Každá tiskárna, ať domácí, kancelářská, nebo profesionální, potřebuje náplň. Její výběr ovšem není vždy jednoduchý. Základem je vědět, zda máte inkoustovou, či laserovou tiskárnu, a potom také její značku a typ. Když náplň dojde, je nutné ji vyměnit a někdy také správně zlikvidovat vzniklý odpad. V tomto článku si vysvětlíme rozdíl mezi inkoustovými a tonerovými náplněmi, ale také například důvody, proč tiskárny používají jiný barevný model než počítače.
Hovoříme-li o tiskárnách kancelářských a domácích, můžeme říci, že je dělíme na inkoustové a laserové. Vědět, který z těchto dvou typů máte, je pro správný výběr náplně zcela stěžejní. Orientaci při výběru dále výrazně usnadní, když víte, co je toner, co inkoust a co cartridge. A také alespoň trochu, jak která tiskárna funguje. Ale nebojte, pokud vám tyto znalosti neutkvěly v paměti, níže si je můžete připomenout:
I když by se mohlo někdy zdát, že označení cartridge je nějak specifikující a značí konkrétně inkoustové či tonerové kazety, není tomu tak. Cartridge [kártridž] je hromadné označení pro zásuvné kazety s tiskovou náplní. A nezáleží na tom, zda mluvíme o inkoustové, či tonerové technologii, a to i navzdory tomu, že cartridge obou typů tiskáren vypadají zcela jinak.
Prakticky všechny inkoustové tiskárny mohou tisknout jak barevně, tak černobíle. Proto mají vždy minimálně čtyři cartridge podle barevného systému CMYK. V každé cartridge se ukrývá tekutý inkoust, jehož miniaturní kapky jsou tiskovými hlavami nanášeny na papír, do kterého se vsáknou a zaschnou. Tisk trvá různě dlouho v závislosti na obsahu stránky. Strana řídce popsaná černobílým textem bude vytištěna výrazně rychleji než velká barevná fotografie.
Laserové tiskárny používají barvivo, které není tekuté, nýbrž práškové. Nazýváme ho toner. Při tisku na laserové tiskárně průběžně dochází k tomu, že laser (či LED světlo) selektivně ozařuje tiskový válec, čímž na něm vytváří negativně nabité plochy, které tvarem přesně odpovídají tomu, co bude následně vytištěno na papír. Díky negativnímu náboji se na tyto plochy přichytí toner, který je potom z válce přenesen už přímo na papír, kde ovšem zatím nedrží. Před tím, než dokončená stránka vyjede z tiskárny, toner se do ní zapeče při průchodu mezi dvěma nahřátými válci.
Běžnější laserové tiskárny jsou černobílé, dnes už ale existují také modely, které tisknou barevně. Největší výhodou laserových tiskáren je vysoká rychlost tisku a kvalitní tisk textů. Nejsou ale tak univerzální jako inkoustové tiskárny, příliš se totiž nehodí například na tisk fotografií.
V posledních letech se na trhu s tiskovým spotřebním materiálem objevil nový trend – plnicí systémy, někdy zvané též tankové. Jde o alternativu k běžným cartridge, která slibuje nižší cenu náplní, jejich snazší a rychlejší výměnu a také méně odpadu čili šetrnější přístup k životnímu prostředí. Když vyměňujete standardní náplň, musíte koupit celou cartridge s veškerou její elektronikou a těžko recyklovatelnými materiály.
Je logické, že když díky plnicímu systému neměníte celou cartridge, ale pouze samotnou náplň (inkoust), je cena nižší. Barva je navíc obvykle dodávána v jednorázových přenosných zásobnících (typicky v lahvičkách), z nichž ji ručně doplníte do zásobníku v tiskárně, což trvá jen několik sekund. Tankové systémy jsou již velmi rozšířené v segmentu inkoustových tiskáren, už se ale objevují také u modelů s tonerem. Jedná se o moderní a levný způsob, jak naplnit cartridge, i když technicky vzato o cartridge již nejde.
Když otevřete barevnou tiskárnu, abyste se podívali na její náplně, ihned si všimnete, že jsou v ní čtyři kazety a každá má jinou barvu. Cyan (azurová), Magenta (purpurová), Yellow (žlutá) a černá, která se zde označuje jako Key. Jak je ale obecně známo, v počítačích, telefonech, televizích a prakticky všech ostatních zařízeních, která něco zobrazují na LCD či jiném barevném displeji, se používá RGB, tedy kombinace červené, zelené a modré. Proč se barevné modely mezi těmito zařízeními liší?
Nejdůležitější je vědět, že zobrazování barev na svítícím displeji je něco jiného než barvy nanášet na papír. Netknutý stav papíru totiž představuje bílá barva, displej je ale ve výchozím stavu vypnutý (černý). Na papíře tedy už nejsvětlejší možnou barvu máme, potřebujeme na něj proto nanášet tu nejtmavší. A na displeji je tomu obráceně: nejtmavší (černou) barvu už máme a potřebujeme proto nanášet tu nejsvětlejší (bílou). Toho docilujeme rozsvícením pixelů.
Proto nemohou barvy na papíře a na displeji fungovat stejně: když složíme základní barvy RGB, vyjde nám bílá (maximálně rozsvícený pixel), když naopak složíme barvy CMYK, vyjde nám černá (barva, která na bílém papíře chybí). Pokud v počítači pracujete s RGB soubory (fotografie, grafika), při tisku se automaticky převedou do CMYK. Nicméně profesionálové připravující podklady pro barevný tisk by měli s modelem CMYK pracovat už v počítači, získají tím lepší představu o tom, jak budou jejich materiály vypadat na papíře.
Vyměnit náplň v tiskárně je poměrně jednoduché, nicméně nelze radit příliš konkrétně, neboť každý model je trochu jiný. Větším oříškem může být výběr správné náplně, zejména v případě, kdy je na trhu celá řada výrobců neoriginálních náplní. Ty ovšem představují dobrý způsob, jak ušetřit. U originální barevné náplně garantuje kvalitu a kompatibilitu sám výrobce tiskárny, nechá si ji ale zaplatit.
Jestliže se vám nechce platit vysokou cenu, kterou výrobci tiskáren za originální náplně často požadují, můžete sáhnout po náplni alternativní. Ta obvykle stojí i zlomek ceny originální tonerové/inkoustové cartridge, nabízí ale srovnatelnou kvalitu tisku i množství vytištěných stran. Ovšem není značka jako značka. Pokud si vyberete pochybný produkt, můžete zažít problémy s kompatibilitou nebo krátkou výdrž náplně. U nás se ale není třeba bát špatné volby, kvalitní alternativní tonery a inkousty koupíte přímo pod značkou Alza.
Není radno zapomínat ani na tankové systémy, díky kterým je naplnění inkoustového zásobníku rychlé, snadné a levné i s originálními náplněmi. Jestliže plánujete kupovat novou tiskárnu, některý z plnicích modelů stojí určitě za to.
Při výměně toneru se podívejte do manuálu vaší tiskárny, kde byste měli najít přesný postup. Následující návod nemusí fungovat se všemi laserovými tiskárnami:
Ani u inkoustových tiskáren nelze vytvořit obecný návod aplikovatelný na všechny modely. Mezi inkoustovými cartridge jsou relativně velké rozdíly. Cartridge některých výrobců obsahují zároveň tiskovou hlavu s kontakty, jiné jsou pouze zásobníky na inkoust, které se do modulu s tiskovou hlavou teprve vkládají. Můžete postupovat dle následujícího návodu, nebo rovnou nahlédnout do manuálu tiskárny, kde byste měli najít postup přesně pro váš model.
Kam vyhodit toner či inkoustovou cartridge? Otázka, která dozajista trápí nejednoho majitele tiskárny. Prázdná kazeta je stále složena z velkého množství materiálů, které určitě nepatří do koše. I tak jsou však místa, kam s prázdnými tonery, aby byly správně zpracovány – přinést je k ekologické likvidaci.
Starý toner doneste na kteroukoliv pobočku Alza.cz, kde najdete sběrné boxy s logem Zelená firma. Do nich můžete použité cartridge beztrestně vyhodit s vědomím, že budou ekologicky zlikvidovány. Dnes jsou ale v tomto ohledu nejudržitelnějším řešením jednoznačně tankové systémy. Z nich doplníte do tiskárny pouze samotnou barvu, přičemž veškerým vzniklým odpadem je malá, relativně snadno recyklovatelná nádoba, jejíž třídění je stejně snadné jako třídění běžného odpadu.
Ohledně náplní do tiskáren jsou důležité zejména tři informace: Chcete-li ušetřit, můžete sáhnout po levnějších alternativních náplních. Prázdné cartridge byste neměli vyhazovat do koše ani do plastů. Tiskárny s tankovými systémy jsou budoucnost.