Po dlouhých letech čekání na nástupce nejlevnější full frame zrcadlovky od firmy Canon je konečně tady. Canon EOS 6D (Mark I) se prodával od roku 2012 a mnoho fotografů z něho bylo nadšených. S poměrně malým tělem fotoaparátu mohli tvořit krásné fotografie. Na svou dobu měl fotoaparát pouze jednu vadu, byly to schopnosti ostření v horších světelných podmínkách. Pořádně mu fungoval vlastně jen ten centrální ostřící bod. V poslední době v porovnání s novinkami zastaral v komfortu užívání ještě víc. Mne samotného zajímal nový Canon EOS 6D Mark II z toho důvodu, že o něm uvažuji jako o nástupci svého záložního fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II z roku 2008. Nová „pětdéčka” mi přijdou příliš drahá, obzvlášť když kvalitní rychlé tělo mám (Canon EOS 1DX Mark II).
Fotoaparát Canon EOS 6D Mark II se od ostatních full frame zrcadlovek Canon příliš neliší, na první pohled působí solidním odolným dojmem, využívá kombinace hořčíkových a plastových dílů. Trochu neplánovaně jsem využil příležitosti otestovat jeho odolnost při fotografování v pražské ZOO. Během pár vteřin se spustil silný liják, kdy jsem na pěšince ani ne za minutu stál v pěti centimetrech vody. Fotoaparát jsem nijak nechránil, dále fotografoval a natáčel ve výjimečných podmínkách. Objevil jsem pouze jednu vadu, jakmile je fotoaparát zalitý vodou, obtížně se přepíná páčka pro změnu režimu fotografie a natáčení videa. Třeba Canon EOS 760D má toto řešené mnohem lépe u zapínání fotoaparátu. Vody se tedy nebojte, utěsnění proti vlhkosti a prachu má podle specifikací fotoaparát stejné jako „pětdéčka”.
Oproti mnohem dražším „pětdéčkům” (firma Canon aktuálně nabízí tři modely - 5D Mark IV, 5DS, 5DSR) se novinka liší především tím, že přímo na těle fotoaparátu není tolik možností ovládání. Těsně vedle pěkně citlivé spouště najdete drobné tlačítko na změnu způsobu ostření. Vedle stavového displeje je pět tlačítek, kdy to podle mne nejpoužívanější, změna hodnoty ISO, je na ten ukazováček oproti jiným zrcadlovkám trochu daleko. Neustále jsem omylem mačkal tlačítko pro změnu režimu měření. Nejblíže spoušti je pak tlačítko pro podsvětlení displeje, což je myslím škoda (mělo být někde spíš schované). Na levé straně je klasické kolečko pro změnu programů fotografování.
Zadní strana fotoaparátu má klasická tlačítka MENU, INFO, lupu pro prohlížení snímků, již výše zmíněně tlačítko pro změnu režimu fotografování a natáčení videa. Moje nejoblíbenější je ale tlačítko „Q”, kterým se mohu snadno dostat ke všemu důležitému. Zejména ke změně vyvážení bílé, protože to na těle fotoaparátu nenajdete. V klasickém zadním ovládacím kolečku pak najdete pohyblivý kloub, který slouží i k výběru ostřících bodů. Menu je logicky uspořádané, přehledné a ovladatelné jak tlačítky, tak dotykem.
Parametr | Canon EOS 6D |
---|---|
Snímací čip | CMOS, 27,1 Mpx (26,2 Mpx efektivní) |
Poměr stran | 3:2 |
Rozsah citlivosti ISO | 100 až 102400 |
Rozsah expozičních časů | 1/4000 až 30 vteřin |
Automatické zaostřování | bodů |
Rychlost sériového snímání | 6,5 snímků za vteřinu |
Živý náhled | Se systémem Dual Pixel CMOS AF |
LCD monitor | Výklopný, dotykový TFT Clear View II., 3" (7,7cm), cca milion pixelů, 3:2 |
Video | Full HD, 60 sn./s |
Bezdrátové rozhraní | Bluetooth, NFC, Wi-Fi |
Baterie | cca 1200 snímků |
Rozměry | 144 × 110,5 × 74,8 mm |
Hmotnost (včetně baterie a karty) | Cca 765 g |
Oproti dalším full frame digitálním zrcadlovkám má Canon EOS 6D Mark II jednu dokonalou výhodu. Konečně má výklopný a navíc plně dotykový displej. Věc, kterou jsem dlouho postrádal, i proto novinka v mých očích aspiruje na nástupce mého záložního fotoaparátu. Jedná se o velmi užitečnou věc, obzvlášť při fotografování a natáčení zvířat, kdy se nejednou nacházíte ve velmi krkolomných pozicích s fotoaparátem položeným na zemi nebo těsně u hladiny.
Všechna nastavení a změny na fotoaparátu můžete provádět dotykově přímo na obrazovce. Nejvíce návykové je zejména prohlížení a promazávaní fotografií. Jsem možná dvakrát rychlejší než na fotoaparátu bez dotykového displeje. Prstem si posouváte obrázky a i v detailu je to mnohem rychlejší. Další výhodu displej přináší při ostření v režimu Live View, o tom podrobněji níže v textu.
Snímky displej nádherně zobrazuje, obzvlášť ve srovnání s mým veteránem Canon EOS 5D Mark II, i to může být pro někoho argument pro výměnu za nástupce. Dotykový otočný displej Clear View II TFT s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0 palce) má přibližně 1 040 000 bodů a poměr zobrazení stran 3:2.
Asi nejzvědavější jsem byl u fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II na schopnosti ostření. Podle specifikací má zrcadlovka při ostření v optickém hledáčku 45 křížových AF bodů (45 křížových AF bodů při světelnosti f/5,6, 27 bodů – z toho 9 křížových – při světelnosti f/8, středový dvojitý křížový bod (světelnosti f/2,8 a f/5,6). Což sice na papíře vypadá impozantně, ale když si všechny body zobrazíte v hledáčku, rychle vystřízlivíte. Všechny jsou velmi těsně „nahňácané” vedle sebe a pokrývají pouze střed. Tak, že ty krajní vlevo a vpravo nejsou ani v třetině zlatého řezu. V tomto je novinka horší než předchůdce Canon EOS 6D, úplně levý a úplně pravý ostřící bod byl ke krajům blíže.
Ostření samotné je výborné, obzvlášť v případě, že budete důsledně používat těch devět nejcitlivějších křížových. Škoda, že nejde výběr těchto bodů omezit jen na ně, jako je to u zrcadlovek vyšších řad. Snadno omylem navolíte ten méně citlivý.
Připadlo mi totiž, že když je méně světla, ostří mnohem lépe centrální ostřící bod než ty ostatní. Citlivost prostředního AF bodu je –3EV, ale ty ostatní mají pouze –0.5EV. Což je pro mne při fotografování zvířat s převážně se soumračnou aktivitou poměrně problematické.
Většinu testovaných fotografií jsem pořídil v sestavě s objektivem Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM v kombinaci s Canon Extender 2x (s výslednou minimální clonou f/5,6) a musím přiznat, že aktuálně nabízené modely „pětdéček” jsou s rychlostí ostření mnohem dál. Dokonce i před nedávnem recenzovaná zrcadlovka Canon EOS 77D lépe ostří se všemi ostřícími body. Oproti Canon EOS 6D (Mark I) určitě pocítíte významné zlepšení ostření, ale možnosti jsou ještě dále. Ale nezoufejte, níže mám jeden prima tip na používání ostření v režimu Live View.
Velmi sympatickým zjištěním je, že zvuk závěrky fotoaparátu je mnohem tišší než u předchůdců. Jen takové tiché tlumené klapnutí. Dostačující je i rychlost snímání, 6.5 sn./s je mnohem lepší než 3 sn./s u mého veterána (Canon EOS 5D Mk II).
Už několik let fotografuji v režimu živého náhledu na displeji. Nejdříve krajinu, pak makro a poslední roky většinu snímků i při fotografování zvířat. Kdysi vše pouze s manuálním ostřením, ale s novými zrcadlovkami s automatickým ostřením i v živém náhledu. Nejinak to bylo při fotografování s Canon EOS 6D Mark II. Vlastně mi ani nic jiného nezbylo, pokud jsem ostřil v režimu optického hledáčku, fotoaparát mi na ohnisku 800 mm zaostřoval několik centimetrů před očíčko fotografovaného zvířete. Spravil bych to v microadjustmentu ostření, ale v terénu na to nebyl čas (testovaná zrcadlovka to naštěstí v menu umožňuje).
Ostření na displeji je jednoduché a množnosti každé zrcadlovky Canon významně rozšíří. Zejména dostanete pokrytí ostřícími body až do krajů fotografie! Oproti optickému hledáčku s body na středu nesrovnatelné, nejste nucení pořizovat středové kompozice. Těch AF bodů je dokonce 63. Ostření je za obtížných světelných podmínek mnohem rychlejší a jak jsem výše popsal i přesnější, pokud je nějaký problém. Nejednou se mi stalo, že si při fotografování za soumraku ostření v optickém hledáčku ani „neškrtlo”, ale ostření v živém náhledu bylo stále rychlé a neomylné.
Poslední výhodou je výběr ostřících bodů. Žádné zdlouhavé posouvání k ideálnímu bodu, prostě jen do displeje lehce ťuknete tam, kam má být zaostřeno. Což je neuvěřitelně rychlé a pohodlné zejména při natáčení videí, kde zvíře v obraze cestuje.
Vybavení a ovládání fotoaparátu je jedna věc, pro mne je ale zásadní, jaké dělá fotografie, co můžu z těch RAW snímku dostat. Tady mě novinka trochu zklamala.
Canon EOS 6D Mark II má 26MPx senzor, snímky mají velikost 6384x4224 px a jejich velikost je podle motivu 30-35 MB. Při prvním zkoušení jsem měl pocit, že z dat nemohu dostat tolik detailů, tak jsem stejnou scénu vždy vyfotografoval i starým fotoaparátem Canon EOS 5D Mark II (rozlišení 21MPx). Když jsem data pořízená na citlivost ISO 100 zpracovával, bylo vidět, že u novinky je sice fotografie větší, ale žádné detaily navíc v obraze nejsou. U starého fotoaparátu byla i větší ostrost na hranách. Bohužel, tohle je daň za vysoké rozlišení. Pokud chcete, aby detaily „řezaly oči”, musíte fotografii zmenšit.
Poměrně dobře se ale data z fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II zpracovávají. Tam, kde po západu slunce musíte kvůli světlé obloze snímek podexponovat, nedělá „vytažení” temných stínů žádnou neplechu, nevyleze příliš odpudivého šumu. Konkurence od firem Nikon a především Sony je v tomto ale mnohem dál.
U nového fotoaparátu je pro mne důležité i to, jak dobře zvládá vysoké hodnoty ISO. Při fotografování divokých zvířat se jim totiž nevyhnu.
Na testování v ZOO jsem záměrně vyrazil za pošmourného dne a nejčastěji fotografoval na ISO 1600 až 5000, i proto, že jsem používal sestavu s objektivem Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM s telekonvertorem 2x, kam už moc světla „neleze” (minimální světelnost f/5.6). Stejně jako vždy jsem měl ve fotoaparátu vypnuté automatické odstraňování šumu při vysokých ISO. Což doporučuji každému, kdo chce mít ve fotografii nějaké detaily a ne fotografie bez hran a ostrosti.
Osobně si myslím, že je míra šumu u fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II poměrně dobře zvládnutá, od ISO 800 mají fotografie méně šumu než můj Canon EOS 5D Mark II. Zkoušel jsem, jaké ISO bych na novince ještě “skousnul”, a skončil jsem obvykle u ISO 5000, u výjimečných momentů by bylo parádní i ISO 6400. Obojí za předpokladu, že by k tomu byla vhodná scéna bez výraznějších přechodů ze světlé do tmavé a snímek byste vyfotili spíše světlejší - šum pak neruší, data se lépe zpracovávají.
Úpravy všech RAWů, míru doostření pro největší přenos detailů a hrátky s citlivým odšuměním jsem prováděl v programu pro to určeném - Canon Digital Photo Professional ve verzi 4.6.30.0. Jeho výhodou je to, že je zdarma a vždy v aktuální verzi.
Už tradiční je u nových digitálních zrcadlovek pohodlí a rychlost, kterou jim dává WiFi a NFC konektivita. Pomocí WiFi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie nebo rovnou zálohovat na internetových úložištích.
Do spárování s mobilním telefonem jsem se pustil bez čtení manuálu, je to stejné jako u ostatních digitálních zrcadlovek Canon. Netrvalo mi to déle než minutu. Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu nebo tabletu aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu WiFi připojit, pojmenovat zařízení, na telefonu najít WiFi s vaším pojmenováním, připojit se, ověřit číselným heslem a je to. Canon EOS 6D Mark II pak můžete plnohodnotně ovládat z telefonu včetně ostření nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do tabletu nebo mobilního telefonu. Po odpojení a opětovném připojení už není ověřování nutné. Rychlé a snadné.
Fotoaparát Canon EOS 6D Mark II je vybaven funkcí GPS, díky které budete i po čase přesně vědět, kde jste fotografii pořídili. Přímo do EXIF dat se zapíší souřadnice, většina programů pro správu snímek zobrazí přímo v mapě.
Přestože má nový fotoaparát stále baterii, která se vyrábí 10 let, zapnutá funkce GPS energii navíc tolik neubírá. V terénu vás to nebude výrazněji omezovat.
Velmi slušně je fotoaparát vybaven pro snímání videí, bohužel chybí to zásadní, nyní už skoro všude dostupné rozlišení ve 4K. Video je pouze v rozlišení Full HD 1920x1080/60p.
Podobně jako u recenzované Canon EOS 77D je novinka vybavena unikátní digitální stabilizací videa v 5 osách, která vyrovnává nežádoucí pohyby fotoaparátu. Technologie Dual Pixel CMOS AF zajistí plynulé přeostřování tak, aby pohybující se objekty zůstávaly stále ostré bez rušivých náhlých změn roviny. Pro další rozšíření je fotoaparát vybaven konektorem na mikrofon.
Přímo ve fotoaparátu lze vytvářet časosběrné filmy v rozlišení 4K, pomocí kterých lze zachytit pohyb v pomalu se měnících scénách. Funguje to velmi snadno (stejně jako jsem popisoval v recenzi na Canon EOS 5D Mark IV).
Protože se jedná o nejlevnější full frame zrcadlovku, jsou tu nějaké kompromisy, věci, které dražší zrcadlovky mají, ale na fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II je nenajdete. Každý fotograf se může rozhodnout, zda je oželí, nebo je jejich absence zásadní.
Canon EOS 6D Mark II má slot pouze na jednu paměťovou kartu (SD), v podobné cenové relaci by měly být dvě, jako záloha při profesionálním nasazení. Nejkratší možný expoziční čas je pouze 1/4000 s, normální bývá 1/8000 s, což je praktické při práci se světelnými objektivy. Rozmístění ostřících bodů je pouze na středu a nedosahují ani do třetin zlatého řezu. Pro přenos dat je k dispozici zastaralý USB 2.0. Synchronizační čas pro blesk je podivně pouze 1/180 s, normálně bývá 1/250 s, což je mnohem vhodnější u dynamických motivů.
Mně osobně ale nejvíce vadí absence možnosti natáčení videí v rozlišení 4K, na věc, kterou mají levné digitální kompakty a mobilní telefony, se tu „úmyslně zapomnělo”. Trochu ma štve i topornější vybíraní ostřících bodů s okem u hledáčku, ten kloubový volič, který mají „pětdéčka” a „jednadéčka”, je mnohem šikovnější a rychlejší. Ale nepochybuji, že pro toho, kdo bude mít pouze Canon EOS 6D Mark II, to nebude žádná překážka, rychle si zvykne.
V neposlední řadě jsem zklamaný z toho, že výsledná data pořízená zrcadlovkou na ISO 100 nejsou lepší než u starého Canon EOS 5D Mark II. Trochu jsem čekal, že se to za těch skoro 10 let posune k lepšímu. Těm, kdo tuto zkušenost a srovnání nemají, to může být ale jedno. Canon 6D Mark II je výborně vybavený fotoaparát a jeho obrazový výstup nebude nikoho limitovat. Laboratorní srovnávání je pro šťouraly, od nichž nikdy žádnou fotku neuvidíte. Dokonalou fotografii navíc nikdy nedělá rozlišení fotografie, ale především oko fotografa.
Ukázkové snímky Canon EOS 6D Mark II v plném rozlišení ke stažení
Klady
Zápory
Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.
Na tiskové konferenci v Praze byla dnes, 29. 6. 2017, představena nejnovější digitální zrcadlovka s čipem formátu kinofilmového políčka, tedy Full Frame firmy Canon, nesoucí označení Canon EOS 6D Mark II. Jedná se tedy o přímého nástupce modelu Canon EOS 6D, který byl ve své době označován jako „vstupní brána“ do světa Full Frame formátu. Na jeho pokračovatele se čekalo až nezvykle dlouho (víc než čtyři roky) a vypadá to, že čekání rozhodně stálo za to. Nový Canon EOS 6D Mark II se dočkal celé řady vylepšení na všech frontách – od nového provedení LCD monitoru na otočném kloubu, přes zcela nový snímací čip a systém automatického zaostřování, až po konektivitu s chytrými zařízeními.
Při velmi letmém pohledu vypadají těla digitálních zrcadlovek Canon EOS 6D a Canon EOS 6D Mark II téměř stejně, pokud ale se podíváme zezadu, tak zde najdeme LCD monitor na otočném kloubu, což bylo v této kategorii fotoaparátů doposud téměř nevídané. Otočné displeje jsou prostě v kurzu a tak se s nimi asi budeme setkávat čím dál častěji. Displej je samozřejmě dotykový, úhlopříčka 7,7 cm (3“) a rozlišení zhruba jeden milion pixelů. Jinak toho zvenčí ale moc nepoznáme a krom více či méně kosmetických úprav se v tomto ohledu příliš nezměnilo. Samozřejmostí je tělo kombinované díly z hořčíku a kompozitu, s odolností proti stříkající vodě a prachu.
Zásadní změny ale najdeme v útrobách této digitální zrcadlovky. Především je to zcela nový snímací čip s rozlišením 26,2 Mpx (s integrovaným čištěním) a nejvyšší standardní citlivostí ISO 40 000, kterou lze ještě dále uživatelsky rozšířit až na extrémních ISO 102 400. Snímač Canonu EOS 6D Mark II podporuje nejnovější obrazový procesor v již sedmé generaci, tedy Canon DiGIC 7 a celý systém pak zvládá maximální rychlost fotografování až 6,5 snímku za vteřinu (rychlost sériového snímání je zachována pro sérii cca 150 snímků ve formátu JPEG nebo pro 21 snímků ve formátu RAW).
Jestli měl předchozí Canon EOS 6D nějakou opravdu výraznější slabinu, tak to byl jednoznačně systém automatického zaostřování, který byl spíše pomalejší a měl jen 11 ostřících bodů. U nového Canon EOS 6D Mark II. je už ale vše jinak, nový ostřící systém disponuje 45 ostřícími body, přičemž jsou navíc všechny (!) křížové. Z toho 27 jich dokáže pracovat i při cloně f/8 a středový AF bod je ještě navíc dvojitý. Citlivost systému pak funguje od hodnoty -3EV, což je také velmi dobrá hodnota. Pokud použijete režim živého náhledu, tak je zde k dispozici systém Dual Pixel CMOS AF, fungující od také velmi dobré hodnoty -2,5 EV. Nechybí ani mikronastavení AF s pamětí pro 40 různých objektivů podle jejich výrobních čísel. Expozice je měřena RGB+IR senzorem se 7 560 pixely, rozdělených do 63 zón. Nejrychlejší čas závěrky je 1 / 4 000 vteřiny (někomu možná bude chybět 1 / 8 000) a X-sync, tedy synchronizační čas blesku je 1 / 180 vteřiny.
Video je možné natáčet ve Full HD rozlišení rychlostí až 60 snímků za vteřinu. Nově lze natáčet také časosběrné video přímo ve fotoaparátu a to dokonce až ve 4K kvalitě. Zde je trošku záhadou, proč už rovnou nejde natáčet i běžné video ve 4K. Zajímavá je také funkce nastavení rychlosti přeostřování u STM objektivů, tedy jak rychle při filmování systém přeostří třeba z osoby v popředí na krajinu na horizontu. Tohle náročnější filmaři jistě ocení. Neméně zajímavá je také stabilizace obrazu při natáčení videa v pěti osách, kdy stabilizátor v objektivu spolupracuje se softwarovou stabilizací ve fotoaparátu. Princip SW stabilizace je podobný, jako dodatečná funkce stabilizace videa, jak ji známe například z populárního webu Youtube.
Z prvního modelu Canon EOS 6D zůstala zachována vestavěná GPS jednotka, což kvituji s povděkem a až se divím, že to dnes ještě pořád není samozřejmost u všech digitálních zrcadlovek. Jistě nejen já rád cestuji a informace o poloze je často k nezaplacení, zejména když třeba člověk něco po čase dohledává v archivu a obzvláště dnes, kdy GPS jednotka nestojí mnoho a ani nijak výrazně nezatěžuje baterii fotoaparátu. Canon EOS 6D Mark II. pak byl doplněn také o nejnovější konektivitu s chytrými zařízeními pomocí technologií WiFi, Blouetooth a NFC, pomocí nichž lze fotoaparát i dálkově ovládat.
Canon EOS 6D Mark II. – samotné tělo: 56 990 Kč
Canon EOS 6D Mark II. + EF 24-105mm f/4 IS STM: 67 990 Kč
Canon EOS 6D Mark II. by měl jít do prodeje v srpnu tohoto roku.
Novinkou v příslušenství je pak také bateriový grip Canon BG-E21 určený přímo pro Canon EOS 6D Mark II. a je kompatibilní jak s nejnovější baterií Canon LP-E6N, tak i se starší verzí Canon LP-E6 a může používat dvě baterie současně. Tomu pak odpovídá i zhruba dvojnásobná výdrž, tedy maximální množství pořízených snímků. Jedna baterie Canon LP-E6N bez gripu by měla ve fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II. zvládnou až 1 200 snímků.
V rámci tiskové konference jsem měl možnost si nový Canon EOS 6D Mark II. krátce vyzkoušet a tak v rychlosti aspoň několik prvních postřehů. Především mě zaujala celkově výrazně vyšší rychlost a to především v souvislosti s novým autofokusem. Rozdíl je ještě patrnější při použití objektivů s motorem STM. V tomto ohledu je to skutečně zásadní rozdíl. Stejně tak se mi líbil samotný fotografický výstup, byť zatím k prohlédnutí pouze na LCD monitoru fotoaparátu. Fotografie ale vypadaly opravdu hodně dobře a už se těším, až si detailně vyzkouším produkční ostrou verzi. Také celek fotoaparátu a bateriového gripu skvěle pasuje dohromady a je v ruce velmi dobře vyvážený.
Velmi se mi také líbil otočný LCD monitor, i jeho dotykové funkce, na které dobře a citlivě reagoval. Někdo může namítnout, že otočný LCD patří spíše do amatérské kategorie přístrojů, ale na to se zase dá namítnout, že tohle se prostě občas může hodit každému, nebo aspoň skoro každému. Navíc Canon EOS 6D Mark II. také pořád ještě spadá spíše do amatérské kategorie – ale je otázkou, co to vlastně znamená v praxi. Na tiskové konferenci totiž mimo jiné padl také zajímavý údaj, že podle firemních průzkumů zhruba dvě třetiny prodaných digitálních zrcadlovek Canon s formátem čipu Full Frame kupují právě amatérští fotografové, přestože se o Full Framu hovoří jako o profesionální kategorii.
Pro pokročilé amatéry, ale i profesionály. Přesně tak by se dala jednoduše popsat nová full-frame zrcadlovka Canon EOS 6D Mark II, která je přímým nástupcem modelu EOS 6D. Nová generace EOS 6D Mark II představuje velmi výkonnou digitální zrcadlovku, která je vhodná pro širokou škálu fotografické tvorby, od cestovních reportáží až po portréty či krajinářskou fotografií. Zajisté si ji oblíbíte, neboť přináší větší míru kontroly a flexibility.
Jádrem a vlastně i celkovým základem a hnacím ústrojím modelu EOS 6D Mark II je full-frame snímač, obrazový procesor DIGIC 7 a systém automatického zaostřování s 45 body a duálními pixely CMOS, který nabízí rozlišení 26,2 Mpx. Díky vysokému dynamickému rozsahu snímače budete mít k dispozici mimořádnou expoziční pružnost, jenž vám dovolí posunout hranice fotografické tvorby i při focení za velmi jasného slunečného dne. Za zmínku pak stojí ISO 40 000, které je rozšířitelné až na hodnotu 102 400.
S novým modelem digitální zrcadlovky můžete vytvářet opravdu skvělé snímky i v těch nejnáročnějších situacích, včetně rychlých spontánních akcí, jako je například průchod nevěsty a ženicha svatební uličkou pod deštěm z konfet nebo zákrok fotbalového brankáře při střelbě pokutového kopu. Canon EOS 6D Mark II toho umí však mnohem více. Dokáže například předpovídat pohyb objektu napříč celým záběrem a rychle reagovat na případné změny. To vše díky vylepšenému zpracování obrazu procesorem DIGIC 7. Ve spojení s rychlostí snímání 6,5 snímků za sekundu otevírá 6D Mark II širokou škálu dosud nedostupných fotografických možností.
Canon EOS 6D Mark II je první full-frame fotoaparát s vestavěnou pětiosou stabilizací obrazu, která dopomáhá při natáčení filmů. Stabilizace eliminuje otřesy typické při pořizování záběrů z ruky nebo v pohybu. Samozřejmě nechybí ani otočný dotykový LCD displej. Videa pořizuje fotoaparát v rozlišení až 4K. Současně se může chlubit intervalovým časovačem. Nejnovější digitální zrcadlovka od Canonu tak nabízí vlastnosti pro různorodější filmovou tvorbu, kterou ocení všichni uživatelé.
Canonu EOS 6D Mark II samozřejmě nechybí Wi-Fi a Bluetooth, díky kterým můžete být v neustálém spojení se svým chytrým telefonem a fotoaarát skrze něj ovládat. Přítomna je i vestavěná GPS jednotka pro případné automatické zaznamenávání lokalizačních údajů.
Další převratnou novinkou je právě nový Canon EOS 200D, díky kterému uživatelé mohou posunout kreativitu a obrazovou kvalitu svých snímků na novou a vyšší úroveň. Digitální zrcadlovka EOS 200D je vhodnou náhradou pro všechny nadšence fotící pomocí chytrých telefonů, kteří chtějí udělat další krok a pořídit si svůj první skutečný fotoaparát. Nové „dvěstědéčko“ má kompaktní rozměry a otočný displejem, díky čemuž je vhodný jak pro fotografování, tak pro natáčení videa.
Nová zrcadlovka disponuje systémem automatického zaostřování s duálními pixely CMOS, který je nejrychlejší na světě a zajišťuje rychlé i přesné zaostření. Canon EOS 200D je osazen nejnovějším snímačem typu APS-C, který vylepšuje výkon při špatných světelných podmínkách. Můžete tak bezstarosti fotit krajinu při zapadajícím slunci či pod pouličním osvěltením. Stejně jak u modelu Canon EOS 6D Mark II, tak i zde je obrazový procesor z dílny společnosti Canon, tedy nejnovější DIGIC 7.
Uživatelé nového modelu EOS 200D zajisté ocení dokonale jasný hledáček i otočný dotykový displej, který je skvělým pomocníkem pro pořízení obtížných záběrů z jakékoli pozice. Nechybí ani dotykové ovládání, které ještě více usnadňuje přechod od chytrého telefonu k fotoaparátu nebo intuitivní uživatelské rozhraní s průvodcem přehledně vysvětlujícím jednotlivé použité funkce.
Canon EOS 200D je vůbec první digitální zrcadlovkou s režimem pro pořizování selfie snímků, které navíc nabízí například vyhlazení pokožky nebo rozostření pozadí. Tento nový model fotoaparátu je tak vhodný pro všechny vášnivé vyznavače služby Instagram nebo Facebook. Vybere si opravdu každý, nová zrcadlovka je totiž k dispozici ve třech osobitých barvách: v tradiční černé, v odvážné bílé a v klasikou inspirované stříbrno hnědé kombinaci.