Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Velkolepý výprodej XXL týdny

Decentralizovaná P2P burza Bisq – Jak správně koupit a prodat bitcoin? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Jak správně koupit a prodat bitcoin? Odpověď na zcela jednoduchou a přirozenou otázku se může zdát složitější, než byste čekali. V Bitcoinu čeká na běžného uživatele nespočet nástrah, které si ani neuvědomuje, dokud není pozdě. A právě toto je jedna z nich. Drtivá většina způsobů nákupu a prodeje bitcoinu, které jsou na trhu k dispozici, absolutně ignoruje to, z jakých důvodů byl Bitcoin vytvořen a jak by se měl používat. Slovní spojení jako potřeba třetí strany, žádost o povolení provést transakci a nutnost někomu věřit se stala samozřejmostí, což je špatně. Ale velmi špatně. Naštěstí je tu projekt Bisq, decentralizovaná P2P burza, jejíž vývojáři ještě nezapomněli na to, o čem Bitcoin vlastně je a k čemu slouží.

Decentralizovaná P2P burza Bisq (NÁVOD) – OBSAH

 1. Kupujete, prodáváte, ale víte vůbec, co vlastně děláte?
 2. Co je Bisq a jak funguje?
 3. Bisq: instalace nastavení
 4. Jak probíhá obchodování na Bisqu?
 5. Jak si vytvořit fiat účet na Bisqu?
 6. Limity fiat účtů aneb ochrana před podvodníky
 7. Mohu na Bisqu kupovat a prodávat altcoiny?
 8. Nákup a prodej Bisqu: Kdo je maker a kdo je taker?
 9. Řešení případných problémů při obchodu
 10. DAO a BSQ token
 11. FUKYCE aneb Fuck You Know Your Customer Exchange
 12. Závěr aneb dělejme věci správně, stojí to za to

Kupujete, prodáváte, ale víte vůbec, co vlastně děláte?

Pokud kupujete či prodáváte bitcoin běžným způsobem pomocí klasické směnárny či burzy typu Binance, Coinbase, Bitstamp a jiné, podstupujete, ať už vědomě, či nevědomě, spoustu rizik. Některé nevýhody nejsou nikterak závažné a výhody tohoto způsobu nákupu a prodeje je mohou vyvažovat. Řada nevýhod ale představuje kritické problémy, které nemáte jako uživatel možnost eliminovat, a pokud na to přijde, jde o problémy nezvratného charakteru, které nejdou opravit.

Bitcoin byl vypuštěn do světa z určitých důvodů, jako řešení na specifické problémy. A to je právě to. Problémy, které Bitcoin řeší, vrací klasický nákup a prodej zpět do hry. A co víc, v tu chvíli se začnou objevovat a nabalovat nová rizika, která není radno dobrovolně podstupovat.

(De)centralizace

Z pojmů jako centralizace a decentralizace se staly do značné míry buzzwordy, které se hojně využívají v marketingu a lidově řečeno v shillování altcoinů a různých ICO. Za tím vším se ovšem skrývá téma, jehož důležitost podtrhuje důvody, proč byl Bitcoin vytvořen a jak funguje.

Bitcoin vznikl za účelem finanční svrchovanosti jednotlivce, což je samo o sobě na velmi dlouhé a komplexní povídání. Jednoduchý, ač velmi důmyslný systém plných uzlů, asymetrické kryptografie, monetární ekonomie a důkazu práce zajišťuje právě onu finanční svrchovanost. To platí ale jen tehdy, pokud to celé správně používáte. Ideálním případem by byl tzv. uzavřený okruh, kde byste příjmy měli v bitcoinu a veškeré výdaje také. Tak daleko bohužel ještě nejsme a nějakou dobu to ještě potrvá. A do té doby potřebujeme nějak propojit Bitcoin se stávajícím finančním systémem.

Finanční svrchovanost

Onu finanční svrchovanost definuje zejména to, že pokud chcete provést transakci, nemusíte nikoho žádat o povolení transakci provést. V první chvíli vám to možná nepřijde důležité, dokud se nezamyslíte nad tím, jak funguje vaše osobní klasické bankovnictví. Zamyslíte-li se do detailu nad jednotlivými kroky při klasické transakci, ať už jde o platbu kartou, převod z účtu na účet či výběr hotovosti z bankomatu, žádost o povolení číhá na každém kroku.

A každému se už určitě stalo, že nebylo možné z bankomatu vybrat nebo v obchodě zaplatit kartou. Mohlo sice jít o čistě technické důvody, jako jsou výpadky připojení internetu či nedostatek bankovek v bankomatu, pointou zde ale je, že jste s tím vy osobně nemohli nic dělat. Povolení provést transakci tak není jen jednoduché ANO/NE nějaké třetí osoby, ale většinou je částí centralizovaného systému, která je závislá na dalších částech, jež jsou závislé na dalších velmi komplexních částech a systémech. A každý z nich může napříč časem a prostorem kdykoliv selhat a vaši žádost o provedení transakce tak zamítnout.

i Bez používání vlastního full node to nejde!

Používáte vlastní full node? Bez něj můžete na finanční svrchovanost a pravou transakční svobodu zapomenout. A pokud majoritní většina nebude full nody používat, je Bitcoin odsouzen k neúspěchu.

Pokud nevíte, o co jde, nebo neznáte důvody, proč svůj full node používat, doplňte si vzdělání v našem článku: Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)

Výše popsané je jen špičkou ledovce, a pokud vás toto vysvětlení ani trochu nezvedá ze židle, patrně nemá cenu dále číst. Bitcoin očividně zatím nepotřebujete. Pozorným čtenářům již došlo, že pokud do svého používání Bitcoinu zapojíte třetí stranu, nemáte finanční svrchovanost. A právě ta je tou nejcennější věcí na Bitcoinu jako takovém.

Se žádostí o povolení ale samozřejmě přichází nutnost důvěry neboli nutnost věřit cizí, třetí straně. V případě dnešního článku jsou to centralizované burzy a směnárny. Z povahy Bitcoinu, pokud nakupujete či prodáváte tímto způsobem, se nikdy nevyhnete fázi, kde o své bitcoiny doslova přijdete, lépe řečeno dobrovolně přepíšete své vlastnictví na někoho jiného. Nenávratně a navždy.

Bez důvěry to nejde?

Jakou roli zde hraje ta zmíněná nutnost důvěry? Burza či směnárna má nějaké renomé, řadu spokojených (i nespokojených) uživatelů, může mít dlouholetou tradici a třeba pěkné webové stránky. Jde o řadu faktorů, které běžnému uživateli podvědomě říkají, že je tato třetí strana důvěryhodná a není až takový problém jí věřit. Možná ne, ale nic to nemění na čistě technickém faktu, že ve chvíli, kdy své bitcoiny třetí straně pošlete, de facto jste o ně přišli. Okecat se to nedá, je to čirý fakt. Můžete jen doufat, že vám ona důvěryhodná společnost bitcoiny vrátí, pokud si o ně řeknete. A ona to ve většině případů udělá, nemá proč to neudělat. Dokud se něco nepřihodí.

A to je právě to. Přihodit se může cokoliv. Ale pokud nikoho nežádáte o povolení provést transakci, nemáte potřebu nikomu důvěřovat. Pokud transakci přijímáte a nikoho dalšího do toho nezapojujete, nemůže vás ani ohrozit selhání třetí strany.

Nejznámější a nejčastější jsou samozřejmě vyhackované třetí strany, kterým bitcoiny někdo další ukradl. Méně známé, většinou opomíjené a o to horší případy jsou ty, kdy vám třetí strana odmítne „vaše“ bitcoiny vrátit. Důvodů, proč by se tak stalo, opět může být mnoho. Nejčastěji můžete porušit některé z jejich podmínek, jež jsou většinou dosti rozsáhlé, nejasné a často se mění. Abychom si uvědomili závažnost problému, je třeba pochopit, že i burzy a směnárny mají své šéfy. Mají někoho, komu se musí zodpovídat a před kým musí sekat latinu. Jsou to státy a regulátoři. A tyto třetí strany, kterým důvěřujete, nehrají vaši nebo svou hru. Hrají hru někoho dalšího, podle cizích pravidel. A pokud je nebudou dodržovat, dopadnou hodně špatně.

6102 executive order
Exekutivní nařízení 6102 na bitcoin není otázkou jestli, ale spíš kdy.

A tak pokud se jednoho dne někdo rozhodne, že směnárna porušila pravidla, zabaví jí všechno, včetně „vašich“ bitcoinů, u kterých jste věřili, že vám je směnárna vrátí, pokud si o ně řeknete. Nejde tu o to, jaká je pravděpodobnost, že se to stane, ani kdy se to stane, ale že je to vůbec čistě technicky možné. Slyšeli jste někdy o exekutivním nařízení 6102 z roku 1933 v USA? Američané až do roku 1974 na příkaz tehdejšího Franklina Delano Roosevelta nesměli vlastnit zlato ve formě mincí či zlatých cihel. Tehdejší vlastníci byli nuceni zlato odprodat za cenu 20,67 USD za unci.

Myslíte si, že se to s bitcoinem nikdy nestane? Možná že ne, možná ano. Podstatné tu je, že se to opět čistě technicky může stát. Bitcoin, tak jak byl nadesignován, za předpokladu, že jej budete správně používat, umožňuje, že vám jej nikdo nevezme, ani kdyby se na hlavu postavil. Pokud bychom šli do podrobností, může a pravděpodobně by to bylo o dost složitější, ale podstatná je tu jiná věc. Pokud byste neměli to štěstí a „vaše“ bitcoiny by se ve chvíli dopadu takovéto situace nacházely u provozovatele burzy, pak máte smůlu. Patrně by vám burza či směnárna vrátila fiat měnu v pevně stanoveném kurzu.

Co je Bisq a jak funguje?

Na otázku, co je vlastně Bisq a jak funguje, by se dalo odpovědět jednoduše. Bisq je způsob (protokol), jak nakoupit a prodat bitcoin. A funguje tak, jak to má správně vypadat. Je úplným protipólem první a předposlední kapitoly tohoto článku a již bohužel zažitých cest, po kterých se noví uživatelé vydávají a hned na začátku se ztrácejí.

A teď čistě technicky:

 • Bisq je open-source. Kdokoliv může číst a ověřovat veřejně dostupný zdrojový kód Bisqu a veškeré následné změny.
 • Bisq funguje na 2 of 2 multisig adresách, tedy na bázi smart kontraktů. Bisq jako takový žádné BTC ani jiná aktiva nijak nedrží.
 • Bisq ke komunikaci používá peer-to-peer síť, výhradně přes Tor. Neexistuje zde žádný server ani prostředník, kterého by bylo možné napadnout a vykrást.
 • Bisq je defaultně SPV peněženka, můžete však a měli byste použít svůj vlastní full node.
 • Bisq používá jako hlavní měnu bitcoin. Nevýhodou tedy je, že bez menšího množství bitcoinu nelze začít Bisq používat.
 • Bisq nemá žádný přístup k datům o zúčastněných stranách, které mezi sebou obchodují.
 • Bisq nevyžaduje žádnou registraci, protože se není ani kam registrovat. Technicky tak odpadá možnost krádeže dat a identity. Není co ukrást.
 • Bisq není firma, nemá žádné sídlo, zaměstnance ani majitele. Jedinou strukturu tvoří decentralizovaná autonomní organizace (DAO), která nepodléhá žádné jurisdikci.

A stručný popis Bitcoinu:

Bitcoin jako technologie je open-source. Každý může číst jeho zdrojový kód včetně minulých i budoucích změn. Systém Bitcoinu sám o sobě nedrží žádné bitcoiny ani jiné kryptoměny či fiat peníze. K veškeré komunikaci využívá peer-to-peer síť. Bitcoin neběží na žádném centrálním serveru, není jej jak vykrást či hacknout. Bitcoin sám o sobě nedisponuje žádnými daty o obchodech ani o stranách, které se obchodu zúčastnily. Používání Bitcoinu nepodléhá žádné registraci. Nejsou potřeba osobní údaje a co neexistuje, to nelze ukrást. Bitcoin je pouze „pár“ řádků dobře navrženého kódu. Nemá žádnou adresu a nikdo za něj neodpovídá. A tak ani není nikdo, koho by bylo možné za Bitcoin plácnout přes prsty, zatknout, obžalovat, odsoudit, zavřít, mučit a vydírat. Zní vám to povědomě?

A trochu podrobněji:

 1. Stáhnete Bisq software a spustíte.
 2. Nastavíte platební metody (SEPA, Revolut, Face-to-Face, Western Union atd.)
 3. Projdete a vyberete si z nabídky na koupi bitcoinu.
 4. Pošlete fiat měnu prodávajícímu na bankovní účet (dle typu platby).
 5. Počkáte na potvrzení ze strany příjemce.
 6. Hotovo, bitcoiny jsou vaše, na vaší peněžence.

Veškerá datová komunikace je mnohonásobně šifrována, a síťový provoz je anonymizovaný pomocí torifikace přes Tor síť. Žádná data o účastnících obchodu tak nelze jakkoliv odposlouchávat. Co se nikam neukládá a nebo je šifrované nelze ani následně nijak zneužít.

A to nejdůležitější, celý proces obchodu a používání Bisqu nevyžaduje žádné ověření identity. Žádné občanské a řidičské průkazy, cestovní pasy, výpisy z účtů ani faktury od dodavatelů energií, a už vůbec ne fotografie vaše obličeje defaultně obshující EXIF data o vaší geolokaci v čase a prostoru. Nic, co by mohl někdo někde ukrást a následně prodat na darkmarketu a jinak zneužít. A co je ještě lepší, nikdo nikdy nezabaví nějaký server s daty, která by mohl využít proti vám, protože žádný takový server ani místo neexistuje. Více v předposlední kapitole. Pojďme si Bisq už konečně vyzkoušet.

Bisq: instalace nastavení

Pokud vás to, co Bisq nabízí, zaujalo, pojďme se podívat na instalaci a podrobně na jednotlivé kroky, jak Bisq funguje. Není to nic těžkého a zvládne to kdekdo. Proto pokud jako ostřílení bitcoineři a znalci kryptoměn doporučujete někomu způsob nákupu a prodeje, zvažte třikrát Bisq, než nováčka pošlete na cestu, ze které není návratu.

MacOS a Linux

Instruktážní video pro instalaci Bisqu pod MacOS a Linuxem.

Na webové stránce bisq.network si stáhněte soubory pro vaši platformu včetně PGP podpisu, kterým ověříte pravost instalátoru. Způsobem ověření a instalací už vás provede zbytek videa.

Windows 10

Podobný postup pro operační systém Windows 10.

U Windows 10 je ověření shody instalačního souboru s PGP podpisem trochu složitější, vše potřebné vám ale ukáže opět video. Nejde o nic nestandardního, ale čistě o dobrou praxi, kterou je dobré se naučit a dodržovat při každé instalaci softwaru, pokud je podpis k dispozici. Zvlášť v kryptoměnovém světě existuje dostatek kreativity pro to, jak podvést nezkušené uživatele a připravit je o jejich bitcoiny.

Než začnete Bisq používat

Než se do čehokoliv pustíte, je potřeba stejně jako u tvorby klasické bitcoinové peněženky provést základní nastavení zabezpečení a zálohy privátních klíčů.

Tento krok za žádnou cenu nepřeskakujte, dejte si tu práci a vše perfektně zazálohujte.

Jako první je potřeba nastavit heslo pro vaši Bisq peněženku pod položkou Account (účet) v hlavním menu a následně Wallet Password. Doporučuji použít Password Manager. Ideálně aby byl opět open-source. Vhodnou kombinací je hardwarová peněženka Trezor, která krom nejbezpečnějšího způsobu úschovy bitcoinu nabízí právě i správce hesel.

Dalším krokem je záloha tzv. seedu, 12 slov, z nichž se generují privátní a veřejné klíče. Tato slova (nazývaná mnemonická fráze) nikdy neukládejte do počítače, nikam online (iCloud, Google Drive), a už vůbec si je nefoťte telefonem. Ideální je kus papíru uložený na bezpečné místo, případně existují fyzicky odolné způsoby, jako jsou nejrůznější Cryptosteely a jim podobné varianty.

Posledním a neméně důležitým krokem je nastavení zálohy, kam bude Bisq ukládat všechna potřebná data. Ta obsahují šifrované informace o vaší peněžence, obchodech, účtech a identitách, které budete k používání Bisqu potřebovat. Tato data jsou ukládána lokálně a nejsou posílána na žádný server třetí strany, takže je i velmi těžké je nějak zneužít, např. prodat na darkmarketu.

Jak probíhá obchodování na Bisqu?

Bisq funguje na základě nabídek a poptávek. V následující ukázce uvidíte, jak probíhá názorný obchod mezi Alicí a Bobem od začátku do konce.

Nejedná se o nic složitého, jakmile zažijete první obchod, nebudete se chtít vracet ke „klasice“.

V názorném příkladu je Bob ten, kdo chce koupit nějaké bitcoiny. Na druhé straně je Alice, které se hodí nějaké fiat peníze a chce část svých bitcoinů prodat. Bob je tedy kupující, Alice prodávající. Bisq je peer-to-peer burza, takže obchod probíhá pouze mezi Alicí a Bobem, a tudíž musí být oba dva online. Bob zadává poptávku na koupi bitcoinů. Rád by nižší cenu pod aktuální tržní hodnotou, je trpělivý a nevadí mu čekat ani mít zapnuté PC, než se najde někdo, kdo mu za jeho podmínek bitcoiny prodá.

Bob nastavuje parametry nabídky na koupi bitcoinů. Tedy kolik BTC chce koupit, s jakým procentuálním rozdílem nad/pod tržní cenu a ekvivalent BTC ve fiat měně, v tomto případě v EUR. Lze nastavit i rozsah min. poptávané částky. Jakmile Bob zadá parametry nabídky na koupi bitcoinů, Bisq vyzve Boba k úhradě bezpečnostního poplatku (% z obchodované částky), který Boba incentivizuje k tomu, aby celý obchod úspěšně dokončil. Pokud Bob celý obchod dotáhne do konce, bezpečnostní poplatek mu bude vrácen. Dále je potřeba uhradit poplatek za obchod a poplatek těžařům za vytěžení transakce.

Teď možná dumáte nad tím, o jaké že jde vytěžení transakce, když se při obchodování na běžné burze nic takového nedělá. A v tom je ten celý trik. Na klasické centralizované burze reálně žádné bitcoiny neobchodujete, resp. nedochází k žádným změnám v bitcoinovém blockchainu. Oproti tomu kouzlo Bisqu leží v tzv. multisignature transakcích neboli smart kontraktech. Vraťme se ale k Alici.

Jakmile Bob dokončí zalistování své nabídky na koupi BTC odesláním výše zmíněných poplatků (v jedné transakci), Alici se v její Bisq aplikaci objeví Bobova nabídka. Pokud Alici zaujme Bobovo poptávané množství BTC za jím nastavenou cenu a způsob platby, může Alice nabídku přijmout. Bisq vyzve Alici k transakci, která zahrnuje: obchodovanou částku, bezpečnostní poplatek a poplatky za obchod a za vytěžení transakce. Z povahy multisignature transakce Alice v tuto chvíli neposílá žádné bitcoiny Bobovi, ty jdou na adresu smart kontraktu a neopustí ji, dokud nejsou splněny podmínky obchodu. Vraťme se opět k Bobovi.

Jakmile dojde ke třem potvrzením Aliciny transakce na bitcoinovém blockchainu, Bisq vyzve Boba k úhradě € za bitcoiny, které chce od Alice koupit. V názorné ukázce platí Bob SEPA platbou na eurový účet Alice. Ve chvíli kdy Bob € odešle, potvrdí na Bisqu odeslanou platbu, čímž dává Alici vědět, že má očekávat peníze na svém bankovním účtě. Jakmile si Alice všimne příchozí platby, potvrdí přijetí € od Boba na Bisqu a obchod je dokončen.

Alice potvrdí příchozí platbu, čímž jsou splněny podmínky smart contractu a bitcoiny z multisignature adresy jsou automaticky přeposlány Bobovi na jeho Bisq peněženku. Oběma účastníkům je zároveň vrácen bezpečnostní poplatek za bezproblémové dodržení podmínek a úspěšné dokončení obchodu.

Jak si vytvořit fiat účet na Bisqu?

K úspěšnému pochopení celkového designu Bisqu si potřebujeme ukázat, jak tu fungují účty a identity. Nelekejte se, nejde o vaši pravou identitu, ale o tzv. Tor identitu. Můžete jich zde mít nekonečně mnoho, aniž by je všechny spojoval nějaký státní doklad, výpis z účtu, fotografie vašeho obličeje a bůhví co všechno.

Základem je vytvoření fiat účtu dle příslušné metody platby nebo služby.

V názorné ukázce na videu vidíte tři nabídky na koupi BTC. Platební metoda nabídek je SEPA na německý eurový účet. Abyste mohli tuto nabídku přijmout, musíte mít ve svém Bisqu vytvořený také SEPA účet. V rámci Bisqu nejde o opravdový bankovní účet, jde opět jen o Tor identitu, ke které se vážou např. reputace za úspěšné obchody a podobně. Aby to ale celé fungovalo, je potřeba tuto identitu vytvořit s opravdovými údaji vašeho bankovního účtu, tedy se správnými IBAN a BIC/SWIFT údaji. Hned si povíme proč.

Pod záložkou Account v menu naleznete sekci National Currency Accounts neboli fiat účty v národní měně (CZK, EUR, CHF atd.). Zvolíte Create New Account, vyberete metodu platby SEPA a vyplníte pravdivé údaje o svém bankovním účtu, ze kterého budete za případně zakoupené bitcoiny platit, či naopak přijímat platby za prodané BTC. Tyto údaje jsou uloženy pouze lokálně, neodcházejí na žádný server Bisqu, neboť ani žádný neexistuje.

Jakmile máte účet vytvořen, můžete se podívat zpět do nabídek, zda je k dispozici nějaká, která odpovídá vaší platební metodě a limitům, v jejichž rámci můžete s novým účtem obchodovat. Počáteční limit pro SEPA platby je 0,01 BTC. Všechny jednotlivé účty, které si vytvoříte, jsou na sobě nezávislé. Nedědí navýšení limitů ani reputací za úspěšné obchody, čímž mezi nimi neexistuje ani žádné propojení. Pojďme se nyní podívat, jak je to vlastně s těmi limity, jak fungují a k čemu slouží.

Limity fiat účtů aneb ochrana před podvodníky

Limity na Bisqu nejsou pro nového návštěvníka nic přirozeného a na rovinu, nejde o uživatelsky přívětivou zkušenost. Patrně zjistíte, že ani nemáte co koupit, protože existují nějaké limity a podpisy a pospolu s nízkou likviditou a škálou nabídek budete mít chuť Bisq zase zavřít. Nedělejte to, chvíli vydržte.

Systém stáří účtů, podpisů a limitů není ideální, ale jde o ověřený a prozatím jediný způsob, jak co nejlépe zabezpečit fungování tohoto trhu.

Základem tohoto systému je v podstatě stáří účtu. Aktuální limity pro váš fiat účet naleznete v detailech tam, kde jste si jej poprvé vytvořili. Každá platební metoda má rozdílné startovní limity, které se po třiceti dnech zdvojnásobí a po šedesáti dnech znovu. Stáří účtu samo o sobě ovlivňuje pouze limity množství prodávaných bitcoinů. Je zde totiž rozdíl v tom, že pokud bitcoiny prodáte, neexistuje z povahy designu Bitconu možnost, jak platbu jakkoliv reklamovat nebo si ji nechat vrátit. To ale neplatí pro klasické platby fiat služeb, jako jsou např. běžné bankovní účty a SEPA platby.

Pokud chcete navýšit svůj limit nákupu konkrétního fiat účtu, musíte provést první úspěšný nákup s protistranou, která má tzv. podepsaný účet starší třiceti dní. Za třicet dní od úspěšně dokončeného obchodu s protistranou, která měla podepsaný účet rovněž starší třiceti dní, se stane váš účet podepsaným. Po třiceti dnech od podepsání vašeho účtu můžete začít podepisovat úspěšnými obchody nové, nepodepsané účty.

Myšlenka tohoto systému je založena na tom, že trvá nějaký čas a stojí nějaké úsilí získat podepsaný účet, který nebudete chtít znehodnotit jedním malicherným podvodem, kdy byste se pravděpodobně zároveň dopustili i bankovního podvodu. U zmíněných finančních metod založených na fiat systému je totiž možnost tzv. Chargebacků, kde můžete po podepsání čestného prohlášení, že jste platbu neprovedli, vy požádat o vrácení platby. Jde o slabinu tradičního bankovnictví a v podstatě o jediný možný způsob podvodu na Bisqu.

Pokud to všechno zní moc složitě, nezoufejte, jediné, co musíte pro právě popsané, a tedy pro získání podpisu vašeho účtu udělat, je úspěšně dokončit obchod s nabídkou, která má u sebe zelený symbol ✅. Takto jsou označeny nabídky od podepsaných účtů s podpisem starším třiceti dní.

Mohu na Bisqu kupovat a prodávat altcoiny?

Bisq je víceméně bitcoinová záležitost, a teprve donedávna přijímali vývojáři tzv. pull requesty na integraci dalších altcoinů, pokud si integraci dané kryptoměny příslušní vývojáři zajistili. Nedávno se změnil mechanismus na listování/delistování dle toho, zda zájemci o specifický trh zaplatí potřebné poplatky za zkušební období. Pokud je ve zkušebním období trh aktivní a generuje dostatek poplatků, altcoin zůstane zalistovaný.

Jak obchodovat vybrané altcoiny na Bisqu?

Základem je opět bitcoin a není možné obchodovat altcoiny za fiat měny. Altcoiny včetně L-BTC (Liquid Bitcoin) se zde tedy nacházejí na pozici fiat měn, lze je tedy měnit pouze za BTC a naopak. V případě, že chcete nakoupit monero, prodáváte bitcoin, a pokud chcete monero prodat, bitcoin nakupujete. Jediné propojení na Bisqu mezi světy kryptoměn a dosluhujícím fiat systémem je pomocí Bitcoinu.

Celý proces obchodování s altcoiny pak probíhá totožně jako v předchozí kapitole. Jelikož jde o směnu kryptoměny za kryptoměnu, u kterých z povahy věci není možný zmíněný Chargeback, nejsou zde žádné limity ani žádné podepisování účtů. To se týká pouze fiat účtů, u kterých toto riziko je.

Nákup a prodej Bisqu: Kdo je maker a kdo je taker?

Abychom se ještě jednou ujistili v tom, kdo je na Bisqu kdo, kdo prodává a kdo kupuje, pojďme se podívat na to, kdo je taker a kdo je maker.

Maker je ten, kdo vytváří nabídku.

Pro nováčky může jít o matoucí terminologii, proto se raději mrkněte na to, jak se na Bisqu vytváří nabídka (ať už na nákup, či prodej BTC). Ten, kdo vytváří nabídku je maker, což s sebou přináší i značné výhody. Video znázorňuje, jak jako maker vytvoříte na trhu Bisqu nabídku na koupi BTC za €. Jinými slovy, sháníte bitcoiny, platíte v eurech. Nevýhoda toho, být makerem je, že musíte být online, aby případní takeři vaší nabídku viděli.

Největší výhoda toho být maker, a být tedy tím, kdo tvoří nabídky, je, že určujete svá vlastní pravidla, podle kterých bude obchod probíhat. Platební metoda je jen na vás a stejně tak, což je nejdůležitější, i bezpečnostní poplatek. Ten je defaultně 10 % z obchodované částky, ale čím vyšší ho dáte, tím nižší je motivace pro případného podvodníka na vás něco zkusit. Nespornou výhodou je i nastavení ceny, za kterou jste BTC ochotni koupit. Můžete tak nastavit např. 75% cenu za bitcoin pod aktuální tržní cenu. Poslední výhodou toho být maker jsou o cca 80 % nižší poplatky za obchod.

Taker je ten, kdo bere, co je k dispozici.

Obchod z pohledu takera v podstatě probíhá téměř identicky, jen si jako taker (ten, kdo bere) vybíráte z dostupných nabídek, které položili makeři. Pokud vám nějaká nabídka vyhovuje, můžete ji přijmout a obchod už klasicky dokončit. Taker oproti makerovi nemusí být z povahy věci online.

Určitě už vás ale napadla otázka, co se stane, když se něco zvrtne. Co když průběh obchodu nepůjde tak hladce, jak by měl? A co když se vás druhá strana pokusí nějak podvést?

Řešení případných problémů při obchodu

Systém obchodování na Bisqu je vymyšlen a nastaven tak, aby se nedokončení obchodu či případný pokus o podvod nevyplatil. Pojďme se vrátit do 4. kapitoly, k Bobovi a Alici, a představme si, že Alice z nějakého důvodu nepotvrdila příjem € na svůj fiat účet. Řešení případného problému má tři fáze. Komunikace, mediace a arbitráž.

Trading chat

Zprvu předpokládejme, že k případné neaktivitě ze strany Alice existuje dobrý důvod. Nemusí jí hned o podvod, a proto využijeme funkce šifrovaného chatu. Bob Alici zanechá zprávu s dotazem, proč Alice příjem € stále nepotvrdila. S největší pravděpodobností ze strany Alice o nic nešlo a dva dny se nedostala k PC. Zkontroluje svůj fiat účet, a pokud transakci uvidí, potvrdí příjem € v přímo v Bisqu.

Bisq trader chat
Kliknutím na ikonu pod detaily obchodu spustíte šifrovaný chat.

Bankovní systémy samozřejmě nejsou dokonalé, a tak se může stát, že Alice zatím žádné peníze doopravdy nedostala. Bob s Alicí se mohou domluvit, že tomu dají dalších pár dní. Bitcoiny jsou zamčené v multisignature kontraktu s časovým zámkem, a tak ani kdyby Alice vychytrale vyčkávala, BTC automaticky zpět po vypršení časového zámku nedostane. Po vypršení času k dokončení obchodu se celý problém řeší arbitráží, ale mezi tím existuje ještě fáze mediace.

Mediace

Mediace je v podstatě komunikace za pomoci mediátora, někoho z Bisq DAO. V případě, že s Alicí není kloudná řeč, požádá Bob o podporu a do chatu se připojí tzv. mediátor, který se Alici a Boba pokusí dovést ke schůdnému řešení. Mediátor navrhne řešení sporu, a pokud Alice i Bob souhlasí, dojde k dokončení obchodu a Bob obratem dostane zakoupené bitcoiny. Pokud obě nebo jen jedna strana obchodu s návrhem mediátora nesouhlasí, nastupuje fáze arbitráže.

Arbitráž

Fáze arbitráže je poslední krok, který je určen jako finální řešení, na něž dochází jen v krajních případech. Prvním případem je ten, kdy Alice nereaguje na Bobovu komunikaci po celou dobu obchodu až do chvíle, kdy vyprší časový zámek multisignature kontraktu. Druhým případem je, že jedna ze stran odmítne návrh mediátora a vyžádá si přímo arbitráž.

Bisq Arbitrage
Výsledek mediace lze odsouhlasit či odmítnout, a vyžádat tak arbitráž.

V případné fázi arbitráže je potřeba arbitrátorovi (člověku, který situaci řeší) dokázat, že jste v právu. K tomu může stačit například Bobovou bankou ověřené potvrzení o provedené transakci, na kterém budou vidět všechny potřebné detaily transakce. V krajních případech může arbitrátor Boba požádat o ověření identity pomocí videorozhovoru. Jakmile arbitrátor uzná za vhodné, že bitcoiny Bobovi opravdu náleží, osobně ho odškodní ze svých bitcoinů. Arbitrátor si k následnému vyrovnání za odškodnění Boba založí návrh v Bisq DAO. Bitcoiny, které Bobovi arbitrátor vyplatil, dostane zpět z Bisq donation adresy, kam automaticky BTC putují, pokud vyprší časový zámek multisignature kontraktu, aniž by došlo ke správnému dokončení obchodu.

Pamatujete na bezpečnostní poplatek neboli security deposit, který obě strany zamykají do multisignature kontraktu na začátku obchodu? Pokud obchod nedopadne ze strany Alice, připadne Alicin bezpečnostní poplatek Bobovi jako bolestné, které defaultně činí 10 % z obchodované částky. Zde se tedy ukazuje výhoda toho být maker, jelikož výše bezpečnostního poplatku záleží na tom, kdo nabídku zakládá. Vyšší bezpečnostní poplatek tak incentivizuje obě dvě strany sekat latinu a obchod bez problémů dokončit. A nyní se už pojďme podívat na to zmíněné Bisq DAO.

DAO a BSQ token

V průběhu článku již padla zmínka o DAO neboli Decentralizované Autonomní Organizaci. Mimo jiné má Bisq i svůj BSQ token, což by pro opatrné čtenáře měl být automatický redflag. Je jen málo důvodů, proč by měl mít projekt svůj vlastní token a DAO struktura může být jedním z nich.

Co je Bisq DAO a je vůbec potřeba?

Jak už bylo řečeno, Bisq jako projekt a ve své podstatě pouhý kus softwarového kódu není výdělečná firma ani neziskovka. Nejde o společnost ani firmu. Nemá žádnou klasickou strukturu, nemá radu akcionářů, CEO ani jednatele. I přes to Bisq potřebuje dělat a přijímat většinu rozhodnutí jako běžné, zrovna popsané struktury. Bude Bisq nadále integrovat podporu pro shitcoiny? Kdo o tom rozhoduje a jak? A přesně to umožňuje DAO. Pro dostatečné pochopení je nutné znát tři základní hodnoty Bisqu.

Proč DAO a BSQ?

 • Soukromí uživatele
 • Bezpečnost uživatele
 • Odolnost proti cenzuře

Tyto tři body vyžadují jednoduchou, ale poměrně složitě proveditelnou věc. Tou je odstranění co nejvíce bodů, které by mohly sloužit k centrální kontrole nad celým projektem či jeho částmi. Samotná Bisq síť jako decentralizovaný protokol, přes který probíhají obchody, je jedna věc. Druhou věcí je ale to, kdo Bisq tvoří. To jsou tzv. contributoři neboli ti, kdo pracují na zdrojovém kódu a dalších částech celého systému. Bez DAO jdou veškeré poplatky ze zrealizovaných obchodů jednomu centrálnímu bodu a stejně tak všechna rozhodnutí a finální slovo končí u stejného člověka.

Bisq jako DAO přiznává kredit všem contributorům, kteří se na vývoji podílí, a jako součást odměny za práci na projektu přiznává každému hlasovací právo. Bisq ale uznává i své uživatele, kteří by měli mít rovněž hlasovací právo, protože bez uživatelů by byla práce contributorů zbytečná, pokud by software nikdo nepoužíval. Z těchto důvodů vznikl veřejně obchodovatelný BSQ token, který contributoři dostávají za práci a uživatelé si jej mohou koupit. BSQ tokenem jdou také platit (levněji) poplatky za obchod.

Jak fungují odměny v Bisq DAO?

Řekněme, že contributor jménem Steve věnoval nějaký čas a úsilí skvělé dokumentaci a rád by za ni byl nějak odměněn. Přehledná a jednoduchá dokumentace pravděpodobně usnadní adopci Bisq sítě a pomůže případným tápajícím uživatelům. Steve si své práce cení na 5 000 BSQ. Steve podá návrh na Github, v němž popíše detaily a přínos své práce a založí s odkazem na Github návrh na výplatu odměny. Přibližně jednou měsíčně všichni contributoři včetně uživatelů mají možnost hlasovat. Pokud Stevův návrh odhlasují, Bisq síť vygeneruje nové BSQ tokeny, které se připíšou na jeho účet.

Kde se berou BSQ tokeny?

Bisq DAO používá tzv. systém obarvování bitcoinů. Každý, kdo hlasuje, odesílá svůj hlas společně s pár satoshis. Pokud Stevův návrh projde, BSQ systém tyto satoshi lidově řečeno obarví, což je pokyn Bisq síti k vygenerování nových BSQ tokenů, které jsou odeslány na Stevův BSQ účet. Tento systém a obarvování bitcoinů se nijak netýká bitcoinové sítě, a je tedy vidět pouze v Bisq síti. BSQ tokeny samy o sobě nemají žádnou hodnotu ani se nikde jinde neobchodují. Co s nimi bude Steve dělat?

V Bisq síti se přeci jen najde někdo, kdo by rád BSQ tokeny se Stevem vyměnil za opravdové BTC. Proč? Důvod je jednoduchý. Poplatky za obchody v Bisq síti lze hradit dvěma způsoby. Skrze BTC a BSQ. A přes BSQ tokeny jsou poplatky samozřejmě mnohonásobně nižší, přibližně o 90 %. Aby nedocházelo ke zbytečné inflaci, jsou BSQ tokeny ve chvíli použití na zaplacení poplatků nenávratně zničeny.

Význam Bisq DAO pro tradery

Má pro tradery DAO a BSQ vůbec nějaký význam?

Hlavní existence BSQ není z rozmařilosti mít svůj vlastní token, hlavní pointa systému je, aby uživatelé (tradeři) mohli platit contributorům (vývojářům) za práci. Pokud jste pochopili hlavní sdělení a myšlenku tohoto článku, kterým není návod na to, jak Bisq používat, ale proč ho používat, jistě už chápete, že práce, kterou Bisq contributoři odvádějí, je k nezaplacení. Contributoři Bisqu jsou těmi, kteří nabízejí bezpečnou alternativu nákupu a prodeje bitcoinu všem, kdo jí dají přednost před tradiční cestou do pekla.

Jako uživatelé – tradeři Bisq sítě máte samozřejmě možnost zúčastnit se každého hlasovacího cyklu. Proč byste to ale měli dělat? Pokud Bisq používáte a záleží vám na směru, kterým se bude budoucnost vývoje ubírat, máte svůj hlas a měli byste ho použít. Můžete tak formovat budoucnost decentralizovaného peer-to-peer protokolu nejen pro sebe, ale i pro každého dalšího uživatele a nadcházející generace dle svého nejlepšího svědomí.

Význam Bisq DAO pro contributory

Má pro tradery DAO a BSQ vůbec nějaký význam?

Těžko asi budete v bitcoinovém ekosystému jako open-source developer hledat lepší pocit, než když vás za vaši práci někdo odmění. I kdyby to mělo být jen na kávu. Známé pořekadlo zní: Kde je FOSS (free open-source), tam je bída. A pokud děláte na Bitcoinu, platí to dvojnásob, až na výjimky.

Bisq DAO a BSQ token je teprve na začátku své cesty. V dlouhodobém výhledu s rostoucí adopcí a používání Bisqu by měla hodnota BSQ po všech stránkách růst a mělo by být současně, až nastane ten pravý čas, spuštěno i obchodování BSQ za BTC a naopak. BSQ tokeny jsou zatím dobré k nižším poplatkům a k projevení díku za práci contributorů. Pakliže se ale Bisq bude ubírat tím správným směrem a bude mít úspěch, může se vám jako případným contributorům vyplatit přiložit ruku k dílu a BSQ si ponechat.

Tím máme hotovou teorii používání Bisqu a hurá na praxi. Je to jednoduché a jakmile dokončíte svůj první obchod, nebude vám dávat smysl vracet se k tomu nebezpečnému, nesmyslnému nesmyslu, kterému říkáme centralizované burzy a směnárny. Bisq si zatím klidně dejte stáhnout a sesynchronizovat, ale pojďme ještě na poslední a ač velmi nepříjemné, tak nejdůležitější téma celého článku.

FUKYCE aneb Fuck You Know Your Customer Exchange

Tato kapitola, ač by tomu její název mohl napovídat, není o nerespektování zákonů a pravidel společnosti, jde opět o čistě technickou věc. KYC, jak se dozvíte, je otřesně nadesignovaný systém plný chyb, který může být v krajních situacích velmi lehce otázkou života a smrti.

! Pavol Lupták o KYC/AML

,,Představte si webovou stránku, lépe řečeno e-shop darkmarketu, kde si můžete vybrat jakoukoliv kompletní identitu jakékoliv osoby včetně kopie občanského průkazu, cestovního pasu, důkazu o adrese stávajícího pobytu (faktury za energie, tel. paušál) a fotografii obličeje, jak drží tyto dokumenty. Představte si, že je tento balík identity právě váš a kdokoliv na druhé straně planety si jej může za pár korun koupit a použít dle libosti. A do pár minut či hodin může začít prát miliony a úspěšně se přitom maskovat vaší identitou.“

Pavol Luptak

Pavol Luptak

Bezpečnostní konzultant, CEO a vlastník společnosti Nethemba s.r.o., spolumajitel společnosti Satori s.r.o.

Citací z Luptákova článku: HOW KYC/AML POSES A SERIOUS THREAT TO YOUR PRIVACY AND SHOULD NOT BE USED AT ALL se dostáváme i k problémům, které si drtivá většina lidí neuvědomuje. A kdyby si je uvědomovala, patrně i přes sebelepší referal program tento způsob nákupu a prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn nedoporučuje ostatním. Každá centralizovaná burza či směnárna musí mít někde nějaké sídlo. Tím pádem se pohybuje i v rámci tamní legislativy a musí dodržovat tamní zákony a regulace. Rozdíl je jen v tom, jakou destinaci si provozovatelé burzy vyberou. A právě proto sídlí až na výjimky většina burz a směnáren v offshore destinacích, kde jsou dočasně v relativním bezpečí.

Ve většině případů, které se koncových uživatelů dotýkají, jde o tzv. směrnice KYC a AML. Slouží k identifikaci zákazníka a kontrole nad praním špinavých peněz z trestných činností, které jsou postaveny mimo tamní zákony. Na dodržování pravidel hry, do které jste se v tomto případě dobrovolně zapojili registrací a odsouhlasením obchodních podmínek, není ovšem nic špatného, pokud vás k tomu nikdo nedonutil pod pohrůžkou násilí a odnětí vaší osobní svobody či majetku. Víte ale, k čemu jste se doopravdy upsali?

KYC
Ověření identity u třetích stran mívá nedozírné následky.

Problém pro koncové uživatele představuje z povahy věci špatně nadesignovaný systém úschovy dat, který slouží k úschově vašich výše zmíněných dat. Ta je možné s dostatkem motivace a prostředků získat a následně spojit s detailními daty transakcí včetně fotografií, které burzy neočišťují od metadat. To může hravě vést k reálné geolakaci až k vašim dveřím. Z množství případů, kdy se na darkmarketech objevují citlivá data ke koupi, jako jsou přihlašovací údaje k burzám a směnárnám jednotlivých uživatelů pospolu občanskými průkazy, pasy, fotkami obličejů a dalších citlivých materiálů, je zřejmé, že tyto systémy, které musí centralizované třetí strany používat, představují největší riziko pro koncové uživatele.

Než se někde zaregistrujete a dobrovolně pošlete svou kompletní identitu neznámo kam, zamyslete se, jak reálné nebezpečí může představovat někdo, kdo ví, jakými částkami disponujete a kam se má pro ně zastavit na odpolední kávu. A každý, kdo jen trochu sleduje krimi filmy, seriály a čte knihy, má i přes bujnou fantazii scénáristů dobrý přehled o tom, že na páchání jakéhokoliv penězi motivovaného zločinu není nejtěžší zločin provést, ale opravdovým oříškem je vyprat fiat peníze. Kryptoměny nemají takovou kapitalizaci, aby se v nich dal provozovat celý černý trh a ani jeho část ne. Pokud ale můžete vesele prát a legalizovat výnosy z trestných činností jménem někoho jiného, máte vystaráno.

Matt Odell upozorňuje na reálné nebezpečí týkající se nesvrchovaného používání Bitcoinu.

Seznam negativních tradeoffů zde samozřejmě nezačíná a už vůbec nekončí. Za zmínku stojí jeden závažnějšího charakteru, který se začíná objevovat v poslední době. Burzy a směnárny začínají „trestat“ své zákazníky, pokud naleznou ve vaší transakční historii pokus o vylepšení soukromí vašich bitcoinů pomocí CoinJoinu. Ačkoliv se nejedná o žádnou kriminální ani trestuhodnou činnost, třetí strany si vyhrazují takovéto bitcoiny s odpovídající historií zadržet a uzavřít svým klientům účet. CoinJoin a další metody vylepšující soukromí, které například poskytuje ekosystém mobilní peněženky Samourai Wallet, neexistují zejména proto, že by měl majitel bitcoinů co skrývat, ale proto, že má na výběr, co chce odesílateli či následujícímu příjemci ukázat. Ve své podstatě jde jen o lidské právo na soukromí, což ze zřejmých důvodů některým subjektům, kterých se transakce přímo i nepřímo dotýká, vyloženě vadí.

Soukromí není o tom, jestli máte, či nemáte co skrývat. Jde především o to, zda máte něco, co chcete ostatním sami ukázat.

Stále vás zajímá, co je Bisq? Na to a na otázku, proč bychom ho měli používat, odpovídá hutný kus textu, který jste právě dočetli. Výše popsaná a pouhá část problémů, kterou představuje používání centralizovaných burz je to, co Bisq není. Bisq je kus softwaru, který svým designem tyto problémy řeší. Řeší otázku nutnosti důvěry, nutnosti povolení provést či přijmout bitcoinovou transakci, odpovídá elegantním řešením na otázku soukromí a hlavně vynechává potřebu třetí strany, čímž mitiguje obrovskou škálu nebezpečných rizik, která představují závažné problémy, jež mohou vyústit v nevratné a neopravitelné škody.

Závěr aneb dělejme věci správně, stojí to za to

Bisq má samozřejmě i své nevýhody. Mezi největší patří nízká likvidita, a tedy i menší množství nabídek než na klasických centralizovaných burzách a směnárnách. Na své si rozhodně nepřijdou tradeři a spekulanti, kteří ke svému řemeslu potřebují rychle realizovatelné obchody a kterým na hlavních výhodách, jež Bisq přináší, nezáleží.

Jádro věci zde leží ale úplně někde jinde. Bisq nevlastní žádná firma ani společnost, a tudíž nemá ani žádný legislativní rámec, pod který by mohl spadat. Není tedy ze strany států a regulátorů možné někoho chytit za ruku a dle zákonů vyžadovat informace a data o svých klientech, jako je tomu u normálních burz. Bisq žádné klienty nemá, má jen uživatele používající miliony řádek dobře a chytře nadesignovaného open-source kódu. Neexistuje zde žádný prostředník ani hlavní server, vše je realizováno pouze mezi kupujícím a prodávajícím.

Bisq je robustní, decentralizovaný protokol, který i případný 6102 příkaz v bitcoinové edici mine velkým obloukem. Nikdo se zde nedostane k vašim datům, pokud nebude znát vaše heslo a nebude mít přístup k vašemu PC. Nikdo se nezmocní a nebude mít možnost zneužít vašich odcizených dokladů a citlivých informací, které byste v běžném případě centralizované burze museli poskytnout a ona je nedokázala uchránit před hackery.

Je jen na vás posoudit, co vám za to stojí, a co ne. Vězte ale, že když finanční soukromí nepotřebujete dnes, neznamená to, že ho nebudete potřebovat ani v budoucnu. Nikdo z nás neví, v jaké situaci se může v budoucnu ocitnout, a pamatujte, že k tomu, aby bylo hodně špatně, stačí jeden špatný výsledek voleb nebo hlasování.

Účelem tohoto článku není jen návod, jak používat nějakou aplikaci. Měl by i vyvolat to správné, trochu černé svědomí ve všech, k nimž může vzhlížet byť i jeden jediný nováček. Nadechněte se dvakrát a přemýšlejte o důsledcích, které jim vaše rady a informace mohou přinést a do jakých situací je mohou dostat. Spousta chyb je nevratných a vedou k neopravitelným problémům. Referal programy jsou jistě krásná věc, obzvlášť pokud je nevyužije jeden člověk, ale stovky, tisíce, desetitisíce či více. Zkuste se doopravdy zamyslet, proč a z jakých důvodů byl Bitcoin vymyšlen, a možná zjistíte, že doporučování centralizovaných burz je ekvivalentem nasměrování na cestu, která končí pádem z vysokého útesu.

Decentralizovaná peer-to-peer burza Bisq je jedním, pokud ne tím nejlepším způsobem, jak prodat a koupit bitcoin, případně jiné kryptoměny, jako je monero. Svým designem nevystavuje své uživatele nebezpečným rizikům, jako je tomu u klasických centralizovaných burz a směnáren, které provozují třetí strany.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: TREZBIT1
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran

115,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
Elektronický poukaz na nákup kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

25 000,- bez DPH 25 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc103c
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran

99,-
Koupit
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Elektronický poukaz na nákup kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
Elektronický poukaz na nákup kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
Bitcoin a ti druzí: Nepostradatelný průvodce světem kryptoměn - Kniha
-24%
Bitcoin a ti druzí: Nepostradatelný průvodce světem kryptoměn
Kniha - autor Boris Kaliský, 136 stran, česky, Pevná s přebalem matná

-24% 299,-
228,- bez DPH 208,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 01.02.2021
Objednací kód: FKP0282142
Dárkový poukaz na nákup kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: XXhdc002
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager

4 690,- bez DPH 3 876,-
Koupit
Akční cena
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 04.02.2021
Objednací kód: TREZBIT1d
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne - Kniha
-26%
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne
Kniha - autor Julian Hosp, 172 stran, slovensky, Brožovaná bez přebalu lesklá

-26% 418,-
310,- bez DPH 282,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra
Objednací kód: FKP0274319
Dárkový poukaz na nákup kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: XXhdc001
Ledger Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: TREZBIT6
Kryptoměny
Kniha - autor Jan Lánský, 160 stran, česky

390,- bez DPH 355,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít zítra
Objednací kód: FKP0286272
Ekonomie: 19. vydání - Kniha
-24%
Ekonomie: 19. vydání
Kniha – autor Paul A. Samuelson; William D. Nordhaus, 770 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá

-24% 1 399,-
1 067,- bez DPH 970,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:45
Objednací kód: FKP142054
Inteligentní investor - Kniha
-9%
Inteligentní investor
Kniha – autor Benjamin Graham, 504 stran, česky,

-9% 749,-
681,- bez DPH 620,-
Koupit
Na cestě 1 ks
Očekáváme 01.02.2021
Objednací kód: FKP70302
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi