Konečně se blíží měsíce plné tepla, koupání, opalování a letní pohody. Ještě před tím, než si lehnete na pláž a necháte se hladit slunečními paprsky, zamyslete se nad tím, jak chránit svou kůži. Nepodceňujte možné negativní účinky slunečního záření a dbejte na kvalitní ochranu nejlépe s předstihem několika týdnů. Poradíme vám, jak na to.
Mnoho lidí stále tvrdí, že v našich klimatických podmínkách není potřebné používat opalovací krém. Přinejmenším tedy v době, kdy jdeme jen na nákup, do práce, do školy nebo jsme na zahradě. To není tak úplně pravda.
Když se podíváme na předpověď UV-indexu, kterou vydává Český hydrometeorologický ústav, tak zjistíme, že i ve dnech, kdy slunce nesvítí celý den, dosahuje UV záření poměrně vysokých hodnot. UV-index ukazuje aktuální denní intenzitu slunečního UV záření a pohybuje se v hodnotách 1-11+, kdy 1 je nejnižší hodnota a 11 ta nejvyšší. Tedy ta, při které bychom měli použít opalovací krém vždy. A to i v případě, že se nebudeme zdržovat na přímém slunci. Sluneční paprsky si nás totiž najdou i ve stínu, kam proniká 30-40 % slunečního záření. Přes mraky pak prochází dokonce až 80 % slunečních paprsků!
Každý z nás může být zařazen do jedné ze čtyř skupin fototypů. Lidé, kteří patří k prvnímu fototypu, by i v našich klimatických podmínkách měli vždy používat SPF (faktor sluneční ochrany) minimálně 15. Patří sem děti a jedinci s velmi světlou pokožkou se sklonem k rychlému zčervenání při pobytu na slunci. Podle UV-indexu a fototypu se následně dá určit, jaká je vaše přirozená ochrana proti slunci (tj. doba, kdy nemusíte použít žádný ochranný faktor bez toho, abyste se spálili).
Ochranný faktor (OF nebo SPF) určuje, o kolik si můžete pobyt na slunci prodloužit bez obav ze spálení. Například je-li vaše přirozená ochrana podle fototypu 10 minut a použijete-li krém s OF 30, vyjde vám cca 300 minut relativně bezpečného pobytu na slunci. Výrobci krémů však deklarují zhruba polovinu, protože ke snižování ochrany dochází při zpocení nebo po každém koupání.
Fototyp | Vlastní ochrana | SPF v ČR | SPF u moře | Stupeň ochrany |
Fototyp 1 |
5-10 min. |
20-30 |
30-50 |
velmi vysoká ochrana |
Fototyp 2 |
10-20 min. |
20-25 |
30-40 |
vysoká ochrana |
Fototyp 3 |
15-25 min. |
10-15 |
20 |
střední ochrana |
Fototyp 4 |
25-35 min. |
4-10 |
15-20 |
nízká ochrana |
Před koupí oleje na opalování nebo jiného přípravku vždy zkontrolujte, zda vás ochrání jak před UVA, tak i UVB zářením. UVB záření může za hřejivý pocit při opalování, ale je zároveň příčinou spálení a pigmentových skvrn. UVA je trošku zrádnější, protože se jeho škodlivé účinky objeví až po letech. UVA paprsky totiž mohou za předčasné stárnutí a poškození vrstev pokožky.
Pokud plánujete letní dovolenou u moře s předstihem, je ideální předem řešit i posílení obranyschopnosti pokožky doplněním vitamínů s obsahem betakarotenu. Tablety zvýší vaši toleranci na slunce, ale potřebují alespoň měsíční náskok. Nic nepokazíte, pokud je začnete brát už teď. Pokud nechcete brát tabletky, zkuste zvýšit alespoň příjem potravin jako je mrkev, rajčata, mango, jablka nebo zelený čaj. Avšak pozor – vitamíny a potraviny bohaté na betakaroteny nejsou náhradou opalovacího krému.
V podstatě je možné použít jeden opalovací krém na celé tělo a obličej, ale mělo by to být spíše nouzovým řešením. Každý z nás má totiž jiný typ pleti (rozdíl je v pleti na těle i na obličeji), a proto jiné požadavky na krém bude mít suchá pleť a jiné mastná.
Suchá a citlivá pleť ocení zejména výživné krémy a oleje s vysokým SPF, mastná zase gely a spreje s nemastnou texturou, které nebudou ucpávat póry, tedy nebudou zhoršovat případné akné.
Zralá pleť ocení anti-anging opalovací kosmetiku s vysokým SPF 50, která zabrání poškození v hlubších vrstvách pokožky. Cílené vystavování tváře sluníčku se ani tak nedoporučuje – nebojte se, ono si vás najde ve stínu i ve vodě.
Pokud jste nestihli spotřebovat opalovací krémy v rámci jedné sezóny, určitě je můžete zkusit uchovat pro následující letní sezónu. Ale pouze za předpokladu, že budou uloženy na suchém a chladnějším místě (raději ne v koupelně a u zdrojů tepla). Před případným použitím v následující sezóně krém předem zkontrolujte (ne až na dovolené).
Zkuste si vymáčknout malé množství přípravku do dlaně – pokud vyteče nejdříve voda a až poté se ukáže krém, je čas krém vyhodit a koupit si nový. Vyhoďte i ty opalovací krémy, které změnily barvu, texturu nebo vůni. V žádném případě by neměly být opalovací krémy používány po datu spotřeby – výrazně se sníží jejich účinnost a z OF 30 se lehce může stát nedostatečná ochrana OF 10 či nižší. Nemluvě o případné alergické reakci
Děti do 3 let by neměly být vystavovány sluníčku vůbec. Z vlastní zkušenosti jistě víte, že je velmi těžké docílit toho, aby se dítě na sluníčku nezapomnělo a nespálilo se. Proto je potřeba dohlédnout, aby děti používaly ideálně opalovací krém s nejvyšším ochranným faktorem – SPF 50. Ideálně pak na bázi fyzikálních filtrů, které jsou vhodné už od narození.
Nezapomínejte natírat i ty nejmenší, protože jak už bylo výše zmíněno – sluneční paprsky se odráží a čím je světlejší plocha, kde miminko leží, tím více slunečních paprsků k němu pronikne (tedy například bílý podklad v kočárku, plátěná plenka apod.). I když tedy děti přímo nevystavujeme slunečnímu záření, musíme je chránit, protože jejich pokožka je nejcitlivější.
Možná si řeknete, že to není žádná věda, ale stále mnoho lidí zapomíná na některé oblasti těla a nechává je na slunci nechráněná. Nejčastěji se jedná o uši, rty, podpaží, lokty a chodidla (když se opalujete například vleže na břiše). Spálení těchto oblastí potom bývá velmi nepříjemné. Uši jsou dokonce podle kožních lékařů velmi rizikovým místem a jsou právě tou částí hlavy, kde nejčastěji vzniká rakovina kůže (až v 80 %). Na tenkou a citlivou pokožku rtů si pořiďte speciální balzám s OF. Nemějte obavy, využít ho můžete v podstatě celoročně.
Správné množství krému neexistuje – samozřejmě záleží na vaší výšce a váze. Dermatologové apelují na používání vyššího množství krému, než si myslíme, že je potřebné. Obecně se uvádí, že na tvář potřebujeme minimálně polovinu čajové lžičky krému. Podobně i na každou ruku. Záda a ramena snesou už více, každá noha by měla být natřená množstvím zhruba o objemu jedné polévkové lžíce krému a břicho taktéž.
Nezapomeňte na obnovu vrstvy opalovacího krému zhruba po 2 hodinách (v přímořských nebo vysokohorských oblastech). Zejména obnovte vrstvu při zpocení pokožky a po koupání. I když se na opalovacím krému uvádí, že je voděodolný, nezapomeňte na pravidelné opakované natření (zejména dětí!) tenčí vrstvou a podpoření ochranného faktoru. Každé zpocení pokožky a pobyt ve vodě totiž snižuje účinnost i těchto voděodolných krémů (i když úplně nezanikne OF).
Pokud máte po každém létě pocit, že jsou vaše vlasy jako sláma, tak vězte, že jste si to pravděpodobně způsobili sami nedostatečnou péči o ně. I vlasy byste totiž měli chránit před škodlivým účinkem slunečních paprsků vhodnými produkty, a to zejména při pobytu u moře a ve slané nebo chlorované vodě. Vlasy a citlivou pokožku hlavy proto chraňte stylovým kloboukem, šátkem nebo kšiltovkou a každý večer z nich nezapomeňte jemným šampónem vymýt sůl nebo chlór.
V průběhu dne pak vlasy na slunci chraňte zvlhčujícím sprejem s UV filtrem nebo do vlasů naneste nepatrné množství výživného séra, oleje nebo krému pro regeneraci a jemně prsty rozčešte. Po každém koupání postup opakujte. Pokud se chcete vyhnout ještě většímu poškození, tak vlasy nesušte třením do ručníku, ale nechte je volně proschnout.
Myslíte, že kupovat si extra tělové mléko tělové mléko po opalování je zbytečnou investicí? Není tomu tak vždy, protože právě tato kosmetika obsahuje látky, které napravují poškození způsobené slunečním zářením. Krémy po opalování v mnoha případech působí chladivě, ale zejména regenerují a zklidňují pokožku a působí příznivě i proti sluneční alergii. Největší službu vám prokáží přípravky s D-panthenolem.
Slunce sice není alergen jako takový, ale může způsobit nepříjemnou a bolestivou vyrážku na pokožce, která byla vystavována nadměrnému slunečnímu záření. Tato alergie se pak zhoršuje každým dalším pobytem na slunci a ve slané nebo chlorované vodě. Proto je vhodné zůstat raději ve stínu, dokud se neztratí případné puchýřky, dbát na vysoký ochranný faktor (min. OF 50) a přikládat chladivé obklady. Máte-li možnost, zvyšte i příjem zinku a vápníku.
Opalováním sice můžete získat nádherné barvu pokožky, ale neberte jej na lehkou váhu. Přináší s sebou totiž rizika, která se mohou podepsat na vašem zdraví i kvalitě vašich vlasů. Uvidíte, že s pravidelným nanášením opalovacích přípravků s vhodným ochranným faktorem a následnou péčí o pokožku a vlasy po opalování si pobyt na slunci více užijete, a to i týdny poté.