Jak platit bitcoinem?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Bez bankovek, bez kreditních karet, bez bankovních účtů, rychle, jednoduše, transparentně a decentralizovaně. Právě to jsou hlavní důvody, proč se nejen bitcoin rychle uchytil jako relevantní platidlo i v České republice. Kde a jak platit bitcoinem a co vše si za něj můžete koupit? Dočtete se v našem článku!

Bitcoin - Jak platit

Jak platit bitcoinem – OBSAH

 1. Bitcoin prorokuje konec platbám ve fiat měnách
 2. Výhody placení bitcoinem
 3. Co je potřeba k zaplacení bitcoinem?
 4. Způsoby placení bitcoinem
 5. Bitcoinem zaplatíte i na Alze
 6. Kde dále zaplatíte bitcoinem
 7. Jaká je budoucnost placení bitcoinem?

Bitcoin prorokuje konec platbám ve fiat měnách

Dá se předpokládat, že jste už o Bitcoinu slyšeli, když se pídíte po tom, jak s ním platit. Přesto si jej ve stručnosti nejprve představme. I když se dnes o Bitcoinu často mluví jako o digitálním zlatě, udržiteli hodnoty apod., je dobré nezapomínat, že jde rovněž o decentralizovanou P2P platební síť na internetu, kterou může použít v podstatě kdokoliv a odkudkoliv. Díky tomu začínají být bitcoiny oblíbeným prostředkem směny a po celém světě se zvyšuje zájem platit s nimi za zboží či služby nejen na internetu. Někteří lidé dokonce odmítají nadále používat klasické fiat peníze a raději utrácejí pouze toto jejich digitální zlato. Mnohem více základních informací se o Bitcoinu dočtete v našem článku Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Teď už ale podrobněji k tomu, jak s ním platit.

P2P platby
P2P (peer-to-peer) platfromy umožňují přímou směnu mezi uživateli.

Výhody placení bitcoinem

I když jsou platby bitcoinem stále ve svých začátcích, jejich provádění je už dnes podobně jednoduché jako platba kartou nebo bankovní převod, někdy i jednodušší. Mezi výhody patří dále například absence jakýchkoliv bankovních poplatků nebo omezení při zahraničních platbách a placení o víkendech. Bitcoinová síť je neustále k dispozici a platíte pouze transakční poplatek zabezpečovatelům sítě, který však můžete zredukovat například pomalejším zpracováním transakce. Nejrychlejší platbu s téměř nulovým poplatkem lze provést přes druhou vrstvu nad Bitcoinem, tzv. Lightning Network. Při provádění bitcoinových plateb taky nemusíte nikde odhalovat vaše osobní údaje, jako je tomu při běžných bankovních transakcích.

Bitcoin: Jak platit

Bitcoinové platby mohou mít každopádně různé podoby a vždy záleží na konkrétní situaci. V některých případech nemusí být objektivně nutně výhodnější než placení kartou apod., v současnosti jde ale rovněž o podporu adopce Bitcoinu navyšováním likvidity pro obchodní styky, ale také o sebrání větru z plachet klasickým bankovním strukturám, zprostředkovatelům běžných elektronických plateb a dalším prostředníkům, kteří využívají závislosti obchodníků i jejich zákazníků, drží je v šachu, účtují si vysoké poplatky, které se například projevují na výsledných cenách zboží. S každou bitcoinovou platbou přispíváte k fungování P2P systému, který umožňuje mít věci více ve vlastních rukou.

i Pokud hledáte více trefných argumentů, proč používat Bitcoin, spořit si do něj a později s ním třeba i platit za zboží, pak koukněte na obsáhlý článek od ekonoma a bitcoinera, Josefa Tětka, Bitcoin: Odluka peněz od státu, ve kterém najdete spoustu zajímavých myšlenek a odkazů na další obsah.

Co je potřeba k zaplacení bitcoinem?

Abyste mohli zaplatit za zboží nebo služby bitcoinem, budete samozřejmě potřebovat připojení k internetu, počítač nebo ideálně mobil, bitcoinovou peněženku a neobejdete se pochopitelně bez samotných bitcoinů.

i V případě, že si vaše první bitcoiny teprve budete pořizovat, zamiřte ideálně do našich článků Bitcoinové vekslování, Vexl: P2P bitcoinové tržiště v telefonu (NÁVOD) nebo Jak používat Bitcoin anonymně. Další možností je rovněž nákup bitcoinu na kterékoliv pobočce Alza.cz. Pokud plánujete zamířit na burzu, vyhněte se raději těm centralizovaným s KYC procesy a koukněte zase na článek Decentralizovaná P2P burza Bisq.

Způsoby placení bitcoinem

Samotná platba skutečně není nic složitého. Jakmile máte vaši mobilní peněženku nabitou a jste připraveni utratit bitcoiny, už vás nejspíše nic nezastaví. Existuje několik podob bitcoinových plateb, u kterých je postup vždy v podstatě stejný. Na ty nejběžnější se podíváme níže.

Bitcoin peněženky
Co je to softwarová bitcoinová peněženka?

Ryzí P2P bitcoinová platba

Ryzí P2P bitcoinová platba je zatím klasikou spíše mezi bitcoinovými nadšenci, kteří provedou přímou on-chain transakci z peněženky jednoho do peněženky druhého. Může jít o typickou situaci, kdy platíte osobně řemeslníkovi za výmalbu nebo třeba na dálku grafikovi za návrh webového designu. Po dohodnutí ceny za dodanou službu jsou kroky následující:

 1. Příjemce platby nasdílí platící straně adresu své peněženky.
 2. Platící strana vytvoří ve své peněžence požadavek pro transakci na adresu sdílenou příjemcem.
 3. Do parametrů transakce zadá domluvenou částku v bitcoinech/satoshis, případně nastaví i výši poplatku těžařům za zpracování transakce.
 4. Podepíše transakci zadáním soukromého klíče a vyšle ji do bitcoinové sítě.
 5. Odeslané bitcoiny jsou odečteny ze zůstatku peněženky platící strany.
 6. Po zprocesování transakce uzly a těžaři jsou bitcoiny plně k dispozici na adrese příjemce v jeho peněžence.
 7. Platba je hotová.

Poplatek těžařům ovlivňuje rychlost zprocesování transakce. Nastavení vyššího poplatku transakci urychlí, nastavení nižšího poplatku transakci zpomalí. Pomoc s nalezením správné hladiny poplatku vhledem k momentálnímu zatížení sítě můžete najít například na webu bitcoinfees.earn.com. Pokud platíte za služby osobně nebo za zboží "na místě" v prodejně obchodníka a nechcete čekat na plné dokončení platby, je lepší počkat alespoň na několik potvrzení transakce v Bitcoin exploreru. Základní on-chain platba bitcoiny je vhodná spíše pro placení dražších položek.

Takto může vypadat P2P pouliční placení v rozhraní Samourai Wallet.
i Rozhraní některých peněženek umožňuje i opačný proces vytvoření transakce, kdy její parametry zadává příjemce, následně ji například přes QR kód nasdílí platící straně, která si ji načte do své peněženky a podepíše.

Platba Bitcoinem přes Lightning Network

Ideální možností, jak šikovně zaplatit Bitcoinem, je využít platbu přes Lightning Network. Ta sice není tak ryzí jako platba on-chainová, ale poplatky a těžaři při ní nehrajou takovou roli. Transakce v tomto případ probíhají v rámci transakčních kanálů na druhé vrstvě Bitcoinu, přičemž jejich konečné vypořádání na základní bitcoinový řetězec probíhá jen jednou za čas. Díky tomuto řešení jsou lightningové platby velmi rychlé a s minimálními poplatky. Platby Bitcoinem přes Lightning Network lze skvěle využívat i na mikrotransakce, například placení kávy nebo drobných nákupů.

Kicom z Bitcoinovýho Kanálu představuje Lightning Network v praxi.
i Zjistěte více o druhé vrstvě nad Bitcoinem v našem článku Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

On-chain bitcoinová platba přes platební bránu

On-chain bitcoinová platba u obchodníka přes platební bránu prostředníka je nejčastěji podporovanou variantou, jelikož umožňuje zákazníkům platit bitcoiny, zatímco obchodník přijímá fiat peníze. Vzhledem k přítomnosti prostředníka se sice nejedná o variantu vyloženě respektující podstatu Bitcoinu, v praxi se s ní však budete s nějvětší pravděpodobností ještě nějakou dobu setkávat. Na druhou stranu je třeba ocenit každou snahu obchodníků o integraci Bitcoinu.

Off-chain bitcoinová platba přes platební bránu

Off-chain bitcoinová platba přes platební bránu je opět cestou přes prostředníka, stejně jako v případě té výše zmíněné on-chainové. Hlavním rozdílem je, že vše probíhá opět přes také již zmiňovaný Lightning Network.

i

Vytuněná P2P platební brána BTCPay Server

Když budete mít štěstí, narazíte i na místa, kde umožňují platby přes vymakanou platební bránu BTCPay Server s podporou profi platebních terminálů. Ta ctí základní bitcoinové myšlenky a žádného prostředníka zde nenajdete. On-chainové, ale i lightningové bitcoiny budou proudit z vaší peněženky přímo do peněženky obchodníka jako u klasické P2P platby, jen to vše bude ještě intuitivnější.

Bitcoinem zaplatíte i na Alze

Na Alza.cz probíhají platby v BTC stejně pohodlně a jednoduše jako například platby platební kartou. Velkou výhodou je také skutečnost, že na rozdíl od ostatních online plateb, s bitcoiny můžete platit online, i když nemáte aktivní bankovní účet. Veškeré BTC platby jsou zabezpečené a probíhají přes českou platební bránu confirmo.net, která má s přijímáním bitcoinu dlouholeté zkušenosti.

alza; bitocin; platba bitcoiny

Kromě klasické on-chain platby bitcoinem u nás zaplatíte také lightningem. Už delší dobu byl třetí možností krypto platby Litecoin, který jsme nyní doplnili o další kryptoměny. Po zvolení platební metody „Kryptoměnou (BTC / Lightning, ETH, USDT...)“ s logem Bitcoinu budete přesměrováni na platební bránu Confirma, kde si krom BTC, LN a LTC můžete nově zvolit i ze dvou stablecoinů USDT a USDC, a také z několika vybraných altcoinů ETH, TRX a SOL.

Platba Bitcoinem: platební brána Confirmo
Výběr platby bitcoinem, lightningem a dalšími kryptoměnami na Alze v prostředí platební brány Confirma.
i

Jak vypadají platby bitcoinem na Alza.cz? A co ty altcoinové?

Zajímá vás, jak přesně probíhají platby bitcoinem či altcoiny přes platební bránu na Alza.cz nebo na internetu obecně? Neváhejte se vrhnout na naše články V Alze nyní zaplatíte i Bitcoiny nebo Na Alze teď zaplatíte bitcoinem také přes Lightning Network!

Kde dále zaplatíte bitcoinem

Už nějakou dobu můžete v našem e-shopu platit nejpopulárnější kryptoměnou světa – bitcoinem. Existuje ale spousta dalších možností a míst, kde a jak utrácet bitcoiny.

Velké společnosti akceptující platby v bitcoinech

Platby v bitcoinech už nějakou dobu podporují i mnohé velké společnosti z celého světa. Například Microsoft umožňuje pomocí bitcoinů dobíjet kredity na Microsoft účty, za které lze pak v Microsoft Storu nakupovat hry, aplikace, filmy apod. Za telefonní služby bere bitcoiny jeden z největších amerických mobilních operátorů AT&T. Za hmotné zboží pak můžete platit ve velkých e-shopech, jako jsou prodejce elektroniky newegg.com nebo prodejce vybavení do domácnosti overstock.com. Ubytování či letenky si za bitcoiny zase koupíte na portálech expedia.com, travala.com nebo bitcoin.travel.

i Zboží jako hardwarové peněženky samozřejmě za bitcoiny pořídíte u světových výrobců těchto produktů – Trezoru a Ledgeru.

Mnoho společností používá také celosvětově známou bitcoinovou platební bránu BitPay. Pro placení zboží bitcoiny ji má nasazenou na svém webu například dominující internetové tržiště Amazon, legendární prodejce luxusního oblečení Ralph Lauren nebo populární seznamovací platforma Badoo. Jednou z posledních novinek bylo například umožnění nákupů za bitcoiny skrze BitPay také automobilkou Ferrari, jež tuto možnost nabízí ve většině prodejen v USA.

Coinmap.org – kde přijímají bitcoiny
Zjistěte, kde všude ve světě přijímají bitcoiny na stránkách coinmap.org?

Kupóny a služby, které vám umožní utrácet s bitcoiny úplně všude

Kupóny jsou zajímavou možností, jak nesměňovat zpátky do fiat měn a utratit vaše bitcoiny i tam, kde to nejde. Na webech bitrefill.com nebo egifter.com pořídíte za bitcoiny spoustu poukazů od všemožných obchodů, kde bitcoiny zatím nepřijímají. Služba Cryptopay.cz vám zase zprostředkovaně umožní poslat peníze na jakýkoliv český bankovní účet přímo z vaší bitcoinové peněženky tak, že se fiatu opět nemusíte vůbec dotknout, ani sami nemusíte mít bankovní účet.

S Cryptopay můžete vyřídit jakýkoliv nákup, účet za energie, nebo komukoliv poslat běžné peníze na bankovní účet, a přitom zaplatit bitcoinem.
i Obchodujete s bitcoiny? Na webu BTCtip.cz najdete kromě jiného také pravidelné analýzy trhu bitcoinu.

Bitcoiny přijímají i menší české byznysy

Adopce Bitcoinu už probíhá také na poli menších byznysů, a proto vaše bitcoiny můžete utrácet rovněž v mnoha českých restauracích a kavárnách. Za všechny lze zmínit například pražskou Paralelní Polis, kde dokonce přijímají jen a pouze bitcoiny, takže s fiat penězi tam nepochodíte. Zajímavým projektem je také bitcoinová kavárna a společenský hub Bitclub v Kolíně. Kromě jídla u nás ale nakoupíte za bitcoiny taky webhosting od wedos.cz a mnoho dalšího.

Bitcoin friendly byznysy CZ/SK
Bitcoin friendly byznysy v Česku a na Slovensku můžete sledovat na mapotic.com.

Jaká je budoucnost placení bitcoinem?

Po stránce technické se bitcoinové platby budou pravděpodobně nadále zjednodušovat a dojde nejspíše k větší integraci bezkontaktních technologií jako NFC. Celková budoucnost placení Bitcoinem je však v rukou jeho uživatelů. Momentálně jsme v trendu udržitele hodnoty, který se ale s úspěchem a rostoucí adopcí technologie může zlomit a nastartovat zajímavou cestu k ještě intenzivnějšímu soupeření s klasickými fiat penězi.

Ať už jste se k bitcoinům dostali jakýmkoliv způsobem, myslete na to, že se zdaleka nejedná pouze o investiční nástroj, ale že za ně dnes můžete nakoupit řadu zboží a služeb. Proč si tedy placení revolučními penězi nevyzkoušet hned teď?

4,8 487×
Trezor Model One - White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
Koupit s kódem ALZADNY30 1 049,-
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
5,0
Cryptosteel Capsule Solo
Peněženka na hesla offline - zabezpečení z nerezové oceli. Nastavitelné oddělovače s kapacitou 133 znaků. Skořepina z AISI 303. Jádro, oddělovače, spojovací prvky a dlaždice postav z AISI 304. V balení: 1 x nádoba na kapsle, 1 x sada dlaždic (> 800).
2 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CSTEEL001a1
4,4 59×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání
3 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT7d
4,8 99×
Trezor Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
Koupit s kódem ALZADNY30 2 589,-
Zlevněno -15 %
3 699,- 4 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
4,4 59×
Ledger Nano X Amethyst Purple Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání
3 999,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: TREZBIT20
4,4 59×
Ledger Nano X Retro Gaming Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání
3 999,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: TREZBIT22
4,7 50×
Ledger Nano S Plus Pastel Green Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka šifrovací, kompatibilní s Windows, macOS, Linux, Android, USB-C, Certifikace CC EAL6+, čip ST33K1M5, podpora velkého množství měn, jednoduché na ovládání
2 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT18
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací