Chytré hodinky umí již dnes daleko víc než jen zaznamenat trasu, kterou jste na kole projeli. Dokážou cyklistům poskytnout cenné informace o jejich aktuální kondici, sledovat hodnoty a vývoj klíčových parametrů, ale mohou být také skvělým pomocníkem při plánování trasy a navigaci.
U každé pořádné vyjížďky nás samozřejmě zajímají základní parametry jako jsou vzdálenost, kterou jsme překonali, čas, který nám to zabralo a rychlost, kterou se nám podařilo dosáhnout. O měření vzdálenosti se obvykle stará přesná GPS, která může být přímo součástí chytrých hodinek, nebo ve vašem telefonu, ke kterému se hodinky připojí. GPS integrovaná přímo v hodinkách vám umožní vyrazit opravdu nalehko a telefon klidně nechat doma. Pokud ale stejně vozíte telefon na každou vyjížďku, můžou být hodinky bez GPS zajímavou alternativou, která vám pomůže ušetřit finanční prostředky a výrazně prodloužit dobu provozu na jedno nabití baterky.
Měření času vašich cyklistických dobrodružství je samozřejmost a zvládnou to snad všechna zařízení. Obvykle stačí zmáčknout tlačítko, stopky běží a vy jedete. Některé wearables jdou o kousek dál a samy poznají, že jste se dali do pohybu. Automaticky spustí měření tréninku a budou vás o tom informovat na displeji. A také si obvykle můžete nastavit, jak se mají stopky chovat v případě, že zastavíte, takže se nemusíte starat ani o to, jestli vám náhodou pauza na semaforu nebo u výdejního okénka nezhorší průměrnou rychlost vašeho tréninku.
Hodnoty ujeté vzdálenosti, času anebo třeba průměrná a okamžitá rychlost si na chytrých hodinkách můžete přehledně zobrazit na dobře čitelném displeji. Pro ještě lepší čitelnost je pak možné vybrat jeden primární parametr, který bude zobrazený opravdu velkým písmem a uvidíte ho na první, rychlý pohled a ostatní parametry pak budou menší, doplňkové. A abyste se nemuseli spoléhat jen na vizuální kontrolu a neustále kontrolovat, jestli nejedete příliš rychle nebo pomalu, je možné nastavit například zvukové nebo vibrační upozornění na odchylku od cílového tempa.
Nejen pro milovníky horských kol může být důležitý údaj o nadmořská výšce, vystoupaných metrech nebo rychlosti stoupání. Měření nadmořské výšky a stoupání se provádí buď přes GPS nebo s využitím barometrického senzoru. Měření přes GPS nemusí být zrovna přesné a může se vám snadno stát, že i na úplné rovině vám změří hodnoty jak na horské etapě Tour de France. Měření barometrickým senzorem je výrazně přesnější a pokud jsou pro vás nastoupané metry důležitým atributem, pak je určitě vhodné investovat do hodinek, které tento senzor mají. Barometrický senzor také obvykle dlouhodobě sleduje trendy atmosferického tlaku a může vám pomoc s předpovědí počasí, nebo upozorní na blížící se bouřku.
Některé chytré hodinky dokážou ve spojení s aplikací, telefonem a datovým připojením informovat vybrané kontakty o vaší aktuální poloze. Funkce sdílení polohy se může hodit, když se domlouváte s kamarády na delší vyjížďce a každý startujete z jiného místa. Stačí pak jeden pohled do aplikace a přímo na mapě vidíte, kdo se kde nachází a za jak dlouho asi dorazí na místo plánovaného setkání.
i
Více informací o GPS navigaci v chytrých hodinkách.
Obdobně můžete tuhle funkci využít také ve chvíli, kdy se rozhodnete rozdělit na více skupin a pokračovat různými směry s tím, že se později opět setkáte. Nebo můžete tuhle funkci využít jako bezpečnostní prvek, kdy vás může vaše drahá polovička snadno zkontrolovat, že jste stále v pohybu, a ne třeba se zástavou dechu těsně před koncem horské prémie.
Podobně můžete sledovat i sami sebe. Snadno si vytvoříte virtuálního partnera a můžete zkusit překonat svoje nejlepší výkony na dané trati nebo úseku. Na hodinkách můžete pak v reálném čase sledovat, jestli jedete rychleji než minule a jak daleko za sebou jste nechali své mladší, pomalejší já. A samozřejmě nemusíte soupeřit jen sami se sebou. Můžete zkusit překonat výkony vašich kamarádů nebo se třeba přiblížit profíkům na slavných segmentech.
Telefonování za jízdy není úplně bezpečné, ale i tady dokážou chytré hodinky pomoc. Pokud tedy na vyjížďky vozíte telefon a handsfree nebo třeba sluchátka s kostním vedením zvuku, můžete jednoduše využít i funkcí přijetí nebo odmítnutí příchozích hovorů. Na hodinkách se vám zobrazí, kdo volá a je na vás, jestli se rozhodnete hovor přijmout nebo odmítnout. Zajedete ke kraji, bezpečně zastavíte, stisknete tlačítko na hodinkách a můžete hovor odbavit, aniž vytáhnete telefon. Tedy za předpokladu, že zrovna nejste uprostřed časovky nebo před koncem horské premie a dokážete dýchat a mluvit najednou.
Nebo můžete hovor jednoduše odmítnout. Pro tuhle situaci si také u většiny chytrých hodinek můžete nastavit předem definované zprávy, takže opět bez vytažení telefonu můžete volajícího jednoduše informovat o tom, že zrovna jedete etapu na Giru nebo svěťák v Novém Městě.
Dlouhodobé měření výkonnosti je obvykle založené na kombinaci průběžného měření klíčových atributů a statistického vyhodnocení. Můžete tak sledovat například jak s tréninkem roste vaše výkonnost, nebo jaký čas je potřebný na regeneraci po posledním dlouhém švihu. Velmi zajímavá může být i aktuální hodnota laktátového prahu, která vám může pomoc při plánování tempa dlouhých závodů, kdy potřebujete jet ve vysokém tempu několik hodin.
Obecně uznávaným ukazatelem cyklistické výkonnosti je aktuální a dlouhodobý výkon ve wattech. Tento atribut dokážou chytré hodinky měřit po připojení k externím senzorům, které jsou obvykle umístěné ve šlapacím středu nebo pedálech. Měření a vyhodnocování výkonu, který dokážete vyvinout a udržet při dlouhých vyjížďkách vám pomůže s plánováním tréninků a budováním vyšší výkonnosti. Zároveň je tento atribut skvělým vodítkem pro optimální výkon v závodech nebo při pokusech o překonání osobních rekordů na různých vzdálenostech.
Dalším klíčovým atributem pro sledování aktuální výkonnosti a a jejího vývoje je samozřejmě tepová frekvence, a to jak v klidu, tak v různých intenzitách zátěže. Většina sportovně zaměřených hodinek umožňuje měření tepu optickým senzorem přímo v těle hodinek. Často tak nepotřebujete žádný hrudní pás nebo jiný senzor pro měření tepu a měření může probíhat kontinuálně po celý den. Pokud chcete tento parametr využít pro efektivní plánování a sledování tréninku, je důležité být v měření konzistentní a následovat doporučení pro správně umístěný optický senzor nebo hrudní pás.
i
Mohlo by vás zajímat
V závěru lze říci, že chytré hodinky nabízí cyklistům řadu užitečných funkcí, které pomáhají sledovat a zlepšovat jejich výkonnost. Chytré hodinky umí měřit vzdálenost, čas, rychlost, sdílet polohu či telefonovat. S dlouhodobým sledováním klíčových parametrů a vyhodnocováním výkonnosti mohou cyklisté plánovat a upravovat své tréninkové plány, což jim umožní dosáhnout lepších výsledků a zlepšit svou kondici. Chytrá wearables zařízení se tak stávají neocenitelným pomocníkem pro rekreační i profesionální cyklisty.
Rungo.cz
Rungo.cz je web o pohybu, radosti, inspiraci a motivaci s dlouholetou tradicí. V současnosti se jedná především o rozsáhlou komunitu těšící se velké podpoře na sociálních sítích, která opustila křídla velkého mediálního korporátu a vydala se vlastní svobodnou cestou. Rodinný přístup při pořádání závodů a mnoho dalšího oceňují běžci, cyklisté nebo také příznivci zdravého životního stylu, stravování a pohybu obecně.