AlzaPlus+ Alzákovy Jarní TOPky

BlackBerry Key2 LE (RECENZE) – Charismatický hrdina s fyzickou klávesnicí!

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Originální mobilní telefon se hledá těžko. Móda přikazuje používat výřez v displeji a tenké rámečky. Z tohoto pohledu BlackBerry Key2 LE nestydatě vyčnívá, ale věřte nám – tak charismatických zařízení je jako šafránu! Jak obstál BlackBerry Key2 LE v recenzi?

Recenze BlackBerry Key2 LE

BlackBerry Key2 LE (RECENZE) – OBSAH

 1. Parametry, specifikace a cena telefonu BlackBerry Key2 LE
 2. Obsah balení BlackBerry Key2 LE: Sluchátka navíc se hodí
 3. BlackBerry Key2 LE je hezčí než vlajkové lodě
 4. Jak se píše na fyzické klávesnici BlackBerry Key2 LE?
 5. BlackBerry Key2 LE používá tradiční displej s netradičním poměrem stran
 6. Výkon BlackBerry Key2 LE stačí, ale zázraky nečekejte
 7. Baterie a výdrž u BlackBerry Key2 LE: Zaměřeno na dlouhou životnost
 8. Android v BlackBerry Key2 LE hlídá vaše soukromí
 9. Duální fotoaparát BlackBerry Key2 LE: někdy až příliš ostrý
 10. Zhodnocení: BlackBerry Key2 LE je především pracant

Parametry, specifikace a cena telefonu BlackBerry Key2 LE

BlackBerry bylo vždycky orientované na podnikové prostředí. Snad v každém propagačním materiálu byste našli slova jako business, enterprise nebo productivity, která ani Češi nepotřebují překládat. Ačkoli značka samotná pochází z Kanady, její renomé by mohli i Němci závidět – telefony BlackBerry byly odjakživa koncipované s důrazem na efektivitu. Každá jejich vlastnost byla určená k tomu, abyste mohli ve služební limuzíně napsat hodnocení všech svých zaměstnanců, obvolali všechny obchodní partnery u ranní kávy a v čase mezi tím si zorganizovali schůzky v kalendáři.

Parametry/Model BlackBerry KEY2 LE BlackBerry KEY2 BlackBerry KeyOne
Úhlopříčka displeje 4,5" 4,5" 4,5"
Rozlišení a typ displeje 1 620 × 1 080 px, IPS 1 620 × 1 080 px, IPS 1 620 × 1 080 px, IPS
Poměr stran displeje 3 : 2 3 : 2 3 : 2
Jemnost displeje 433 ppi 433 ppi 433 ppi
Notch (výřez v displeji)
QWERTY klávesnice
Velikost plochy displeje 55,6 % 55,5 % 55,9 %
Procesor Qualcomm Snapdragon 636 Qualcomm Snapdragon 660 Qualcomm Snapdragon 625
Operační paměť RAM 4 GB 6 GB 3 GB
Interní úložiště 32 / 64 GB, microSDXC (až 256 GB) 64 / 128 GB, microSDXC (až 256 GB) 32 / 64 GB, microSDXC (až 256 GB)
Operační systém Android 8.1 (Oreo) Android 8.1 (Oreo) Android 7.1.1 (Nougat)
Zadní fotoaparát 13 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,6) 12 Mpx (f/2,0)
Přední fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx (f/2,0) 8 Mpx
Baterie 3 000 mAh 3 500 mAh 3 505 mAh
Rychlonabíjení
USB-C
3,5mm jack
Zvýšená odolnost
Rozměry 150,3 × 71,8 × 8,4 mm 151,4 × 71,8 × 8,5 mm 149,3 × 72,5 × 9,4 mm
Hmotnost 156 g 168 g 180 g
Cena 10 390 Kč 16 990 Kč 8 599 Kč

Ceny platné k 26. 10. 2018

Pak ale přišel zlom. BlackBerry začalo používat operační systém Android, mobilní divize BlackBerry změnila majitele a vůbec se jejich zařízení začala více podobat běžným smartphonům. Tradice ale platit nepřestaly. Proto je BlackBerry Key2 LE jedním z mála chytrých telefonů, které nabídnou vyrovnané hardwarové parametry a fyzickou klávesnici k tomu.

Obsah balení BlackBerry Key2 LE: Sluchátka navíc se hodí

Až budete BlackBerry Key2 LE vybalovat, uvědomíte si, že krabička není zrovna lehká. Telefon samotný ale váží 156 gramů, takže je jasné, že by v balení mohlo být i nějaké příslušenství. Samozřejmostí je nabíječka schopná vyprodukovat proud až 3 A a k ní kabel s konektorem USB-C na jednom konci a USB-A na konci druhém. Jediným bonusem jsou špuntová sluchátka WH35 s náhradními koncovkami. Většinu váhy tak tvoří jen papírové manuály.

BlackBerry Key2 LE je hezčí než vlajkové lodě

Ačkoli nám rukama prošly telefony jako Samsung Galaxy Note9 nebo Huawei nova 3, body za vzhled bychom přidělili jednoznačně BlackBerry Key2 LE. Zní to až kacířsky, protože tento mobilní telefon nespoléhá na prémiové kovy ani sklo, ale je to tak.

BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze
I přes to, že tělo BlackBerry Key2 LE není vyrobeno ze skla či kovu, nepůsobí telefon nikterak lacině. Použité plasty se řadí rozhodně k těm kvalitnějším – díky speciální povrchové úpravě na zádech navíc BlackBerry Key2 LE neklouže tak snadno z ruky.

Ve velkém množství byl na BlackBerry Key2 LE použitý plast, hlavně na zádech telefonu. I boky jsou plastové, ačkoli budí dojem hliníku. Než ale začnete ohrnovat nos, nechte nás sdělit i jeho vlastnosti: díky povrchové úpravě podobné gumě je kryt příjemný na dotek, neklouže a jeho jemné vroubkování působí mnohem luxusněji než obyčejné sklo či kartáčovaný kov, až se vám v mysli vytvoří asociace s koženými peněženkami, mahagonovým nábytkem a Rolls-Roycem v garáži.

Bohužel se výrobci nepodařilo (nebo nebylo úmyslem) do jedné roviny s krytem zarovnat i duální fotoaparát umístěný v rohu.

i Značení telefonů BlackBerry se mění. Předchůdce byl označován jako KEYone, druhá generace má jméno Key2. Proto se můžete setkat i s názvem KeyTwo, někdy se dvojka i odděluje do tvaru Key 2. A aby toho nebylo málo, starší zařízení se prodávala pod názvem DTEK.

Jakkoli vaše dlaně zaujme povrch BlackBerry Key2 LE, oči doslova přitáhne přední strana. Oproti všem smartphonům je totiž atypická použitím mechanické klávesnice a displejem s poměrem stran 3 : 2. Celý telefon se ovládá velmi dobře, na rozdíl od protažených displejů totiž palcem dosáhnete do všech koutů, zatímco na „nudlovitých“ obrazovkách se prst při hledání navigační lišty vyloženě láme.

Při prohlídce boků BlackBerry Key2 LE brzy odhalíte, že kromě klasických ovládacích prvků používá „ostružina“ jedno tlačítko navíc: klávesu usnadnění neboli Convenience Key. Nepleťte si ji ale s tlačítkem Bixby, které používá Samsung. U BlackBerry je možné funkce spínače definovat v několika režimech. Lze např. nastavit, aby se v dosahu konkrétní WiFi sítě stiskem spustil webový prohlížeč, nebo při připojení k Bluetooth náramku otevřelo vaši oblíbenou fitness aplikaci. Škoda, že jiní výrobci takovou volností nehýří.

BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze
Čočka duálního fotoaparátu na BlackBerry Key2 LE znatelně vyčnívá z těla smartphonu. Již typické je pro telefony BlackBerry velké logo na zádech.

Jinak šuplíček hybridního slotu najdete na levém boku, USB-C dole, sluchátkový jack sídlí v rohu horní strany a tradiční sestavu ovládání hlasitosti a vypínače objevíte na pravém boku. BlackBerry Key2 LE není voděodolné, ale kvalita zpracování exceluje.

Jak se píše na fyzické klávesnici BlackBerry Key2 LE?

Na hardwarové klávesnici BlackBerry Key2 LE se píše dobře, přestože jednotlivé klávesy jsou velmi malé. Komfort utrpí, jen pokud máte dlouhé nehty. Odezva je přesná, podsvícení je příjemné i ve tmě, ačkoli si bříšky prstů klávesy zakrýváte.

Nevýhodou je spíše rozložení klávesnice BlackBerry Key2 LE. Rozdíly mezi QWERTY a QWERTZ nevadí, ale čísla jsou soustředěná v bloku v levé části klávesnice, zatímco znaky interpunkce okupují zbytek prostoru. Layout se tak pramálo podobá stolním klávesnicím. Navíc tyto znaky nelze psát třeba delším podržením klávesy, vždycky je třeba zmáčknout klávesu Alt.

BlackBerry Key2 LE, recenze, klávesnice BlackBerry Key2 LE, recenze, klávesnice
Hlavní devizou BlackBerry Key2 LE je samozřejmě fyzická klávesnice, která ale na rozdíl od klávesnice u dražšího modelu BlackBerry Key2 nefunguje jako touchpad.

Bohužel tímto způsobem se doplňují i čárky a tečky ve větách, které by si zasloužily vlastní tlačítka, naopak znak dolaru vlastní tlačítko má. Je zkrátka evidentní, že s češtinou se u BlackBerry příliš nepočítalo – její plné síly oceníte leda při psaní SMS.

Nedá se ale říci, že by byla klávesnice BlackBerry Key2 LE pro našince zbytečná. Pokud preferujete psaní tahem místo vyťukávání, zbavíte se nutnosti zastavovat gesta na každém písmenu, klávesnice též ulehčuje psaní tvarů, které našeptávače neznají. Slovník pak maximálně přidá diakritiku.

BlackBerry Key2 LE, recenze, klávesnice BlackBerry Key2 LE, recenze, klávesnice BlackBerry Key2 LE, recenze, klávesnice BlackBerry Key2 LE, recenze, klávesniceBlackBerry Key2 LE, recenze, klávesnice
Recenze BlackBerry Key2 LE: Nastavení fyzické klávesnice.

Druhou výhodou klávesnice je zrychlené ovládání. Každému písmenu totiž můžete přiřadit unikátní akci, jako je vytáčení kontaktu, spuštění aplikace, vytvoření nové zprávy atd. V podstatě může klávesnice BlackBerry Key2 LE simulovat akce launcheru, které se vyvolávají dlouhým podržením ikony.

Součástí klávesnice je i mezerník s funkcí čtečky otisků prstů. Čtečka funguje perfektně a pro mnoho uživatelů bude nahrazovat zapínací klávesu na boku BlackBerry Key2 LE. Podržení palce na mezerníku je stejně rychlé a hmatem tlačítko najdete snadno.

BlackBerry Key2 LE používá tradiční displej s netradičním poměrem stran

Netradiční poměr stran si žádá netradiční rozlišení. BlackBerry Key2 LE používá 4,5" IPS obrazovku s jemností 434 ppi danou rozlišením 1 620 × 1 080 pixelů. Barevné podání displeje si zaslouží kladné hodnocení. Barvy sice nejsou tak syté jako u OLED konkurence, ale to spousta uživatelů naopak uvítá. Slušný je i rozsah intenzity podsvícení, kterou i automatika reguluje velmi hbitě.

O oči se nemusíte bát ani při psaní na klávesnici. Její podsvícení sice nelze vypnout, ale do tmy září jen velmi decentně. Ve dne ani nezjistíte, zda tlačítka svítí, v noci budou popisy žhnout jen tak, abyste je přečetli.

BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze
Displej BlackBerry Key2 LE disponuje neobvyklým poměrem stran 3 : 2, který se příliš nehodí ke hraní her nebo sledování videí. Na druhou stranu pro práci s dlouhými texty či vyřizování emailů je takto tvarovaný displej jako dělaný.

Displej podporuje probuzení telefonu poklepáním a v menu objevíte i možnost aktivace ambientního displeje. Neumožňuje však trvalé zobrazení hodin nebo jiných údajů, způsobí jen to, že se displej po obdržení notifikace rozsvítí. Pro většinu případů to ale stačí.

Mnohem víc si budete všímat, jak s nestandardním rozlišením bojují aplikace. Pokud chcete BlackBerry Key2 LE používat na práci, pravděpodobně si ničeho ani nevšimnete, ale na multimédia je poměr stran nevhodný. Širokoúhlé fotky se zobrazují jen na polovině displeje, v některých hrách zase musíte posouvat herní plochu, protože se na přidělený prostor nevejde.

iBlackBerry Key2 LE je v současnosti spolu se svým vybavenějším příbuzným BlackBerry Key2 jediným smartphonem s hardwarovou klávesnicí na trhu. Chytrý telefon si můžete dovybavit některou z bezdrátových (externích) klávesnic samozřejmě i vy – výsledek ovšem nikdy nebude tak přirozený jako v případě BlackBerry Key2 LE.

Naopak pro komunikaci v chatu, seznamy kontaktů a vlastně i brouzdání webem je displej fajn. Chyběla nám sice gesta z výše postavených smartphonů BlackBerry, u nichž jste mohli klávesnici používat nejen na psaní, ale i coby touchpad.

i Související telefony

Výkon BlackBerry Key2 LE stačí, ale zázraky nečekejte

Odlehčená „ostružina“ není mobil určený na hry. To ale neznamená, že byste s BlackBerry Key2 LE museli čekat dlouhé vteřiny, než začne poslouchat vaše povely. Rozsvícení je okamžité, jakmile přiložíte prst ke čtečce, pohyb v menu je taky bleskurychlý, i když si do mobilu nainstalujete bezmála stovku aplikací.

BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze
BlackBerry Key2 LE patří mezi chytré telefony střední třídy a tomu odpovídá i celkový výpočetní výkon. Cílem tohoto zařízení ale není ohromovat svým výkonem.

Za plynulost BlackBerry Key2 LE zodpovídá procesor Qualcomm Snapdragon 636, používající osm jader Kryo 260 taktovaných na frekvenci 1,8 GHz pro rychlejší cluster a 1,6 GHz pro pomalejší čtveřici jader. Jedná se o procesor střední třídy, přesto patří mezi výkonnější modely. Tomuto čipu sekunduje operační paměť o velikosti 4 GB a 64 GB interního úložiště, které můžete rozšířit paměťovou kartou microSD do maximální kapacity 256 GB.

Nemohli jsme se ale spoléhat jen na subjektivní dojmy a podrobili jsme BlackBerry Key2 LE i syntetickým testům, konkrétně tomu nejznámějšímu: Antutu. Z něj vyplývá, že oproti starším vlajkovým lodím se Snapdragonem 821 je cca o čtvrtinu pomalejší v běžném využití a přibližně třikrát pomalejší, pokud jde o grafiku. Když ale porovnáme výkon se Snapdragonem 450 (rovněž octa-core 1,8 GHz), taktéž používaném ve střední třídě, dojdeme k závěru, že 450 je o dalších 25 % pomalejší než Snapdragon 636.

Výsledné skóre:

 • CPU: 56 186
 • GPU: 21 298
 • UX: 32 324
 • MEM: 6 675
 • Celkem: 116 483

Baterie a výdrž u BlackBerry Key2 LE: Úsporný režim jinak, než čekáte

V tenoučkém těle mobilu BlackBerry Key2 LE se našlo místo „jen“ na Li-ion akumulátor o kapacitě 3 000 mAh. To na očekávané využití není příliš a i naše testování potvrdilo, že se BlackBerry mezi skutečnou elitu maratonců nedostane. Displej má ale díky menším rozměrům nižší odběr, což z telefonu ve výsledku dělá průměrné zařízení, které vydrží přibližně den.

Na výdrži se opět podepisuje i netradiční poměr stran – když se hra nevejde na celý displej, nepustíte se do ní tak ochotně jako na jiném zařízení. V podstatě by se dalo říci, že klávesnice šetří baterii a permanentně kvůli ní máte zapnutý úsporný režim.

BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze BlackBerry Key2 LE, recenze
V nastavení mobilního telefonu BlackBerry Key2 LE si můžete poměrně jednoduše přizpůsobit možnosti nabíjení a rychlonabíjení.

Velmi zajímavé jsou možnosti, které BlackBerry Key2 LE nabízí v oblasti správy akumulátoru, rychlosti jeho nabíjení a řízení životnosti. Samozřejmostí je spořič baterie, který můžete aktivovat při 5, nebo 15 % zbývající kapacity.

V menu BlackBerry Key2 LE však můžete objevit i položku Režim rychlého nabíjení. Ano, BB si rozumí se standardem QuickCharge 3.0, stejně jako dodávaná nabíječka. Zároveň ale můžete celou funkci vypnout, např. pokud jste zvyklí nabíjet přes noc. Mnohem šikovnější je ale nastavení bodu, do kterého se bude telefon nabíjet zrychleně a odkdy normální rychlostí. Hodí se třeba zvolit, že po hodině, nebo po nabití na 70 % (záleží, která podmínka nastane dřív) si začne mobil doplňovat energii pomalejším tempem, a prodlouží tak životnost akumulátoru.

Android v BlackBerry Key2 LE hlídá vaše soukromí

Zabezpečení v informatice vždycky znamená dilema. Buď zabezpečíte systém jen lehce, ale nastavená pravidla budou dodržována, nebo zamknete každá vrátka a lidé se začnou vztekat, že musí pořád hledat klíče. Proto nás zajímalo, jak se se svou historií BlackBerry vyrovná u Key2 LE.

Vaše osobní údaje hlídá aplikace DTEK. V ní se přehledně zobrazuje, jak máte své zařízení nastaveno a co víc je možné pro jeho ochranu udělat. V našem případě třeba telefon navrhl, abychom vyměnili odemčení obrazovky z gesta na pin a deaktivovali menu pro vývojáře. Zároveň jsme byli pochváleni, že jsme si zařídili zámek proti obnovení továrního nastavení, data máme šifrovaná a některé zásahy je možné provádět vzdáleně z webového rozhraní. Mimochodem, i o bezpečnostní záplaty se výrobce stará docela dobře, na telefon dorazily srpnové aktualizace.

BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot
Recenze telefonu BlackBerry Key2 LE: Prostředí operačního systému Android.

Zároveň se dá aplikace DTEK využívat i k omezení oprávnění aplikací. Častokrát totiž zjistíte, že vaše oblíbená aplikace má přístup i na místa, která s její funkcí nesouvisí. Třeba Facebook si řekne o sledování polohy, které zbytečně vybíjí telefon. VZároveň se dá aplikace DTEK využívat i k omezení oprávnění aplikací. Častokrát totiž zjistíte, že vaše oblíbená aplikace má přístup i na místa, která s její funkcí nesouvisí. Třeba Facebook si řekne o sledování polohy, které zbytečně vybíjí telefon. V BlackBerry Key2 LE máte možnost, jak takovým ujídačům energie učinit přítrž.

Užitečných aplikací je v telefonu více, ale v první řadě musíme jmenovat BlackBerry HUB. Tato aplikace v sobě spojuje všechny možné způsoby komunikace. Můžete tak na jedno místo agregovat Hangouts, Facebook Chat, tři mailové schránky, Skype a jiné platformy. Všechny je pak vidíte na jednom místě a třídíte na důležité, nepřečtené aj. Odpovídat sice budete z přiřazené aplikace, ale uděláte si v událostech pořádek.

BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot BlackBerry Key2 LE, recenze, screenshot
Recenze telefonu BlackBerry Key2 LE: Prostředí operačního systému Android.

Zprvu všechny tyto doplňky vypadají jako zbytečné. Nic vám nebrání je povypínat, ale čím více píšete a voláte, tím více si budete pochvalovat, jak vám BlackBerry Key2 LE všechno potřebné servíruje na stříbrném podnose.

Hodně důrazu je kladeno i na organizaci práce a schovávání citlivých dat. Mimo trezor na data a šikovný poznámkový blok a úkolníček má BlackBerry Key2 LE třeba funkci pro korekci citlivých údajů. Rovnou na telefonu tak můžete začernit texty, které nemá číst nikdo nepovolaný. A kdybyste se báli, že vám někdo bude koukat přes rameno, můžete aktivovat i jakousi lupu, která zneprůhlední část obrazovky mimo proužek, který budete posouvat dotykem. Je to bizarní, ale hodit se to může.

Jinak BlackBerry Key2 LE spoléhá na čistý Android 8.1 Oreo bez dalších zásahů. V menu telefonu se tak hravě vyznáte, a kdybyste náhodou hledali déle než pět vteřin, pomůže vyhledávání. I optimalizace se povedla – stabilita i odezva systému je výborná.

Duální fotoaparát BlackBerry Key2 LE: někdy až příliš ostrý

BlackBerry nikdy neplatilo za experta na fotomobily. Většina vytýkaných nedostatků však souvisela s postprocessingem, který se projevoval v přílišném zvýraznění hran a přehnanou redukcí šumu – tedy vlastnostmi, které nesouvisí přímo s hardwarem.

BlackBerry Key2 LE používá duální fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2,2 pro první objektiv a 5 Mpx s f/2,4 pro objektiv druhý. Konkurence je v tomto ohledu dál i proto, že sekundární kamera má v tomto telefonu jen omezené využití pro portréty s bokeh efektem. Širokoúhlé záběry nebo optický zoom BlackBerry Key2 LE neumí.

BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek
Fotografie z BlackBerry Key2 LE nevypadají s ohledem na pracovní určení telefonu vůbec špatně. 

Záběrům nepomáhá ani optická stabilizace, veškerá vylepšení provádí chytré algoritmy, případně HDR, která spolehlivě pracuje i v automatickém režimu.

A jak výsledné fotky dopadly? Pochválit musíme barevné podání, které nepřehání. Velmi příjemně překvapily fotografie pořízené za umělého osvětlení, kdy si BlackBerry Key2 LE skvěle poradilo s detaily. Za deštivého dne už bylo patrné vzorkování jednolitých barevných ploch, jako kdyby redukce šumu překročila optimální hodnoty a začala naopak šum vytvářet.

Mezi schopnosti kamery BlackBerry Key2 LE patří záznam videa v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu, případně Full HD při dvojnásobné frekvenci. Slow-motion pak používá rozlišení 1 280 × 720 pixelů při dvojnásobném zpomalení.

BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek BlackBerry Key2 LE, recenze, testovací snímek
Fotoaparát BlackBerry Key2 LE musíme pochválit za pěkné zobrazení barev, skvělé snímky při umělém osvětlení a spolehlivě pracující HDR.

Celkově se dají výkony BlackBerry Key2 LE shrnout jako průměrné. Žádná zásadní schopnost nechybí, výsledky jsou konzistentní a použitelné. Vše ostatní vyplývá z určení telefonu: s hledáčkem se manipuluje hůře, když jeho plocha nesedí poměrem stran s nejpoužívanějším formátem snímků, a od pracovního mobilu se ani orientace na média čekat nedá.

Zhodnocení: BlackBerry Key2 LE je především pracant

Přesun k Androidu výrobci pomohl. Smartphony BlackBerry už nejsou exotické zboží, nýbrž telefony, které můžete vzít a začít používat stejně jako kterékoli jiné. Kvůli konstrukci ale platí, že nejsou pro každého.

i Mohlo by vás zajímat

Zeptejte se sami sebe: potřebujete hardwarovou klávesnici? Pokud jste bez rozmýšlení řekli, že ano, BlackBerry Key2 LE vám odvede skvělou službu. Budete komunikovat rychleji, efektivněji, přehledněji… Navíc se stanete vlastníky jednoho z nejkrásnějších mobilů. Pro ty, kteří odpověděli záporně nebo s odpovědí váhají, máme doporučení: poohlédněte se jinde. Klasický chytrý mobil s velkým displejem je mnohem univerzálnější.

BlackBerry Key2 LE

Recenze BlackBerry Key2 LE

Smartphony BlackBerry

BlackBerry Key2 LE je telefon na práci. Pokud denně na mobilu napíšete desítky e-mailů a jste rádi, když v kalendáři najdete prostor na oběd, jste ideálním zákazníkem. Vaše produktivita se použitím klávesnice zvedne. Pokud ale smartphone používáte i pro zábavu (nebo dokonce hry), zjistíte, že je praktičtější kombinace „velký displej + žádná klávesnice“ než „malý displej + malá klávesnice“.

Klady

 • Design
 • Aplikace pro komunikaci a zabezpečení
 • Povedená hardwarová klávesnice
 • Správa baterie

Zápory

 • Klávesnice nefunguje jako touchpad
 • Průměrný fotoaparát
 • Poměr stran displeje vadí při mimopracovním použití

BlackBerry KEY2 LE: Spolehlivý telefon pro manažery (PREVIEW)

Fandíte mobilním telefonům BlackBerry, ale cena KEY2 se vám zdá příliš vysoká? Pak by vám neměla uniknout novinka BlackBerry KEY2 LE. Jedná se o jeho levnější verzi. Vše, co mají fanoušci ostružiny rádi, ale zůstalo – kvalitní qwerty klávesnice, svébytný design i softwarové vychytávky. Co tento manažerský telefon střední třídy dokáže? A v čem se od svého dražšího bratříčka liší?

BlackBerry KEY2 LE je robustní a neklouže

Každému, kdo se poprvé podívá na BlackBerry KEY2 LE, je hned jasné, že má před sebou telefon od výrobce s lesním plodem ve znaku. Od nikoho neokopírovaný elegantní design s menším displejem než u konkurence, zato s hardwarovou klávesnicí. To jsou hlavní dominanty telefonu, který můžete mít v modré, zlaté a červené barvě.

BlackBerry KEY2 LE, barvy
BlackBerry KEY2 LE v typickém „ostružinovém“ designu. Vyrábí se ve třech barvách.

BlackBerry KEY2 LE vypadá téměř stejně jako dražší KEY2. Oba telefony spojuje design a až na nějaký milimetr i rozměry. KEY2 LE se tak pyšní i ikonickým obrysem ve tvaru U. Boční strany lemuje plastový rám s kovovými tlačítky a designově čistou zadní stranu pokryl praktický a na dotyk příjemný texturovaný povrch z měkčené gumy. Telefon se i díky tomu skvěle drží v ruce a nemá tendenci „cestovat“ po stole jako přístroje se skleněnými zády.

Klávesnice patří mezi hlavní přednosti BlackBerry KEY2 LE

Tlačítková klávesnice je velkým lákadlem všech telefonů BlackBerry a nejinak tomu je i v případě BlackBerry KEY2 LE. Má nízký zdvih a píše se na ní šikovněji než na softwarových klávesnicích. Součástí mezerníku je opět zabudovaná čtečka otisků prstů, nyní ale již bez funkce trackpadu jako v případě KEY2. Nezapomnělo se ani na tlačítko Speed Key na pravé straně, jež lze využít např. k rychlému spuštění různých aplikací bez nutnosti návratu na domovskou stránku.

i Nový TOP model BlackBerry KEY2 je tady (OFICIÁLNÍ INFORMACE)

KEY2 LE dostal 4,5" dotykový displej a duální fotoaparát

Pokud telefony BlackBerry náhodou vůbec neznáte, tak vězte, že ačkoli používají hardwarovou klávesnici, jejich displeje jsou zároveň vždy dotykové. Ten u BlackBerry KEY2 LE se shoduje s obrazovkou v KEY2. Úhlopříčku má 4,5", rozlišení 1 620 × 1 080 pixelů a v dnešní době protažených obrazovek poměrně netradiční poměr stran 3 : 2. Výrobce použil v této cenové relaci standardní LCD typ. Konzervativnější uživatelé ocení absenci výřezu, vše potřebné se schovalo do horního rámečku.

BlackBerry KEY2 LE, fotoaparát
Detail fotoaparátu BlackBerry KEY2 LE. Je duální a umožňuje hrátky s hloubkou ostrosti.

V něm najdeme selfie kamerku o rozlišení 8 Mpx, která umožňuje například aktivaci zkrášlujícího filtru. Horní část zadní strany pak okupuje duální fotoaparát v konfiguraci 13 Mpx (f/2,2) a 5 Mpx (f/2,4). Ten umí pořizovat fotky s tzv. bokeh efektem, tedy s rozmazaným pozadím. Pomocí funkce Google Lens si pak můžete zkusit vychytávku v podobě rozpoznávání objektu přes fotoaparát.

BlackBerry KEY2 LE nabídne poctivý výkon a hardware

Hlavní rozdíly mezi BlackBerry KEY2 LE a KEY2 najdeme ve výkonu a kapacitě baterie. KEY2 LE pohání procesor Qualcomm Snapdragon 636, dražší KEY2 Snapdragon 660. Oba čipsety však patří do střední třídy a velké rozdíly mezi nimi nejsou. Levnější model ale nabídne 4 GB paměti RAM a 32/64 GB úložiště, dražší 6 GB a 64 nebo 128 GB flashe.

i BlackBerry KEYone: unikát s klávesnicí (RECENZE)

Baterie má kapacitu 3 000 mAh, výrobce uvádí až 22 hodin běžného použití. Díky podpoře technologie rychlonabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 se navíc na 50 % své kapacity nabije za 36 minut. Baterie se dokonce učí zvykům svého majitele a během užívání navrhne optimální čas pro nabíjení.

Android ve spojení s ostružinovou bezpečností a vychytávkami

Majitelé BlackBerry Key 2 LE se budou při jeho používání pohybovat v prostředí Android 8.1 Oreo, do kterého výrobce přidal své typické „ostružinové“ vychytávky. Nechybí např. BlackBerry Hub, který konsoliduje zprávy z různých platforem na jednom místě. DTEK vám dá vědět v případě ohrožení vašeho soukromí a takový Password Keeper vám bude držet hesla a další důležité informace v bezpečí.

BlackBerry KEY2 LE
BlackBerry KEY2 LE je skvělou volbou pro manažery. Je bezpečný a umí zvýšit efektivitu práce.

Novinkou je funkce Dual Accounts, která umožňuje oddělení plochy s aplikacemi pro soukromé a pracovní účely. V praxi to funguje tak, že pomocí drag and drop si aplikace „naklonujete“ a poté rozdělíte jejich účty. V současnosti Dual Accounts podporují Facebook, Instagram, Messenger nebo WhatsApp.

Srovnání BlackBerry KEY2 LE vs. KEY2

BlackBerry KEY2 LE má se svou dražší variantou BlackBerry KEY2 mnoho společného. Jejich design a prakticky i rozměry se shodují a někteří uživatelé by jej bez přímého srovnání možná ani nerozeznali. Rovněž displej mají identický, a to včetně typu, úhlopříčky i rozlišení. Oba mobilní telefony postrádají výřez pro přední kamerku a jejich spodní část shodně okupuje qwerty klávesnice. Zde ale podobnosti končí, hlavní změny se udály pod povrchem. KEY2 je oproti KEY2 LE o něco výkonnější a rovněž dostal lepší fotoaparát a větší baterii. V praxi ale rozdíl není tak markantní, a pokud se smíříte s malými ústupky, získáte velmi schopný telefon za podstatně nižší cenu.

Parametry/Model BlackBerry KEY2 LE BlackBerry KEY2
Úhlopříčka displeje 4,5" 4,5"
Rozlišení a typ displeje 1 620 × 1 080 px, IPS 1 620 × 1 080 px, IPS
Poměr stran displeje 3 : 2 3 : 2
Jemnost displeje 433 ppi 433 ppi
Notch (výřez v displeji)
QWERTY klávesnice
Velikost plochy displeje 55,6 % 55,5 %
Procesor Qualcomm Snapdragon 636 Qualcomm Snapdragon 660
Operační paměť RAM 4 GB 6 GB
Interní úložiště 32/64 GB, microSDXC (až 256 GB) 64/128 GB, microSDXC (až 256 GB)
Operační systém Android 8.1 (Oreo) Android 8.1 (Oreo)
Zadní fotoaparát 13 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,6)
Přední fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx (f/2,0)
Baterie 3 000 mAh 3 500 mAh
Rychlonabíjení
USB-C
3,5mm jack
Rozměry 150,3 × 71,8 × 8,4 mm 151,4 × 71,8 × 8,5 mm
Hmotnost 156 g 168 g
Stupeň krytí
Cena 10 390 Kč 16 990 Kč

Ceny platné k 22. 10. 2018

Blackberry KEY2 LE je skvělý manažerský telefon. Osloví zájemce o hardwarovou klávesnici, důkladné zabezpečení, jedinečné funkce, solidní výkon a neokoukaný styl. A to vše za příjemnou cenu.

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací