Hlavní parametry
Design
100 %
Funkce
50 %
Mobilní aplikace
100 %
V první řadě je nutno říct, že Kronaby Sekel jsou sice chytré hodinky, na první pohled tak ale vůbec nevypadají. Nemají totiž displej a o veškeré zobrazování se starají ručičky na klasickém analogovém ciferníku. Nejedná se tedy o nejsofistikovanější zařízení, které by mělo potěšit geeky a nadšence do wearables. Jejich funkce jsou spíše základní a někteří je nazývají jako polochytré. I přesto se musíme přiznat, že jsme jim přišli na chuť a to především díky čistému a elegantnímu designu, který je ostatně jejich hlavním tahákem.
Na otestování jsme měli variantu Kronaby SEKEL A1000-0718, tedy kombinaci stříbrného ocelového pouzdra s šedým ciferníkem a černého koženého pásku. Kromě tohoto provedení má Kronaby v nabídce 8 dalších variant ze stejné kolekce, a to včetně hnědého koženého pásku, kovového pásku a stříbrného ciferníku. V dalších třech kolekcích pak najdeme celkem 15 modelů hodinek s odlišným průměrem – 38 a 43 mm. Ve dvou šířkách jsou tak k dostání i vyměnitelné pásky – můžete si pořídit náhradní a pásky střídat podle příležitosti. Podle Než se pustíme do rozebírání možností nastavení a zkušeností při testování, shrňme si výrobcem udávané parametry hodinek.
Srdcem chytrých hodinek je strojek Kronaby BT001 se dvěma kusy obousměrných mikrokrokových motorů, Bluetooth 4.1 s nízkou spotřebou energie (BLE), vibrační motor a akcelerometr. Napájení má na starosti knoflíková baterie CR3032 s životností až dva roky (v závislosti na používání). Tento mechanismus je uložen v pouzdru z nerezové oceli 316L, pod paprskově broušeným ciferníkem s průměrem 43 mm a kovovými indexy, který kryje safírové sklíčko s antireflexním povlakem. Pouzdro je vodotěsné do 100 m hloubky. Italský, třísločiněný kožený řemínek s přezkou z nerezové oceli má šířku 22 mm. S chytrým telefonem nebo tabletem hodinky komunikují skrze Kronaby aplikaci (Kronaby aplikace na AppStore), kterou lze stáhnout na operační systémy Android 5.0 a iOS 9, nebo kterékoliv jejich novější verze.
Po prvním spuštění aplikace budete vyzvání k přihlášení, respektive vytvoření Kronaby uživatelského účtu. Jakmile účet vytvoříte a přihlásíte se, začne vás aplikace srozumitelně navádět ke stisku korunky (hlavního tlačítka) hodinek, což vede k jejich spárování s chytrým telefonem. Po stisku korunky ručičky za bzukotu strojku několikrát obtočí ciferník. Tento proces trvá cca 15 sekund.
Dalším krokem je kalibrace, v rámci které krouživým pohybem prstu po displeji telefonu otáčíte postupně všemi čtyřmi ručičkami tak, aby mířily nahoru, tedy ukazovaly přesných 12 hodin na obou číselnících. Kalibraci je možné na začátku přeskočit a později se k ní vrátit v menu Nastavení. Nutno podotknout, že tohle je jedna z "vychytávek", která vám hned na začátku udělá radost a ke které se budete ještě několikrát vracet – a síce v momentě, kdy se vás přátelé zeptají, co tedy ty chytré hodinky umí... uděláte ručičkami několik otoček dopředu a dozadu a zahrajete si na "pána času".
Octnuli jsme se v úvodním menu aplikace. V horní polovině vidíte detailní a naprosto přesnou kopii ciferníku, která vždy ukazuje přesně to, co vidíte na ciferníku hodinek. Spodní polovinu pak zabírá 5 položek menu. Ovládání aplikace je lehce atypické a je třeba si na něj zvyknout. Ale nebojte. Potrvá to sice pár desítek minut, v následujících dnech a týdnech však oceníte její promyšlenou jednoduchost a čistý vzhled, korespondující s designem hodinek.
V první části "Ciferník hodinek" máte možnost určit si, jaký údaj má který číselník zobrazovat. Opět zde máme obrazovku rozdělenou na poloviny, kdy ve spodní části jsou v podobě kulatých tlačítek seřazeny volby Daily Hundred, Date, Second time a Timer. V Kronaby je nazvali jako "Komplikace" a trochu nepochopitelně jsou popsány v angličtině, přitom jejich detaily, stejně jako 90 % aplikace je v češtině. Přetažením komplikací do horní části je můžete přiřadit k hlavnímu nebo vedlejšímu číselníku, ťuknutím se dostanete do jejich nastavení. Obdobně to funguje i ve zbytku menu – přetažením požadovaného upozornění nebo spouštěče ze spodní poloviny do horní mu přiřadíte funkci, klepnutím otevřete jeho nastavení. Menší, vedlejší ciferník vybrané údaje zobrazuje neustále, hlavní ciferník až po stisku korunky.
Chytré hodinky Kronaby vás mohou upozornit na události v telefonu, což se ukázalo jako jejich asi nejužitečnější vlastnost. Dělají to pomocí třech variant vibrací (1 dlouhá, 2 středně dlouhé, 3 krátké vibrace). Celkem je k dispozici 12 pozic a záleží na vás, které aplikace a osoby k nim přiřadíte. V první řadě můžete přidat důležité kontaktní osoby – hodinky vás vibrací upozorní na příchozí hovor, zprávu nebo email právě od nich. Mohou to být také některé aplikace, z nichž mohou hodinky přejímat notifikace – například Facebook, Messenger, Gmail, Skype, WhatsApp nebo Instagram. Další oznámení, která lze filtrovat, jsou tato:
Dvojici tlačítek na hodinkách Kronaby můžete nastavit tak, aby spouštěla události a funkce, když nemáte telefon zrovna v ruce. Spouštěče vám umožňují ovládat hudbu, pořizovat fotografie, ukládat pozice a provádět celou řadu dalších akcí.
Chytré hodinky Kronaby mají zabudovaný akcelerometr, díky čemuž jsou schopné relativně velmi přesně monitorovat váš pohyb, respektive počet kroků. Na vás je zvolit si denní cíl počtu kroků. Sama aplikace doporučuje cíl mezi 7 000 a 10 000 kroků za celý den. O průběhu plnění cíle se můžete kdykoliv informovat v menu Aktivity, nebo si ho můžete nechat v procentech zobrazit na jednom z číselníků. Zde jsme objevili jednu chybu. Na vedlejším číselníku se údaj zobrazuje korektně, na hlavním potom pouze polovina – při plnění 42% ručičky ukazují pouze na 21%.
Přesnost krokoměru jsme neporovnávali s jinými podobnými zařízeními, ale srovnali jsme ji s údaji zaznamenanými zabudovaným akcelerometrem v aplikaci S Health (telefon Samsung Galaxy S6). Udělali jsme zhruba 1 000 kroků, kdy jsme telefon drželi ve stejné ruce, na které jsme měly nasazené hodinky Kronaby. Hodnoty obou zařízení se lišily zhruba o 30 kroků, což je podle nás zanedbatelný rozdíl a krokoměr v hodinkách lze tedy považovat za přesný. Zkoušeli jsme rovněž používat hodinky při práci u počítače (na levé ruce, při psaní na klávesnici). Za jednu hodinu v aplikaci přibylo zhruba 10 kroků.
Poslední položkou v menu je Nastavení, které vás nasměruje na Kalibraci hodinek nebo volbu Zapomenout Hodinky (reset hodinek nebo spárování s jiným telefonem).
Ačkoliv jsme byli na začátku spíše skeptičtí a neviděli jsme téměř žádný význam v hodinkách, které jsou chytré vlastně jen tím, že umí vibrovat a jejich tlačítky jdou spouštět některé akce (samozřejmě toho umí více), propadli jsme jim. Pravda, velký podíl na tom má právě jejich krásný vzhled. Opravdu velmi se nám líbilo prostředí aplikace.
Jako nejužitečnější funkce vidíme právě s notifikacemi spojené vibrace (super když nechcete, aby vám telefon hlasitě vibroval telefon položený na pracovním stole), dálkové ovládání hudebního přehrávače (například pokud máte telefon v kapse/batohu/kabelce a posloucháte hudbu ve sluchátkách) a krokoměr spojený s aplikací (přijde vhod v případě, že nemáte telefon s akcelerometrem nebo nechcete používat speciální aplikaci).
Ostatní funkce jako zobrazení data, časovač nebo druhý čas vám nabídnou i relativně základní "hloupé" hodinky a to o několik tisíc levněji. Cena testované varianty hodinek je totiž 12 799 Kč, což je téměř o 4 tisíce více, než konkurenční Withings Activité.
Design
100 %
Funkce
50 %
Mobilní aplikace
100 %