Bouřková sezóna

Ochraňte elektroniku a spotřebiče před výpadky proudu a nebezpečným přepětím v síti

Sezóna hromů a blesků

Na přelomu jara a léta se o slovo tradičně hlásí hromy a blesky, sezóna bouřek, která dovede pořádně zatopit každé elektronice. Odpojit počítače ze sítě sice pomůže, ale ne každý chce trávit všechny večery romanticky při svíčkách. Zabezpečit elektroniku samotnou, uložená data i otevřenou práci na noteboocích a stolních počítačích je přitom docela snadné. Chraňte se před bouřlivým počasím kvalitním záložním zdrojem nebo spolehlivou přepěťovou ochranou.

Co dokáže bouřka

V našich zeměpisných šířkách se mezi bouřlivé může počítat i více než 30 dní do roka. V době největší intenzity, na konci jara a začátku léta, doráží na zem každý měsíc desítky tisíc blesků. Vnější ochrana domu sice efektivně brání požárům a větším neštěstím, elektronice ale stále hrozí nebezpečí. Poškodit nebo zničit ji umí nejen přímý zásah do antény či blízkého vedení, ale i úder vzdálený více než 2 kilometry. I s dobrým pojištěním bývá ztráta dat a zařízení značně nepříjemná, ideální je proto hrozbám předcházet a investovat do bezpečnostních prvků – především do přepěťové ochrany. Náročnější uživatelé pak ocení rovnou záložní zdroj pro případ výpadku proudu.

Záložní zdroje Přepěťové ochrany

Jak zvládnout výpadky proudu

Nejen poškození bleskem umí otrávit život. I vzdálenější bouřka nebo silnější vítr může napáchat škody, které často přinesou výpadek nebo odstávku sítě. Zákon schválnosti bývá v takových případech neúprosný a žádné ukládání není dost časté, aby nemohla nenávratně zmizet spousta práce či dat. Řešením jsou záložní zdroje, takzvané UPS. Ty zajistí při výpadku komfort několika minut provozu počítače i jiné elektroniky. Chrání před výkyvy a některé i před přepětím v síti. Dostupné jsou klasické, kompaktní zdroje pro domácnosti a menší kanceláře, i silné zdroje do rackových skříní, které chrání počítače a servery ve větších provozech.

Záložní zdroje Jak vybrat záložní zdroj?

Jak se bránit proti přepětí v síti

Při úderu blesku, ale i při běžném provozu bez bouřek, se může objevit takzvané přepětí v síti. Na něj je citlivá většina elektroniky, od počítačů, televizních obrazovek či monitorů až po drobnější zařízení, třeba i nabíjený telefon. Škody často nepomůže uhradit pojišťovna a navíc nemusí být ihned patrné. Přepětí může elektroniku rovnou zničit, ale i nenápadně poškozovat a zkrátit její životnost. Obrana je naštěstí velice prostá. Jednoduchým a dostupným řešením jsou přepěťové ochrany, vylepšené prodlužovačky, které navíc zjednoduší zapojení spotřebičů a elektroniky do sítě. Vlastní přepěťovou ochranu mají i pokročilejší záložní zdroje.

Přepěťové ochrany Jak vybrat záložní zdroj?

Přepěťová ochrana

Zabezpečení elektroniky a spotřebičů (nejen) před bouřkou pomocí přepěťové ochrany patří mezi naprostý bezpečností základ. Ve srovnání s cenou zničené elektroniky představují přepěťové ochrany zanedbatelnou investici v řádu několika stokorun. Mezi jejich základní vlastnosti patří až na výjimky několik zásuvek, světelná indikace stavu a možnost odpojit vše od sítě jednoduše spínačem. Pokročilejší modely nabídnou i spínače pro jednotlivé zásuvky nebo další typy konektorů a zásuvek, například USB, koaxiální nebo internetové. Na kratší vzdálenosti nahradí klasickou prodlužovačku, efektivní jsou však spíše kratší přepěťové ochrany, zhruba do 3 m délky. Zásadním kritériem výběru je kapacita, čím je vyšší, tím lépe chrání.

Přepěťové ochrany Zásuvky

Záložní zdroje pro domácnost

Do domácích podmínek nebo menších kanceláří jsou vhodné tzv. klasické UPS. Nejčastěji mívají tvar menší počítačové skříně a jsou cenově velmi přívětivé. Zpravidla si vystačí s nižším výkonem, cca do 500 W při zapojení jednoho PC i s příslušenstvím. Příliš dlouhá nemusí být ani záložní doba, na uložení běžné práce a vypnutí počítače postačí záruka jedné až dvou minut chodu po vypnutí proudu. Pokročilejší modely ochrání i připojené síťové prvky.

Klasické záložní zdroje Jak vybrat záložní zdroj?

Záložní zdroje pro firmy

Ztráta dat nebo rozpracovaných projektů ve firemní sféře se může výrazně prodražit. Vyplatí se zde proto i nákladnější, velmi výkonné UPS. Pro firmy jsou ideální tzv. rackové záložní zdroje se standardizovanou velikostí pro rackové skříně. Doplní tak sestavu serverů a dalších zařízení, přehledně a s jednoduchou instalací. Jejich výkony se pohybují v tisících W a velkou přidanou hodnotou jsou pokročilé funkce. Mezi ty patří například obsluha za chodu nebo vzdálená správa.

Rackové UPS zdroje Jak vybrat záložní zdroj?

Jak vybrat záložní zdroj

Záložní zdroj neboli UPS má několik zásadních parametrů. Potřebný výkon zdroje je závislý na příkonu zařízení, která bude obsluhovat. Jak dlouho vydrží baterie záložního zdroje, to pak značí záložní doba. Dostupnější, běžně používané UPS vydají na jednotky minut, extrémně výkonné kusy mohou vydržet i více než půl hodiny při plné zátěži. Mezi nejdostupnější patří tzv. Offline zdroje, které nechrání proti přepětí. Zlatou střední cestou je typ Line-Interactive, dobře se vyrovná s poklesy napětí a vybrané modely zajistí i přepěťovou ochranu. Pro náročnější pak slouží On-Line zdroje, které vstupní proud několika způsoby filtrují a perfektně chrání před jakoukoli nestabilitou.

Jak vybrat záložní zdroj? Záložní zdroje

Nedostatečné pokrytí domácnosti

Záložní zdroj je rozumnou investicí, která se mnohokrát vyplatí a slouží celá léta. Do některých modelů je možné pořídit nové nabíjecí baterie, výměna pak může dlouho využívanému zdroji vrátit původní výdrž. Mezi praktické příslušenství k UPS patří také řada redukcí pro různé typy zásuvek, spolehlivé propojovací kabely nebo montážní sady pro snadné uchycení do rackových skříní. Pokročilejší uživatelé využijí rozšiřující karty do PC, skrz které probíhá kontrola a správa záložních zdrojů.

Příslušenství k záložním zdrojům Baterie pro záložní zdroje

Doporučené produkty

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací