palivo rozmrzne.
 2. Do nafty přidejte aditivum.
 3. Zkuste nastartovat a vůz rozjet.
 4. Pokud se vám to nepodaří, předejte vůz do servisu.
! Zamrzání nafty hrozí zejména na horách nebo v zahraničí, kde v zimě panují extrémnější podmínky. Proto na takových místech nenechávejte vůz s plnou nádrží nafty natankované třeba v Praze, ale raději natankujte až na místě, kde čerpací stanice zpravidla nabízejí arktickou naftu.

Ostatní provozní kapaliny v zimě

V zimě je důležité, aby byl v olejové nádrži dostatek kvalitního motorového oleje. Blíží-li se vám termín pro jeho výměnu a pro výměnu olejových filtrů, udělejte to dříve, než přijde opravdová zima. Myslete také na to, že servisy vydělávají na vysoké marži z prodávaných olejů, a tak si raději kupte olej vlastní. Ušetříte tak spoustu peněz.

Příprava auta na zimu – olej
Před zimou zkontrolujte, zda máte v olejové nádrži dostatek oleje.

Tisícové škody může způsobit i nedostatečná chladicí kapalina. Její maximální stáří by mělo být 4 roky a poté by měla následovat její výměna. Mnoho motoristů to však nedělá. Jestliže kapalina z vozu uniká a nádržku doplňujete vodou, raději změřte její hustotu pomocí hustoměru. V případě nedostatečné hustoty (poměr ředění je uveden na obalu) kapalinu kompletně vyměňte.

Pozornost také věnujte náplni do ostřikovačů, kterou budete zcela jistě potřebovat během zimních měsíců. Používejte nenaředěnou směs nejlépe do −30 °C, protože i prasklá nádrž na tekutinu pro ostřikovače dokáže způsobit nechtěné nepříjemnosti.

i

Přímo související články:

Jak na kunu v autě

Toto upozornění se týká zejména majitelů vozů s naftovým pohonem, kteří parkují venku. Někdy však může stačit i malá škvíra do garáže a neštěstí je na světě. Řeč je o kunách a jejich touze po okusování kabelů zejména v dieselových motorech.

Jakmile se teploty přiblíží k nule, tyto roztomilé šelmy začnou vyhledávat místa, kde by se mohly zahřát. Útočiště často nalézají v dutinách čerstvě zaparkovaných a ještě teplých automobilů. Pobyt kuny v motoru je doprovázen devastací kabelů. Ostré zuby jednoho zvířete dokáží v autě napáchat tisícové škody, což vám potvrdí mnoho majitelů aut parkujících venku. V lepším případě zvládnete po kuní návštěvě dojet do servisu, v tom horším vás čeká odtah.

Příprava auta na zimu – kuna
Kdyby to někdo nevěděl, takto vypadá kuna, největší zimní nepřítel kabeláže vašeho vozidla.

Kuna v autě zkrátka není žádoucí a boj s tímto zákonem chráněným zvířetem je složitý. Má ale řešení. To spočívá v aktivní ochraně vnitřku motoru. Jako prevenci používejte speciální odpuzovače proti kunám, kterými zabezpečíte kabeláž v motoru. Existují spreje nebo elektronické rušičky, které kuny od návštěvy prostoru motoru odradí. Zkušenost ale ukazuje, že si kuna může na spreje i rušičky zvyknout, proto je vhodné používat kombinaci obojího. 

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Zima si na motoristy připravuje nejednu nástrahu. Pokud se však na ni dostatečně připravíte, máte napůl vyhráno. Používejte kvalitní pneumatiky, v případě potřeby sněhové řetězy, správné provozní kapaliny a další vybavení nezbytné na zimu. Jezděte bezpečně a ohleduplně.

Další rady a odkazy pro cestování autem (nejen) v zimě

 • Hasicí přístroj se vyplatí mít neustále v autě. V nabídce máme přístroje, které se hodí jak do domácnosti, tak právě do automobilu.
 • Vyrážíte v zimě do Alp? Nezapomeňte, že ve velehorách panují úplně jiné zimní podmínky než v naší republice. Proto se na cestu do zahraničí poctivě připravte a také počítejte s tím, že v každé zemi platí jiné předpisy.
 • Dostanete-li se v zimě do dopravní zácpy, nevypínejte motor a topte. Spotřeba paliva je při volnoběhu asi 1 litr za hodinu. Pro jistotu mějte ve voze také deku.
COMPASS Škrabka s košťátkem
Škrabka na led - délka 41 cm, vybavení: košťátko

od  147,-
Můžete mít ve středu 12.10.
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: AUPR308a
COMPASS Škrabka s košťátkem MAXI TRUCK
Škrabka na led - délka 80 cm, šířka 25 cm, vybavení: košťátko a teleskopická rukojeť

Super cena
378,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPR310
COMPASS Škrabka s košťátkem WILLY
Škrabka na led - délka 48 cm, šířka 16 cm, vybavení: košťátko

139,-
Můžete mít dnes od 10:30
Skladem 2 ks
Objednací kód: AUPR308c
COMPASS Startovací kabely 600A/4m
Startovací kabely - měděné, délka 4 m, průměr vodiče 4,9 mm / průřez 19 m², max. proudové zatížení 600 A, svorky s izolací

Cenová bomba
1 209,- Ušetříte 131,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AUPR265c
COMPASS Startovací kabely 400A/3m
Startovací kabely - měděné, délka 3 m, průměr vodiče 3,9 mm / průřez 12 m², max. proudové zatížení 400 A, svorky s izolací

499,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPR265b
COMPASS Startovací kabely 900A/4.5m
Startovací kabely - z poměděného hliníku, délka 4,5 m, průměr vodiče 6,6 mm / průřez 35 m², max. proudové zatížení 900 A, svorky s izolací

1 201,-
Můžete mít ve čtvrtek 13.10.
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: AUPR266
COMPASS WINTER ÖNORM X100 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,8 t, 2 ks v balení

659,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPR320
COMPASS Nabíječka akumulátoru - udržovací 5-125Ah
Nabíječka autobaterií 12V, nabíjecí proud až 0,26A, pro baterie do 125Ah, udržovací režim, vhodné pro motorky - 99,75 Kč/ks

399,-
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem 1 ks
Objednací kód: AUPR149
Compass Flat set (cube) 750 + 660mm
Stěrače - ploché provedení, k umístění na přední okno, délka ramínek 750 mm a 660 mm

549,-
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPRA3093
Compass Flat set (bolt) 610 + 410mm
Stěrače - ploché provedení, k umístění na přední okno, délka ramínek 610 mm a 410 mm

449,-
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPRA3118
Compass Flat set (slot) 660 + 380mm
Stěrače - ploché provedení, k umístění na přední okno, délka ramínek 660 mm a 380 mm

449,-
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPRA3112
COMPASS přední stěrače pro Škoda Octavia 1 a Fabia 1 FLAT
Stěrače - ploché provedení, k umístění na přední okno, délka ramínek 530 mm a 480 mm

Cenová bomba
189,- Ušetříte 21,-
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPR2929
COMPASS WINTER ÖNORM X90 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 1,3 t, 2 ks v balení

629,-
Na cestě 1 ks
Očekáváme 21.10.2022
Objednací kód: AUPR319
COMPASS WINTER ÖNORM X80 3,0mm 9mm NYLON BAG
Sněhové řetězy - pro osobní auto, rychloupínací, křížová stopa, průměr oka 9 mm, maximální zatížení 2 t, 2 ks v balení

609,-
Můžete mít dnes od 10:30
Skladem 2 ks
Objednací kód: AUPR318
COMPASS Rozmrazovač oken 500ml -18°C
Rozmrazovač skel - použití na autoskla, objem 500 ml

od  51,-
Můžete mít dnes od 10:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AUPR001
COMPASS Odpuzovač kun elektronický 12V
Plašič a hlodavců, 12V, kmitočet 22 kHz (+/- 2.5kHz), akustický tlak > 70 dB

359,-
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPR876
COMPASS NANOPROTECH ELECTRIC 150ml modrý
Sprej na kontakty - objem 150 ml, 150ml, konzervuje a chrání všechny elektrické a elektronické zařízení před korozí a všemi druhy vlhkosti, zabraňuje zkratu a zvyšuje izolační ochranu

369,-
Můžete mít dnes do 9:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AUPR221
COMPASS Lano vyprošťovací 5000kg s karabinami
Tažné lano 4 m, do 5000 kg, háky z kovu, ocelové - 23,90 Kč/ks

239,-
Můžete mít dnes do 9:00
Skladem 4 ks
Objednací kód: AUPR272
COMPASS Tažné lano 5000 kg s karabinami
Tažné lano 3,4 m, do 5000 kg, háky z kovu,červený praporek - 23,40 Kč/ks

234,-
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AUPR269
0
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací