Už navigace v telefonu je úžasná vymoženost současné doby, která nám každý den usnadňuje život. Dnes jsme ale o krok dál a navigaci můžeme díky chytrým hodinkám používat přímo ze svého zápěstí. Jak hodinky s GPS navigací fungují a na jaké navigační aplikace se můžete spolehnout?
Ačkoliv si někdy pod pojmem GPS automaticky představíme navigaci, u chytrých hodinek slouží geolokace primárně k něčemu jinému. Tím je sledování venkovních aktivit – typicky chůze, běhu či jízdy na kole. Díky GPS a dalším lokačním systémům získáte skvělý přehled o tom, jakou trasu jste absolvovali. Můžete ji mít uloženou jen pro své vlastní povědomí nebo ji třeba sdílet s ostatními prostřednictvím populární aplikace Strava.
Nicméně i přesto, že se nejedná o primární funkci, navigaci v chytrých hodinkách často najdeme. Může fungovat několika způsoby, přičemž mezi ty základní patří:
Jak se dočtete v následujících kapitolách, u každého výrobce chytrých hodinek funguje navigace trochu jinak, a každý dává svým uživatelům na výběr z jiných navigačních metod. Některé hodinky umí téměř vše a mají i mapové podklady, jiné umí „jen“ přenášet pokyny z telefonu a další mají zase pouze navigaci po trase a back to start. A značka hodinek vám vždy neprozradí, které z těchto funkcí hodinky mají. Metody navigování se totiž mohou lišit i podle konkrétního modelu.
GPS ale není jediná technologie chytrých hodinek, která vám pomůže s orientací v prostoru. Chytré hodinky mívají zabudovaný kompas a některé také barometr pro přesnější určování nadmořské výšky. A nelze zapomenout ani na „konkurenční“ navigační systémy – ruský GLONASS a evropský Galileo. Některé hodinky budou tyto systémy kombinovat automaticky, jiné vám dají vybrat. Současné používání více systémů má totiž své výhody, ale také nevýhody.
Všechny tři systémy fungují celosvětově a spoléhají na vlastní síť satelitů. GPS je nejzavedenější systém s největším množstvím satelitů, který má statut první volby při určování polohy. Zbylé systémy se dnes používají především doplňkově pro zvýšení přesnosti a rychlosti. Nicméně moderní evropský systém Galileo je dokonalejší a lze očekávat, že ve spotřební elektronice jednoho dne GPS nahradí. I když je používání více systémů z hlediska určování polohy lepší, má také jednu velkou nevýhodu a tou je kratší výdrž na baterii.
Jak navigační systémy fungují?
GPS, GLONASS a Galileo jsou takzvané globální navigační satelitní systémy (GNSS). Jak z jejich označení vyplývá, k určování polohy využívají satelity, kterých je 24 až 32 dle konkrétního systému. Telefon, hodinky či jiné zařízení se připojí k několika z těchto satelitů zároveň a měří čas, za který z nich doputuje signál. Protože je každý satelit jinak daleko a jeho pozice je známá, lze na základě těchto dat dopočítat pozici přijímače (telefonu, hodinek apod.).
Je důležité zmínit, že komunikace se satelitem je jednosměrná. Mobilní telefon či chytré hodinky pouze přijímají signál, který vysílají GNSS družice. To znamená, že samotný navigační systém vaši pozici nezná. Pokud ji některé aplikace odesílají, dělají to prostřednictvím datových sítí.
Pokud si vybíráte nové chytré hodinky a určitě víte, že chcete kromě GPS využívat také systémy GLONASS a Galileo, měli byste se buď zaměřit na určité výrobce, nebo pořádně prozkoumat parametry. Značky jako Apple, Samsung nebo Garmin nabízejí alternativní navigační systémy téměř u všech hodinek vybavených GPS. Naopak u hodinek Amazfit, Fitbit, Huawei, Suunto a dalších se vám může snadno stát, že si vyberete model, který má sice GPS, už ale nemá GLONASS ani Galileo.
Míra, do jaké vás nechají hodinky vybrat satelitní systém, se liší v závislosti na konkrétním výrobci. SMART hodinky Samsung Galaxy Watch, stejně jako Apple Watch, vás vybrat nenechají. Automaticky použijí ten satelitní systém, který v danou chvíli vyhodnotí jako nejlepší. Jinak je tomu u outdoorových hodinek Garmin, u nichž máte obvykle na výběr, zda chcete používat pouze GPS, nebo GPS v kombinaci s GLONASS nebo v kombinaci s Galileo.
Když přijde na Apple Watch, nejpopulárnější chytré hodinky současnosti, máte k dispozici pouze metodu navigace, která vám na displeji hodinek zobrazí pokyny z navigace, která běží v telefonu. K tomu můžete použít dvě aplikace – Apple Maps s větším množství funkcí a lepší integrací, nebo Google Maps s osvědčenými mapovými podklady.
Obě aplikace ale nabízejí způsoby, jak se při navigování od telefonu alespoň nějak oprostit. V případě Apple Maps je to hlasová asistentka Siri, které řeknete, kam chcete navigovat. Apple Maps nabízí také možnost rychle vyhledat nedaleká místa určitého typu. U Google Maps je tato samostatnost o něco omezenější. Bez použití telefonu můžete spustit navigaci pouze k místům, která jste si předem uložili do mobilní aplikace. Jde o základní uložitelná místa „Domov“ a „Práce“, a potom také další položky, které přidáte do seznamu oblíbených.
Apple Watch Cellular (LTE) nepotřebují telefon
Pokud máte Apple Watch Cellular, které se umí připojit k mobilním datům, navigaci můžete používat i bez telefonu.
Na chytrých hodinkách Samsung Galaxy Watch je to s navigací trochu obtížnější, protože žádná oficiální integrace Google Maps nebo jiných prvotřídních mapových podkladů v tomto systému neexistuje. I tak ale není problém navigaci do Galaxy Watch dostat. Jen se musíte spolehnout na aplikace menších vydavatelů, které nemusí být vždy zdarma. Tyto aplikace najdete v Galaxy Store.
Jednou z takových aplikací je Navigation Pro. Stojí asi 100 Kč a umí zobrazovat navigační pokyny přímo z Google Maps. Aby to celé fungovalo, musíte si tuto aplikaci nainstalovat jak z Galaxy Store do svých Galaxy Watch, tak z Google Play na svůj telefon. Potom v nastavení telefonu umožníte aplikaci číst notifikace, načež už stačí jen zahájit navigaci přímo v aplikaci Google Maps / Mapy Google. Všechny pokyny se vám budou zobrazovat na displeji vašich Galaxy Watch.
Značka Garmin se specializuje na chytré hodinky určené do náročných podmínek. A podle toho vypadají i jejich navigační funkce, které jsou velmi robustní a funkčně bohaté. Nejdražší modely mají i vlastní mapové podklady, takže je vůbec nemusíte připojovat k telefonu. Levnější modely mají zpravilda navigaci po trase a „back to start“, některé ale umí fungovat i podobně jako Apple Watch, tedy přenášet pokyny z navigace v telefonu.
Mapové podklady mají dražší modely Fenix 6 Pro a 6S Pro, tactix Delta nebo Forerunner 945. Najdete v nich kompletní mapu Evropy, v níž můžete například vyhledávat zajímavá místa v okolí a k nim se nechat navigovat. Mapu si můžete prohlížet, ukládat do ní nové lokace a plánovat trasu přímo z hodinek.
Pokud chcete vědět, jak funguje navigace na vašich hodinkách Garmin, podívejte se do návodu, který najdete v balení, ale také na webových stránkách výrobce.
U cenově dostupnějších hodinek Garmin, mezi které patří například i populární model Vívoactive 4, mapové podklady nenajdeme. Navigace v těchto hodinkách nabízí pouze funkci „back to start“ a ukládání bodů po cestě, ke kterým se potom můžete nechat navigovat pomocí jednoduchého směrového ukazatele. Ovšem hodinky Vivoactive 4, nebo také řada Venu, umožňují stažení aplikace pro spojení s mapami Google ve vašem telefonu. Potom vám budou zobrazovat pokyny z mobilní navigace podobně jako Apple Watch.
Přestože je GPS funkce u chytrých hodinek velmi rozšířená, automaticky to neznamená, že vás všechny hodinky umí dovést domů. Řada z nich dokonce ani neumí zobrazovat pokyny z mobilní navigace. Pokud tuto funkci od svých budoucích hodinek vyžadujete, měli byste být při výběru velmi pozorní.
Je známo, že určitý způsob předávání navigačních pokynů z telefonu umí také hodinky Huawei a Honor skrze aplikaci dostupnou v Google Play a AppGallery, avšak pouze v textové formě, což není nejpraktičtější. Podobně to umí i hodinky a náramky Xiaomi a Amazfit, takže princip navigace v těchto hodinkách je vlastně stejný jako u hodinek Samsung, i když co se praktičnosti a grafické podoby týče, má aplikace pro Galaxy Watch stále navrch.
Ovšem potom je zde celá kategorie chytrých hodinek využívajících systém Google Wear OS, který umožňuje přístup k aplikaci Google Maps pro hodinky. Jde např. o značky Fossil, TicWatch nebo některé modely Suunto. Přímo na displeji hodinek si můžete zobrazit mapu, a pokud používáte telefon s Androidem, také do hodinek hlasově zadat místo, na které chcete začít navigovat. Wear OS vám zobrazí nejen směr, seznam všech odboček a přesné pokyny, ale i trasu na mapě.
Navigace v chytrých hodinkách určitě není tak plnohodnotná jako v mobilním telefonu, a pokud pomineme mapový systém v dražších hodinkách Garmin, bez telefonu se neobejdete. Ale základní navigace, kdy znáte správný směr i bez neustálého sledování displeje telefonu, vám výrazně usnadní běhání, jízdu na kole i pěší túry. Ovšem musíte si vybrat hodinky, u kterých je tato funkce k dispozici, neboť se určitě nejedná o základní výbavu.