Pojem chytrá domácnost se v posledních letech skloňuje stále častěji, málokdo však přesně dokáže charakterizovat, co všechno vlastně znamená a zahrnuje. My se v našem článku zaměříme na zařízení, která pochází od společností Amazon nebo Google. Jejich společným jmenovatelem je otevřený komunikační standard a hlasové ovládání.
Definovat přesněji chytrou domácnost je poměrně složité, jelikož zahrnuje velmi široké množství zařízení a také funkcí. Lze konstatovat, že chytrá domácnost je takový prostor, který vám bude v různých směrech usnadňovat bydlení v domě či bytě.
A co vše může být chytré? Prakticky cokoli. To, že je domácnost chytrá, zjednodušeně řečeno znamená, že ji můžete ovládat vzdáleně prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. A také to, že jednotlivá zařízení mohou fungovat v závislosti na informacích z jiných zařízení.
Vezmeme-li si jako příklad modelovou situaci příjezdu domů, můžete všechno potřebné obsloužit prostřednictvím mobilu z auta – od otevření garáže přes odemknutí vstupních dveří (mobilem nebo otiskem prstu), rozsvícení světel v domě, úpravu teploty v domě na základě vašeho příjezdu až po napuštění vany, kde bude voda s požadovanou teplotou nachystaná přesně v okamžiku vstupu do domu. Navíc je velká pravděpodobnost, že jednotlivé prvky budou podporovat napojení na chytré hlasové asistenty – Amazon Alexa a Google Assistant, což vám ušetří mnoho práce.
Jedním z největších taháků poslední doby je Amazon Echo Dot 3. generace. Za cenu jen lehce převyšující tisíc korun získáte svého chytrého domácího asistenta s podporou více než 60 000 různých zařízení. Ta ovládáte prostřednictvím hlasové asistentky Amazon Alexa.
Připomeňme, že Amazon Echo Dot je na trhu už od roku 2015 a po celém světě se prodaly milióny kusů. I když se po hardwarové stránce jedná o jednoduché zařízení, po té funkční toho nabízí hodně. Prostřednictvím umělé inteligence Alexa a hlasových příkazů můžete jednoduše přehrávat hudbu, ovládat kompatibilní zařízení chytré domácnosti, telefonovat, číst audioknihy a mnoho dalšího. Echo Dot ve své třetí generaci přináší i vestavěný ukazatel času, protože dle statistik Amazonu je právě otázka na aktuální čas jednou z nejčastějších, na něž Alexa odpovídá. Líbí se nám, že i největší firma na světě naslouchá přání svých zákazníků.
Také si budete moci vychutnat streamovanou hudbu skrze Amazon Music, Spotify, Pandora a dalších podobné služby. Díky vylepšenému reproduktoru o velikosti 1,6" bude zvuk celkově bohatší a hlasitější. Nicméně vzhledem k malé fyzické velikosti nepůjde o žádný velký zvukový zážitek.
Pokud je však pro vás zvukový zážitek důležitý, Amazon Echo 3. generace vás jistě zaujme. Tento chytrý reproduktor vybavený 0,8" výškovým a 3" basovým reproduktorem nabízí již velmi dobré parametry pro poslech hudby. I proto je k dispozici podpora funkce multi-room, což znamená, že hudba může hrát z více reproduktorů současně.
Úplnou novinkou v nabídce Amazonu je luxusní reproduktor Echo Studio. Řekněme si na rovinu, že to je přímá odpověď na Apple HomePod. Díky zaměření na vysoký zvukový zážitek se uvnitř ukrývá hned pět reproduktorů – 1" výškový, 3× 2" střední a 1× 5,25" basový. Vše je zabaleno do pohledného válce o průměru 175 mm při výšce 206 mm. Pomyslnou třešničkou na dortu je certifikace Dolby Atmos. Jako u ostatních reproduktorů od Amazonu, vítáme maximální důraz na uživatelské soukromí. Přímo na těle zařízení se totiž nachází fyzické tlačítko pro vypnutí mikrofonu.
Google teprve nedávno představil 2. generaci úspěšného chytrého reproduktoru Nest Mini. Jaké jsou jeho klíčové novinky a co vlastně umí? V první řadě obsahuje vylepšenou službu Google Assistant, která nyní běží přímo v zařízení, a není tedy umístěna v cloudu, což způsobovalo prodlevy. Také Google slibuje výrazně kvalitnější zvukový výstup prostřednictvím 40mm reproduktoru o výkonu 15 W. Pro hlasovou komunikaci jsou připraveny 3 směrové mikrofony, které však lze deaktivovat fyzickým tlačítkem. To je důležitý prvek pro zachování osobního soukromí.
Vzhledem ke specifickému tvaru je dobře, že druhá generace přidává možnost umístění na zeď, aniž by bylo nutné dodatečně pořizovat nějaký držák. Vítáme přítomnost nejnovějších rozhraní v podobě WiFi 5, tedy 802.11b/g/n/ac (2.4 GHz/5 GHz). U Bluetooth je podpora až do verze 5.0, což zajistí stabilnější bezdrátový přenos při nižší energetické náročnosti.
Google Nest Mini 2. generace je dostupný hned ve čtyřech barevných variantách – Charcoal, Chalk, Coral a Sky. Pořizovací cena je překvapivě nízká a pohybuje se kolem 1 500 Kč.
V září 2019 však Amazon představil i mnohé další produkty, které svým zaměřením aspirují na stálé místo ve vaší chytré domácnosti, případně se uplatní jako wearables doplněk na vašich každodenních cestách.
Amazon Echo Show 8Úplná novinka Amazon Echo Show 8 je zajímavým mixem tabletu s reproduktorem. Díky tomu má ambici stát se středobodem chytré domácnosti. Dotykový displej s 8" úhlopříčkou vám naservíruje nejnovější světové novinky, přečtete si zprávy, mrknete na počasí nebo prohlédnete fotografie. Vestavěná kamerka pak umožní videohovory s přáteli. To však není ani zdaleka vše. Za obrazovkou je totiž ukrytý poměrně masivní reproduktor, z nějž si pustíte oblíbenou hudbu. Líbí se nám kombinace dotykového ovládání s hlasovými povely, na které Alexa bleskově reaguje. |
Amazon Echo FlexČistě k hlasovému ovládání chytré domácnosti pak lze využít Amazon Echo Flex, které vypadá jako chytrá elektrická zásuvka. Nezabírá prakticky žádné místo, a přitom bude reagovat na každý váš pokyn. Navíc má v sobě integrováno hned několik čidel, takže bezpečně zaregistruje výstražný zvuk detektorů (kouře, oxidu uhelnatého a dalších). |
Amazon Echo GlowA nyní se dostáváme v rámci domácnosti do dětského pokojíčku, kde udělá velkou radost chytrá stolní lampa Amazon Echo Glow. Kromě toho, že si lze navolit libovolnou barvu, nebo dokonce vybrat některý z předvolených režimů, lze barvu měnit i pouhým dotykem. Zajímavostí je, že jeden z režimů svícení reaguje na hrající hudbu. K dispozici je i nabíjecí USB port pro další zařízení a počítá se i s automatickým rozsvícením navázaným na detektor pohybu. |
Amazon Echo FramesDalší zajímavou lahůdkou jsou chytré brýle Amazon Echo Frames. Brýle jsou osazeny mikrofonem a směrovými reproduktory, díky nimž uslyší Alexu jen uživatel. Brýle jsou bezdrátově propojeny s aplikací v telefonu, způsob a četnost notifikací tedy lze poměrně dobře nastavit. Výhodou je, že do obrouček se dají zasadit v podstatě libovolná dioptrická skla. |
Amazon Echo LoopDo wearables lze zařadit i chytrý prsten Amazon Echo Loop. Pochopitelně s integrovanou Alexou. Pokud se blížíte k domovu, stačí jen požádat o rozsvícení světel a o nic jiného se nemusíte starat. Prsten je vyrobený z titanu, má zvýšenou odolnost vůči poškrábání, vodě a chlubí se celodenní výdrží na jedno nabití. Kromě toho chrání vaše soukromí, aktivujete jej až po stisknutí tlačítka. |
Je fajn, že chytrá domácnost nabírá na síle a rozhodně tomu svými produkty napomáhají Amazon i Google. U obou najdete v nabídce zajímavé kousky, které jsou vybaveny pohodlným hlasovým ovládáním. Samozřejmě zatím pomocí základní angličtiny, protože podpora češtiny je bohužel ještě v nedohlednu.