Beat Saber (RECENZE) – Šavlový tanec ve zběsilém rytmu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Jestliže se zajímáte o domácí počítačovou scénu, museli jste o fenomén pro virtuální realitu jménem Beat Saber alespoň zavadit. Slovensko-české tvůrčí trio Ján Ilavský, Vladimir Hrinčár a Jaroslav Beck totiž vytvořilo titul, který na Steamu dlouho vládl prodejům nejen ve své kategorii, ale také v konkurenci všech her. Do naší redakce se konečně dostala verze pro PS4, a tak jsme se do ní naplno ponořili. Jak se nám rytmická šavlovačka líbila, se dozvíte v naší recenzi.

Beat Saber; wallpaper: recenze

• Žánr: Pohybová VR hra • Multiplayer: Ano (local) • Vývojář: Beat Games • Vydavatel: Beat Games • Platformy a Datum vydání: PC (1. května 2018), PS4 (21. května 2019) Homepage • Čeština: Ne


Části článku


Obsah recenze Beat Saber (PS4)

 1. Vlň se podle basů
 2. Beat Saber ukrývá tři verze šermu
 3. Living like a Jedi
 4. Beat Saber jako ranní kardio
 5. Recenze Beat Saber: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Beat Saber PC

Vlň se podle basů

• Recenze: 3. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Kolikrát jste už slyšeli, že hráči počítačových her jsou bez pohybu a jen sedí před obrazovkou, zatímco jim naskakují kila na váze. Zasvěcení dávno vědí, že se jedná o jeden z předsudkových přežitků, který kulturu digitální zábavy doprovází od prvopočátku. Když vynecháme profesionální hráčskou scénu, kde se o týmy starají kondiční trenéři a vlastní kuchaři, tak můžeme kontrovat pohybovými tituly, jež donutí zainteresované pařany propotit nejedno tričko. Namátkou můžeme vzít taneční záležitost Just Dance, která dokonce umí spočítat spálené kalorie. V současné době se na piedestal pohybových projektů dostal jiný titul – Beat Saber.

Beat Saber; screenshot: chaos

Kostky létají všude a máte jen chvilku na to se v levelu Beat Saberu zorientovat, jinak váš pokus v daném kole končí.

Vývojáři slovenské národnosti Ján Ilavský (Chameleon Run) a Vladimir Hrinčár spojili své síly s českým skladatelem trailerové a herní hudby Jaroslavem Beckem, díky čemuž vznikla ve své podstatě jednoduchá hříčka ve virtuální realitě a následně uhranula celý svět. Základ se zdá totiž velmi jednoduchý: sekáte na vás letící kostky, ať už podle naznačeného směru, nebo libovolně (což se dá u některých skladeb nastavit). Na lehkou obtížnost se budete divit, co že na Beat Saber vidí všichni objevného a náročného, protože jen občas mávnete jedním z Move ovladačů pro systém Playstation, abyste rozsekli kostičku.

Jenže už od normální obtížnosti, kdy se pohrne řada krychliček v rychlejším sledu a záludnějších kombinacích, se vaše ruce začínají míhat před obrazovkou, první krůpěje potu stékají nejen po vašich zádech, ale také po displejích virtuálních brýlí, a vy zažíváte euforické pocity, jak se vám do krve vlévá jeden endorfin za druhým. Beat Saber totiž baví, i když se vám nedaří, což je jednoznačně jednou z příčin obrovské popularity tohoto projektu. Zdá se mi velmi sympatické, že si slovensko-český projekt může zahrát kdokoliv bez ohledu na věk či fyzický stav, protože různé stupně obtížnosti vyhoví každému.

Beat Saber – Beat Saber Angel Voices hard (gameplay)

Skladba Angel Voices patří v Beat Saber pro PS4 k těm nejdelším skladbám, u nichž si začátečník sáhne na své dno.

Beat Saber ukrývá tři verze šermu

V rámci sólového nebo párty režimu si navíc můžete vybrat ze tří módů nabízejících vždy novou, úplně odlišnou výzvu. Já si nejvíce užívám tu nejvíce známou verzi, v níž zběsile sekám krychličky dle daného směru. Časem se totiž dostanete do takového transu, že šipky ani nevnímáte, necháte se vtáhnout chytlavými tóny taneční hudby a mácháte rukama úplně přirozeně. A světe div se, ono to funguje. Druhý režim vás nechá sekat kostičky libovolným směrem, ale překážku tvoří jejich zběsilé rozmístění po celém herním prostoru. Paradoxně tak budete ještě více rozmáchlí a zabrat dostane opravdu celé tělo. Závěrečný režim využívá pouze jednoho světelného meče, ale míhat s ním musíte tak rychle, že z něj budete vnímat pouze šmouhy.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv ze zmíněných režimů, maximální skóre se nezískává snadno a Beat Saber po vás bude vyžadovat hodně drillu, než se vůbec přiblížíte k nejlepším výkonům světových tabulek. Jenže trénink vás bude ukrutně bavit, protože si všimnete, že se pořád zlepšujete. Z počátku jsou výkonnostní skoky obrovské, což se samozřejmě zpomalí, ale s každou minutou ve virtuální realitě budete posouvat své limity směrem vpřed. Svůj postup si můžete okořenit řadou modifikátorů (zrychlení, zpomalení, mizející šipky, omezení chyb) či se pustit do kampaně plné netradičních výzev (omezení máchání rukama, nebo naopak protahování seků).

Beat Saber; gameplay: křížem

Křížení laserových mečů patří k těm složitějším pohybům v Beat Saber, které musíte ovládnout k zisku ocenění „full combo“ na konci levelu.

Living like a Jedi

Recenze na Beat Saber by asi nikdy nebyla úplná, kdyby se v ní neobjevila narážka na Star Wars, a já v tomto případě rozhodně nepůjdu proti proudu. Pocit, že jste se dostali do Akademie, kde se mladí Padawani učí ovládat své laserové meče, se natolik blíží vysněné skutečnosti, že jsem si málem oblékl hábit, abych se přiblížil svému milovanému Darth Maulovi. K dokonalosti už chybí pouze bzučivé zvuky, jež jsou s Lucasovou ságou pevně spjaty. Asi každý fanoušek by si přál, aby se objevil odvážný vývojář, který by nám ve virtuální realitě zprostředkoval konflikt mezi světlou a temnou stranou Síly a Beat Saber by z fleku mohl sloužit jako skvělá inspirace.

Projekt Ilavského a Hrinčára je totiž tak návykový, že máte propocené oblečení durch, mlží se vám čočky v helmě PS VR, jste zafunění jako plně naložená lokomotiva a stejně si pustíte další kolo, protože teď už tu prokletou sérii prostě dáte bez chyby, no ne? Varování u pohybu ve virtuální realitě zní, že po hodince si máte dát pauzu, ale ani nevím, jak se mi přihodilo, že jsem si nasazoval brýle ve slunečním svitu a sundal je těsně před půlnocí. A podle všeho nejsem v tomto ohledu výjimkou, což skvěle demonstruje fakt, že Beat Saber se zkrátka povedl a měli byste jej aspoň vyzkoušet.

Beat Saber; gameplay: růžek

Občas jde v Beat Saber také o štěstí. Takto useknutý růžek správným směrem úplně stačí, i když bodově je bídně ohodnocen, prodlouží vaše kombo.

Beat Saber jako ranní kardio

Nevím, jestli bylo záměrem tvůrců zlepšit zdravotní stav svých příznivců, ale mimo zábavu si hraním Beat Saber rozhodně posunete vaši fyzičku správným směrem. Já si naordinoval sekání kostiček jako start do pracovního dne, což funguje stejně dobře jako pravidelné cvičení. Přesto mám k hraní projektu studia Beat Games jednu výtku, jež se ovšem dotýká samotné hry jen nepřímo. Když máte totiž dva metry a rozpětí paží jako menší letadlo, potřebujete překopat půl obýváku, abyste si mohli Beat Saber pořádně užít a neomlátit si ovladače a končetiny o okolní nábytek. Navíc v podřepu se někdy Move ovladače ztrácí z rozpětí snímání kamery, takže se vám světelné šavle splaší.

Jinak nemám s Beat Saber žádný větší problém a užívám si jej, kdy můžu. Autoři postupně přidávají do seznamu skladeb nové kousky, a to ještě nemám opotřebované ani základní písničky, které by mimochodem obstály i při samotném poslechu (pokud holdujete elektronické muzice). Z mého pohledu se jedná zatím o jeden z nejvstřícnějších titulů využívajících virtuální realitu, protože se do něj může ponořit zkrátka každý. Jestli doma vlastníte VR brýle a sadu Move ovladačů, na něž se práší, tak Beat Saber by měl být právě tou hrou, jež vás přinutí technologii budoucnosti dát ještě jednu šanci.

Beat Saber; gameplay: zdi

Mimo kostiček se proti vám řítí i silové zdi, jimž se musíte vyhnout. A samozřejmě stále sekat, co to jde.

Základní verze Beat Saber se dá pořídit okolo osmi stovek a vzhledem k vysoké znovuhratelnosti, vysoce zábavnému potenciálu a dlouhodobému užívání se investice do něj vyplatí (obzvlášť pokud máte svůj vlastní VR set). A nyní mě prosím omluvte, dal jsem si za cíl pokořit expertní obtížnost, takže musím trénovat. Vy si zatím můžete Beat Saber koupit pro systém PlayStation 4 či PC (HTC Vive, Oculus Rift či Windows Mixed Reality) na Steamu.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Beat Saber: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 92 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
Audiovizuální zpracování
85 %
Znovuhratelnost
99 %
Beat Saber; recenze

Klady

 • Laserové meče, to nestačí? :)
 • Jednoduchý a návykový princip
 • Snadné k naučení, těžké k ovládnutí
 • Pocit postupného zlepšování
 • Zlepší fyzičku
 • Výzvy v kampani
 • Tři odlišné módy
 • Výborně využitá technologie
 • Povedené skladby
 • Vhodné grafické zpracování

Zápory

 • Náročnější na prostor (především pro vyšší osoby)
 • Některé levely v kampani jsou zbytečně frustrující
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro Beat Saber PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 (64bit) Windows 7/8.1/10 (64bit)
Procesor Intel Core i5 Sandy Bridge Intel Core i7 Skylake
Grafická karta NVIDIA GTX 960 NVIDIA GTX 1060
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 200 MB 200 MB

S jakým herním PC na Beat Saber?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme o Beat Saber napsali dříve

Beat Saber – Novinky

 1. (20. 12. 2019) K mávání laserových mečů se přidalo otáčení těla
 2. (27. 11. 2019) Pro hráče by se nic změnit nemělo
 3. (7. 10. 2019) Panic! at the Disco rozšiřují stáj Beat Saber
 4. (24. 6. 2019) Dokolečka, dokola
 5. HW nároky pro Beat Saber PC

K mávání laserových mečů se přidalo otáčení těla

• Novinka: 20. 12. 2019 • Autor: Jiří Fait

Každý, kdo alespoň trošku zná Geoffa Keighleyho, tušil, že vystoupení skupiny Green Day na The Game Awards 2019 nebude jen tak, a samozřejmě měl pravdu. Populární punk rocková kapela totiž přijela pobavit všechny diváky v sále i doma u obrazovek, ale zároveň sloužila jako reklama pro slovensko-českou VR hru Beat Saber, protože vyšlo DLC s šesti jejich písničkami. To však nejsou všechny novinky, jak zjistíte na následujících řádcích.

Pouhé přidání šesti písniček skupiny Green Day do populární VR sekačky Beat Saber by mnohému fanouškovi stačilo, aby měl Vánoce o několik dní dříve. Hitovky jako Holiday, Boulevard of the Broken Dreams nebo American Idiot svým rytmem přímo lákají k rozkrájení několika kostek, takže řada z vás velmi ráda vyplázne okolo dvou stovek, aby si mohli přidat tyto písničky do svého seznamu. Jenže studio Beat Games společně s DLC přineslo mnohem podstatnější změny – konečně jsme se dočkali 360° módu, který je na PS4 omezen pouze na 90° kvůli slabšímu výkonu a především nutnosti být připoután ke konzoli dráty.

Green Day Music Pack | Release Trailer

DLC Green Day Trailer – Krátká ukázka nám jasně ukazuje, že rockový rytmus skupiny Green Day Beat Saberu vyloženě svědčí.

Jak jste správně odtušili, kolem své osy se budete otáčet především na brýlích Oculus Quest, což byl zřejmě důvod, proč společnost Facebook slovensko-české studio koupilo. Jednotlivé úrovně tak dostaly úplně novou dynamiku, při níž se ještě více zapotíte. Série kostek na vás nalétávají ze všech stran, ale provedou vás celou úrovní až do závěrečného finále, pokud chytíte správný rytmus. Na poslední aktualizaci Beat Saberu jde vidět, že tvůrci po řadě úspěchů (mj. také ocenění za nejlepší VR hru v rámci The Game Awards 2019) neusnuli na vavřínech a stále posunují svůj projekt ještě blíže k dokonalosti.

• Zdroje: YouTube (TGA), beatsaber.comPro hráče by se nic změnit nemělo

• Novinka: 27. 11. 2019 • Autor: Jiří Fait

Odkup vývojářského studia většinou může znamenat dvě zásadní věci: Buď se firma kompletně rozloží, někteří vývojáři se propustí a zbytek se „zamíchá“ do větší firmy (v tom horším případě), nebo si odkoupená společnost zachová určitou autonomii, dál vytváří své hry a kromě vlastníka se v podstatě nic nemění, což je i případ českých Beat Games. Alespoň tak to prohlašuje na blog postu Mike Verdu, obsahový ředitel pro Oculus Studios.

Verdu dále říká, že tým zůstane stále v Praze a dál bude pracovat na Beat Saber, takže by se pro nás nic měnit nemělo. Teď jsou Beat Games vlastně jedna velká šťastná rodina s Oculus Studios, což snad zajistí, že se do VR sféry naláká víc uživatelů a česko-slovenští vývojáři budou mít na svou kvalitní práci více (nejen) finančních prostředků. Takový je alespoň plán. Ale až budoucnost ukáže, jak moc se zakládá na realitě.

Beat Saber; screenshot: akvizice
Stále můžeme řezat kostičky v rytmu hudby, akorát teď se tak bude dít pod hlavičkou Oculus Studios, které patří pod Facebook.

Původně ohlášený mód 360° je tedy stále na pořadníku a dočkat bychom se jej měli v prosinci a další hudba do playlistu přibude než skončí rok 2019. Dodejme, že veškerý obsah by měl být dostupný ve stejný čas na všech podporovaných platformách. Mike Verdu v oficiálním FAQ odpověděl na řadu otázek a jedna se týkala například toho, jaký dopad bude mít odkup na moderskou komunitu Beat Saber: ve výsledku prý žádný, pokud ony mody nezačnou porušovat zákon.

Vzhledem k tomu, jaký vývojáři s Beat Saber zaznamenali úspěch, není tato akvizice až takové překvapení, jak by se na první pohled mohlo zdát. Facebook se zaměřuje hlavně na „mainstreamově-přátelské“ VR variace, do čehož, podle nás, Beat Saber perfektně zapadá. A pokud to znamená více peněz na vývoj a stejnou (nebo podobnou) formu autonomie, pak nemáme nic proti.

• Zdroje: Oculus, PC GamerPanic! at the Disco rozšiřují stáj Beat Saber

• Novinka: 7. 10. 2019 • Autor: Jakub Němec

Kapel s rytmickými beaty je na současném hudebním trhu přehršel, o čemž nás přesvědčují amatérští tvůrci, kteří připravují vlastní nelicencované úrovně pro počítačovou verzi. V tomto ohledu je verze pro PS4 dost v nevýhodě, což si tvůrci z Beat Games uvědomují a doplňují obsah sami. Díky tomu nyní najdete od konce srpna v seznamu písniček záložku OST 3, v němž se nachází šestice skladeb, jež vás pořádně potrápí. Původní tvorba Jaroslava Becka a jeho skladatelských kolegů byla před prázdninami obohacena o oficiální licenci oblíbené skupiny Imagine Dragons, k níž se se nyní přidává sestava Panic! at the Disco.

Beat Saber – High Hopes by Panic! At The Disco (Gameplay)

Obtížnost Expert + bude pro většinu z nás navždy zakletou metou, ale díky oficiálnímu gameplayi se můžete podívat na machrování v High Hopes od Panic! at the Disco.

Americké uskupení hrající od roku 2005 nyní okupuje rádia se svým hitem High Hopes, který nechybí ve čtveřici oficiálních skladeb, jež si můžete pořídit za necelé dvě stovky. Každý ze singlů disponuje odlišnou rytmikou, takže si svého favorita najde každý příznivec sekání krychliček ve virtuálním prostoru. Postupně se tedy rozšiřuje roster celosvětově známých skladeb a může být jen otázkou času, kdy se objeví další kapely se svými hitovkami. Máte nějakou oblíbenou, kterou byste chtěli slyšet? Já bych třeba ocenil i české uskupení Tatabojs, jejichž hudba by k projektu parádně sedla, ale díky jejich regionalitě se jedná opravdu spíše o zbožné přání.

Beat Saber nabídne nové módy

Situaci by nepochybně vyřešil editor pro systém PlayStation 4, ale toho se pravděpodobně nedočkáme. Počítače mají, co se týče Beat Saber, opravdu náskok, protože díky výkonnějšímu hardwaru si mohou dovolit větší skopičiny jako variaci pozadí, změny barev a další úpravy, i když spíše kosmetického rázu. Pro perfekcionisty se nabízí nová možnost restartovat úroveň okamžitě po první chybě, takže nemusíte vztekle svěšovat ruce a nechat mizet kostky v dáli, abyste mohli zmáčknout tlačítko pro opětovné spuštění levelu.

Beat Saber Thunder Imagine Dragons 360 Gameplay Oculus Quest

Zážitek z 360° designu Beat Saber si mohli vyzkoušet zvědavci na E3 2019, jako tvůrci tohoto videa z UploadVR.

Absolutní pokrok v zážitku v hratelnosti přijde s bezdrátovým headsetem Oculus Quest, popřípadě s jeho alternativami od konkurence, protože od prosince si užijeme úrovně s otáčením kolem své osy. Rotace o 360° stupňů dává Beat Saber nový rozměr, jenž by mohl značně posunout zábavnost celého konceptu. Uvidíme, jestli se něčeho podobného dočkáme také na „drátových“ zařízeních, protože kabely by se pro otáčení určitě nehodily (pokud se nevyžíváte v sebespoutávání). Některé firmy řeší problém batohem pro procesní jednotku, což ovšem pro konzoli PS4 není řešení. S největší pravděpodobností se tak dočkáme úrovní maximálně do 180° rozpětí, ale musíme se nechat překvapit.

• Zdroje: beatsaber.comDokolečka, dokola

• Novinka: 24. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Fenomén současné virtuální reality Beat Saber učinil na E3 2019 další krok, jak přilákat další fanoušky do svých řad. Vývojáři se totiž rozhodli opustit rovně ubíhající dráhy, po nichž běží vstříc čepelím světelných mečů kostičky, které lačně čekají na své rozseknutí, a místo nich využít kompletního prostoru okolo hráče. To samozřejmě znamená mnohem větší nároky na dovednosti hráčů, ale také na prostor a příslušný hardware. S brýlemi pevně spjatými s dráty by se totiž mohlo snadno stát, že sami sebe parádně zamotáte nebo si dokonce ublížíte (mezi uživateli VR se rozmohl milý a vše vypovídající výraz „viselec“).

'Beat Saber' 360 Mode on Oculus Quest (gameplay)

Díky kanálu Road to VR máme příležitost si prohlédnout, jak vypadá Beat Saber v provedení „osvobozeném“ od pevných drah letu kostek.

Proto se využití kompletního prostoru hráče, tedy 360°, nebude implementovat úplně do všech systémů, na nichž si Beat Saber v současnosti můžeme pustit, ale pouze na vybrané kousky. Mezi vyvolené patří Oculus Quest, o němž jsme vás informovali během konání Game Developers Conference. Díky své totální svobodě od veškeré kabeláže (baterie a disk s tituly je přímo v helmě) se můžete s radostí otáčet kolem své osy a nic vás nezastaví, tedy kromě kinetózy, která se dá vyřešit kyblíčkem na blití. Ostatní zadrátované brýle se také dočkají rozptýlení krychliček, ale pouze polovičního rázu, tedy s nutností otáčet pouze hlavou v rozpětí 180°.

Beat Saber vzali v DLC útokem draci

Společně s oznámením prostorovějšího Beat Saber se objevilo DLC, které potěší příznivce populární hudby. Poprvé se s oficiálním posvěcením dostalo na interpreta světového formátu – Imagine Dragons. Kluci z kapely mají k počítačovým hrám blízko (skladba Warriors složená k MS v League of Legends je v DLC přítomna také), takže volba zrovna těchto hudebníků nemusí být velkým překvapením. Za cenu přes tři stovky dostanete rytmicky zdařilou sestavu deseti skladeb, které naplno prověří vaše dovednosti.

Beat Saber; screenshot: imagine

Imagine Dragons – Music Park

Osobně jsem v DLC s Imagine Dragons strávil už okolo deseti hodin a musím přiznat, že mi nové písničky pořádně zatápějí. Ale aspoň si při sekání krychlí můžu zpívat známé melodie, takže se stávám pro okolí ještě nebezpečnější zbraní hromadného ničení, než když pouze máchám dvěma ovladači kolem sebe. Uvidíme, kam se licencování skladeb v Beat Saber posune v budoucích měsících, protože ledy velkých kapel byly evidentně prolomeny.

• Zdroje: Roadtovr

4mount - Desk Mount for VR Headset
Stojan na herní ovladač - z oceli, na herní příslušenství, montáž pod desku stolu, černé provedení
Koupit s kódem ALZADNY50 250,-
499,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MountVRd
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací