Bez bankovek, bez kreditních karet, bez bankovních účtů, rychle, jednoduše, transparentně a decentralizovaně. Právě to jsou hlavní důvody, proč se nejen bitcoin rychle uchytil jako relevantní platidlo i v České republice. Kde a jak platit bitcoinem a co vše si za něj můžete koupit? Dočtete se v našem článku!
Dá se předpokládat, že jste už o Bitcoinu slyšeli, když se pídíte po tom, jak s ním platit. Přesto si jej ve stručnosti nejprve představme. I když se dnes o Bitcoinu často mluví jako o digitálním zlatě, udržiteli hodnoty apod., je dobré nezapomínat, že jde rovněž o decentralizovanou P2P platební síť na internetu, kterou může použít v podstatě kdokoliv a odkudkoliv. Díky tomu začínají být bitcoiny oblíbeným prostředkem směny a po celém světě se zvyšuje zájem platit s nimi za zboží či služby nejen na internetu. Někteří lidé dokonce odmítají nadále používat klasické fiat peníze a raději utrácejí pouze toto jejich digitální zlato. Mnohem více základních informací se o Bitcoinu dočtete v našem článku Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Teď už ale pordobněji k tomu, jak s ním platit.
I když jsou platby Bitcoinem stále ve svých začátcích, jejich provádění je už dnes podobně jednoduché jako platba kartou nebo bankovní převod, někdy i jednodušší. Mezi výhody patří dále například absence jakýchkoliv bankovních poplatků nebo omezení při zahraničních platbách a placení o víkendech. Bitcoinová síť je neustále k dispozici a platíte pouze transakční poplatek zabezpečovatelům sítě, který však můžete zredukovat například pomalejším zpracováním transakce. Nejrychlejší platbu s téměř nulovým poplatkem lze provést přes druhou vrstvu nad Bitcoinem, tzv. Lightning Network. Při provádění bitcoinových plateb taky nemusíte nikde odhalovat vaše osobní údaje, jako je tomu při běžných bankovních transakcích.
Bitcoinové platby mohou mít každopádně různé podoby a vždy záleží na konkrétní situaci. V některých případech nemusí být objektivně nutně výhodnější než placení kartou apod., v současnosti jde ale rovněž o podporu adopce Bitcoinu navyšováním likvidity pro obchodní styky, ale také o sebrání větru z plachet klasickým bankovním strukturám, zprostředkovatelům běžných elektronických plateb a dalším prostředníkům, kteří využívají závislosti obchodníků i jejich zákazníků, drží je v šachu, účtují si vysoké poplatky, které se například projevují na výsledných cenách zboží. S každou bitcoinovou platbou přispíváte k fungování P2P systému, který umožňuje mít věci více ve vlastních rukou.
Abyste mohli zaplatit za zboží nebo služby Bitcoinem, budete samozřejmě potřebovat připojení k internetu, počítač nebo ideálně mobil, bitcoinovou peněženku a neobejdete se pochopitelně bez samotných bitcoinů.
Samotná platba skutečně není nic složítého. Jakmile máte vaši mobilní peněženku nabitou a jste připraveni utratit bitcoiny, už vás nejspíše nic nezastaví. Existuje několik podob bitcoinových plateb, u kterých je postup vždy v podstatě stejný. Na ty nejběžnější se podíváme níže.
Ryzí P2P bitcoinová platba je zatím klasikou spíše mezi bitcoinovými nadšenci, kteří provedou přímou on-chain transakci z peněženky jednoho do peněženky druhého. Může jít o typickou situaci, kdy platíte osobně řemeslníkovi za výmalbu nebo třeba na dálku grafikovi za návrh webového designu. Po dohodnutí ceny za dodanou službu jsou kroky následující:
Poplatek těžařům ovlivňuje rychlost zprocesování transakce. Nastavení vyššího poplatku transakci urychlí, nastavení nižšího poplatku transakci zpomalí. Pomoc s nalezením správné hladiny poplatku vhledem k momentálnímu zatížení sítě můžete najít například na webu bitcoinfees.earn.com. Pokud platíte za služby osobně nebo za zboží "na místě" v prodejně obchodníka a nechcete čekat na plné dokončení platby, je lepší počkat alespoň na několik potvrzení transakce v Bitcoin exploreru. Základní on-chain platba bitcoiny je vhodná spíše pro placení dražších položek.
Ideální možností, jak šikovně zaplatit Bitcoinem, je využít platbu přes Lightning Network. Ta sice není tak ryzí jako platba on-chainová, ale poplatky a těžaři při ní nehrajou takovou roli. Transakce v tomto případ probíhají v rámci transakčních kanálů na druhé vrstvě Bitcoinu, přičemž jejich konečné vypořádání na základní bitcoinový řetězec probíhá jen jednou za čas. Díky tomuto řešení jsou lightningové platby velmi rychlé a s minimálními poplatky. Platby Bitcoinem přes Lightning Network lze skvěle využívat i na mikrotransakce, například placení kávy nebo drobných nákupů.
On-chain bitcoinová platba u obchodníka přes platební bránu prostředníka je nejčastěji podporovanou variantou, jelikož umožňuje zákazníkům platit bitcoiny, zatímco obchodník přijímá fiat peníze. Vzhledem k přítomnosti prostředníka se sice nejedná o variantu vyloženě respektující podstatu Bitcoinu, v praxi se s ní však budete s nějvětší pravděpodobností ještě nějakou dobu setkávat. Na druhou stranu je třeba ocenit každou snahu obchodníků o integraci Bitcoinu.
Off-chain bitcoinová platba přes platební bránu je opět cestou přes prostředníka, stejně jako v případě té výše zmíněné on-chainové. Hlavním rozdílem je, že vše probíhá opět přes také již zmiňovaný Lightning Network.
Na Alza.cz probíhají platby v BTC stejně pohodlně a jednoduše jako například platby platební kartou. Velkou výhodou je také skutečnost, že na rozdíl od ostatních online plateb, s bitcoiny můžete platit online, i když nemáte aktivní bankovní účet. Veškeré BTC platby jsou zabezpečené a probíhají přes českou platební bránu confirmo.net, která má s přijímáním bitcoinu dlouholeté zkušenosti.
Už nějakou dobu můžete v našem e-shopu platit nejpopulárnější kryptoměnou světa – Bitcoinem. Existuje ale spousta dalších možností a míst, kde a jak utrácet bitcoiny.
Platby v bitcoinech už nějakou dobu podporují i mnohé velké společnosti z celého světa. Například Microsoft umožňuje pomocí bitcoinů dobíjet kredity na Microsoft účty, za které lze pak v Microsoft Storu nakupovat hry, aplikace, filmy apod. Za telefonní služby bere bitcoiny jeden z největších amerických mobilních operátorů AT&T. Za hmotné zboží pak můžete platit ve velkých e-shopech, jako jsou prodejce elektroniky newegg.com nebo prodejce vybavení do domácnosti overstock.com. Ubytování či letenky si za bitcoiny zase koupíte na portálech expedia.com, travala.com nebo bitcoin.travel.
Kupóny jsou zajímavou možností, jak nesměňovat zpátky do fiat měn a utratit vaše bitcoiny i tam, kde to nejde. Na webech bitrefill.com nebo egifter.com pořídíte za bitcoiny spoustu poukazů od všemožných obchodů, kde bitcoiny zatím nepřijímají. Služba cryptopay.cz vám zase zprostředkovaně umožní poslat peníze na jakýkoliv český bankovní účet přímo z vaší bitcoinové peněženky tak, že se fiatu opět nemusíte vůbec dotknout, ani sami nemusíte mít bankovní účet.
Adopce Bitcoinu už probíhá také na poli menších byznysů, a proto vaše bitcoiny můžete utrácet rovněž v mnoha českých restauracích a kavárnách. Za všechny lze zmínit například pražskou Paralelní Polis, kde dokonce přijímají jen a pouze bitcoiny, takže s fiat penězi tam nepochodíte. Kromě jídla u nás ale nakoupíte za bitcoiny taky webhosting od wedos.cz a mnoho dalšího.
Po stránce technické se bitcoinové platby budou pravděpodobně nadále zjednodušovat a dojde nejspíše k větší integraci bezkontaktních technologií jako NFC. Celková budoucnost placení Bitcoinem je však v rukou jeho uživatelů. Momentálně jsme v trendu udržitele hodnoty, který se ale s úspěchem a rostoucí adopcí technologie může zlomit a nastartovat zajímavou cestu k ještě intenzivnějšímu soupeření s klasickými fiat penězi.
Ať už jste se k bitcoinům dostali jakýmkoliv způsobem, myslete na to, že se zdaleka nejedná pouze o investiční nástroj, ale že za ně dnes můžete nakoupit řadu zboží a služeb. Proč si tedy placení revolučními penězi nevyzkoušet hned teď?