Alza.cz
Zobrazit katalog

Bitcoin vs. Bitcoin Cash. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Několik posledních let celá bitcoin komunita diskutovala o tom, jak co nejlépe vyřešit přehlcování a ucpávání bitcoin sítě. Se stále rostoucí základnou uživatelů totiž roste i počet transakcí, které však současná bitcoinová síť není schopna efektivně zpracovávat. Když už to vypadalo, že dojde k jednotnému a mírovému řešení, skupina těžařů se rozhodla vydat radikálnější cestou a zasloužila se o vznik nové měny Bitcoin Cash. Jak to celé probíhalo? V čem je největší rozdíl mezi Bitcoin Cash a klasickým Bitcoinem? A může vznik této nové měny ohrozit cenu nebo dokonce existenci Bitcoinu?

bitcoin rozdělení; bitcoin logo; fork

Co vše se v článku o Bitcoin Cash dozvíte?

  1. Rozdělení Bitcoinu na dvě měny
  2. Rozdíl mezi klasickým Bitcoinem a Bitcoin Cash
  3. Ethereum „hard fork“
  4. Jaký dopad má rozdělení Bitcoinu na vlastníky měny?
  5. Těžba Bitcoin Cash
  6. Dokáže Bitcoin Cash uspět?

Rozdělení Bitcoinu na dvě měny

Bitcoin je založen na decentralizované databázi, která je schopna uchovávat a chránit neustále se zvyšující počet záznamů. V informatice je tento speciální druh databáze označován anglickým slovem blockchain. Bitcoin blockchain je potom s trochou nadsázky něco jako veřejná účetní kniha obsahující všechna transakční data od každého, kdo Bitcoin používá. Transakce jsou přidávány do takzvaných bloků, které blockchain vytvářejí, a každá jednotlivá transakce musí být vždy na bloku zaznamenána. Problém je v tom, že tyto bloky jsou plné, a dochází tak ke zpomalení průběhu a ověření transakce. Už dnes může trvat ověření jediné transakce hodiny a postupem času bychom se mohli dostat dokonce až na dny, čímž by se Bitcoin stal pro běžné platby prakticky nepoužitelným.

iŠkálování Bitcoinu
Problém škálovatelnosti Bitcoinu je důsledkem skutečnosti, že každý blok zahrnutý v blockchainu je omezen na velikost 1 MB. Bloky s větší velikostí jsou automaticky odmítnuty jako neplatné. Ve výsledku je tak bitcoinová síť schopna zpracovat zhruba tři transakce za sekundu. Pro srovnání například Visa zvládne zpracovat v průměru 1 677 transakcí za vteřinu. Právě omezení bloku na velikost 1 MB vedlo ke zvýšení transakčních poplatků a opožděnému zpracovávání transakcí.

Bitcoin Cash vznikl v reakci na tento problém, a to procesem „rozvětvení“ neboli fork. Skupina těžařů (pravděpodobně v Číně) se oddělila od hlavního Bitcoin blockchainu a založila novou větev celé blockchain databáze. Zjednodušeně řečeno se stalo to, že tato skupina přešla na nový software s novými pravidly, kterými se síť bude dále řídit. První srpnový den se tak bezpochyby zapíše do historie dosud nejpopulárnější kryptoměny – Bitcoinu.

Rozdíl mezi klasickým Bitcoinem a Bitcoin Cash

Jak už bylo řečeno celá bitcoin komunita se snažila nalézt řešení zásadního problému – zvýšení rychlosti ověřování transakcí. Na tento problém se logicky nabízí dvě odlišná řešení. Prvním z nich je snížení množství dat, která je třeba ověřit v rámci každého bloku. Transakce by byly rychlejší a méně náročné na ověření. Druhým řešením je naopak zvýšení objemu dat v každém bloku, což by umožnilo zpracování více informací zároveň. I toto řešení by samozřejmě vedlo ke zrychlení.

vidlička; bitcoin; hard fork

Bitcoin a přetížení sítě, jaká jsou rešení?

Téměř 90 % celé bitcoin komunity vidělo řešení v technologii označované jako „Segregated Witness“, nebo také SegWit2x. Jedná se o mechanizmus, který snižuje množství dat v každém bloku tím, že z bloku odstraní tzv. signature data. Ta tvoří až 65 % veškerých údajů zpracovaných v každém bloku. Není však možné je takto jednoduše odstřihnout, nově jsou tato data přiložena v doprovodném, rozšiřujícím bloku. SegWit2x je aktuálně v bitcoinové síti přijat a funguje. V pokročilém jednání je i návrh na zdvojnásobení maximální velikosti jednoho bloku z 1 Mb na 2 Mb, který nejspíše vejde v platnost během listopadu. Souhrnně můžeme tato opatření nazvat jako „soft fork“. A v čem se liší oproti "hard fork"? Jejich implementace nevyústila ve vznik nové kryptoměny.

iZajímají vás virtuální měny a chcete se více ponořit do problematiky bitcoinu? Pomůže vám náš edukativní článek, kde se dozvíte vše, co chcete o Bitcoinech vědět. Dále jsme si posvítili například také na Litecoin (LTC), ZenCash (ZEN), Vertcoin (VTC) nebo na kontroverzní, avšak velice populární digitální token Ripple (XRP).

Bitcoin Cash vznikl jako vyústění konfliktu

Pro některé Bitcoin vývojáře a těžící uskupení (mining pooly) však toto zkrátka nebylo přijatelné řešení. Hlavní obavy této skupiny tvořil fakt, že technologie SegWit2x není dostatečně transparentní a její zavedení by narušilo decentralizaci a demokratický charakter měny. A tady se hlásí o slovo Bitcoin Cash. Tato nová měna vznikla vlastně jako nesouhlas s většinovou politikou celého bitcoin společenství. Navíc Bitcoin Cash zvládne díky kompletně novému a transparentnímu softwaru v jednom bloku pojmout až osmkrát více transakcí než vylepšený Bitcoin, a tak jsou transakce s touto měnou zpracovávány mnohem rychleji. Na druhou stranu je Bitcoin Cash jako nová měna přijímán velice skepticky, a to jednoduše z toho důvodu, že sám nemá dostatek důvěry a zároveň působí jako prvek podrývající důvěryhodnost klasického Bitcoinu. Stvoření kryptoměny Bitcoin Cash je to, co můžeme pojmenovat „hard fork“.

i Ethereum „hard fork“
Ještě než se rozdělil Bitcoin, nejznámějším rozvětvením blockchainu byl bezesporu „hard fork“ v Ethereové síti, který se udál 20. července 2016. Vše začalo krádeží 50 miliónů etherů z nepovedeného experimentu s názvem Distributed Autonomous Organization, zkráceně DAO. Následné rozdělení proběhlo poněkud hekticky, a dodnes je kritizován celý jeho průběh. Hlasování o změnách v ethereum blockchainu se zúčastnilo prachbídných 860 uživatelů této měny, zároveň byl celý průběh tohoto „hard fork“ opakovaně pod útokem hackerů. Přesto však ether tuto krizi překonal, a po roce se s hodnotou okolo 6 700 Kč řadí mezi ty nejpopulárnější kryptoměny vůbec. I z toho důvodu lze soudit, že z rozdělení Bitcoinu nemusíme mít velký strach. Pokud byste rádi více prohlédli do kryptoměny ethereum, neváhejte a přečtěte si náš článek Ethereum (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

Jaký dopad má rozdělení Bitcoinu na vlastníky měny?

Pro běžného vlastníka bitcoinů je tato otázka vůbec tou nejdůležitější. Odpověď je asi taková, že na vaše bitcoiny to nebude mít dopad nejspíše vůbec žádný. Nemusíte se tak zbytečně strachovat, naopak jste na tom mohli dokonce něco získat. Rozdělení blockchainu totiž mimo jiné znamená, že od prvního srpna má každý, kdo bitcoiny vlastní, stejný počet jednotek Bitcoin Cash, jako měl zrovna v tu chvíli bitcoinů. Možná tak i vy máte ve vaší peněžence nemalé množství měny Bitcoin Cash.

bitcoin; uživatelé; rodina

Jestliže vlastníte bitcoiny a máte pod kontrolou veškeré privátní klíče, stejné klíče mohou být použity k utracení nově nabytých Bitcoin Cash „mincí“. V druhém případě bitcoiny taktéž vlastníte, ale přímo nekontrolujete privátní klíče. To znamená, že jsou vaše bitcoiny uloženy na některé z digitálních peněženek nebo třeba na burze. Zde je potřeba ověřit, zdali vámi zvolená platforma podporuje Bitcoin Cash. Pokud ne, pravděpodobně jste o své Bitcoin Cash nadobro přišli. Naopak v případě, že je Bitcoin Cash jako měna podporován, můžete s ním nakládat dle libosti.

iPrivátní klíč v kontextu Bitcoinu je tajné číslo, které vám umožnuje bitcoiny utratit. Každá peněženka obsahuje jeden nebo více takových klíčů, které jsou uloženy v souboru peněženky. Privátní klíče mohou být uchovány i v počítačových souborech nebo ve formě QR kódů.

Další obavy mohly způsobit spekulace, že rozdělení Bitcoinu bude znamenat pokles jeho hodnoty. Bitcoin však žádný viditelný pád nezaznamenal, a dnes se jeho hodnota pohybuje dokonce na historickém maximu. Nadsazeně tak můžeme tvrdit, že ve výsledku rozdělení měny Bitcoinu ještě pomohlo.

Těžba Bitcoin Cash

Těžba Bitcoin Cash probíhá téměř naprosto stejně jako u Bitcoinu. Pokud tedy toužíte po tom jej těžit, jediný rozdíl je v tom, že musíte svou výpočetní sílu přeorientovat na mining pool, který se na novou kryptoměnu zaměřuje. Zatím asi nejpopulárnější Bitcoin Cash mining pool se zrodil v Číně. Zaregistrovat se můžete i vy na stránkách ViaBTC.

i Lze těžit Bitcoin Cash a Bitcoin zároveň?
Pro někoho může být rozdělení měn a následná těžba stále mírně matoucí, ale jelikož je Bitcoin Cash naprosto samostatná virtuální měna neslučitelná s Bitcoinem, nelze těžit Bitcoin Cash a Bitcoin zároveň. Nicméně pokud zrovna hledáte způsob, jak začít kryptoměny těžit, vyzkoušejte náš jednoduchý, ale podrobný návod – Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net.

Může být těžba Bitcoin Cash výhodná?

V okamžiku, kdy se rozdělení událo, bylo třeba vynaložit naprosto stejné úsilí pro vytěžení jednoho bloku v Bitcoin Cash blockchainu, jako je tomu u bitcoinu. Jenže hodnota 1 BCC (Bitcoin Cash) byla více než desetkrát menší než hodnota 1 BTC (bitcoin). Proč by v tom případě vůbec někdo Bitcoin Cash těžil?

bitcoin mining; těžba; mince

Odpověď se skrývá v nenápadné funkci Bitcoin Cash softwaru, která snižuje obtížnost těžby. Jednoduše, pokud se vytěží méně než 6 bloků za 12 hodin, obtížnost těžby klesne o 20 %. První blok trvalo vytěžit zhruba 13 hodin, což znamená, že snížení obtížnosti proběhlo šestkrát, a náročnost těžby Bitcoin Cash se oproti Bitcoinu stala téměř čtvrtinovou. Z hlediska dlouhodobé těžby se tak Bitcoin Cash stává bezpochyby o něco atraktivnějším.

i Díky anonymitě bývají virtuální měny součástí aktivit za hranou zákona (nejen) na deep webu. Co je deep web? Mrkněte na náš článek. Zjistíte třeba, že deep web není synonymum pro dark web.

Dokáže Bitcoin Cash uspět?

Stejně jako Bitcoin, i Bitcoin Cash spoléhá na svou komunitu, a úspěšný bude, jen když do něj dostatek těžařů a uživatelů vloží svou důvěru. Hodnota jedné mince BCC se v posledním týdnu pohybuje kolem hranice 300 dolarů, přesněji v době psaní tohoto článku je to 14 585 Kč. Kromě důvěry uživatelů a těžařů však bude Bitcoin Cash potřebovat i něco více. Velký problém je v tom, že peněženky a burzy novou měnu často odmítají. I z toho důvodu se tak většiny uživatelů rozdělení vůbec nedotklo. Jako důkaz hovořící za všechny lze uvést rozhodnutí nejpopulárnější burzy pro směnu digitálních měn Coinbase, která Bitcoin Cash nepodpořila. Co myslíte vy, přežije Bitcoin Cash?

i Užitečné odkazy
1. BTCtip.cz – nejen pravidelné analýzy trhu bitcoinu.
2. Bitperia. Mějte přehled o světě kryptoměn s šikovnou aplikací.
3. Bitcoin Cash (BCH). Článek o kryptoměně BCH na Wikipedia.org.
4. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY) Ty nejvýznamnější kryptonovinky!
5. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.
5,0
APC Power Saving Back-UPS Pro 1500
Záložní zdroj - tower UPS, záložní doba při 100% zátěži 3,92 min, záložní doba při 50% zátěži 11,76 min, skutečný a zdánlivý výkon 865 W / 1500 VA, line interactive, 2×IEC Jumpers, 10×IEC 320 C13, ochrana datové sítě RJ-45, ochrana telefonní sítě RJ-11, USB a RS-232, LCD displej a AVR, rozměry 301 × 112 × 380 mm (V׊×H), hmotnost 12,7 kg
11 690,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NZ274p
4,9
APC Smart-UPS 750VA LCD
Záložní zdroj - záložní doba při 100% zátěži 4,90 min, záložní doba při 50% zátěži 15,69 min, skutečný a zdánlivý výkon 500 W / 750 VA, line interactive, 2×IEC Jumpers, 6×IEC 320 C13, USB, 98% účinnost při 100% zátěži, 97% účinnost při 50% zátěži, rozměry 161 × 138 × 363 mm (V׊×H), hmotnost 13,18 kg
11 990,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: NZ371l
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon