Reklamace či vrácení? Alza Dny - Lenovo

Chytré hodinky Kronaby Sekel (RECENZE)

Zobrazit katalog

V první řadě je nutno říct, že Kronaby Sekel jsou sice chytré hodinky, na první pohled tak ale vůbec nevypadají. Nemají totiž displej a o veškeré zobrazování se starají ručičky na klasickém analogovém ciferníku. Nejedná se tedy o nejsofistikovanější zařízení, které by mělo potěšit geeky a nadšence do wearables. Jejich funkce jsou spíše základní a někteří je nazývají jako polochytré. I přesto se musíme přiznat, že jsme jim přišli na chuť a to především díky čistému a elegantnímu designu, který je ostatně jejich hlavním tahákem.

Kronaby SEKEL: chytré hodinky v přestrojení

Na otestování jsme měli variantu Kronaby SEKEL A1000-0718, tedy kombinaci stříbrného ocelového pouzdra s šedým ciferníkem a černého koženého pásku. Kromě tohoto provedení má Kronaby v nabídce 8 dalších variant ze stejné kolekce, a to včetně hnědého koženého pásku, kovového pásku a stříbrného ciferníku. V dalších třech kolekcích pak najdeme celkem 15 modelů hodinek s odlišným průměrem – 38 a 43 mm. Ve dvou šířkách jsou tak k dostání i vyměnitelné pásky – můžete si pořídit náhradní a pásky střídat podle příležitosti. Podle  Než se pustíme do rozebírání možností nastavení a zkušeností při testování, shrňme si výrobcem udávané parametry hodinek.

Chytré hodinky Kronaby Sekel recenzeChytré hodinky Kronaby Sekel recenzeChytré hodinky Kronaby Sekel recenzeChytré hodinky Kronaby Sekel recenzeChytré hodinky Kronaby Sekel recenze

Srdcem chytrých hodinek je strojek Kronaby BT001 se dvěma kusy obousměrných mikrokrokových motorů, Bluetooth 4.1 s nízkou spotřebou energie (BLE), vibrační motor a akcelerometr. Napájení má na starosti knoflíková baterie CR3032 s životností až dva roky (v závislosti na používání). Tento mechanismus je uložen v pouzdru z nerezové oceli 316L, pod paprskově broušeným ciferníkem s průměrem 43 mm a kovovými indexy, který kryje safírové sklíčko s antireflexním povlakem. Pouzdro je vodotěsné do 100 m hloubky. Italský, třísločiněný kožený řemínek s přezkou z nerezové oceli má šířku 22 mm. S chytrým telefonem nebo tabletem hodinky komunikují skrze Kronaby aplikaci (Kronaby aplikace na AppStore), kterou lze stáhnout na operační systémy Android 5.0 a iOS 9, nebo kterékoliv jejich novější verze.

Kronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenze

Prostředí aplikace Kronaby

Po prvním spuštění aplikace budete vyzvání k přihlášení, respektive vytvoření Kronaby uživatelského účtu. Jakmile účet vytvoříte a přihlásíte se, začne vás aplikace srozumitelně navádět ke stisku korunky (hlavního tlačítka) hodinek, což vede k jejich spárování s chytrým telefonem. Po stisku korunky ručičky za bzukotu strojku několikrát obtočí ciferník. Tento proces trvá cca 15 sekund.

Dalším krokem je kalibrace, v rámci které krouživým pohybem prstu po displeji telefonu otáčíte postupně všemi čtyřmi ručičkami tak, aby mířily nahoru, tedy ukazovaly přesných 12 hodin na obou číselnících. Kalibraci je možné na začátku přeskočit a později se k ní vrátit v menu Nastavení. Nutno podotknout, že tohle je jedna z "vychytávek", která vám hned na začátku udělá radost a ke které se budete ještě několikrát vracet – a síce v momentě, kdy se vás přátelé zeptají, co tedy ty chytré hodinky umí... uděláte ručičkami několik otoček dopředu a dozadu a zahrajete si na "pána času".

Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení

Octnuli jsme se v úvodním menu aplikace. V horní polovině vidíte detailní a naprosto přesnou kopii ciferníku, která vždy ukazuje přesně to, co vidíte na ciferníku hodinek. Spodní polovinu pak zabírá 5 položek menu. Ovládání aplikace je lehce atypické a je třeba si na něj zvyknout. Ale nebojte. Potrvá to sice pár desítek minut, v následujících dnech a týdnech však oceníte její promyšlenou jednoduchost a čistý vzhled, korespondující s designem hodinek.

Ciferník hodinek Kronaby Sekel

V první části "Ciferník hodinek" máte možnost určit si, jaký údaj má který číselník zobrazovat. Opět zde máme obrazovku rozdělenou na poloviny, kdy ve spodní části jsou v podobě kulatých tlačítek seřazeny volby Daily Hundred, Date, Second time a Timer. V Kronaby je nazvali jako "Komplikace" a trochu nepochopitelně jsou popsány v angličtině, přitom jejich detaily, stejně jako 90 % aplikace je v češtině. Přetažením komplikací do horní části je můžete přiřadit k hlavnímu nebo vedlejšímu číselníku, ťuknutím se dostanete do jejich nastavení. Obdobně to funguje i ve zbytku menu – přetažením požadovaného upozornění nebo spouštěče ze spodní poloviny do horní mu přiřadíte funkci, klepnutím otevřete jeho nastavení. Menší, vedlejší ciferník vybrané údaje zobrazuje neustále, hlavní ciferník až po stisku korunky.

 • Daily hundred – sledování denní aktivity. Po nastavení denního cíle počtu kroků může jeden z číselník zobrazovat aktuální stav plnění cíle v procentech.
 • Date – zobrazí aktuální den v měsíci na hlavním číselníku hodinek. Lze přiřadit pouze na hlavní číselník.
 • Second Time – zobrazí aktuální čas v jiném časovém pásmu.
 • Timer – časovač (odpočet), po skončení odpočtu hodinky začnou vibrovat. Lze přiřadit pouze na hlavní číselník.

Kronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastavení

Filtrovaná oznámení

Chytré hodinky Kronaby vás mohou upozornit na události v telefonu, což se ukázalo jako jejich asi nejužitečnější vlastnost. Dělají to pomocí třech variant vibrací (1 dlouhá, 2 středně dlouhé, 3 krátké vibrace). Celkem je k dispozici 12 pozic a záleží na vás, které aplikace a osoby k nim přiřadíte. V první řadě můžete přidat důležité kontaktní osoby – hodinky vás vibrací upozorní na příchozí hovor, zprávu nebo email právě od nich. Mohou to být také některé aplikace, z nichž mohou hodinky přejímat notifikace – například Facebook, Messenger, Gmail, Skype, WhatsApp nebo Instagram. Další oznámení, která lze filtrovat, jsou tato:

 • All Cals – hodinky Kronaby vás upozorní, když vám bude někdo volat. Příchozí hovor odmítnete stisknutím korunky.
 • Calendar – hodinky vás upozorní, když se bude blížit termín schůzky, nebo kterákoliv jiná událost z kalendáře.
 • Silent alarm – budík, kterému lze nastavit opakování pro určité dny v týdnu. Stiskem korunky lze odložit od 10 minut.
 • Get moving – při dovršení každé neaktivní hodiny vás hodinky vibracemi upozorní, že je čas zvednout se a dopřát si trochu pohybu.
 • Step goal – hodinky vás upozorní, jakmile dosáhnete stanoveného cíle denního počtu kroků. Cíl si můžete nastavit v rozmezí 1 000 až 19 000 kroků.

Tlačítka

Dvojici tlačítek na hodinkách Kronaby můžete nastavit tak, aby spouštěla události a funkce, když nemáte telefon zrovna v ruce. Spouštěče vám umožňují ovládat hudbu, pořizovat fotografie, ukládat pozice a provádět celou řadu dalších akcí. 

 • Find Phone – po stisknutí tlačítka váš telefon (musí být v dosahu) přehraje zvuk, abyste ho snadno našli.
 • Music Control – stiskem tlačítka spustíte, pozastavíte nebo přeskočíte skladbu v hudebním přehrávači.
 • Camera – prvním stisknutím tlačítka otevřete fotoaparát, druhým stiskem pořídíte fotografii – dálková spoušť.
 • Mute phone – přepne telefon do tichého režimu (V případě telefonu Samsung Galaxy S6 do režimu Nerušit).
 • Remember this spot – stisknutím tlačítka uložíte svoji aktuální polohu (je nutné mít zapnutou GPS).
 • Walk me home – v případě nouze může být zadaná kontaktní osoba upozorněna nouzovou zprávou obsahující vaši polohu na mapě. 

Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastavení Kronaby chytré hodinky aplikace nastaveníKronaby chytré hodinky aplikace nastavení

Aktivita a Nastavení

Chytré hodinky Kronaby mají zabudovaný akcelerometr, díky čemuž jsou schopné relativně velmi přesně monitorovat váš pohyb, respektive počet kroků. Na vás je zvolit si denní cíl počtu kroků. Sama aplikace doporučuje cíl mezi 7 000 a 10 000 kroků za celý den. O průběhu plnění cíle se můžete kdykoliv informovat v menu Aktivity, nebo si ho můžete nechat v procentech zobrazit na jednom z číselníků. Zde jsme objevili jednu chybu. Na vedlejším číselníku se údaj zobrazuje korektně, na hlavním potom pouze polovina – při plnění 42% ručičky ukazují pouze na 21%.

Přesnost krokoměru jsme neporovnávali s jinými podobnými zařízeními, ale srovnali jsme ji s údaji zaznamenanými zabudovaným akcelerometrem v aplikaci S Health (telefon Samsung Galaxy S6). Udělali jsme zhruba 1 000 kroků, kdy jsme telefon drželi ve stejné ruce, na které jsme měly nasazené hodinky Kronaby. Hodnoty obou zařízení se lišily zhruba o 30 kroků, což je podle nás zanedbatelný rozdíl a krokoměr v hodinkách lze tedy považovat za přesný. Zkoušeli jsme rovněž používat hodinky při práci u počítače (na levé ruce, při psaní na klávesnici). Za jednu hodinu v aplikaci přibylo zhruba 10 kroků. 

Poslední položkou v menu je Nastavení, které vás nasměruje na Kalibraci hodinek nebo volbu Zapomenout Hodinky (reset hodinek nebo spárování s jiným telefonem).

Kronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenzeKronaby Sekel chytré hodinky recenze

Kronaby Sekel: Závěrečný verdikt

Ačkoliv jsme byli na začátku spíše skeptičtí a neviděli jsme téměř žádný význam v hodinkách, které jsou chytré vlastně jen tím, že umí vibrovat a jejich tlačítky jdou spouštět některé akce (samozřejmě toho umí více), propadli jsme jim. Pravda, velký podíl na tom má právě jejich krásný vzhled. Opravdu velmi se nám líbilo prostředí aplikace.

Jako nejužitečnější funkce vidíme právě s notifikacemi spojené vibrace (super když nechcete, aby vám telefon hlasitě vibroval telefon položený na pracovním stole), dálkové ovládání hudebního přehrávače (například pokud máte telefon v kapse/batohu/kabelce a posloucháte hudbu ve sluchátkách) a krokoměr spojený s aplikací (přijde vhod v případě, že nemáte telefon s akcelerometrem nebo nechcete používat speciální aplikaci).

Ostatní funkce jako zobrazení data, časovač nebo druhý čas vám nabídnou i relativně základní "hloupé" hodinky a to o několik tisíc levněji. Cena testované varianty hodinek je totiž 12 799 Kč, což je téměř o 4 tisíce více, než konkurenční Withings Activité.

Závěrečné hodnocení Kronaby SEKEL A1000-0718

Hodnocení83% Alza.cz

Hlavní parametry

Design

100 %

Funkce

50 %

Mobilní aplikace

100 %

Kronaby SEKEL A1000-0718

Klady

 • Kvalitní a vysoce elegantní zpracování
 • Snadné zprovoznění
 • Jednoduché ovládání
 • Líbivé prostředí aplikace
 • Přesný krokoměr
 • Výdrž až 2 roky

Zápory

 • Vyšší cena
 • Málo funkcí
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací