Zdravé a krásné vlasy jsou snem každé ženy a ani muži nezůstávají v péči o ně pozadu. Jak však docílit zdravých vlasů s bohatým objemem a výrazným leskem? Doporučíme vám, jak správně přistupovat k péči o vlasy i vlasovou pokožku a jaké přípravky používat, aby vlasy dostaly potřebnou výživu a nedocházelo k jejich lámání, vysušování či třepení. Také nezapomene upozornit na nejčastější chyby, kterých se v péči o vlasy dopouštíme a poradíme, jak se jich vyvarovat.
Aby vlasy byly zdravé a krásné, je potřeba vědět, čemu se vyvarovat. Jaké chyby děláte vy?
1. Používáte nevhodný hřeben
Správné česání a kartáčování dodává vlasům pružnost a lesk. Pokud však zvolíte nevhodný hřeben/kartáč, můžete své vlasy dokonce poškodit. Kvalitní hřeben má oblé hroty, které jsou na koncích hladké, bez nebezpečných výčnělků, jež by mohly pokožku hlavy podráždit a podpořit tak tvorbu lupů. Ideální jsou antistatické hřebeny, které vlasy zbytečně neelektrizují. Typ hřebenu volte dle situace – ten s řídce osazenými a širokými zuby používejte na rozčesávání mokrých/vlhkých vlasů a běžnou denní úpravu, kdežto ten s hustě osazenými a tenkými zuby na oddělování jednotlivých pramínků a tupírování. Kulaté kartáče, tzv. foukací, jsou pak určeny výhradně pro vlasový styling. Průměr těchto kartáčů vždy přizpůsobte požadovanému účesu.
2. Příliš často vlasy stahujete do gumičky
Pokud vlasy stahujete gumičkou do culíku či drdolu každý den, lámou se a více vypadávají. Navíc každodenní stahování pokožku hlavy zbytečně napíná a dráždí, proto se snažte to s nošením pevných účesů příliš nepřehánět. Rozhodně nestahujte vlasy do gumičky na noc!
3. Přeháníte to s množstvím stylingových přípravků
Všeho moc škodí a v péči o vlasy to platí dvojnásob. K úpravě vlasů proto používejte jen ty stylingové přípravky doporučené pro konkrétní požadovaný typ účesu. Pokud to přeženete, účes ztratí na objemu a lehkosti a vlasy se mnohem rychleji umastí. Nehledě na to, že je tím vystavujete velké zátěži, a přispíváte tak k jejich lámání a nezdravému vzhledu.
4. Často používáte fén, kulmu a/nebo žehličku na vlasy
Vysoké teploty, které využívají fény, kulmy a žehličky, vlasům rozhodně neprospívají. Když se jejich účinky zkombinují ještě s vlhkými vlasy, jež jsou po umytí otevřené a velice náchylné, pohroma je na světě. Vlasy jsou oslabené a mají sklony k lámání. Než se tedy pustíte do úpravy vlasů, nechejte je dostatečně dlouho přirozeně schnout. Jestliže tepelné úpravy provádíte každý den, je na místě opatřit si ochranný sprej. Nejen, že vlasy chrání před poškozením vlivem vysokých teplot, ale rovněž zkrátí dobu potřebnou k úpravě vlasů a zároveň prodlouží životnost stylingu.
5. Pravidelně nezastřihujete konečky
Dlouho nezkrácené vlasy obvykle trpí roztřepenými konečky a tím, že nemají ten správný „šmrnc“ a svěžest. Zastřižení konečků vlasy posiluje a účes pak vypadá mnohem bohatší a zdravější, proto pravidelnou návštěvu kadeřnictví rozhodně nezanedbávejte.
Lupy vznikají v důsledku nadměrného uvolňování zrohovatělých buněk, které je často spojeno s nepříjemným svěděním pokožky hlavy a zvýšenou produkcí kožního mazu. Pokud lupy trápí i vás, měli byste pravidelně používat prostředky proti lupům. Trpělivost a pečlivost v jejich používání je přitom klíčová! Nečekejte proto výsledky po první aplikaci, ale při soustavné péči se jich rozhodně dočkáte.
Abyste předešli vzniku lupů, vlasy si myjte i vysušujte šetrně, bez použití fénu či žehličky i nadměrné aplikace stylingových přípravků. Ke zdraví pokožky výrazně přispívá rovněž zdravý životní styl a vyvážená strava, včetně dodržování pitného režimu.
S vypadáváním vlasů se dnes potýká řada mužů i žen. Jeho příčinou nejsou pouze genetické dispozice, ale i další faktory. Tento nežádoucí jev může podporovat například stres, hormonální nerovnováha, špatné životní prostředí a příliš časté používání stylingových přípravků i barvení.
Problém s vypadáváním vlasů lze eliminovat především změnou jídelníčku. Ten by měl obsahovat potraviny bohaté na proteiny, vitamíny (především vitamín B), minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Vedle správné stravy vyzkoušejte i přípravky proti vypadávání vlasů, které efektivně redukují padání vlasů, zvyšují jejich odolnost vůči poškození, zesilují vlasovou strukturu a dodávají vlasům výrazně hustší vzhled.
Vlasové masky jsou skvělými pomocníky na cestě ke zdravým a krásným vlasům. Pronikají do hloubky vlasů, napravují jejich poškození a zajišťují regeneraci a výživu. Jelikož jsou jejich účinky intenzivní, není třeba je aplikovat častěji než 1× týdně.
Stejně jako u jiných přípravků se výběr masky řídí typem vlasů, jestli jsou normální, suché, mastné, oslabené, atd. Masky také rozlišujeme podle toho, zda jsou oplachové či bezoplachové. V obou případech platí, že by se měly aplikovat na vyždímané a rozčesané vlasy. Oplachovací masky nechejte asi 3-5 minut působit a poté je smyjte nejlépe studenou vodou. U bezoplachových stačí po nanesení už jen promnout vlasy mezi prsty a nechat je přirozeně proschnout.
Kvalitu a zdraví vlasů z velké části podporuje i vyvážená strava. Potraviny s vysokým obsahem proteinů (bílkovin) posilují vlasový keratin, což se projeví nejen zdravým a lesklým vzhledem vlasů, ale rovněž i jejich rychlejším růstem. Mezi potraviny bohaté na proteiny patří například vajíčka, rybí maso nebo luštěniny. Přirozený lesklý pigment vlasy získají také při pravidelné konzumaci karotenů, nezapomeňte si proto nakoupit dostatek mrkve!
Stejně jako vaše pokožka, i vlasy potřebují ochranu před nebezpečným slunečním zářením. V první řadě nezapomínejte na pokrývku hlavy, nejdůležitější je však zvolit kvalitní kosmetiku určenou speciálně pro ochranu vlasů před sluncem. Hydratační šampony, které pomůžou odstranit z vlasů sůl, chlór a opalovací přípravky, se budou skvěle hodit jak na dovolené u moře, tak i na koupališti v ČR. Předtím, než vyrazíte na sluníčko, aplikujte sprej se sluneční ochranou, který vytváří na vlasech ochranný film, díky němuž vlasy neztratí lesk a zdravý vzhled ani v tom nejtropičtějším počasí.
Jestliže provádíte tepelnou úpravu vlasů fénováním či žehlením, neměli byste opomenout chránit své vlasy vhodnými přípravky. Vyhnete se tak jejich přesoušení, lámavosti, roztřepeným konečkům i celkově nezdravému vzhledu. Stejně zatěžující pro vlasy může být i delší pobyt na intenzivním slunci, proto byste neměli zapomínat na jejich ochranu také v průběhu letní dovolené.