Na výběr jsou dnes holicí strojky se dvěma či více břity, se zvlhčující páskou či bez ní, jednorázové nebo s výměnnými hlavicemi. Jednorázová holítka jsou levnější a obvykle se prodávají v balení po 3 až 10 kusech. Skoro nic neváží, a jsou proto ideální hlavně pro cestování. Strojky s výměnnými hlavicemi se pohybují cenově výše, avšak mají rozhodně delší životnost, kvalitnější zpracování i větší počet břitů a zvlhčující pásky jsou u nich samozřejmostí.
TIP: Vyzkoušejte holicí strojek Gillette Fusion Power! Je opatřen bateriovým pohonem, který vytváří vibrace k plynulejšímu pohybu po kůži a snazšímu oholení.
Holení naplánujte vždy na večerní hodiny, neboť právě tehdy je pokožka nejvíce odolná. Navíc tak dostane čas se přes noc zregenerovat a případná podráždění do rána zmizí. Než začnete, nahřejte si tvář teplou vodou nebo teplým ručníkem, abyste vousy zjemnili. Poté naneste rukou či speciální štětkou pěnu nebo gel a jemnými krouživými pohyby vytvořte za pomocí horké vody bohatou pěnu. Postupujte proti směru růstu vousů, aby byly vyzdviženy a připraveny tak na celý proces.
Samotné holení by však mělo probíhat zásadně po směru růstu vousů! Jednou rukou si přidržujte kůži napnutou a druhou holte. Během holení udržujte holicí nástroj (břitvu nebo strojek) čistý častým a důkladným oplachováním vodou. Nejprve oholte tváře, poté krk a nakonec oblast nad rty a bradu. Po holení opláchněte obličej studenou vodou pro zacelení drobných ranek a dokonalou očistu. Tvář nakonec lehce otřete suchým čistým ručníkem, netřete a nedrhněte!
K holení neodmyslitelně patří také speciální kosmetické přípravky - nejdůležitějšími jsou pěny či gely na holení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pěna na holení je stará dobrá klasika, obvykle cenově výhodnější. Dnešní moderní trend však představují gely, které umožňují důkladnější oholení. Lépe se do pokožky obličeje vstřebávají a díky tomu břity holicího strojku po tváři snadněji kloužou. To garantuje preciznější výsledek. Ani muž preferující pěnu však nemusí svým výběrem udělat chybu.
Péče o tvář nekončí samotným oholením, jak si většina mužů myslí. Naopak by po něm mělo následovat důkladné ošetření, které má na konečném perfektním výsledku nemalý podíl. Po holení použijte vodu či balzám po holení, ideálně bez alkoholu, jenž by opět mohl pokožku nepříjemně vysušit. Vody po holení lehce dezinfikují a ošetřují pleť. Krémy a balzámy zajišťují kromě dezinfekce také hydrataci a regeneraci pokožky obličeje, jsou proto ideální především pro citlivou pleť. Je na místě poohlédnout se po emulzích, jejichž složení nabízí navíc vitaminy, přírodní výtažky pro zklidnění pleti i přirozené antibakteriální složky. Přípravek po holení můžete vybrat i podle vůně, mnoho značek jej dokonce sladí s jejich parfémy.