Když v roce 2014 Google koupil společnost Nest, v té době nenápadného výrobce detektorů kouře, za 3,2 miliardy dolarů, jednalo se o překvapení. Analytici spekulovali, že Google má v úmyslu využít firmu k výrobě produktů určených pro chytrou domácnost. A právě tak se i stalo, přičemž v nejbližších týdnech se na našem trhu objeví úplně nová generace zařízení Google Nest WiFi. O co přesně půjde? A jakým způsobem se WiFi router od Googlu bude podílet na zabezpečení vaší domácnosti vůči internetovým hrozbám?
V každé domácnosti se typicky nachází hned několik chytrých telefonů, tabletů nebo notebooků. Často nechybí ani bezpečnostní WiFi kamera nebo chytré žárovky, chytré televize, chytré pračky nebo například chytré zámky ve vašich dveřích. I z toho je patrné, že bez spolehlivé a rychlé WiFi se dnes obejdeme jen těžko. Možná proto se do WiFi routerů rozhodl poměrně masivně investovat Google, který během své poslední produktové prezentace ukázal přepracovanou řadu moderních WiFi routerů.
Konkrétně jde o ucelené portfolio Google Nest WiFi, které čítá samostatný WiFi router nebo WiFi Point, tedy samostatný satelit s podporou tzv. funkce Mesh. Podobný systém nabízí celá řada dalších výrobců, ale Google slibuje poměrně zajímavou přidanou hodnotu.
WiFi router Google Nest WiFi bude k dispozici v několika barevných variantách.
i
Je lepší opakovač, nebo Mesh?
WiFi opakovač není ideálním řešením pro opravdu velké domy nebo atypicky pojaté byty. Sladit vícero opakovačů mezi sebou a následně ještě s routerem je totiž tak trochu alchymie. Novinkou roku 2017 se stala rodina produktů nazvaná WiFi Mesh. Jedná se o aktuální trend v oblasti bezdrátových sítí. Zjednodušeně řečeno stačí připojit jednu „krabičku“ k internetu, další rozmístit po daném prostoru a zapojit do elektrické sítě. Krabičky už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí.
Dvoupásmový WiFi router Google Nest pohání čtyřjádrový procesor ARM na frekvenci 1,4 GHz, který v kombinaci s WiFi standardem AC2200 (WiFi 5) a technologií MU-MIMO nabízí dostatečné přenosové rychlosti. Zajímavostí je použití nejnovějšího bezpečnostního protokolu WPA3. Mezi jeho klíčové výhody patří mnohem složitější možnost odcizení přihlašovacích údajů, snadné připojení IoT zařízení nebo prakticky nemožné „odposlouchávání“ datového provozu i ve veřejných hotspotech.
i
Značení standardů WiFi prošlo jistou proměnou. Zatímco dříve se značily písmeny (např. 802.11b), v roce 2019 se toto značení změnilo na značně jednodušší číslice. Setkáte se tedy i s označením WiFi 1, 2, 3, 4, 5 a nejrychlejší 6. Dokud se značení plně neimplementuje, je možné, že budete vídat oba dva typy.
Po designové stránce je nutné Google pochválit, protože Nest WiFi je router zabalený do líbivého kabátku. Antény jsou kompletně ukryté uvnitř a na první pohled ho v podstatě nelze rozeznat od chytrého reproduktoru. Nicméně antény jsou dostatečně výkonné, díky čemuž pokrytí signálem dosahuje zhruba 200 metrů čtverečních a v jeden okamžik lze připojit až 100 zařízení.
S Google Nest WiFi snadno zprovozníte rozsáhlou Mesh WiFi síť.
Malou výtku máme ke konektorové výbavě. Typický WiFi router má obvykle 5 gigabitových konektorů pro kabelové připojení vybraných zařízení – například stolního PC nebo úložiště NAS. V případě Google Nest WiFi si musíte vystačit pouze s dvojicí konektorů, přičemž jeden z nich pochopitelně obsadí internetová přípojka. Navíc zcela chybí jakékoli USB porty. Ty jsou využívány pro připojení sdílené tiskárny nebo pro záložní datové připojení pomocí LTE modemu. Škoda!
Máte velký dům nebo byt? Pak budete potřebovat řešení v podobě samostatně prodejných satelitů Google Nest WiFi Point, s nimiž vytvoříte společně se zařízením Nest Router jednu ucelenou WiFi síť pro všechna svá zařízení. Při nákupu si však dejte pozor, protože satelit Nest WiFi Point musí být vždy připojený k hlavnímu Nest Routeru. Pokud si zakoupíte pouze Google Nest WiFi Point, tak přístup k internetu nebude funkční.
Samotný Google Nest WiFi Point je po designové stránce prakticky stejný jako Nest Router, ale vnitřnosti se liší. Protože to hlavní z pohledu řízení sítě se odehrává jinde, má výrazně slabší výpočetní hardware a zcela chybí jakékoli porty kromě napájecího. Také zvládne pokrýt menší oblast do rozlohy 150 metrů čtverečních. Vysílací standard je definován jako AC1200 MU-MIMO.
Pomocí satelitů Google Nest WiFi Point pokryjete i rozsáhlé prostory. K dispozici máme Google Nest WiFi 2 pack nebo Google Nest WiFi 3 pack.
Na rozdíl od jiných Mesh satelitů však platforma Google Nest přidává zajímavý bonus v podobě služby Google Assistant včetně hlasitého reproduktoru. Ano, satelit pro rozšíření WiFi sítě může zároveň dobře posloužit jako zdroj hudební zábavy nebo pro zadávání hlasových pokynů. Samozřejmě včetně ovládání prvků chytré domácnosti. V horní části zařízení jsou k dispozici ovládací prvky pro regulaci hlasitosti nebo pro zastavení přehrávání. Nechybí ani fyzické tlačítko pro vypnutí mikrofonu. To jsou z našeho pohledu skvělé funkce, jež jiné WiFi satelity na trhu nemají.
Platforma Google Nest WiFi je dokonalou ukázkou uživatelsky přívětivé instalace. I velkou síť složenou z jednoho routeru a tří satelitů zprovozníte za 5 minut. Stačí vám k tomu mobilní aplikace Google Home, která je pochopitelně dostupná pro Android a iOS. Například satelit spárujete jednoduchým vyfocením QR kódu.
Z pohledu funkcí jistě chybí desítky různých voleb a možností, které však využívají pouze IT profíci a obyčejnému uživateli nic neříkají. Nicméně můžete jednoduše určit datovou prioritu například pro herní konzoli. Systém navíc dokáže rozeznat streamované hraní pomocí Google Stadia, které bude mít v síti vždy maximální prioritu.
Na první pohled viditelné fyzické rozdíly mezi Google Nest WiFi Router (na levé straně) a Nest WiFi Point.
Google také slibuje exkluzivní prvky pro maximální zabezpečení. Například podrobné nastavení rodičovské ochrany, kdy můžete dětem přidělit různá časová pásma pro využití internetu nebo blokovat nevhodný obsah.
Anonymní prostředí internetu nahrává mnoha kriminálním živlům. Ty nejhorší cílí na děti, které jsou zranitelné zejména prostřednictvím sociálních sítí. Tam jim hrozí šikana, ale třeba i sexuální obtěžování. Děti se navíc setkávají s celou řadou dalších podvodů – lákavé phishingové nabídky v on-line hrách, falešné aplikace nebo profily vydávající se za celebrity či vrstevníky. Právě proto je dobré zavést rodičovskou kontrolu využívání zařízení a internetových služeb.
Důležitou součástí je také zcela automatická aktualizace firmware a s tím spojené ochrany uživatelského soukromí. Celosvětový záběr Googlu je v tomto případě skvělý bonus, protože dokáže sesbírat mnoho dat například o hackerských útocích. A ta následně použít k účinné ochraně již na úrovní WiFi routeru. Nejde sice o antivir jako takový, ale i přesto hodnotíme bezpečnost jako další konkurenční výhodu.
Platforma Google Nest WiFi naplňuje naše představy o moderním zařízení, které ochrání chytrou domácnost. A jen tak mimochodem zajistí i stabilní a rychlé WiFi připojení díky Mesh satelitům i v opravdu velkém domě.