Čínské telefony mohou být pro neznalé uživatele strašákem, není se však čeho bát. Nezřídka mají vysoké ambice a pořádně zatápí i sebevědomým premiantům tradičních značek. Jak je to ale s „českými LTE?“ Proč je dobré spolehnout se na českou distribuci a které jsou ty nejlepší čínské mobily?
Nejlepší čínské telefony si ještě probereme v kapitole níže. Říká se ale, že některé z nich mají problémy s „českým LTE“. To je do jisté míry pravda, dá se tomu ale lehce vyhnout. V čem ony potíže spočívají?
Ještě v nedávné minulosti nebyly výjimkou případy, kdy čínský telefon „české LTE“ nepodporoval, byť ve svých specifikacích LTE uvedeno měl. Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. LTE „běží“ na několika frekvencích (je jich zhruba 50), v každé zemi jsou k tomu ale vyhrazeny jiné kmitočty. V Česku to jsou LTE frekvence 800, 1 800, 2 100 a 2 600 MHz.
Nejvyužívanějším pásmem českého LTE je frekvence 800 MHz, a právě s tímto kmitočtem má problém řada čínských telefonů, které se mimo Asii oficiálně neprodávají. Tam totiž pásmo 800 MHz není příliš rozšířené, takže výrobci ani nemají důvod podporu pro něj do svých telefonů přidávat. Pokud mobil tuto frekvenci nepodporuje, uživatel v Česku je s ním odkázán na 3G a 2G sítě s pomalejším internetem.
800MHz pásmo pokrývá hlavně venkovské oblasti, ve větších městech čeští operátoři využívají zejména 5G či LTE sítě na kmitočtech 1 800 MHz a 2 100 MHz. To ale nemění nic na tom, že se jedná o výrazný nedostatek. Je to, jako byste se svým vozem mohli na některých silnicích jet standardní rychlostí, jinde ale třeba jen krokem.
Korejské, resp. japonské telefony Samsung nebo Sony podporují všechny u nás využívané frekvence, takže s LTE u nich nebudete mít problém. Dříve se tato problematika týkala například značky Xiaomi. V dnešní době už ale většina modelů podporuje všechna využívaná pásma LTE, v některých případech dokonce 5G.
Ještě rychlejší než LTE je pak technologie 5G a na trhu najdeme spoustu čínských telefonů, které 5G podporují.
Nejen u telefonů z Číny jste se možná také setkali s pojmem česká či zahraniční distribuce. Rozhodně se vyplatí nakupovat jen z oficiální české distribuce. Jinak může být jak s LTE, tak s českou lokalizací telefonu problém, nehledě na potíže se zárukou. U čínských distribucí například také chybí Google služby, protože jsou oficiálně zakázané. Abyste je mohli využívat, stačí v tom lepším případě jen stáhnout aplikaci na Google Play, v tom horším bude třeba dostat do čínského telefonu evropskou ROM.
Výhody české distribuce v kostce:
Nad čínskými telefony mnozí dříve ohrnovali nos, nyní je ale situace jiná. Jsou stále výkonnější, přichází s nápaditým designem a vybrané mobily z Říše středu momentálně patří mezi ty hezčí na trhu, byť se někdy rády inspirují u konkurence. Se srovnatelnou výbavou ale mnohdy stojí o dost peněz méně než ty nejdražší na trhu. Zde jsou nejlepší z nich.
Telefony značky OnePlus již v dnešní době patří mezi stálice čínských telefonů. Každý rok jich vydávají hned několik, vlajkovou sféru však ponechávají jen opravdu špičkovým a inovativním smartphonům. Jedním z nich je i OnePlus 11 5G. Mobil zaujme například vynikajícím trojitým fotoaparátem s optickou stabilizací a dvojnásobným optickým zoomem nebo 120Hz AMOLED panelem s vysokým rozlišením 3 216 × 1 440 pixelů. Displej je tak mimořádně jemný – konkrétní hodnota jemnosti je 525 ppi.
Zajímavostí je také systémová výbava OnePlus 11 5G. Telefon běží na Androidu 13 s nadstavbou OxygenOS, která nabídne celou řadu skvělých funkcí. Jednou z těch více neobvyklých je špičková haptická odezva O-Haptics. Ta si dává za cíl pomocí jemných vibrací napodobit povrch skutečných materiálů a učinit celé používání mobilu velmi přirozeným. Vlajkovou samozřejmostí je pak využití nejvýkonnějšího čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.
Mezi nejpopulárnější čínské telefony patří smartphony Xiaomi. Zákazníci si je poměrně dost rychle oblíbili zejména díky skvělému výkonu a fotoaparátu za velmi přívětivé ceny. Tato filozofie je však již historií a Xiaomi na trh vysílá plnohodnotné vlajkové lodě se špičkovými parametry. Xiaomi 13 Pro tohle rozhodně splňuje. Jde sice o výrazně nejdražší telefon na tomto seznamu, za své peníze však dostanete doslova všechno, co můžete.
Začít můžeme třeba displejem – ten se chlubí úhlopříčkou 6,73", vysokým rozlišením 3 200 × 1 440 px a 120Hz obnovovací frekvencí. Spolehnout se můžete i na vysoký výkon díky čipu Snapdragon 8 Gen 2 v kombinaci s až 12 GB paměti RAM. Svižné je zde i interní úložiště, je totiž založeno na technologii UFS 4.0. A fotoaparát? Trojice (hlavní, širokoúhlý, teleobjektiv s 3,2× optickým zoomem) 50Mpx snímačů se špičkovými objektivy z dílen Leica.
Ačkoliv je Motorola původně americkou značkou, nyní patří pod čínský gigant Lenovo a telefony Motorola lze považovat za čínské. Motorola Moto Edge 40 Pro je již několikátým počinem značky na poli těch nejlepších mobilních telefonů vůbec. Letos se výrobce zaměřil především na výkon a kvalitní displej – zaujme tak mimo jiné hlavně hráče. Pro všechny ostatní si však nachystal solidní výdrž a všestranné fotoaparáty.
A jak se dá Motorola Edge 40 Pro srovnat se dvěma zmíněnými telefony? Cenovkou je takřka na stejné hodnotě jako OnePlus 11 5G, má však trochu jiné priority. Panel má nižší rozlišení, a tedy i jemnost, zaujme však ještě vyšší obnovovací frekvencí 165 Hz, ideální pro hraní. Oproti OnePlus mírně zaostává co do kvality fotografie, na oplátku však nabídne skvělou výdrž, rychlejší 125W nabíjení a také možnost 15W bezdrátového nabíjení. Zajímavostí na konec je přední fotoaparát s nezvykle vysokým rozlišením 60 Mpx a objektivem o světelnosti f/2,2. Na své si tak přijdou i fanoušci selfies.
U čínských telefonů do 10 tisíc Kč už nelze čekat to nejlepší, přesto mají pořád co nabídnout. Společným jmenovatelem střední třídy je často zaměření se na jeden klíčový aspekt telefonu, můžete si tak vybrat takový, který vám vyhovuje.
Xiaomi se proplétá všemi cenovými sférami čínských telefonů, a tak není divu, že se nyní pobavíme o Xiaomi Redmi Note 12 Pro+. Telefon se vyznačuje v první řadě obrovským rozlišením hlavního snímače – 200 Mpx, přičemž objektiv má skvělou světelnost f/1,7. Už jen takové parametry se ve střední třídě často nevidí. Xiaomi však k hlavnímu fotoaparátu přihazuje ještě optickou stabilizaci.
Mobil ale rozhodně nezklame ani po dalších stránkách. Jeho srdcem je čip MediaTek Dimensity 1080, který sice nepatří k těm nejvýkonnějším, zaujme ale dobrou efektivitou. Propůjčuje tak Redmi Note 12 Pro+ skvělou výdrž. Když pak dojde šťáva, telefon můžete dobít 120W rychlonabíječkou, kterou najdete přímo v balení, ve spěchu za méně než 20 minut.
Pokud dáváte před fotoaparátem přednost výkonu, značka POCO má něco pro vás. Telefon POCO F5 se přímo profiluje jako herní telefon. A není divu. Pohání ho vcelku čerstvě vydaný čipset Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 – ten sice směřuje na střední třídu, výsledky v benchmarcích jej však staví i nad vlajkový čip z minulého roku, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1.
A POCO F5 u výkonu nekončí. Dále totiž zaujme například skvělým 120Hz AMOLED panelem s úhlopříčkou 6,67", na kterém uvidíte každý detail kvalitně a přesně tehdy, kdy potřebujete. V kombinaci s 12 GB paměti RAM na nejnovější platformě LPDDR5 a 256 GB rychlého úložiště UFS 3.1 si tak můžete být jisti, že jde o jeden z nejlepších herních mobilů pod 10 tisíc.
I mobily Realme jsou u nás již v posledních letech stálicí. Pokud nemáte žádné specifické požadavky a zkrátka chcete vyvážený telefon s prémiovým vzhledem, Realme 11 Pro bude pro vás. Telefon nabídne velmi slušný 6,7" displej postavený na technologii AMOLED a potěší 120Hz obnovovací frekvencí. Bodem kontroverze by mohlo být zakřivení displeje, které ne každému vyhovuje.
A co dál? Realme 11 Pro má velmi solidní hlavní fotoaparát s rozlišením 100 Mpx, optickou stabilizací a objektivem o světelnosti f/1,75. Dokážete tak za pochodu pořídit pár slušných snímků, nebo třeba video o rozlišení 4K. Výkon čipu MediaTek Dimensity 7050 pak není nijak závratný, běžně náročným uživatelům však bohatě postačí. Třešničkou na dortu je pak prémiový design – konkrétně máme na mysli béžové provedení, které se pochlubí speciálním finišem zad z umělé kůže.
A jdeme s cenou níž, a to pod hranici 6 tisíc korun. Pokud si myslíte, že v této cenové hladině se už můžete s kvalitou rozloučit, přesvědčíme vás o opaku. I přes nízkou cenu jsou mobily v této kapitole svižné, spolehlivé a ani hezký design jim není cizí.
Možná byste telefony Honor hledali spíše ve vyšších cenových sférách, kde se v našem výběru žádný z nich neukázal, pravdou však je, že Honor X8a je jedním z nejdostupnějších mobilů tohoto seznamu. Přináší však přesně to, čím jsou mobily Honor pověstné – výtečný fotoaparát. Hlavní snímač je 100Mpx a je osazen objektivem o světelnosti f/1,9. Výrobce fotoaparát vybavil také pokročilým softwarem, kde se umělá inteligence stará o to, aby fotky vypadaly ještě lépe.
Na Honor X8a se také hezky dívá. Vypůjčil si totiž prémiový design s ostrými hranami od vlajkových lodí a tato výpůjčka se mu náramně vyplatila. Co do výkonu mobil nabídne procesor MediaTek Helio G88, který na každodenní úkony hravě postačí, a který pracuje s 6 GB operační paměti. Oproti svému předchůdci si dále polepšil například na poli kapacity baterie, ta je nyní 4 500 mAh.
Telefonů s podporou 5G v kategorii pod 6 tisíc mnoho nenajdete. Jedním z nich je však POCO X5 5G. Pokud je pro vás rychlý internet prioritou a jste ochotni trochu snížit svá očekávání co do dalších parametrů, X5 5G by vás mohl zaujmout.
Mobil má trochu slabší fotoaparát než Honor, na hlavním snímači nese „pouhých“ 48 Mpx, což je však stále víc než dost pro občasné fotografy. Možná trochu překvapením je vynikajicí 120Hz AMOLED displej s úhlopříčkou 6,67" a rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů, což jsou hodnoty, na které jsme zvyklí spíše ve střední třídě.
A jak je to tedy s tou podporou 5G? POCO X5 za ni vděčí čipsetu Qualcomm Snapdragon 695 5G, který sice není tak výkonný jako jeho 4G sourozenci, pokud však chcete nejrychlejší sítě, bez ústupků se v této cenové sféře zkrátka neobejdete. Závěrem se hodí zmínit baterie telefonu – ta je 5 000mAh, takže o kapacitu nebude nouze. Když pak budete potřebovat dobít, použít můžete 33W rychlonabíječku přímo z balení telefonu.
Seznam uzavřeme telefonem Xiaomi Redmi Note 12S, který by se dal popsat jako sázka na jistotu. Mobily Xiaomi přesně v této cenové sféře září nejvíce. Note 12S se od zbytku svojí řady liší designem fotomodulu a fotoaparát je přesně to, čím chce, stejně jako další modely označené písmenem S, mobil zaujmout.
Hlavní snímač je zde 108Mpx a kryje jej objektiv o světelnosti f/1,9. Doplněn je pak o širokoúhlý fotoaparát a malou makro kamerku pro pořizování fotografií na velmi malou vzdálenost. Výkon telefonu propůjčuje čip MediaTek Helio G96 s grafickou jednotkou Mali-G57 MC2, a tak nepůjde o žádný herní zázrak – na běžné používání jde však o ideální, efektivní volbu.
Přehled nejlepších čínských mobilů máme za sebou. Ty, na něž se nedostalo, nemusí být nutně špatné. Mnohdy se v řadě ohledů vlastně vyrovnají těm nejlepším, vítěz však může být jen jeden. Telefonů, ale i samotných výrobců, je ovšem mnohem více. Které značky jsou ty nejvýraznější a které méně známé, ale přesto si zaslouží pozornost?
Huawei je jednou z největších čínských i světových společností zabývajících se telekomunikačními zařízeními. Byl založen roku 1987 a sídlí v čínském Šen-čenu. Těží z faktu, že do svých mobilních telefonů dodává své vlastní procesory HiSilicon Kirin a v posledních letech si velmi dobře vede i ve fotografických schopnostech. Obdiv si získal už v roce 2018 uvedený Huawei P20 Pro a od té doby se jeho vlajkové lodě pravidelně objevují na čelních pozicích fotografických žebříčků.
Huawei své mobily v Česku ale už příliš neprodává. Kvůli rozhraní Huawei Mobile Services, které neumožňuje využití Google služeb, jim totiž značně klesla popularita a s tím samozřejmě i prodeje. O tom, jak HMS fungují, jsme více napsali v samostatném článku.
Vlevo: logo společnosti Huawei. Vpravo: Huawei P60 Pro.
Honor byl ještě v roce 2020 dceřinou společností Huawei. Pravidelně vydávané modely se proto těm z továren Huawei silně podobaly, ať už šlo o smartphony nižší, střední i vyšší třídy. Za cenu menších kompromisů si přitom vždy zachovávaly velmi příjemnou cenu, která byla vždy o něco nižší než u telefonů Huawei. Podobně výkon, který dosahoval stejných a v některých případech dokonce i vyšších hodnot.
Vlevo: logo společnosti Honor. Vpravo: Honor 90.
Jelikož se Honor oprostil od Huawei a přešel pod křídla společnosti Shenzen Zhixin New Information Technology z „čínského Silicon Valley“ – Šen-čenu, omezení ohledně využívání služeb Google už pro něj neplatí. Honor se však z trhu mobilních telefonů, alespoň prozatím, stáhl a společnost se nyní zaměřuje především na chytré hodinky a příslušenství.
Společnost Xiaomi existuje od roku 2010 a za tu dobu z malého startupu společnost stihla vyrůst v obra s velkými ambicemi. Její portfolio čítá desítky druhů zařízení včetně fitness náramků, notebooků a samozřejmě mobilních telefonů. Ty si cestu za zákazníky sebevědomě razí zbraněmi, jako je dravá cenová politika, pěkný design a spolehlivé zpracování. Vlajkové lodě nyní označují jednoduše číslovkou, například Xiaomi 13 – tyto smartphony nabízí vysoký výkon. Za zmínku stojí také značky Redmi a POCO, které z Xiaomi vznikly osamostatněním. Tyto značky oslovují především uživatele požadující ten nejlepší poměr ceny a výkonu ve střední třídě.
Vlevo: logo společnosti Xiaomi. Vpravo: Xiaomi 13.
O něco mladším výrobcem čínských telefonů než Xiaomi je OnePlus. Ten zabodoval hned svým prvním mobilem OnePlus One, jenž samotná společnost označovala jako zabijáka vlajkových lodí. A pro mnohé uživatele jím také byl. V poslední době se OnePlus ukazuje hlavně jako výrobce cenově dostupných herních smartphonů. Řada OnePlus Nord je například dlouhodobou stálicí ve střední třídě.
Vlevo: logo společnosti OnePlus. Vpravo: OnePlus 11.
Značka Vivo je tu s námi teprve krátce. I přesto si však stihla získat spoustu fanoušků zejména velmi levnými telefony jako např. Vivo Y35, nebo zástupcem ze střední třídy – Vivo V23 5G. Nabízí u nás však i svůj top model Vivo X90 Pro 5G se skvělým herním výkonem.
Vlevo: logo společnosti Vivo. Vpravo: Vivo X90 Pro.
Mobilní telefony Doogee, které mají čínsko španělský rodokmen, v součastnosti nabízí především odolné telefony, byť i pár „obyčejných“ najdete. Především však jde o velice pevné mobily s nejvyššími možnými odolnostními certifikáty, například i IP69K. Jejich telefony se tak hodí na práci v terénu.
Vlevo: logo společnosti Doogee. Vpravo: Doogee V Max
Stejného majitele jako OnePlus má i Oppo, další z desítek čínských výrobců telefonů. Tento ale, podobně jako ti, které zmiňujeme výše, patří mezi ty nejvýznamnější. Jelikož jsou Oppo a OnePlus sesterské firmy, jejich telefony si jsou, zejména v případě dvou prvních výrobců, do značné míry podobné. Zaměřují se převážně na cenově dostupné telefony střední třídy. Úlohu vlajkové lodi výrobce zde zastává Oppo Reno10 Pro.
Vlevo: logo společnosti Oppo. Vpravo: Oppo Reno10 Pro.
V případě, že telefon koupíte v oficiální české distribuci, není se čeho bát. Čínské telefony jsou ale často levně dováženy z tzv. šedého dovozu, čímž přicházíte o jakoukoliv možnost záruky v České republice a za jakýkoliv problém si buď připlatíte, nebo smartphone pošlete na druhou stranu světa. Rizik šedého dovozu je více, věnovali jsme jim článek Rizika nákupu telefonu z šedého dovozu.
Ano, například velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Je běžnou praxí, že za cenu střední třídy se vám dostane smartphone s vlajkovými parametry, někdy dokonce čínské mobily přední vlajkové lodě i předčí.
Většinou platí, že telefon, který v české distribuci zakoupíte, v Česku také bez problémů funguje. Nicméně ne všechny čínské telefony jsou na evropských pultech dostupné. Jistou překážkou jsou ekonomické sankce, na kterou doplatily telefony Huawei.
Čínských telefonů se není nutné obávat. Za zajímavé ceny toho nabízí mnohdy až překvapivě hodně a nižší cena je často vykoupena jen několika kompromisy.