Nepříjemnosti spojené s příchodem zimy známe snad všichni. Namísto pohodlného usednutí do auta a rychlého odjezdu rázem nastávají půlhodinové přípravy na cestu. V dnešním článku se podíváme na to, co vám v zimě cestování autem ulehčí a jak o své vozidlo v tomto období správně pečovat. Pro začátek vám můžeme doporučit cenově výhodný nákup dárkového balíčku autokosmetiky.
Už vás nebaví používat obyčejné škrabky na led a sníh? Účinnější odstranění námrazy na sklech automobilu zajistí praktické rozmrazovače skel, které se obvykle dávkují pomocí rozprašovače. Jednotlivé přípravky se od sebe odlišují rozmezím teplot, při nichž jsou účinné. Zatímco levnější z nich jsou určeny například do -18 °C, ty dražší lze použít až do -38 °C.
Při takto nízkých teplotách můžete u staršího vozu počítat s problémy během startování. Startovací kabely, nebo dokonce startovací stanice se pak stane „povinnou“ výbavou vašeho vozu. Problémům se však dá částečně předejít pravidelným dobíjením autobaterie například v garáži nebo ve sklepě.
Rozmrazovače skel rychle a jednoduše odstraní nepříjemnou námrazu na oknech či zrcátkách, zatímco tekuté stěrače vám pomohou předcházet už samotnému vzniku námrazy.
Námraze však lze také předcházet, a to použitím tzv. tekutých stěračů. V principu vytvářejí na skle neviditelný povlak odpuzující částice vody, čímž snižují množství vytvořené námrazy a usnadňují její odstraňování. Kromě toho udržují skla automobilu v čistotě i v deštivém počasí, bez nutnosti použití stěračů. Při jízdě nad 50 km/h se voda díky nim shlukuje do kapiček, nabaluje špínu a nečistoty a odtéká přes okraje skel pryč. Pokud tekuté stěrače nechcete aplikovat celoročně, doporučujeme tak učinit alespoň před zimou, a to jak na čelní a boční skla, tak i na zrcátka (pokud nejsou vyhřívaná).
Pokud se vydáte na zimní dovolenou do hor, bude nutné přibalit na cestu sněhové řetězy, které jsou v některých oblastech povinné. Rozhodně nebude špatný nápad mít u sebe také tažné lano pro případné vytažení ze závěje. Při jakékoli manipulaci mimo automobil pak používejte výstražné prvky, abyste o sobě dali vědět i dalším řidičům.
Před zimou je důležité zkontrolovat i klasické stěrače a v případě opotřebení jejich gumiček provést výměnu. Nepodceňujte důležitost správné funkce stěračů – zhoršená viditelnost vlivem nedokonale setřených kapek či vrstvy sněhu k bezpečné jízdě rozhodně nepřispěje.
Mějte na paměti také dolití nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Někteří výrobci na to mysleli za vás a ty nejpoužívanější zimní přípravky, včetně nemrznoucí směsi do ostřikovačů, vám zabalili do praktických setů. Jedním z nich je například 3dílná zimní sada Sonax, jež kromě nemrznoucí směsi obsahuje i rozmrazovač skel a zámků. Při jejich používání však dejte pozor, aby nedošel k úhoně lak vozidla. Pak by bylo nutné využít služeb odstraňovače škrábanců, případně za příhodných podmínek vše rozleštit.
Nepříjemně může potrápit i zamlžování čelního skla zevnitř, proti němuž se lze bránit dvěma způsoby. Prvním z nich je použití speciálních utěrek proti mlžení oken. Vytvářejí na skle jemný film, který zamlžení oken v autě odstraní a zabrání jeho další tvorbě či případnému rosení. Utěrky jsou jednorázové a hodí se jen pro občasné použití.
Pokud jezdíte každý den, vyplatí se pořízení přípravku proti mlžení skel v tekuté formě s rozprašovačem. Na podkladu vytvoří transparentní povlak, díky němuž je efekt odpuzování částic vody, prachu i drobných nečistot mnohonásobně silnější.
Dalším nepříjemným zimním úskalím jsou přimrzlé dveře. Jejich těsnění je proto důležité ošetřit mazadly na gumová těsnění. Ta mají kromě ochrany před mrazem i konzervační účinky poskytující těsnění ochranu, obnovu povrchu, a tím i prodloužení jeho životnosti. Preventivní použití mazadel tak můžeme doporučit i v období, kdy přimrznutí dveří nehrozí.
Pokud vaše auto nedisponuje dálkově ovládaným centrálním zamykáním a musíte dveře odemykat klíčem, můžou vás překvapit zamrzlé zámky dveří. Pro takové případy by vám určitě neměl chybět rozmrazovač zámků. Jeho aplikace je rychlá a jednoduchá a během chvilky je námraza ze zámku odstraněna.
Zatímco námraza v oblasti skel, dveří a zámků trápí řidiče, kombinace mrazu, sněhu, vody a soli trápí karoserii vašeho auta. Jaké přípravky se vyplatí zakoupit?
Podobně jako automobil je vhodné připravit na zimu i motorku, a to i v případě, že na ní neplánujete vůbec jezdit.
Před zimou je ideální aplikovat ochranný vosk bránící průniku soli do laku a omezující vznik koroze. Jako bonus udrží auto déle čisté a zároveň lesklé.
Pokud narazíte na různé skvrny, tečky nebo usazeniny, doporučujeme před samotným voskováním aplikovat odstraňovač vzdušné koroze. Jedná se o speciální výrobek pro odstranění rzi a korozních skvrn z laku či plastových dílů. Navíc poskytuje antikorozní ochranu a odstraňuje vápenaté usazeniny i průmyslový prach. Odstranit rez na autě je díky tomuto přípravku velice snadné.
Jestliže jste majiteli auta s dieselovým motorem, doporučujeme před tuhými mrazy použít zimní aditivum do nafty. Obsahuje totiž tzv. depresant, který snižuje bod tuhnutí nafty při nízkých teplotách až o 5 °C. V mrazech se tak vyhnete problémům s nastartováním. Aditiva rovněž chrání celou palivovou soustavu před korozí a celkově zvyšují výkon motoru. Pravidelným používáním aditiv také déle uchováte motorovou část vozu v dobré kondici, což se může hodit při následném prodeji vozu dalšímu majiteli.
Především majitelé dieselových vozů parkujících venku mohou být v zimě nepříjemně překvapeni spouští, kterou jim v útrobách motoru napáchala kuna.
Jakmile teplota klesne k nule, hledá kuna v motoru teplé útočiště a při tom libuje na zahřátých kabelech. Majitel tak musí s autem do servisu, kde se vyprázdní jeho peněženka, protože kuna v motoru napáchá často tisícové škody.
Jak na kunu v autě? Řešení existuje. Vzhledem k tomu, že je tento hlodavec chráněný, je nutné se zaměřit na ochranu vnitřku motoru, nikoliv na přítomnost samotného zvířete. Existují speciální odpuzovače kun ve formě spreje či elektronické rušičky. Nejčastěji pomáhá kombinace obojího.
Zimní období dává vašemu automobilu zabrat, věnujte tedy pozornost vhodné péči. Jednorázová investice do příslušných produktů autokosmetiky se vám rozhodně vyplatí. Ušetří vám totiž nejen finance, které byste vynaložili na pozdější nápravu škod, ale díky moderním přípravkům také spoustu času.