Hi-Fi sluchátka Bose QuietComfort 35 patří k oblíbeným sluchátkům hudebních fajnšmekrů, navíc i na Alza.cz jsou jedna z nejprodávanějších. Proč jsou tak populární? A jsou skutečně tak dobrá? Pojďte se jim společně s námi podívat na zoubek.
Bose QuietComfort 35 wireless black (k dostání jsou ale i ve stříbrné verzi) jsou náhlavní bezdrátová Hi-Fi sluchátka, která se primárně připojují přes Bluetooth, lze ale využít i kabel. Mezi nejoceňovanější vlastnosti sluchátek patří aktivní potlačení hluku, velmi dobrý zvukový projev a vyladěná spolupráce se smartphonem.
Na druhou stranu, Bose QuietComfort 35 stojí okolo 10 000 korun, což i za bezdrátová sluchátka není vůbec málo. Potenciálním zájemcům se tak určitě budou hlavou honit otázky: jsou tato náhlavní sluchátka skutečně tak dobrá? A vyplatí se za tu cenu? Odpoví vám tato recenze.
Již samotný proces vybalení bezdrátových sluchátek dává tušit, že se nám na recenzi nedostala žádná „tuctovka.“ Sluchátka jsou složená v menším černém pouzdře, jež bude praktické nejen na cesty.
Takto vypadá krabice sluchátek Bose QuietComfort 35 po otevření. První, co na vás vykoukne, je „penál“, díky kterému budou mít sluchátka vždy kde odpočívat.
Po vyjmutí a rozložení působí bezdrátová sluchátka elegantně, byť o trochu drobněji, než jsme očekávali. Ale to je spíš plus než mínus – kdo by také chtěl na hlavě dobrovolně nosit vyloženě velká sluchátka.
Hlavový most je zabalen do Alcantary a mušle jsou z umělé kůže. Na omak jsou části bezdrátových sluchátek, které přijdou do styku s ušima a hlavou, příjemné.
Dobré pocity přetrvávají i po nasazení sluchátek na hlavu. Sluchátka jsou lehká, a jak se díky užitým materiálům dalo čekat, i pohodlná. Díky koženým okrajům, vyztuženým silikonem, je okolní zvuk výrazně ztlumený, což jen navnadí na poslech.
Výrobce bezdrátová sluchátka obdařil základním příslušenstvím, bez něhož se uživatel neobejde. Za přidanou hodnotu lze označit penálové pouzdro, jež sluchátka ochrání ve chvílích, kdy je nemáte na uších.
V příslušenství konkrétně najdete:
Pohled na sluchátka Bose QuietComfort 35 a jejich příslušenství. Zleva doprava: sluchátka, napájecí USB kabel, audio kabel pro drátový poslech, pouzdro a adaptér do letadla.
Parametr | Bose QuietComfort 35 |
---|---|
Rozměry sluchátek | 18 × 17 × 8,1 cm (výška × šířka × hloubka) |
Hmotnost | 0,3 kg |
Frekvenční rozsah | výrobce neposkytuje |
Impedance | výrobce neposkytuje |
Délka audiokabelu | 1,2 m |
Délka USB kabelu | 30,5 cm |
Konstrukce | uzavřená |
Mikrofon | ano |
Typ připojení | 3,5mm Jack, Bluetooth, NFC |
Funkce a vlastnosti | redukce šumu, odnímatelný kabel, podpora zařízení Apple |
Po zapnutí sluchátek prostřednictvím tlačítka na pravé mušli se aktivuje Bluetooth a funkce aktivního potlačení okolního zvuku. Rázem se ocitnete v naprostém tichu, kdy slyšíte jen vlastní dech, případně hodně tlumený hovor, pokud jsou okolo vás zrovna lidé.
První dojmy z poslechu jsou naprosto ohromující. Hudba zní perfektně a nezkresleně, sluchátka navíc vykazují dobré basy. Funkce Acoustic Noise Cancelling s aktivním potlačením okolního ruchu funguje taktéž perfektně: slyšet lze jen hudbu, a zvuky okolního světa jsou tak zapovězeny.
Sluchátka Bose QuietComfort 35 disponují silnými koženými lemy mušlí s implantovaným silikonem. Díky tomu jsou sluchátka pohodlná a hlavně nejde okolní zvuk příliš slyšet. Rovněž si povšimněte písmen R a L vyražených na textilní ochraně membrán, díky kterým vždy víte, jaká mušle na které ucho patří.
Funkci potlačení hluku jsme otestovali také ve špičce pražské dopravy. I zde si sluchátka vedla více než dobře. Například zvuk míjejících aut nemá absolutně šanci proniknout k uchu posluchače. Pouze v momentech prodlev mezi dvěma skladbami lze zvuk aut zachytit, ale místo regulérního hluku je to spíš takové „roztomilé šumění,“ asi jako když v zimě slyšíte jet auto na rozbředlém sněhu.
V metru již ale funkce Acoustic Noise Cancelling byla pokořena brzdící soupravou. Rovněž na houkající sanitku již sluchátka nestačí. To však nemění nic na tom, že aktivní potlačení okolního ruchu funguje z 90 % naprosto spolehlivě a v těchto jednotlivých případech se z bezpečnostního hlediska jedná o pozitivum.
Součástí příslušenství je i propojovací 3,5mm audio kabel, díky kterému můžete z bezdrátových sluchátek udělat dočasně drátová a poslouchat tak i při vybité baterii.
I tato nouzová varianta prošla testováním. Zvuk je v takovém případě stále kvalitní, ale maximální hlasitost je o několik úrovní níže. Navíc v takovém případě nefunguje funkce aktivního potlačení okolního ruchu, takže před hlukem, který vaše hudba nedokáže přebít, vás sluchátka již neochrání. Už to zkrátka není ten opojující pocit, kdy si žijete ve svém vlastním světě. Ale pořád lepší poslouchat hudbu v „úsporném režimu,“ než vůbec, že ano.
Rovněž jsme zkoušeli i třetí variantu: propojení sluchátek a mobilu kabelem, kdy baterie ve sluchátkách nebyla vybitá. Za takových okolností funkce Acoustic Noise Cancelling funguje stejně jako při Bluetooth připojení, ale zase máte omezenou hlasitost jako v případě vybité baterie. Sluchátkům tedy jednoznačně nejvíc sedí bezdrátový provoz, pro který jsou navržená.
Jak bylo naznačeno v předešlé kapitole, sluchátka Bose QuietComfort 35 mají dobrý zvuk. Jenomže to bylo spíše hodnocení obecné, s důrazem na funkci aktivního potlačení okolního ruchu. Jak si ale sluchátka povedou, když pomineme okolnosti a soustředíme se výhradně na zvuk samotný?
Sluchátka mají skvělý zvuk i kvalitní basy, ale abyste mohli naplno využít jejich zvukový potenciál, je třeba u každého alba či žánru trochu si pohrát se zvukem (což asi z vlastních zkušeností znáte). Proto je dobré si stáhnout nějakou lepší aplikaci na přehrávání hudby s ekvalizérem.
Abyste si dokázali udělat představu o zvuku, přečtěte si, jaký dojem na nás udělal poslech několika vybraných skladeb.
Ideální zvuk jsme snadno vyladili za pár vteřin – stačilo si jen pohrát se středy. Kytara, zpěv a klávesy znějí přesně tak, jak mají. Velký plus je u zvuku bicích a především u činelů, u kterých lze slyšet každé cinknutí. Což už něco znamená, jelikož drtivá většina sluchátek zvuk činelů pohřbívá. Co dodat, prostě krystalický čistý, dokonalý zvuk.
Nechali jsme naladění po předchozím test songu. Zpěv je srozumitelný, trumpeta zní perfektně, basa má nádherný, mohutný zvuk. Opět skvělý zvuk bicích a činelů. Pouze z nepřirozeně vysoké kytary nám teče krev z uší. Možná i proto, že kytara je v tomto songu dost upozaděná, se nám nedaří její zvuk vychytat na 100 %. Dosáhli jsme tedy uspokojivého výsledku, ale k dokonalosti předchozího songu nám něco chybělo.
Kytara produkuje nádherně čisté tóny, basa s elektronikou zní decentně, což vzhledem k jejich upozadění je v pořádku. Trochu válčíme se zalehlým zpěvem, ale po vytažení výšek nahoru jej nakonec vyladíme. Ani tentokrát nedosáhneme úplně dokonalého zvuku, ale i tak si sluchátka drží vysoký standard.
Před spuštěním songu naše nastavení anulujeme a dobře uděláme, jelikož původní hodnoty nemají daleko do ideálu. Jenom trochu zesílíme basy a dosáhneme dokonalého výsledku: zvuku vévodí kombinace zpěvákova bass-barytonu a syntezátoru, basa jim zdatně sekunduje a bicí zní zřetelně, včetně činelů. Přesně takhle má tento song znít!
U tohoto songu bylo vyladění zvuku docela fuška, především u tvrdších pasáží, kde nám dělalo problém zkrotit nepříjemně hlučnou kytaru. To se nám nakonec částečně podařilo, ale i přes značnou snahu jsme tuto skladbu nedokázali vyladit tak, jak bychom si přáli ze sluchátek slyšet.
Během chvíle vyladíme hutný, hluboký zvuk, tolik charakteristický pro tuto skladbu. Zádumčivý zpěv sluchátka trefila dokonale. Trochu bojujeme s bicími, ale protože ty jsou vlastně v tomto songu až na pár okamžiku upozaděné, můžeme konstatovat, že jsme dokázali do sluchátek vyždímat veškerý zvukový potenciál.
Díky kvalitním materiálům na mostu sluchátek Bose QuietComfort 35 si můžete hrát s ekvalizérem kdykoliv a kdekoliv, a za krkem vás bolet nebude.
Tady se jednalo o jednoduchou záležitost. Během chvíle jsme naladili ideální poměr výrazného zpěvu, hřmící basy, do hlavy se zarývající kytary a špinavých bicích. Ideální zvuk.
Nechali jsme naladění po předchozí skladbě a dobře jsme udělali: sluchátka Bose QuietComfort 35 se pro přehrávání tohoto songu snad narodila. Kombinaci elektronického neklidu a zlostného hřmění vystihla sluchátka naprosto přesně.
Ani v tomto případě nemáme s naladěním ideálního zvuku problémy. Celkový zvuk je správně syrový, údery bicích jsou úsečné a kytary teskné. A přesně tak to má v tomto případě být. Je patrné, že tato Bluetooth sluchátka si s instrumentální kytarovou hudbou velmi dobře rozumějí, čím tvrdší, tím lepší.
Opět necháváme naladění z předchozí skladby a opět dobře děláme. Sluchátka správně produkují syrový zvuk s mohutným, pulzujícím basováním a rap je patřičně jízlivý. Až má člověk pocit, že ho sound tohoto songu vykopne ze židle. Jo, tak přesně takové pocity by měl uživatel sluchátek při poslechu hudby správně mít.
Zde nám vyladění chvíli trvalo, protože pár vteřin jsme museli kroutit knoflíky, než jsme naladili správný basový zvuk, který by zároveň nepožíral středy. Leč podařilo se a z výsledku jsme nadšeni. Vedle rocku a metalu jsou tato sluchátka ideální i na poslech hip-hopu.
Na pravé mušli sluchátek Bose QuietComfort 35 si můžete všimnout ovladacích tlačítek a kontrolek. Když sluchátka zapnete, kontrolky se rozsvítí. Bluetooth světélko po spárování zhasne, stav baterie podle aktuálního stavu svítí třemi barvami: zeleně, žlutě a červeně.
Díky dominanci středů v této skladbě nebylo těžké najít ideální poměr, díky kterému byly slyšet všechny zvuky, co správně mají být slyšet. Když jsme ale zkusili trochu přitvrdit a dali jsme basy na maximum, tak i přes slušné dunění se elektronické basy zdaleka nevyrovnaly instrumentálně hraným basům, jako je tomu třeba u rocku.
Celkově jsme otestovali 12 songů napříč žánry a můžeme konstatovat, že po vyladění zvuku jsme ve většině případů dosáhli famózních výsledků, v horších případech „jen“ výborných výsledků.
Jenom se ještě na chvíli vrátíme k elektronické muzice: poslechli jsme si několik dalších house a elektronických songů, a skutečně jsme zjistili, že basy z elektronické hudby neduní ve sluchátkách tak dobře, jako u hudby, kde basy instrumentálně produkuje basová kytara.
Možná to bylo tím, že membrány sluchátek nebyly ještě tolik „rozhýbané,“ kdo ví. Nicméně příznivci rocku, metalu a hip-hopu budou při poslechu své oblíbené hudby ve sluchátkách Bose QuietComfort 35 nadšeni.
QuietComfort 35 jsou považována v kategorii Bluetooth sluchátek za těžkou váhu, a tak je na místě se podívat, jak jsou na tom se samotnou kompatibilitou s Bluetooth.
Spárovat sluchátka je snadné: prostřednictvím tlačítka na pravé mušli stačí jedním kliknutím sluchátka aktivovat, na mobilu zapnout Bluetooth, a až se vám sluchátka objeví na displeji mobilu, obě zařízení spárujete. Dokud toto spojení v mobilu nepřerušíte, sluchátka nelze spárovat s jiným telefonem.
Rovněž není od věci si stáhnout do mobilu speciální aplikaci Bose Connect, jejímž prostřednictvím můžete lépe komunikovat se sluchátky. Sluchátka si navíc přes tuto aplikaci stáhnou aktualizace a budou fungovat ještě lépe.
Bluetooth spojení je u Bose sluchátek skutečně spolehlivé: když nepočítáme občasné zapraskání ve sluchátkách krátce po zapnutí či spárování, nikdy se nestane, že by jen na okamžik nastal ve spojení výpadek, pokud je zdroj hudby poblíž.
Co se týče vzdálenosti, kterou můžete od mobilu ujít, aniž by se začalo spojení přerušovat, záleží vždy na konkrétním prostoru, ve kterém se aktuálně nacházíte. Pokud například pracujete v open space kanceláři, není problém odejít od mobilu 12 metrů. Pokud se nacházíte v bytě, kde je hodně zdí, je dosahová vzdálenost o dost kratší.
Sledovat stav baterie můžete přímo na sluchátkách, konkrétně na pravé mušli, kde máte malou kontrolku. Po zapojení do nabíječky počkáte, až kontrolka zezelená – je nabito: sluchátka můžete hned používat. Jakmile kontrolka časem zežloutne, musíte vzít na vědomí, že vybití se blíží. Červená dioda pak znamená, že sluchátka vydrží v provozu už jen pár minut.
Další způsob, jak sledovat stav baterie, je přes mobil, prostřednictvím již zmíněné aplikace Bose Connect. Výhodou je, že zobrazuje stav baterie v procentech, takže víte úplně přesně, kolik šťávy vám ještě zbývá.
Pokud jde o výdrž, prostřednictvím USB kabelu trvalo nabíjení dvě hodiny a baterie vydržela přes 16 hodin. Výrobce sice uvádí výdrž až 20 hodin, takže do údaje výrobce chyběla přibližně pětina. To sice není zas tak moc, ale na druhou stranu to také není potěšující. Teoreticky by mělo být možné dosáhnout deklarovaných 20 hodin při snížené hlasitosti.
Hned na začátku je dobré dát hlasitost na mobilu na maximum a tišení či zesilování řídit na sluchátkách. Ovládací tlačítka máte přímo na pravé mušli, naučit se je používat trvá krátce.
Na pravé mušli je rovněž tlačítko Play/Pause, prostřednictvím něhož můžete poslech pozastavit a následně zase uvést do pohybu.
Zmíněným tlačítkem rovněž můžete posouvat skladby. Dvě rychlá stisknutí Play/Pause znamená posunutí o jeden song dopředu, tři rychlá stisknutí návrat o jeden song dozadu.
Co se týče nošení samotného, tak platí, co již bylo řečeno na začátku: sluchátka jsou vyrobena z lehkých a příjemných materiálů, a dobře se tak nosí. Můžete s nimi chodit po městě či sedět v kanceláři několik hodin a nebudete je na hlavě skoro vůbec vnímat. O nějakém tlačení uší nebo bolesti hlavy či krku ani nemluvě. Bose QuietComfort 35 jsou zkrátka ideální sluchátka na dlouhodobá nošení.
Jelikož Bose QuietComfort 35 jsou sluchátka s mikrofonem, lze s nimi i telefonovat. Jakmile vám někdo zavolá, stačí stisknout tlačítko Play/Pause a můžete hovořit. Díky funkci aktivního potlačení okolního zvuku, která i během hovoru samozřejmě funguje, uslyšíte každé slovo volajícího, i když jste třeba na rušném náměstí. Naopak volající vás v porovnání s mobilem zas tak dobře neuslyší, jelikož mikrofon ve sluchátkách funguje o něco hůře než mikrofon v mobilu. Ve finále to ale i tak na běžné volání bohatě stačí.
Bluetooth sluchátka Bose QuietComfort 35 jsou skutečná špička. Díky své funkci aktivního potlačení okolního zvuku, která funguje brilantně, si hudbu venku, doma i v kanceláři užijete pomalu víc, než doma s klasickou Hi-Fi soustavou. Když k tomu připočtete skvělý zvuk, dlouhou výdrž baterie a pohodlné nošení, je vám asi jasné, že sluchátka téměř nemají slabinu.
Takže jak zněly otázky v úvodu? Jsou tato náhlavní sluchátka skutečně tak dobrá? A vyplatí se za tu cenu?
10 000 Kč je sice skutečně hodně, ale pokud jste požitkář a na kvalitní zvuk bez rušení vnějších vlivů si potrpíte, můžeme vám tato sluchátka jednoznačně doporučit. I za tuto cenu se bude jednat o dobrou investici.
Klady
Zápory