Cesta autem do Chorvatska (2022) – RADY A TIPY

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chorvatsko, nejoblíbenější dovolenková destinace mezi českými turisty, nabízí úchvatné výhledy, příjemné koupání i příznivé ceny. Především je ale dopravně dostupné. Na Makarskou, jedno z nejvzdálenějších chorvatských letovisek, se autem z Prahy dostanete za necelých 12 hodin. Vše, co potřebujete o cestě autem do Chorvatska v roce 2022 vědět, najdete v tomto článku. Včetně nejlepších placených i neplacených tras, cen mýtného a benzínu, potřebných dokladů nebo dopravních předpisů.

Cesta autem do chorvatska

Cesta autem do Chorvatska – OBSAH

 1. Koronavirová opatření v Chorvatsku (aktualizováno 10 9. 2022)
 2. Na dovolenou do Chorvatska autem po klasické cestě
 3. Cesta do Chorvatska (2022): jak obejít mýtné
 4. Cesta do Chorvatska autem přes Maďarsko
 5. Kudy nejlépe do Chorvatska ze západní poloviny republiky
 6. Cesta do Istrie po dálnici i mimo ni
 7. Kolik stojí cesta do Chorvatska celkem?
 8. Cestu do Chorvatska autem v roce 2022 pořádně naplánujte
 9. Ceny benzínu nejen v Chorvatsku (2022)
 10. Jaké jsou potřeba cestovní doklady do Chorvatska?
 11. Roaming v Chorvatsku
 12. Dopravní předpisy v Chorvatsku a tranzitních zemích

Aktuální podmínky cestování do Chorvatska – koronavirová opatření (aktualizováno 10. 9. 2022)

Podmínky cestování Chorvatsko zcela rozvolnilo 1. května 2022. Od tohoto data není nutné při vstupu do země ukazovat žádné potvrzení o covidové bezinfekčnosti. Znamená to, že vám opět stačí pouze běžné doklady, stejně jako před začátkem koronavirové krize. O dokladech potřebných pro vstup do Chorvatska se více dočtete v jedné z následujících kapitol.

V Chorvatsku aktuálně neplatí ani žádná další koronavirová omezení.

Podmínky pro cestování do Chorvatska přes Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Slovinsko

Podmínky pro cestu do Chorvatska přes klasické tranzitní země jsou v současné době stejné jako pro vstup do Chorvatska. To znamená, že není nutné nijak prokazovat očkování či negativní test na COVID-19 (aktualizováno 10. 9. 2022).

Na dovolenou do Chorvatska autem po klasické cestě

Naše cesta autem do Chorvatska začíná variantou přes Rakousko a Slovinsko. Pokud vyrážíte z většiny míst v České republice, povede vaše cesta do Chorvatska přes Mikulov (E461) nebo Hatě (E59). Obě silnice se v Rakousku časem mění v dálnice a protínají se ve Vídni.

iRakouské dálniční známky
Pro užívání rakouských dálnic musíte mít zakoupenou platnou dálniční známku. Běžná známka na auto v Rakousku stojí 9,6 €, což je v přepočtu asi 240 Kč, a platí deset dnů. Při týdenní dovolené vám tak vystačí i na zpáteční cestu.

Ve Vídni se při cestě do Chorvatska kolonám prakticky nevyhnete, a to hlavně na výjezdu směr Štýrský Hradec (Německy Graz). Kolony jsou zde běžné nejen o prázdninách. Cesta do Chorvatska pokračuje po rakouské dálnici A2 směrem na Klagenfurt/Villach. Tou se celkem plynule dostanete až ke Štýrskému Hradci, za kterým odbočíte na dálnici A9 ke slovinským hranicím. Rakouskou dálnicí A9 projedete za chvíli a poté se ocitnete ve Slovinsku.

Jak letos objet slovinskou dálnici? Těžko

Slovinskem se dá cesta do Chorvatska projet rychle po dálnicích A1 a A4. Zde vás ovšem čekají nemalé výdaje: na relativně krátký úsek od rakouských hranic podél Mariboru a Ptuje potřebujete dálniční známku, jež stojí 15 € (v přepočtu cca 380 Kč). Ta navíc platí pouze týden, takže pokud jedete autem do Chorvatska klasicky na dva víkendy, budete ji na zpáteční cestě muset koupit pravděpodobně znovu. Kvůli pár desítkám minut jízdy tak zaplatíte nemalé peníze.

Chorvatský přístav
Cesta do Chorvatska autem není vždy jednoduchá, ale stojí za to.
iChorvatsko a hraniční kontroly
Chorvatsko stále není součástí schengenského prostoru. Celníci ale na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem turisty z Evropské unie nezdržují a většinou jen letmo zkontrolují cestovní doklady. Přesto se můžete na hranicích zdržet na poměrně dlouhou dobu, a to buď z důvodu kolony kamiónů nebo proto, že je před vámi odbavováno vozidlo, jehož posádka necestuje ze země patřící do schengenského prostoru. Proto doporučujeme se před přechodem zařadit do pruhu EU, EEA, CH, který je vyhrazen pro vozidla ze Schengenu a kontroly zde probíhají v rychlejším tempu. Naopak v pruhu EU, EEA, CH, NON-EU můžete zažít zbytečné zdržení.

Pokud jste v minulých letech nechtěli platit za slovinskou dálniční známku, mohli jste zpoplatněný úsek celkem snadno objet. Nyní je vše jinak. Na hranicích mezi oběma zeměmi je otevřeno jen několik mezinárodních hraničních přechodů a ty malé jsou bez výjimky uzavřené. Pokud byste se přece jen chtěli dálnici vyhnout, čeká vás nemalá zajížďka a stojí za zvážení, zda je nutné tyto patálie absolvovat. Další překážkou je dokončená dálnice A4 u chorvatských hranic, která je v tomto úseku součástí E59, takže stará oblíbená objízdná trasa již není možná, i kdyby se otevřely všechny přechody.

iPozor na ilegální přechody hranic
V oblasti na jih od Ptuje se nachází několik silnic a silniček, kudy lze bezproblémově přejet autem z Chorvatska do Slovinska, přestože nejde o oficiální hraniční přechody, například u obce Zalužje nebo ve vesnici Meje. Správně byste se na takových místech měli otočit a jet se odbavit k regulérnímu přechodu. V případě, že tak neučiníte a hranici autem do Chorvatska přejedete, dopouštíte se ilegálního přechodu. Pokud by vás v takovém případě chytli policisté či celníci, můžete dostat pokutu až ve výši 400 €.

Chorvatské dálniční poplatky pro sezónu 2022

Při najetí na chorvatskou dálnici musíte projet mýtnou branou. Ceny dálnic bývají v létě o 10 % vyšší než po zbytek roku, léto 2022 je ale výjimkou a ceny mýtného zůstávají bez navýšení.

Celkově vás cesta ze Švaljkovce na Makarskou, oblíbený to cíl českých turistů, vyjde v přepočtu na necelý tisíc korun. Pokud jedete po dálnici A2 už z Macelju, je to o něco dražší. Jestliže budete pokračovat úplně na jih k Dubrovniku a pojedete po dálnici až na úplný konec dálnice A1, je to přibližně o sto korun dražší.

iPřečtěte si také, jak cestovat se zvířetem bezpečně a pohodlně nejen do Chorvatska.

Po dálnici A2 dorazíte k Záhřebu, kde na křižovatce Lučko plynule přejedete na dálnici A1 (poté, co byl navýšen počet pruhů před mýtnou bránou Lučko, zde kolony nebývají tak dlouhé jako v minulosti) a pak už vám zbývá 433 kilometrů k exitu 28, Šestanovace, odkud už je to na Makarskou pár minut jízdy.

Jaderské moře
Cesta do Chorvatska končí u Jadranu, který je opravdu magický.

Můžete ale pokračovat k exitům 29, Zagvozd (odtud se na Makarskou dostanete přes Tunel Sveti Ilija), nebo exit 30, Ravča. Výběr exitu záleží na tom, kde konkrétně na Makarské budete pobývat.

Cesta do Chorvatska autem by měla být plynulá: Chorvaté se tradičně snaží, aby v červenci a srpnu byly jejich silnice maximálně sjízdné, a tak na toto období žádné rekonstrukce neplánují. Z Lučka k Makarské byste se optimálně měli dostat za méně než pět hodin.

iAktuální chorvatské informace z dopravy můžete sledovat na těchto stránkách (chorvatsky nebo anglicky).

Pokud cestujete Chorvatskem až do Dubrovniku, protáhnete si jízdu o dalších 133 kilometrů, převážnou část po pobřežních serpentinách Jadranské magistrály (silnice číslo 8). Zdržení můžete čekat na hraničním přechodu s Bosnou a Hercegovinou, kde pohraničníci při cestě do Chorvatska kontrolují každé auto. V sezóně by se celníci ale neměli pouštět do důkladných prohlídek, a proto by zdržení na hranicích nemělo být dlouhé.

Cesta do Chorvatska levně (2022): jak obejít mýtné

Pokud cestujete do Chorvatska autem nízkonákladově nebo si i cestu samotnou chcete více užít, můžete se vyhnout chorvatské dálnici. Hned po příjezdu do země, za přechodem Macelj, vede s dálnicí A2 souběžná bezplatná komunikace s číslem 1, po níž se dostanete až do Záhřebu. Pokud jste překročili slovinsko-chorvatskou hranici na menším přechodu a cestujete přes silnici číslo 35, pojedete do Švaljkovce, kde již na silnici číslo 1 narazíte.

iPřečtěte si také, jak cestovat autem s dětmi nejen do Chorvatska.

Pokud budete odmítat i sebekratší cestu po dálnici, zavítáte přímo do srdce hlavního města Záhřebu. V centru však počítejte se zdržením, i zde jsou zácpy na denním pořádku. Můžete si zde dát pauzu a trochu se po městě porozhlédnout, nebo můžete městem projet rovnou: v obou případech se při výjezdu z města držte styčného bodu v podobě záhřebské Arény, odkud již vede přímá cesta z města.

Před dálnicí A1 odbočte na Lučko, ovšem ne na exit nebo odpočívadlo, ale do záhřebské čtvrti Lučko. Zde opět začíná silnice číslo 1, která vede souběžně s dálnicí A1.

Cesta do Chorvatska autem lze realizovat i mimo dálnice. Můžete například zkusit cestu po Jadranské magistrále, nebo můžete jet přes Knin přímo ke Splitu.

Po 55 kilometrech od Záhřebu dorazíte do Karlovacu, kde si můžete dát pauzu a porozhlédnout se po městě: najdete zde například spoustu jizev po válce v Jugoslávii.

Objevte zajímavá místa v Chorvatsku a zpříjemněte si cestu autem!

Za Karlovacem silnice číslo 1 již vede více nezávisle na dálnici A1. Po necelých 80 kilometrech dorazíte k Plitvickým jezerům, která vzhledem ke krásné a zachovalé přírodě rozhodně stojí za návštěvu, přestože vstupné není nejlevnější. Za dospělého zaplatíte cca 1 000 korun a za dítě starší sedmi let 400 korun. Mladší děti mají vstup zdarma.

Plitvická jezera
Při cestě do Chorvatska se můžete stavit u Plitvických jezer, jež patří k nejkrásnějším rezervacím na světě.

Po kratší cestě dorazíte do Korenice, kde můžete vybrat jednu ze dvou bezplatných variant: buď budete po silnici číslo 1 pokračovat přes Knin přímo do Splitu, nebo odbočíte na silnici číslo 25 a přes Gospić dorazíte do Karlobagu, kde se napojíte na legendární Jadranskou magistrálu.

Druhá varianta má výhodu, že se opět můžete podívat na pěkná místa, například do hezkých přímořských měst Zadar, Šibenik nebo Split (do těchto měst ale není problém se dostat ani z dálnice A1). Všechny zmíněné chorvatské komunikace by rovněž měly být přes léto plně funkční.

Rakousko-slovinská varianta = krátká, ale na cestě autem počítejte s kolonou ve Vídni

 • Nejkratší možná cesta
 • Trasa v drtivé většině vede přes dálnice
 • Příznivá cena rakouské dálniční známky
 • Možnost podívat se na zajímavá místa
 • Kolony ve Vídni
 • Drahé dálniční známky ve Slovinsku
 • Problematická cesta na chorvatské dálnici A1 při střídání turnusů

Cesta do Chorvatska autem přes Maďarsko

Jelikož cesta autem do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko má vedle výhod i své mouchy, zkouší každoročně čím dál více českých řidičů cestu přes Maďarsko. Pro Jihočechy bydlící nedaleko rakouských hranic tato varianta cesty do Chorvatska asi nemá moc smysl, ale pro zbytek republiky má své kouzlo v podobě nepřetížených maďarských silnic, za běžných okolností možnosti dobrého a levného stravování přímo u silnice a obvykle také příznivých cen benzínu. Navíc při cestě do Chorvatska autem překvapivě není tato trasa o moc delší než rakousko-slovinská klasika – asi jen o 50 kilometrů, což je při tak dlouhé cestě skoro nic.

i S tématikou auto-moto pro vás máme připravené i další články:

Cesta do Chorvatska autem začíná na hraničním přechodu Břeclav/Brodské a po slovenské dálnici D2 pokračuje do Bratislavy (Zlíňané a Ostraváci mohou jet do Bratislavy přes Trenčín, ale navzdory kratší vzdálenosti je to paradoxně časově náročnější varianta).

Slovenská dálniční známka stojí 10 € na deset dnů a je elektronická: podobně jako v ČR dostanete jen účtenku a vaše registrační značka bude zanesena do kontrolního systému. Pokud je vám líto cca 260 korun, můžete Slovenskem projet i přes silnice 1. třídy.

Levná dovolená v Chorvatsku začíná u levné cesty

Vítejte v Maďarsku. Od Bratislavy přijíždíte po dálnici M15, či po silnici 150 – pokud jste šetřili na slovenské dálniční známce. V obou případech byste za chvíli měli dojet na dálnici M1. Nezapomeňte si koupit známku: stojí a platí stejně jako na Slovensku, tedy v přepočtu asi 250 Kč na deset dnů, což se vyplatí, jelikož v Maďarsku můžete cestou do Chorvatska projet 194 kilometrů po dálnici, což už je slušná vzdálenost.

i

Chorvatsko – cestování autobusem vám může ušetřit tisíce

Pokud chcete opravdu hodně ušetřit, zvažte, zda nevyměnit auto za autobus (nebo vlak). Akční ceny za jednu cestu z Prahy na Makarskou začínají kolem 1 100 Kč, a za 1 500 Kč už není problém sehnat lístky ani při standardních cenách. Cesta autobusem sice není tak pohodlná a bude trvat asi o 6–10 hodin déle, pokud ale cestujete jen ve dvou, můžete za celou dovolenou ušetřit klidně 5 000 Kč. Cestování s malými dětmi je samozřejmě něco docela jiného. Bez auta si celou dovolenou významně zkomplikujete a zase tolik neušetříte.

Pokud cestujete hromadnou dopravou, je důležité vybrat správné zavazadlo. Přečtěte si, jak na to.

Na dálnici M1 pokračujte směr Budapešť. Po necelých 45 minutách cesty dorazíte na exit 129, kde přejedete na dálnici číslo M85 a pokračujte až na její konec u města Szombathely.

Pokud byste nechtěli ani v Maďarsku platit za známku, tak kousek od slovenských hranic u obce Mosonmagyarvár nenajíždějte na dálnici M1, ale vydejte se po silnici B6. Po dvou hodinách jízdy dorazíte do města Szombathely, kde končí již zmíněná dálnice M86.

Cesta do Chorvatska autem může vést přes Maďarsko, což je díky nově prodloužené maďarské dálnici také dobrá varianta. 

Další kus cesty do Chorvatska přes Maďarsko je pro platiče i neplatiče známek již společná: po silnici B7 pokračujte do Kámu, kde přejedete doprava na silnici číslo 8 směr Štýrský Hradec, a po pouhých deseti minutách jízdy, u obce Vasvár, opět změníte silnici: tentokrát odbočíte vlevo a po silnici číslo 74 vyrazíte k Nagykanizse.

Mlini
Městečko Mlini se nachází po cestě do Chorvatska autem úplně na jihu.

Těsně před Nagykanizsou po sto kilometrech jízdy narazíte na dálnici M7, po níž se do dvaceti minut ocitnete na chorvatské hranici. Po jejím překonání pokračujte na cestě do chorvatského vnitrozemí po dálnici A4 směr Záhřeb. Po hodině cesty dorazíte k mýtné bráně Lučko – no a dál už to znáte z popisu rakousko-slovinské varianty.

Pokud nemůžete v Maďarsku na dálnici kvůli chybějící známce, budete muset projet Nagakanizsou, kde odbočíte doprava na silnici číslo 7 a taktéž vyrazíte autem po cestě do Chorvatska.

Další velmi zajímavou možností, jak projet Maďarskem, je cesta přes Budapešť. Tato trasa je sice o 130 km delší, ale po celou dobu jízdy Maďarskem neopustíte dálnici. Od Slovenska pojedete po dálnici M1, u hlavního města zahnete na exitu 15 na obchvat M0 a hned poté se vydáte po dálnici M7 směrem na Székesfehérvár. Po této dálnici dojedete až k chorvatským hranicím, kde se M7 mění v A4. Výhodou této trasy je možnost zastavení u jezera Balaton, které je vyhledávaným cílem turistů v Maďarsku.

Jestliže máte v plánu i v Chorvatsku bojkotovat mýtné, tak zbystřete: ihned po celní kontrole totiž najedete na dálnici A4, a pokud nechcete být v Chorvatsku přivítáni mýtnou branou, musíte z dálnice sjet ihned na prvním exitu (1, Goričan), kde začíná silnice číslo 3, směr Záhřeb. Cestou se můžete zastavit v turisticky zajímavém Varaždínu, kterým budete projíždět.

Maďarská varianta pro jízdu vlastním autem do Chorvatska

 • Oproti rakousko-slovinské trase volnější silnice
 • Slušná délka maďarských dálnic za příznivou cenu
 • Relativně levný benzín v Maďarsku
 • V Maďarsku musíte absolvovat 100 km jízdy po klasické dvouproudovce
 • Málo zajímavých míst po cestě
 • Nenabízí alternativu cesty od Záhřebu na jih
i

Dvojí ceny paliv v Maďarsku

V Maďarsku se ceny paliv dlouhodobě držely pod evropským průměrem. Letos se ale nenechte zmást, na tamějších čerpacích stanicích platí dvojí ceny – jedny pro auta s maďarskou registrační značkou a jiné pro cizince. Zatímco místní platí za litr benzínu cca 30 Kč, Čech aktuálně zaplatí asi 42 Kč, tedy podobně jako v ČR.

Kudy nejlépe do Chorvatska autem ze západní poloviny republiky

Řidiči z Plzeňska a Českých Budějovic, ale i z Prahy či Karlovarského nebo Ústeckého kraje mohou jet autem do Chorvatska ještě po třetí trase: ta vede přes hraniční přechod Dolní Dvořiště (E55) do Lince, odkud se dá pokračovat po dálnici A1 směr Salzburg. U obce Sattledt zahnete na dálnici A9 směr Maribor a pak krásným prostředím Alp pokračujete až ke Štýrskému Hradci, kde se napojíte na rakousko-slovinskou variantu. Ale pozor, na dálnici A9 musíte dvakrát platit mýtné nad rámec běžného dálničního poplatku, a navíc je na drtivé části této dálnice kvůli hluku povolena maximální rychlost 100 km/h. Za průjezd Bosruckým tunelem je to 6 €, cena za Gleinalmský tunel činí dokonce 10 €.

Průjezd Alpami je také dobrá varianta, kudy cestovat do Chorvatska autem.

Alternativou této trasy může být cesta z České republiky po D5 přes Rozvadov, respektive po D6 přes Cheb a napojení na německou dálnici A93 směr Regensburg. Z Regensburgu pak můžete pokračovat buď směrem na rakouský Linec po dálnici A3, nebo na Salzburg po A8 a dále jet podle popisu výše. Pohodlná cesta po německých dálnicích je sice o 250 kilometrů delší, ale zpravidla bezstarostná.

Autem do Chorvatska z Plzně či Budějovic? Jihočeská varianta je přesně pro vás!

 • Obyvatelům Plzně nebo Českých Budějovic ušetří spoustu času
 • Vyhnutí se české dálnici D1
 • Vyhnutí se Vídni a tamějším zácpám
 • V Rakousku drtivou část jízdy jedete po dálnici
 • Cena rakouské dálniční známky
 • Krásná cesta Alpami
 • Moravanům nebo Slezanům tato varianta vůbec nepomůže
 • Přetížené silnice na jihu Čech (dálnice D3 je stále krátká)
 • Hustá doprava na rakouské dálnici A9
 • Dva zpoplatněné tunely na A9

Cesta autem na Istrii po dálnici i mimo ni

Na závěr si popíšeme ještě jednu cestu do Chorvatska autem, která nekončí v Dalmácii, ani u Dubrovniku, ale v Istrii. Ta vychází z chorvatské dálnice A1 a jejího exitu číslo 6, Bosiljevo II, což je za Záhřebem. To znamená, že při cestě do Istrie můžete použít všechny tři výše uvedené varianty.

Za zmíněným exitem Bosiljevo II začíná chorvatská dálnice A6, na kterou sjedete. Po hodině jízdy dorazíte do Rijeky, krásného města, které nezapře svůj italský původ. Pokud se zde nechcete zdržovat, tak můžete přejet na dálnici A8, jež vede do úplného středu Istrie, ale také můžete využít pobřežní komunikaci číslo 66 do Puly. Prostředkem Istrie ještě vede dálnice A9, propojující Pulu se slovinskou hranicí nedaleko Koperu.

Když vaše cesta do Chorvatska nevede na jih, ale na sever. Autem můžete jet po dálnici i po silnici 1. třídy.

Pokud nechcete při cestě Chorvatskem platit mýto, tak pro vás začíná cesta již v Karlovacu, odkud po silnici číslo 3 dojedete do Rijeky – no a odtud se po běžných silnicích již dostanete v rámci Istrie kamkoliv.

i

Kolik stojí cesta do Chorvatska celkem?

Pokud vyrážíte z Prahy a míříte na Makarskou, čeká vás cesta dlouhá asi 1 100 km. Při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km spálíte asi 75–80 litrů paliva, což vás v závislosti na cenách a typu paliva přijde na 2 800 až 3 400 Kč za jednu cestu. Aktuálně (září 2022) nemá velký smysl spekulovat s cenami paliv a místem, kde natankujete, napříč všemi zeměmi jsou totiž ceny velmi podobné. Na palivech něco málo ušetříte ve Slovinsku a Chorvatsku, naopak se zkuste vyhnout tankování v Rakousku.

Na každou cestu je potřeba počítat s mýtným v Chorvatsku, které stojí asi 160 Kč / 100 km. Cesta od hranic na Makarskou tak bude asi za 1 000 Kč. Tam a zpět tedy za 2 000 Kč.

Při cestě přes Slovensko a Maďarsko zaplatíte za dálniční známky celkem asi 500 Kč, výhodou je, že je-li vaše dovolená maximálně 10denní, stačí známku v obou zemích zaplatit jen jednou. Budeme-li tedy počítat s částkou 3 200 Kč jako s náklady na palivo na jednu cestu a k tomu se všemi dálničními poplatky, bude vás doprava za celou dovolenou stát asi 8 900 Kč.

V Rakousku vás přijde dálniční známka asi na 240 Kč, ve Slovinsku na 380 Kč – tu navíc budete muset platit dvakrát, je totiž jen týdenní. Cesta ze západní části ČR přes Dolní Dvořiště se pak ještě prodraží o průjezd dvěma tunely (celkem cca 400 Kč). S útratou 3 200 Kč za palivo na jednu cestu dojedete na Makarskou a zpět do ČR asi za 10 200 Kč.

Cestu do Chorvatska autem v roce 2022 pořádně naplánujte

Ještě před samotnou cestou do Chorvatska je důležité vše naplánovat a pořádně se připravit.

Důležité je cestu načasovat. Zároveň musíte vzít v potaz všeobecně známý fakt, že v Chorvatsku se většina turnusů střídá o sobotách.

iJak připravit auto před cestou na dovolenou, se dozvíte v našem článku Jak připravit auto na dovolenou.

Úplně nejhorší, co můžete udělat, je vyrazit na cestu do Chorvatska autem v pátek odpoledne. V takovém případě vás čeká na silnicích doslova peklo, zvlášť pokud pojedete po české dálnici D1. Ale ani v Rakousku či Slovinsku to není o moc lepší, jelikož na tamějších dálnicích přibydou i turisté z Německa, Rakouska či Holandska, kterých autem do Chorvatska cestuje také hodně.

Hustá doprava při cestě do Chorvatska samozřejmě rovněž panuje v sobotu přes den, což je v letní sezóně pro cestování v Chorvatsku nejhorší možný okamžik vůbec. Pokud máte v práci tu možnost, vezměte si dovolenou například od úterý do úterý (či od středy do středy), vyhnete se tak nejhorším termínům na cestu, k čemuž například nabádá i Chorvatské turistické sdružení. A když už se cestě do Chorvatska autem v pátek či sobotu přes den z jakéhokoliv důvodu nevyhnete, jeďte alespoň přes Maďarsko.

iPodívejte se také, jaký DVD přehrávač do auta vybrat, a zabavit tak spolujezdce.

Sobotní cestování přes Rakousko a Slovinsko ale nabízí alespoň jedno pozitivum: při cestě do Chorvatska můžete bez skrupulí využít hraniční přechod v Macelju, protože sobota je jediný den, kdy tato celnice není zahalená kamiony.

Cesta autem do Chorvatska
Cestovat do Chorvatska mimo hlavní sezónu je také jedno z řešení, jak se vyhnout přeplněným dálnicím.

Ideální čas na cestu do Chorvatska je noc, kdy je sice na silnicích stále relativně dost rekreantů, ale místní obyvatelé jednotlivých států spí: v takových chvílích je doprava nejplynulejší. Můžete vyrazit třeba v devět, deset večer a na jih Chorvatska dorazíte po ránu, kdy dopravní špička teprve začíná. Tato možnost je vhodná i pro rodiče s malými dětmi, jelikož potomci při cestě spí a nerozptylují tak řidiče.

iPodívejte se také na několik tipů, jak cestovat s miminkem.

Pro zpáteční cestu platí stejné principy jako pro cestu do Chorvatska.

Ceny benzínu nejen v Chorvatsku (2022)

V Chorvatsku se cenové hladiny pohonných hmot pohybují aktuálně v podobných výších jako v ČR. Za litr benzínu Eurosuper 95 zaplatíte v průměru 10,6 kuny, což je v přepočtu asi 35 korun, Eurosuper 100 stojí v průměru 12,5 kun, aktuálně tedy necelých 41 Kč. Podobně je na tom nafta: Eurodiesel se pohybuje okolo 13 kun (43 Kč). Současné ceny benzínu můžete sledovat na chorvatských stránkách Cijene goriva.

Cestování do Chorvatska přes Maďarsko má obvykle výhodu v cenách pohonných hmot, které jsou tradičně mírně nižší než na alternativních trasách. Současná situace je však jiná a na maďarských čerpacích stanicích platí dvojí ceny pro místní a pro cizince. To znamená, že tam aktuálně zaplatíte velmi podobnou cenu jako kdekoliv za hranicemi.

Chorvatsko
Po ne vždy jednoduché cestě autem do Chorvatska si můžete moře pořádně užít.

Za účelem šetření můžete zkusit známé vychytávky: třeba načerpat levný benzín do kanystrů a doplňovat palivo na odpočívadlech. Další možnost, jak ušetřit, se dříve nabízela v blízkosti bosenských hranic, aktuálně jsou ale ceny paliv v Bosně a Hercegovině podobné jako v Chorvatsku.

(aktualizováno 10. 9. 2022)

iNázvy pohonných hmot v zahraničí
Abyste cestou nezadřeli motor...
Natural 95: Super, Super-Bleifrei (Rakousko), Eurosuper 95, Super (Slovinsko), Szuper Benzin (Maďarsko), Super, Eurosuper 95 (Chorvatsko), Super 95 (Bosna a Hercegovina)
Natural 98: Super Plus (Rakousko), Eurosuper 98, Super Plus (Slovinsko), Szuper Plusz, 98 Oktan (Maďarsko), Super Plus, Eurosuper Plus 98 (Chorvatsko), Premium 98 (Bosna a Hercegovina)
Nafta: Diesel (Rakousko), Nafta, Diesel (Slovinsko), Diesel, Dizel (Maďarsko), Dizel, Diesel, Eurodiesel (Chorvatsko), Diesel (Bosna a Hercegovina).

Jaké jsou potřeba cestovní doklady do Chorvatska? Stačí občanka?

Chorvatsko je členem Evropské unie, ale zároveň ještě není součástí schengenského prostoru. I tak vám do něj ale bude umožněn vstup na občanský průkaz (pas není třeba), což platí i pro děti. Nicméně každé dítě musí mít vlastní cestovní doklad – pokud mu ještě nebylo 15, je třeba mu občanský průkaz či pas nechat vyrobit. Je-li mu více než 15, stačí dohlédnout, aby si občanku nezapomnělo. Od roku 2012 již nemohou děti cestovat na cestovní doklad rodičů.

Roaming v Chorvatsku

Jako rekreanty by vás také mohlo zajímat, jak funguje volání v Chorvatsku po zrušení roamingu v EU. I to je jednoduché: ceny za volání a esemesky jsou takové, jaké máte v Čechách nasmlouvány ve svém tarifu. Telefon v Chorvatsku zkrátka můžete používat stejně jako doma. Jen pozor. Pokud voláte v Chorvatsku z českého čísla na chorvatské, platíte poplatek jako za mezinárodní hovor.

Dopravní předpisy v Chorvatsku a tranzitních zemích

Základní dopravní předpisy jsou si ve většině evropských zemí velmi podobné, nicméně existují rozdíly, které vás mohou zastihnout nepřipravené, což se může podepsat na stavu vaší peněženky. Pokuty totiž často bývají vysoké, a i když nejsou, za příjemné je označit rozhodně nelze. Na jaké rozdíly v silničních pravidlech tedy můžeme při cestě do Chorvatska narazit?

Cesta do chorvatska
Zejména v Německu a Rakousku mohou být pokuty nepříjemně vysoké.

Dopravní předpisy v Rakousku

V Rakousku, přes které míří většina českých turistů, jsou předpisy podobné těm našim. Ovšem některé pokuty se pohybují v astronomických částkách, proto si dejte pozor na dodržování pravidel silničního provozu. Rakušané velmi dbají na bezpečnost i ekologii a přestupky, které výrazným způsobem ohrožují bezpečnost či životní prostředí, jsou přísně trestány.

K nejčastějším řidičským neduhům patří překračování maximální povolené rychlosti. V Rakousku jsou pro osobní vozy a motocykly povoleny tyto nejvyšší rychlosti:

 • 50 km/h v obci,
 • 100 km/h mimo obec,
 • 130 km/h na dálnicích.

Značná část turistů se pohybuje po dálnicích. Zde můžete zejména v Alpách narazit na proměnnou dopravní značku omezující rychlost na 80 nebo 100 km/h, u které je označení IG-L. V tomto případě se jedná o ekologickou zónu, kde je maximální rychlost snížena z důvodu nižších emisí. Případné překročení rychlosti je zde pokutováno částkami pohybujícími se v až tisícovkách eur.

Další možné vysoké pokuty hrozí za nebezpečné předjíždění, jízdu na červenou nebo za používání pneumatik s hloubkou dezénu pod 1,6 mm. Rovněž nezapomeňte svítit i během dne.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Další zemí, které se většina motoristů nevyhne, je Slovinsko. O tamních dálničních známkách jsme již psali v kapitole výše.

Stanovené maximální rychlosti pro osobní vozidla a motocykly jsou v této zemi stejné jako v Česku, tedy 50/90/130 km/h. Překročením povolených rychlostí se vaše peněženka sice neztenčí tolik jako v Rakousku, ale rozpočet na dovolenou pokuta rozhodně naruší. Navíc je zbytečné spěchat a riskovat tak další potíže vyplývající z porušování bezpečnosti.

Ostatní dopravní předpisy jsou v podstatě stejné jako v Česku, výjimkou je tolerování 0,5 promile alkoholu v krvi. Povinné je denní svícení a za porušení předpisů se považuje i vjíždění do křižovatky na oranžovou/žlutou.

Dopravní předpisy na Slovensku

Za předpokladu, že znáte české dopravní předpisy, nemusíte se u našich východních sousedů obávat. Slováci navíc tolerují jedno desetistupňové pivo, což odpovídá 0,2 promile.

Dopravní předpisy v Maďarsku

Ani v Maďarsku na vás žádné velké překvapení nečeká. Maximální rychlosti jsou stejné jako v české kotlině, denní svícení je povinné, a tak by vás průjezdem touto zemí nemuselo nic překvapit.

Dopravní předpisy v Německu

Obyvatelé západní části republiky někdy volí průjezd Bavorskem. Zdejší dálnice jsou opravdu rychlé a zřejmě pojedete pouze po nich. Většina úseků zde není rychlostně omezena. Pokud byste se dostali mimo dálnici, v obci musíte jet maximálně 50 km/h a mimo obec 100 km/h. Další změnou oproti tuzemským předpisům je, že v Německu není nutné denní svícení.

V německy mluvících zemích jsou tresty za porušení dopravních předpisů vysoké, proto zbytečně neriskujte zkaženou dovolenou v podobě tučné pokuty.

Dopravní předpisy v Chorvatsku

Konečně jsme u cílové země, ve které je už většina řidičů značně unavena. Spěch se ale nevyplácí, proto dodržujte maximální rychlosti, které jsou zde stejné jako v Česku, s výjimkou rychlostní silnice, kde smíte jet pouze 100 km/h. Pro řidiče mladší 24 let ale platí mimo obec maximální rychlost 80 km/h, na rychlostní silnici 90 km/h a na dálnici 120 km/h.

Denní svícení je povinné jako u nás, navíc je však nutné mít i náhradní sadu žárovek, tak si ji na cestu přibalte.

Články o cestě do zahraničí vám přinášíme už několik let. Až se budete příští rok opět chystat na dovolenou, nezapomeňte se sem vrátit, najdete zde aktualizované informace pro léto 2023.

5,0
Bestway Plameňák s úchyty
Nafukovací hračka - do vody, plameňák, vhodné od 6 let, pro holky, materiál PVC, rozměry 105 × 127 × 127 cm (vך×d)
309,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HRAif12069
4,9 14×
Intex Lehátko s úchyty
Nafukovací lehátko - do vody, obdélník, pro 1 osobu, vhodné od 6 let, s držadly, s opěrkou, 2 komory, materiál PVC, rozměry 25 × 62 × 112 cm (V׊×D) , 1 ks v balení, není možné si zvolit konkrétní variantu produktu
199,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: HRAif7898
4,6 51×
COMPASS Brašna s povinnou výbavou 216/2010 sb. MD
Brašna uzavíratelná na zip, obsahuje: tažné lano, výstražný trojúhelník, autolékárničku vel. I.
519,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR260
4,8 323×
COMPASS Lékárnička I. textilní brašna (expirace 4 roky)
Autolékárnička - brašna, vyhláška 206/2018 Sb., materiál textil, rozměry 16 × 25 × 5 cm (V׊×H), hmotnost 0,34 kg
259,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR262
4,0 57×
COMPASS Klíč na kola křížový 17-19-21-23
Klíč na kola - křížový, velikost klíče 17 mm, 19 mm, 21 mm a 23 mm, délka 350 mm
189,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR110
G3 All-time 480 - Střešní box Doprava
zdarma
4,3
G3 All-time 480
Střešní box - o objemu 390 l, pravostranné otevírání, nosnost 50 kg, materiál plast, matný povrch, vnější rozměry 37 × 74 × 193 cm (V׊×D), hmotnost 19 kg, šedá barva
5 569,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR07875
4,7 55×
Spokey San Remo námořnícká modrá
Termotaška materiál: Polyester 600D, PE pěna, hliníková folie, rozměry: 52x20x40cm, hmotnost: 464g
419,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTspo0043
4,3 29×
Chladící box 30l 230V/12V A++
Autochladnička - napájecí napětí 12 V a 230 V, objem 30 l, ochladí až o 20 °C oproti okolní teplotě, včetně ohřevu, napájecí AC adaptér součástí balení, šedá a zelená barva, energetická třída E
Super cena
1 890,- Ušetříte 166,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR20235
4,3 74×
COMPASS Chladící box BLUE displej s teplotou + dárek
Autochladnička - termoelektrická, napájecí napětí 12 V a 230 V, objem 25 l, ochladí až o 17 °C oproti okolní teplotě, displej, včetně ohřevu, délka 12V kabelu 180 cm, hmotnost 4,1 kg, napájecí AC adaptér součástí balení, modrá barva, energetická třída E
Koupit s kódem ALZADNY15 1 529,-
1 799,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: AUPR3137
3,8 39×
NAVITEL R600 GPS (radary 47 zemí)
Kamera do auta - úhel záběru 170°, 2" displej, GPS, nahrávání ve smyčce, detekce radarů, detekce nárazu, automatické spuštění a ochrana souborů, max. rozlišení videa Full HD (1920×1080), max. snímkovací frekvence 30 sn./s, mono ozvučení videa, kompatibilní s paměťovou kartou micro SD, micro SDHC a micro SDXC do velikosti 64 GB, podporovaný formát JPEG, H.264 a MOV, rozhraní USB 2.0, uživatelská příručka, nabíječka do auta a držák v balení, napájení zajišťuje zásuvka autozapalovače, kapacita baterie 180 mAh
Koupit s kódem ALZADNY20 1 599,-
1 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PP720b2
NEUMANN Whale 227 - Black Edition - Střešní box Doprava
zdarma
4,7
NEUMANN Whale 227 - Black Edition
Střešní box - o objemu 270 l, pravostranné otevírání, nosnost 50 kg, upínání na U-šrouby, centrální zámek součástí, materiál plast, vnější rozměry 33 × 52 × 226 cm (V׊×D), hmotnost 13 kg, černá barva
3 990,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR710
5,0
Intex Challenger K2 Kayak
Kajak - nafukovací konstrukce o délce 351 cm a o šířce 76 cm, pro 2 osoby, s nosností 180 kg, materiálem je kvalitní PVC, určení: rekreační, součástí balení je lepení, hmotnost 16,62 kg
3 149,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HRAif9067
4,9 198×
COMPASS Vesta výstražná oranžová EN 20471:2013 XL
Reflexní vesta do auta, unisex, materiál Polyester, barva Oranžová, zapínání na Suchý zip, velikost XL
65,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR273
4,8 204×
Compass Hasicí přístroj práškový 1 kg ABC
Hasicí přístroj práškový, 1kg hasiva, třídy požáru a, b a c, účinnost 5a a 21B,C, použití od -30 °C do 60 °C, rozměry 8,5cm × 30cm, držák, manometr
339,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR094
Škoda originál střešní box - Bílý - Střešní box Doprava
zdarma
Škoda originál střešní box - Bílý
Střešní box - o objemu 380 l, pravostranné otevírání, nosnost 75 kg, upínání na T-šrouby, centrální zámek součástí, materiál plast, vnější rozměry 35 × 80 × 215 cm (V׊×D), hmotnost 18 kg, bílá barva
11 312,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR19395
4,5 21×
Spokey Acapulco námořnická modrá
Termotaška materiál: Polyester 600D, PE pěna, hliníková folie, rozměry: 36x15x27cm, hmotnost: 322g
239,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTspo0026
4,5 23×
Spokey Picnic Flannel 150×180 akryl
Pikniková deka - 180×150 cm, s uchem pro přenášení
489,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTif2171
4,4 63×
LAMAX S9 Dual GPS
Kamera do auta - zrcátko, úhel záběru 150°, 9,66" displej, dotykové ovládání, akumulátorové napájení, GPS, nahrávání ve smyčce, detekce radarů a hlasové ovládání, max. rozlišení videa Full HD (1920×1080), mono ozvučení videa, kompatibilní s paměťovou kartou micro SD do velikosti 64 GB, podporovaný formát JPEG, H.264 a MOV, bezdrátové rozhraní Wi-Fi a rozhraní Mini USB, napájení zajišťuje zásuvka autozapalovače, kapacita baterie 500 mAh
+Dárek Vak na záda LAMAX Sportpack black v hodnotě 149,-
Koupit s kódem ALZADNY20 3 992,-
4 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LMA002h1
4,5 351×
AlzaPower Holder ACC200 černý
Držák na mobilní telefon mechanický, do ventilace, kloub s 360° rotací, nastavitelný jednou rukou, pro mobilní telefony s úhlopříčkou 4-6,3"
Super cena
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: APWPH0630
4,4 466×
AlzaPower Holder ACS100 černý
Držák na mobilní telefon mechanický, na palubní desku a na sklo, nastavitelný jednou rukou, pro mobilní telefony s úhlopříčkou 4-6,3"
Super cena
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: APWPH0640
4,8 115×
COMPASS Pneuměřič PROFI
Měřič tlaku pneumatik - analogový, měřená jednotka kg/cm² (ATM), materiál kontrukce kov
399,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AUPR257
4,2 29×
Tyreweld sprej na opravu defekt 500ml
Opravná sada pneu - ve formě spreje, opraví a nafoukne pneumatiku, zacelí defekt do 5 mm, vhodný pro osobní vozy, dodávky a vozíky (pneu od od 17" výše)
229,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR294304
4,3 142×
OSRAM H7 Cool Blue Intense Next Generation, 12V, 55W, PX26d, Duobox
Autožárovka - H7 (patice PX26d), výkon 55 W, napětí 12 V, světelný tok 1500 lm, barevná teplota 5000 K (neutrální bílá), životnost 200 h, 2 žárovky v balení, pro běžné použití
369,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AUPR306801
4,5 219×
Sencor SWM 4545 BT
FM Transmitter - do auta s USB, Bluetooth a čtečkou paměťových karet, 206 FM stanic, mikrofon a displej, měřič napětí, handsfree, hudební přehrávač, FM rádio, USB nabíjení a bezdrátové připojení, 2× USB port, Bluetooth 4,2, možnost vložení paměťové karty do velikosti 32 GB, vstupní napětí 12 V a 24 V, černá barva
Koupit s kódem ALZADNY20 319,-
399,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JN399c
4,7 44×
UGREEN Car & Home Bluetooth 5.0 Receiver aptX Audio Adapter Handsfree Black
Bluetooth adaptér externí, Bluetooth 4.0 a 3.5 mm jack, připojení USB 2.0, dosah 10 m
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ugre59
4,6 16×
Lifeventure Inflatable Neck Pillow grey
Cestovní polštářek - nafukovací
379,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTtot0089
5,0
ZRAY E11 Combo 11'0'' × 32'' × 5''
Paddleboard délka 335 cm, nosnost 110 kg, výtlak 255 l, zaměření na stabilita a ovladatelnost, obsah balení: Pumpa, Pádlo, Opravná sada a Obal
8 499,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: SPTaqw032
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací