Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Obrovský výprodej Apple Music

Cardano (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Kryptoměna s velkým potenciálem, ale i riziky

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Na podzim roku 2017 se na stránce Coinmarketcap jakoby odnikud zjevila nová kryptoměna se záhadným názvem Cardano (ADA). Název nese dle italského matematika a hazardéra Gerolama Cardana a dle matematičky a první programátorky Ada Lovelace. Cardano existuje již od roku 2015, ale na trh vstoupilo až po dlouhém vývoji. Platforma získala prostředky na svůj vývoj skrze 2 roky trvající ICO, hlavně od privátních investorů z Asie. V současnosti sice hlavní síť běží, ale většina funkcí (např. smart kontrakty) stále čeká na implementaci. Jak se Cardano jakožto platforma třetí generace liší od většiny současných kryptoměn?

Cardano (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

 1. Cardano neboli platforma třetí generace
 2. Cardano a těžba? Ouroboros – had, který si požírá vlastní ocas
 3. Kdo za projektem Cardano stojí?
 4. Neobvyklé priority kryptoměny Cardano
 5. Jak a kde kryptoměnu Cardano (ADA) koupit?
 6. Cardano (ADA) a pěženky. Kde kryptoměnu držet?
 7. ADA a CZK – jaký je kurz a cena kryptoměny Cardano?
 8. Budoucnost platformy Cardano
 9. Cardano – jak to vidí autor?
i Slovníček sci-fi technologií, které používá Cardano
 • Haskell – Haskell je velmi bezpečný a stabilní programovací jazyk. Vlastnosti jeho kódu se dají formálně matematicky testovat a dokazovat. Píše se v něm jádro sítě Cardano, jehož cílem je robustnost a zabezpečení. Díky tomu základ Cardana poběží na vysoce spolehlivém kódu, který je možné formálně testovat před jeho releasem.
 • RINA (Recursive Inter Network Architecture) – Nová metodologie, s jejíž pomocí se mohou budovat síťové struktury a metodicky testovat jejich vlastnosti. RINA bude používaná při designování a testování sítě Cardano.
 • Partitioning (Sharding) – Proces, který slouží ke zvýšení efektivity práce s daty. Cardano ho využije ke zlepšení škálování.
 • Sidechain Je napojený na hlavní blockchain (main chain). Používá se, pokud je cílem vykonat některé operace mimo hlavní chain, do něhož se zapíše pouze výsledek. Výsledkem je menší zátěž na hlavní blockchain. Příklad – hra, která běží na blockchainu, nepotřebuje, aby byla všechna její pravidla uložena ve smart kontraktu hlavního chainu. K exekuci smart kontraktu se použije sidechain a do hlavního chainu se zapíše pouze výsledek hry při jejím ukončení.
 • Cardano Settlement Layer – základní vrstva Cardano. Plní podobnou funkci jako Bitcoin – je jednoduchá, robustní a slouží k zápisu jednoduchých transakcí.
 • Cardano Computation Layer – druhá vrstva Cardano. Má podobné vlastnosti jako Ethereum – slouží k zajištění pokročilejších funkcí, jakými jsou smart kontrakty.

Cardano neboli platforma třetí generace

Cardano má být takzvanou platformou třetí generace. Učí se z předcházejících generací a navazuje na ně. 

 • 1. generace: Bitcoin – vyřešil posílání transakcí bez centrální autority, výhodou je jeho jednoduchý, bezpečný a robustní systém.
 • 2. generace: Ethereum – kromě transakcí řeší i smart kontrakty, vznikají na něm decentralizované aplikace a tokeny, výhodou je jeho programovatelnost.
 • 3. generace: Cardano

Proč se ale Cardano vlastně považuje za platformu třetí generace? Odpověď je zdánlivě jednoduchá - hlavním cílem Cardana je vyřešit problémy, na které narazily prakticky všechny kryptoměny první a druhé generace. O jaké problémy se konkrétně jedná?

Charles Hoskinson nám v téměř hodinovém videu poskytne základní vhled do platformy Cardano.

Interoperabilita

Kromě prvních pokusů o Atomic swapy (decentralizovanou výměnu jedné kryptoměny za druhou) nedokáží mezi sebou jednotlivé blockchainy komunikovat (Bitcoin neumí pracovat se smart kontrakty postavenými na Ethereu atd.). Cardano chce být platformou, jež bude schopná rozpoznávat data i z jiných blockchainů a pracovat s nimi. Navíc si klade za cíl pracovat i s tzv. metadaty. V bankovním světě jsou metadaty například informace o tom, kdo komu posílá transakci a k čemu transakce slouží. To umožní platformě Cardano spolupracovat i s tradičním finančním systémem.

Škálovatelnost

Předcházející blockchainy narazily na problém škálování – s rostoucím počtem uživatelů se síť zahlcuje a stává se pro použití nepraktickou. Cardano plánuje tento problém řešit technologiemi, které síť udrží stabilně rychlou. Experimentovat se bude například se sidechainy, několika vrstvami chainu, shardingem atd. Cíl Cardana se dá jednoduše přirovnat k Bittorrentu – decentralizované síti pro sdílení dat, která se s rostoucím počtem uživatelů stává silnější a rychlejší, nikoli naopak.

Governance

Bitcoin i Ethereum ve své historii prošly tzv. forkem, který byl v obou případech způsoben neshodami komunity ohledně dalšího vývoje sítě. Developeři Cardana považují fork za neoptimální řešení sporů v komunitě a snaží se mu vyhnout implementováním lepšího Governance modelu (tedy modelu pro rozhodování o síti). Jedním z prvků, který má kromě jiného zabránit forkům, je to, že Cardano blockchain bude rozdělený na dvě vrstvy (Cardano Settlement Layer a Cardano Computation Layer).

i Fork – to jest pojem, který je dnes krypto-komunitou omílán téměř na každém rohu, a to zejména ve smyslu odštěpení nové kryptoměny. Problematika forků je však mnohem zajímavější a krásnější, než jste si možná mysleli. V našem článku se proto zaměříme i na ty nejmenší detaily týkající se kryptoměnového forku!

Podobné strukturování chce Cardano zachovat i do dalšího vývoje. Cílem je oddělit jednotlivé funkcionality a moduly tak, aby úprava jedné části sítě neměla vliv na běh ostatních „modulů“. Tím se dá zabránit definitivnímu forku celé sítě v případě neshod ohledně konkrétní funkce. Oproti tomu například Ethereum nyní zvažuje další fork, který by měl uvolnit ETH tokeny uzamčené v nefunkčních Parity smart kontraktech. To ale znamená nutnost forknout celé ETH. U Cardana by toto nemělo nastat.

Udržitelnost

Aby byl vývoj protokolu dlouhodobě udržitelný a zůstal decentralizovaný, je důležité najít vhodný model financování pro další vývoj. Vývoj Bitcoinu je z velké části dobrovolný a developery motivuje, že pokud se zlepší infrastruktura kryptoměny, její cena vzroste. To ale samo o sobě nemusí stačit. Vývoj Bitcoinu též financují společnosti jako například Blockstream, který zaměstnává mnohé Bitcoin Core developery. Zde ale hrozí centralizace vývoje v rukou těchto společností, protože jejich cíle nemusí být vždy shodné se zájmy sítě. Ethereum bylo ze začátku financováno prostřednictvím ICO. To ale přinese kapitál do vývoje jen jednorázově – na začátku.

Cardano chce kombinovat všechny způsoby – ICO, dobrovolnický vývoj i vývoj společnostmi. K tomu ale přidává další prvek – Treasury (pokladnu) jako decentralizovaný mechanizmus, z něhož bude komunita financovat další vývoj. Dlouhodobá udržitelnost se týká i samotného vývoje – platforma Cardano má být navržena tak, aby se její funkce daly vylepšovat a měnit bez nutnosti forku či paralyzování celé sítě.

Cardano a těžba? Ouroboros – had, který si požírá vlastní ocas

Pod mysticky znějícím názvem Ouroboros se ukrývá Proof of Stake (PoS) algoritmus. Síť Cardano není zajištěna těžbou pomocí výpočetního výkonu (Proof of Work = důkaz vykonané „práce“). Namísto toho využívá tzv. Proof of Stake – metodu, která výpočetní výkon nahrazuje důkazem vlastnictví samotných tokenů (ADA). Počet tokenů, které drží validátor (obdoba těžaře, u Cardana se jmenuje „slot leader“) úměrně zvyšuje pravděpodobnost najít další blok transakcí.

Cardano, proof of stake
Proces potvrzování transakcí na blockchainu Proof of Stake je řádově levnější a efektivnější než klasická težba kryptoměn pomocí metody známé jako Proof of Work (Bitcoin, Litecoin, Ethereum).

Validátor je podobně jako těžař za ukládání transakcí do „bloku“ odměňován novými tokeny. Naopak v případě, že validátor bude chtít transakce v blockchainu namísto verifikace přepisovat, hrozí mu ztráta tokenů. Čím více tokenů validátor uzamkne, tím větší má šanci najít další blok transakcí (obdobně u těžby – čím větší hashrate těžař má, tím větší má šanci vytěžit další blok).

Výhodou PoS je, že oproti PoW nespotřebuje takové množství energie a výpočetního výkonu. PoS systém není novinkou Cardana, známe ho už dlouho. Přináší ale s sebou některé praktické a bezpečnostní nevýhody, které přesahují rozsah tohoto článku. Akademici a vývojáři Cardana však tvrdí, že všechny tyto překážky se jim u Ouroboros podařilo prokazatelně eliminovat. PoS algoritmus Cardana tak má být srovnatelně bezpečný jako PoW algoritmy. Má však být lépe škálovatelný, jelikož validátoři budou moci verifikovat paralelně několik chainů.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Objevte svět kryptoměn s jednoduchou aplikací pro vaše Android či iOS zařízení.
2. Cardano (platforma). Jak na toto téma hovoří Wikipedia?
3. Cardano.org – oficiální web kryptoměny Cardano.

Kdo za projektem Cardano stojí?

Cardano si klade za cíl stát se skutečně decentralizovanou globální platformou. Na jeho vývoji se ale podílejí hlavně tyto organizace:

 • Neziskovka Cardano Foundation: Sídlí ve Švýcarsku a její úlohou je šířit myšlenku Cardana, budovat komunitu a sledovat regulace.
 • Společnost IOHK (Input Output Hong Kong): V čele s Charlesem Hoskinsonem. Tato Hongkongská společnost pracuje na R&D (výzkum a vývoj) a propagaci projektu.
 • Společnost Emurgo: Vznikla s cílem pomáhat organizacím implementovat Cardano, součástí aktivit společnosti jsou konzultace, partnerství a investice do start-upů, které fungují na Cardano platformě.
 • Akademici: Cardano ve výzkumu podporují akademici ze světových univerzit jako University of Edinburgh, Oxford, Atény či Tokio.
Cardano, univerzity, akademická půda
Do vývoje platformy Cardano se zapojily akademické instituce z celého světa.

Komunita Cardano je velmi profesionální. Opírá se o principy peer review – kód Cardano (který je samozřejmě celý open source) má být neustále pod dohledem profesionální globální komunity odborníků. Je to jeden z mála projektů, který tak otevřeně láká i akademickou obec, hlavně kryptografy. V kryptoměnách je jen málo projektů, které uplatňují akademické formální metodologie v takové míře jako Cardano.

Vývoj platformy Cardano

Akademický vliv se projevuje i na whitepaperu – základním technickém dokumentu každé kryptoměny. Cardano je specifické tím, že nemá jeden whitepaper, ale hned několik – pro každý modul zvlášť. Na jejich psaní se podílejí právě vědci z univerzit, kteří formálně definují, jaké vlastnosti by platforma v teoretické rovině měla mít, aby splnila své cíle (tj. bezpečnost, decentralizaci, interoperabilitu, škálovatelnost…).

i Vývojové fáze Cardana
 1. Byron – počáteční fáze, testování sítě, budování základní infrastruktury a PoS algoritmu
 2. Shelley (Q3,Q4 2018) – fáze, v níž se začne testovat staking v praxi a Cardano se začne decentralizovat díky externím validátorům
 3. Goguen – integrace smart kontraktů
 4. Basho – zlepšení výkonnosti sítě, např. pomocí sidechainů
 5. Voltaire – finální fáze, kdy projekt úplně přechází z rukou IOHK na decentralizované komunitní rozhodování a vzniká komunitní rozpočet

Samotný vývoj taktéž probíhá velmi profesionálně a organizovaně. Roadmapa obsahuje nejen popis nových funkcí a deadline pro jejich implementaci, ale i příslušný whitepaper či research dokument a taktéž hlavního leadera, který je zodpovědný za vývoj dané funkcionality, odkaz na příslušný whitepaper, akademickou přednášku na YouTube a příslušný github repozitář. Samotný GitHub projektu, dokumentace a technické reporty jsou na velmi vysoké úrovni.

Cardano
Vývojáři Cardana jsou na GitHubu velmi aktivní, podle webu Crypto commits je Cardano v počtu commitů za posledních 12 měsíců druhým nejaktivnějším projektem.

Neobvyklé priority kryptoměny Cardano

Cardano se svým přístupem vymyká i v jiných oblastech. Platforma je sice globální, ale výrazněji se snaží prosadit na africkém kontinentě – v zemích třetího světa, jako je Nigérie a Rwanda. Podle Charlese Hoskinsona jsou to právě země třetího světa, kde má blockchain a kryptoměna největší šanci vytvořit reálnou sociální změnu.

i Kdo je Charles Hoskinson? Charles je nadšenec do kryptoměn, podnikatel a matematik. Jeho zájem o kryptoměny začal už s Bitcoinem – je autorem vzdělávacího kurzu o Bitcoinu na Udemy. Byl spoluzakladatelem Etherea a následně po forku ETH byl jedním z hlavních proponentů originálního chainu Ethereum Classic. Jako CEO společnosti IOHK se od roku 2015 podílí na vývoji projektu Cardano, jehož hlavní tváří se také stal – ačkoli se vyhýbá titulu „leader“, protože věří v decentralizaci kryptoměn.

Neexistuje v nich totiž tak dobrá digitální infrastruktura jako ve vyspělých zemích, takže Cardano nemusí konkurovat relativně schopným centralizovaným řešením. Vlády v těchto zemích jsou sice zkorumpované, ale zároveň chtějí obchodovat s vnějším světem a platforma, jež díky blockchainu snižuje potřebu důvěřovat třetím stranám, může výrazně pomoci. Zdroje, které jsou kvůli nedostatku důvěry a infrastruktury v těchto zemích uzamčené, by se tak mohly uvolnit. IOHK už dnes v těchto zemích dělá prezentace, komunikuje s vládami, univerzitami a společnostmi a nabízí práci talentovaným vývojářům, aby si v zemích třetího světa vybudovali odrazový můstek pro rozvoj platformy.

IOHK, Cardano
Společnost IOHK a Charles Hoskinson stojí za platformou Cardano již od samotného počátku.

Druhým neobvyklým přístupem Cardana je postoj vůči regulátorům a bankám. Cardano platforma se chce chovat velmi „dospěle“. Komunikovat s regulátory tam, kde je to vhodné a nutné (například v oblasti ICO) a chce umožnit komunikaci s bankami pomocí podpory metadat. Na druhé straně si tým projektu v mnohých případech uvědomuje i potřebu anonymity a soukromí. Proto IOHK ohlásilo spolupráci s decentralizovanou anonymní platformou ZenCash.

Jak a kde kryptoměnu Cardano (ADA) koupit?

ADA se obchoduje na mnohých burzách, ale ani jedna z nich nenabízí nákup ADA za EUR či USD. Jediná fiat měna, za niž se dá ADA koupit, je KRW (korejský wong). Za Bitcoin, Ethereum či Tether (USDT) je však možné koupit ADA například na burze Binance, Bittrex či Huobi.

! Kde koupit bitcoin a litecoin? Vyzkoušejte platební terminál na kterékoliv pobočce Alza.cz – jedná se o největší nákupní síť v ČR!

Cardano (ADA) a pěženky. Kde kryptoměnu držet?

Cardano (ADA) je už dnes možné uchovávat ve vícero softwarových peněženkách, přičemž brzy bychom se měli dočkat také integrace do předních HW peněženek. O jaké peněženky se jedná?

Daedalus wallet

Cardano má vlastní softwarovou peněženku (wallet) – Daedalus. Je to v současnosti nejlepší způsob, jakým ADA uložit. Jedná se o „heavy“ nebo „full“ peněženku. To znamená, že si na harddisku stahuje a synchronizuje celý Cardano blockchain, je tedy náročnější na místo.

Cardano
S Daedalus wallet rozhodně nešlápnete vedle – jedná se o pravděpodobně nejlepší současnou softwarovou peněženku pro kryptoměnu Cardano.

Samozřejmě je nutné zálohovat si privátní klíče a dodržovat všechny ostatní zásady digitální bezpečnosti. Daedalus chystá podporu pro vlastní debetní kartu, Ethereum Classic a Bitcoin.

CardanoLite

Nezávislý tým VacuumLabs vyvíjí vlastní opensource „light“ peněženku – CardanoLite. Ta má běžet na mobilech i v prohlížeči, není nutné synchronizovat celý Cardano chain.

Cardano, softwarová peněženka
CardanoLite – nenáročná opensource peněženka pro vaše mobilní zařízení.

Hardwarové peněženky

Každý už ví, že nejbezpečnějším způsobem k držení kryptoměny je použití hardwarové peněženky. Cardano chystá implementaci do Ledger Nano S. VacuumLabs, pracující na CardanoLite, bude taktéž implementovat řešení pro Trezor.

ADA a CZK – jaký je kurz a cena kryptoměny Cardano?

Od té doby, kdy byla ADA zalistovaná na burzách, její cena výrazně stoupla. V současnosti (červen 2018) je to v pořadí osmý nejhodnotnější projekt dle tržní kapitalizace. Což je dost vysoko, vzhledem k tomu, že většina plánovaných funkcí se pouze vyvíjí a reálně na platformě ještě neběží žádné konkrétní aplikace.

Indikátor NVT (Network Value to Transactions), který se vypočítá jako poměr tržní kapitalizace a počtu transakcí, je však oproti jiným velkým kryptoměnám výrazně nízký. Tato metrika ukazuje na to, že v poměru k počtu transakcí na Cardano blockchainu je kapitalizace celkem nízká (transakcí se děje mnoho). Je nutné ale dodat, že tato metrika nemá v současnosti příliš velkou výpovědní hodnotu a slouží pouze jako pomůcka.

i BTCtip.cz je web, na kterém najdete nejen pravidelné analýzy bitcoinového trhu, ale také spoustu dalších užitečných článků o kryptoměnách.

Celkový počet mincí Cardano bude 45 miliard, v současnosti (červen 2018) je na trhu cca 57 %, zbytek se „vytěží“ postupně, stakováním. Cardano se sice nesnaží o přehnaný marketing a hype, přesto jsou však jeho cíle skutečně velkolepé. Velká budoucí očekávání investorů jsou tak už předem zahrnuta v ceně. Cena kryptoměn, stejně jako jakéhokoliv jiného aktiva, se totiž skládá nejen ze současného využití, ale také z anticipace budoucího vývoje. A plány Cardana vskutku vzbuzují naděje na vyřešení mnohých problémů, které současné kryptoměny trápí.

Budoucnost platformy Cardano 

Po všem, co jsme si měli možnost v článku přečíst, se nyní nabízí jedna zásadní otázka – jaký má Cardano potenciál? V následujících odstavcích si představíme dva různé scénáře, které osobně považuji za nejvíce realistické.

cardano, měsíc, raketa

Poletíme s Cardanem na měsíc?

Optimistický scénář

Cardano tým stihne implementovat funkcionality včas a zároveň se mu podaří vzbudit zájem vývojářů, vlád a firem po celém světě (hlavně v Africe). Do konce roku 2018 se spustí možnost stakingu, což část tokenů ADA uzamkne, a tím se sníží nabídka a zvýší cena. Platforma bude díky vysoké kvalitě, interoperabilitě a bezpečnosti oproti konkurenci (hlavně „děravému“ Ethereu) ve výhodě. Přestože krátkodobě mají navrch rychlejší projekty, Cardano díky svému metodickému přístupu zvítězí v běhu na dlouhou trať a podaří se mu stát se dominantní platformou. Tehdy bude pravděpodobné, že valuací překoná i samotné Ethereum.

Pesimistický scénář

Vývoj ve spolupráci s akademiky má sice řadu pozitiv, oproti rychlejším a dravějším projektům se ale týmu nebude dařit vyvíjet a implementovat změny dost rychle. Ostatní platformy tak (i přes chyby) získají náskok, co se týče používanosti a network efektu v duchu hesla „raději nedokonalé řešení nyní než dokonalé za tři roky“.

i Mohlo by vás zajímat
1. Stable coins. Tokeny s hodnotou navázanou na určité platidlo či koš aktiv.
2. ETHlargement. Pilulka, která zvýší hashrate o 40 %.
3. SAFE Network. Projekt slibující decentralizovaný internet.
4. NEO (NEO). Platforma zaměřená na chytré kontrakty.
5. Stealthcoin (XST). Černý kůň mezi kryptoměnami?
6. ZenCash (ZEN). Platforma zaměřená na soukromí.
7. Kryptoměny (KURZY). Ty nejznámější a nejdůležitější kryptoměny!

Velkolepé cíle Cardana tak zůstanou ještě dlouhou dobu jen na papíře. Další možností je, že i přes snahu o opak se v Cardanu objeví větší zranitelnost či bug. To by u jiných projektů vadilo méně, ale tím, že se Cardano pyšní superbezpečným kódem, to může jeho reputaci zhoršit. To by znamenalo, že se Cardano zařadí mezi mnohé nedopečené či průměrné projekty, jakých je na krypto-trhu mnoho.

Cardano – jak to vidí autor?

Zda je Cardano zajímavá investice, nechám na čtenáři. Považuji však tento projekt za jeden z nejzajímavějších na trhu a určitě se mu v roce 2018 vyplatí věnovat zvýšenou pozornost. Obzvláště se těším na potvrzení, či vyvrácení bezpečnosti Proof of Stake algoritmu Ouroboros. Je však třeba dodat, že platforma má vskutku široký záběr a bude muset konkurovat mnohým rychle se rozvíjejícím oponentům, kteří jsou často více specializovaní. Cíle, které si Cardano stanovilo, jsou velmi ambiciózní a bude opravdu nelehký úkol naplnit všechna vysoká očekávání.

Matěj Galvánek

Matej Galvánek

Matej Galvánek je investiční ředitel kryptoměnového fondu Sigil, zakladatel vývojové společnosti Devmons a fanoušek moderních technologií a decentralizace. Ke kryptoměnám jej dostal online poker, kterým se v minulosti živil. Krom investic a podnikatelských projektů v této oblasti je jeho cílem šířit osvětu a pomoci lidem lépe pochopit kryptoměny a jejich možnosti. K tomuto účelu založil weby coinexplorer.sk a getmonero.cz a píše články pro alza.cz či btctip.cz.

Corsair RM750x (2018)
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček, síťový vypínač a zero RPM mód, 135 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 160 mm

3 359,- bez DPH 2 776,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 19 prodejnách
Objednací kód: UY006u1c2
Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-16%
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

-16% 1 899,-
1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
Gembird SPF5-C-15 - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
4,5 m
Gembird SPF5-C-15
Přepěťová ochrana - 4,5m, male konektory: 1× vidlice typu F, female konektory: 5× zásuvka typu E, kapacita rázové energie 250 J, maximální proudové zatížení 16 A, špičkový proud 9000 A, s vypínačem, LED indikace a dětská pojistka

329,- bez DPH 272,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Objednací kód: UD965q2
EVGA 650 GQ Power Supply
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 92%, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 135 mm ventilátor, semi modulární, hloubka 165 mm

2 459,- bez DPH 2 032,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: EV300ba
APC SurgeArrest - PM8-FR - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
2 m
APC SurgeArrest - PM8-FR
Přepěťová ochrana - 2m, male konektory: 1× vidlice typu E, female konektory: 8× zásuvka typu E, kapacita rázové energie 2690 J, maximální proudové zatížení 10 A, špičkový proud 48000 A, s vypínačem, LED indikace a dětská pojistka, zahnuté zakončení

1 183,- bez DPH 978,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NZ029c6
Seasonic M12II-620 Evo - Počítačový zdroj
-9%
Seasonic M12II-620 Evo
Počítačový zdroj 620W, ATX, 80 PLUS Bronze, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 8 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 160 mm

-9% 2 299,-
2 099,- bez DPH 1 735,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: UE313h4e
APC Back-UPS ES 400 - Záložní zdroj
Více než99%spolehlivost
APC Back-UPS ES 400
Záložní zdroj - 400 VA / 240 W, Off-line, 8×FR, Ochrana datové sítě RJ-45 a Ochrana telefonní sítě RJ-11

-5% 2 589,-
2 469,- bez DPH 2 040,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NZ234b
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi