Čínské telefony mohou být pro neznalé uživatele strašákem, není se však čeho bát. Nezřídka mají vysoké ambice a pořádně zatápí i sebevědomým premiantům tradičních značek. Jak je to ale s „českými LTE?“ Proč je dobré spolehnout se na českou distribuci a které jsou vlastně ty nejlepší čínské mobily?
Nejlepší čínské telefony si ještě probereme v kapitole níže. Říká se ale, že některé z nich mají problémy s „českým LTE“. To je do jisté míry pravda, dá se tomu ale lehce vyhnout. V čem ony potíže spočívají?
Ještě v nedávné minulosti nebyly výjimkou případy, kdy čínský telefon „české LTE“ nepodporoval, byť ve svých specifikacích LTE uvedeno měl. Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. LTE „běží“ na několika frekvencích (je jich zhruba 50), v každé zemi jsou k tomu ale vyhrazeny jiné kmitočty. V Česku to jsou LTE frekvence 800, 1 800, 2 100 a 2 600 MHz.
Nejvyužívanějším pásmem českého LTE je frekvence 800 MHz, a právě s tímto kmitočtem má problém řada čínských telefonů, které se mimo Asii oficiálně neprodávají. Tam totiž pásmo 800 MHz není příliš rozšířené, takže výrobci ani nemají důvod podporu pro něj do svých telefonů přidávat. Pokud mobil tuto frekvenci nepodporuje, uživatel v Česku je s ním odkázán na 3G a 2G sítě s pomalejším internetem.
800MHz pásmo pokrývá hlavně venkovské oblasti, ve větších městech čeští operátoři využívají zejména LTE sítě na kmitočtech 1 800 MHz a 2 100 MHz. To ale nemění nic na tom, že se jedná o výrazný nedostatek. Je to, jako byste se svým vozem mohli na některých silnicích jet standardní rychlostí, jinde ale třeba jen krokem.
Korejské, resp. japonské telefony Samsung, LG nebo Sony podporují všechny u nás využívané frekvence, takže s LTE u nich nebudete mít problém. Dříve se tato problematika týkala například značky Xiaomi. V dnešní době už ale většina modelů podporuje všechna využívaná pásma LTE, v některých případech dokonce 5G.
Ještě rychlejší než LTE je pak technologie 5G. Její používání se prosazuje zatím celkem pomalu, počet uživatelů ale pode statistik operátorů stále stoupá. Na trhu tak najdeme spoustu čínských telefonů, které 5G podporují.
Nejen u telefonů z Číny jste se možná také setkali s pojmem česká či zahraniční distribuce. Rozhodně se vyplatí nakupovat jen z oficiální české distribuce. Jinak může být jak s LTE, tak s českou lokalizací telefonu problém, nehledě na potíže se zárukou. U čínských distribucí například také chybí Google služby, protože jsou oficiálně zakázané. Abyste je mohli využívat, stačí v tom lepším případě jen stáhnout aplikaci na Google Play, v tom horším bude třeba dostat do čínského telefonu evropskou ROM.
Výhody české distribuce v kostce:
Nad čínskými telefony mnozí dříve ohrnovali nos, nyní je ale situace jiná. Jsou stále výkonnější, přichází s nápaditým designem a vybrané mobily z Říše středu momentálně patří mezi ty hezčí na trhu, byť se někdy rády inspirují u konkurence. Se srovnatelnou výbavou ale mnohdy stojí o dost peněz méně než ty nejdražší na trhu. Zde jsou nejlepší z nich.
Telefony značky OnePlus jsou v poslední době čím dál populárnější, přitom ještě nedávno je moc lidí neznalo. Fanoušky si získávají především díky špičkovému výkonu, ale i fotoaparátu, který je v případě novinky OnePlus 10 Pro opět v režii firmy Hasselblad. Hráče potěší zejména nejnovější čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 v kombinaci s až 12 GB paměti RAM. Oproti předchůdci navíc můžete trochu ušetřit při volbě 8GB varianty. Vrací se i velmi populární AMOLED displej s rozlišením 3 216 × 1 440 pixelů a dynamickou obnovovací frekvencí až 120 Hz.
Fotoaparát od Hasselblad je už na první pohled u OnePlus 10 Pro hlavní doménou. Překvapí celou řadou parametrů. Zatímco 48Mpx hlavní snímač Sony si mobil vypůjčuje od předchůdce (není divu, OnePlus 9 Pro je dodnes jedním z nejlepších fotomobilů), druhý slot fotomodulu zaujímá přepracovaný širokoúhlý objektiv. Ten nabídne rozlišení 50 Mpx a skvělý 150° úhel záběru. Trojici fotoaparátů pak doplňuje teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem.
Mezi nejpopulárnější čínské telefony patří smartphony Xiaomi. Zákazníci si je poměrně dost rychle oblíbili zejména díky skvělému výkonu a fotoaparátu za velmi přívětivé ceny. Tuto filozofii však, zdá se, výrobce pomalu opouští a místo toho začíná na trh vysílat plnohodnotné vlajkové lodě se špičkovými parametry. Xiaomi 12 Pro tohle rozhodně splňuje. Čipset Snapdragon 8 Gen 1 v kombinaci s 12 GB RAM telefonu dokonce vysloužil první příčku v žebříčku AnTuTu pro březen 2022. Hráče potěší také 6,73" AMOLED displej s dynamickou obnovovací frekvencí 120 Hz.
Fotoaparát Xiaomi 12 Pro se od konkurence poměrně liší. Zatímco se většina výrobců předhání v rozlišení hlavní čočky a zbytek fotomodulu často působí „do počtu“, Xiaomi 12 Pro nabízí trojici skvěle vyladěných snímačů, které dosahují téměř identické kvality snímků. Opomenout nesmíme u telefonu ani 120W rychlonabíjení, které v naší recenzi telefon nabilo do plna už za půl hodiny.
Ačkoliv je Motorola původně americkou značkou, patří pod čínský gigant Lenovo a telefony Motorola lze považovat za čínské. Zatímco Motorola byla v minulosti známá spíše zajímavými experimenty ve střední třídě, Motorola Moto Edge 30 Pro je telefon připravený vytřít zrak předním výrobcům. Je libo Snapdragon 8 Gen 1, 12 GB RAM, 144Hz panel a to vše za cenu nižší než oba dva již zmíněné telefony? Motorola však přeci jen na něčem také ztrácí.
Například displej má podstatně nižší rozlišení než OnePlus, a to 2 400 × 1 080 px. Stále také využívá „jen“ 30W rychlonabíjení, což je na běžné vlajkové lodě sice průměr, na ty čínské je to ale docela málo. Pochvalu si na druhou stranu zaslouží trojitý fotoaparát s 50Mpx rozlišením a optickou stabilizací na hlavní čočce a stejným rozlišením také na širokoúhlém objektivu. Na svou cenu stále jde o výtečnou koupi.
U čínských telefonů do 10 tisíc Kč už nelze čekat to nejlepší, přesto to mají pořád co nabídnout. Jejich velkou výhodou je mimo jiné i cena.
Motorola se opírá o známou značku a v posledních letech se stala významným hráčem v oblasti střední třídy, kde příjemně překvapuje kombinací vysokého výkonu a nízké ceny. To vše platí i pro Motorolu Moto G200, velmi všestranný telefon, který potěší výkonem, fotoaparátem i cenou.
První, co u G200 spatříte, je displej. Už o tom můžeme říct mnohé. Jde o 6,8" IPS panel se zvýšeným rozlišením 2 460 × 1 080 px a skvělou obnovovací frekvencí 144 Hz. Zadní strana telefonu pak hostí poměrně nenápadný fotomodul a čtečku otisků prstů s logem telefonu.
Výkon je zde prakticky bezchybný. Motorola Moto G200 pohání čipset Qualcomm Snapdragon 888+, jenž je ještě o pár procent výkonnější než Snapdragon 888. Moto G200 jistě neurazí ani trojitým fotoaparátem. Na hlavním snímači najdeme rozlišení 108 Mpx (f/1,9) a sestavu uzavírá 13Mpx širokoúhlý objektiv a 2Mpx makro senzor. Oproti jiným telefonům v této kategorii také sází na trochu umírněnější design.
I Realme GT 5G od svého vydání zlevnil natolik, že se v současnosti pohybuje pod hranicí deseti tisíc. To je skvělá zpráva pro ty, kteří hledají výkonný telefon za rozumnou cenu. Realme GT totiž pohání čipset Qualcomm Snapdragon 888, který ještě nedávno poháněly aktuální vlajkové modely. Procesor mimo jiné telefonu propůjčuje také možnost využívat sítí 5G.
Sestava fotoaparátů by se dala popsat slovy „velice příjemný standard“: 64Mpx hlavní snímač doplňuje 8 Mpx doprovodného širokoúhlého fotoaparátu a 2Mpx makro snímač. V neposlední řadě stojí za zmínku také displej telefonu. Ten je totiž hned 120Hz, což spolu s výkonným čipsetem přímo vybízí k mobilnímu hraní.
Telefon Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí prémiový vzhled a funkce a výkon pro ně není až tak podstatný. Telefon pohání čipset Qualcomm Snapdragon 695 5G, který je sice o poznání méně výkonný než u výše zmínených zástupců, stále však zařídí svižný běh telefonu a navíc propůjčuje funkce umělé inteligence fotoaparátu. Ten je zde trojitý se 108 Mpx na hlavním senzoru.
Telefon dále potěší velkou 5 000mAh baterií, kterou díky 67W nabíječce dobijete do 50 % už za 15 minut. Od konkurence se odlišuje displejem, jenž je postaven na prémiové technologii AMOLED se skvělým barevným podáním. Obnovovací frekvence je zde pak 120 Hz.
A jdeme s cenou níž, a to pod hranici 6 tisíc korun. Pokud si myslíte, že v této cenové hladině se už můžete s kvalitou rozloučit, přesvědčíme vás o opaku. I přes nízkou cenu jsou mobily v této kapitole svižné a spolehlivé a ani hezký design jim není cizí.
Realme již nabízí telefony ve všech kategoriích od pár tisíc až po nejlepší vlajkové lodě. Do 6 tisíc se mimo jiné vešel Realme 8 5G. Jeho čipset MediaTek Dimensity 700 sice nenabídne světaborný výkon, na svou cenu je však víc než slušný a navíc nabídne podporu 5G. 6,5palcový IPS displej pak potěší rozlišením 2 400 × 1 080 px a 90Hz obnovovací frekvencí.
Realme 8 5G dále potěší slušnou kapacitou baterie 5 000 mAh a 18W rychlonabíjením. Občasní fotografové si přijdou na své díky trojnásobnému fotoaparátu s 48 Mpx (f/1,8) na hlavní čočce a vylepšením pomocí umělé inteligence.
Xiaomi Redmi Note 11 je odlehčenou variantou výše zmíněného modelu Pro. Potěší stejně vyvedeným designem a prémiovými funkcemi, pohání jej však méně výkonný Qualcomm Snapdragon 680 a chybí také podpora 5G. Stále je to ale s cenovkou pod 6 tisíc skvělá koupě.
Příjemný požitek z používání zajistí velký AMOLED panel s 90Hz obnovovací frekvencí, nebo třeba 33W rychlonabíjení. V konkurenci se neztratí ani čtyřnásobná kamera s 50 Mpx na hlavní čočce, 8Mpx širokoúhlým objektivem, a dvojicí makro kamery a hloubkového senzoru s rozlišením 2 Mpx. Xiaomi Redmi Note 11 je zkrátka skvělým každodenním společníkem pro nenáročné.
Motorola Moto G52 sice o pár set hranici 6 tisíc překračuje, čerstvá novinka však mnoho lidí potěší. Je libo velký, 6,6" AMOLED displej s rozlišením 2 400 × 1 080 px a 90Hz frekvencí? A co takhle spolu s 6 GB RAM a 128GB pamětí? Čipset Qualcomm Snapdragon 680 sice není žádný herní gigant, postačí však na pohodlné používání telefonu a méně náročnější hry.
Trojitý fotoaparát potěší skvělou světelností na hlavní 50Mpx kameře, a to f/1,8. Telefon tak velmi dobře fotí i za horších světelných podmínek. Ve fotomodulu se dále usadil 8Mpx širokoúhlý snímač a 2Mpx senzor hloubky. V neposlední řadě stojí za zmínku skvělá 5 000 mAh baterie s 30W rychlonabíjením. Moto G52 je navíc vcelku nový, a tak nabídne Android 12 přímo z výroby.
Přehled nejlepších čínských mobilů máme za sebou. Ty, na něž se nedostalo, nemusí být nutně špatné. Mnohdy se v řadě ohledů vlastně vyrovnají těm nejlepším, vítěz však může být jen jeden. Telefonů, ale i samotných výrobců, je ovšem mnohem více. Které značky jsou ty nejvýraznější a které méně známé, ale přesto si zaslouží pozornost?
Huawei je jednou z největších čínských i světových společností zabývajících se telekomunikačními zařízeními. Byl založen roku 1987 a sídlí v čínském Šen-čenu. Těží z faktu, že do svých mobilních telefonů dodává své vlastní procesory HiSilicon Kirin a v posledních letech si velmi dobře vede i ve fotografických schopnostech. Obdiv si získal už v roce 2018 uvedený Huawei P20 Pro a od té doby se jeho vlajkové lodě pravidelně objevují na čelních pozicích fotografických žebříčků.
Huawei své mobily v Česku ale už příliš neprodává. Kvůli rozhraní Huawei Mobile Services, které neumožňuje využití Google služeb, jim totiž značně klesla popularita a s tím samozřejmě i prodeje. O tom, jak HMS fungují, jsme více napsali v samostatném článku.
Vlevo: logo společnosti Huawei. Vpravo: Huawei P40, smartphone s rozhraním Huawei Mobile Services.
Honor byl ještě v roce 2020 dceřinou společností Huawei. Pravidelně vydávané modely se proto těm z továren Huwei silně podobaly, ať už šlo o smartphony nižší, střední i vyšší třídy. Za cenu menších kompromisů si přitom vždy zachovávaly velmi příjemnou cenu, která byla vždy o něco nižší než u telefonů Huawei. Podobně výkon, který dosahoval stejných a v některých případech dokonce i vyšších hodnot. V jakém směru se mobilní telefony Honor změní po akvizici novým majitelem, ukáže až čas.
Vlevo: logo společnosti Honor. Vpravo: Honor 20.
Jelikož se Honor oprostil od Huawei a přešel pod křídla společnosti Shenzen Zhixin New Information Technology z „čínského Silicon Valley“ – Šen-čenu, omezení ohledně využívání služeb Google už pro něj neplatí. Honor se však z trhu mobilních telefonů, alespoň prozatím, stáhl a společnost se nyní zaměřuje především na chytré hodinky a příslušenství.
Společnost Xiaomi existuje teprve od roku 2010, za tu dobu ale z malého startupu stihla vyrůst v obra s velkými ambicemi. Její portfolio čítá desítky druhů zařízení včetně fitness náramků, notebooků a samozřejmě mobilních telefonů. Ty si cestu za zákazníky sebevědomě razí zbraněmi, jako je dravá cenová politika, pěkný design a spolehlivé zpracování. Vlajkové lodě najdete v řadě Xiaomi Mi – tyto smartphony nabízí vysoký výkon. Za zmínku stojí také značky Redmi a POCO, které z Xiaomi vznikly osamostatněním. Tyto značky oslovují především uživatele požadující ten nejlepší poměr ceny a výkonu ve střední třídě.
Vlevo: logo společnosti Xiaomi. Vpravo: Fotomobil Xiaomi Mi Note10 Pro, jenž má jeden z nejlepších mobilních fotoaparátů současnosti.
Ještě mladším výrobcem čínských telefonů než Xiaomi je OnePlus. Ten zabodoval hned svým prvním mobilem OnePlus One, jenž samotná společnost označovala jako zabijáka vlajkových lodí. A pro mnohé uživatele jím také byl. V poslední době se OnePlus ukazuje hlavně jako výrobce cenově dostupných herních smartphonů. Řada OnePlus Nord například nižší střední třídě dlouhou dobu bezkonkurenčně dominovala.
Vlevo: logo společnosti OnePlus. Vpravo: OnePlus 8 – jeden z nejvýkonnějších smartphonů v žebříčku AnTuTu.
Značka Vivo je tu s námi teprve krátce. I přesto si však stihla získat spoustu fanoušků zejména velmi levnými telefony jako např. Vivo Y11s, nebo zástupcem ze střední třídy – Vivo V21 5G. Nabízí u nás však i svůj top model Vivo X60 Pro 5G se skvělým herním výkonem.
Vlevo: logo společnosti Vivo. Vpravo: Vivo X60 Pro 5G – velmi výkonná čínská vlajkovka.
Mobilní telefony Doogee, které mají čínsko španělský rodokmen, nabízí „známý“ design s příznivou cenovkou. Známý proto, že se výrobce rád inspiruje u designu svých konkurentů, například Xiaomi, Huawei, Honor či Samsung. V jeho řadách tak lze spatřit smartphony Doogee S86 PRO, Doogee S88 Pro (inspirované telefony CAT) a další.
To ale řadě uživatelů nijak nevadí, zvlášť když tento design doprovází kvalitní zpracování a nízká cena. Jedním z příkladů je Doogee S86, který kombinuje robustnost s nadprůměrnou výbavou. Podobným „tvrďákem“ je i levnější varianta Doogee S68 Pro.
Vlevo: logo společnosti Doogee. Vpravo: Doogee X20. Tipovali byste mu cenu pod 2 000 Kč?
Stejného majitele jako OnePlus má i Oppo, další z desítek čínských výrobců telefonů. Tento ale, podobně jako ti, které zmiňujeme výše, patří mezi ty nejvýznamnější. Jelikož jsou Oppo a OnePlus sesterské firmy, jejich telefony si jsou, zejména v případě dvou prvních výrobců, do značné míry podobné. Zaměřují se převážně na cenově dostupné telefony střední třídy. Úlohu vlajkové lodi výrobce zde zastává Oppo Reno5 5G se skvělým fotoaparátem.
Vlevo: logo společnosti Oppo. Vpravo: vlajková loď Oppo Reno3 Pro.
V případě, že telefon koupíte v oficiální české distribuci, není se čeho bát. Čínské telefony jsou ale často levně dováženy z tzv. šedého dovozu, čímž přicházíte o jakoukoliv možnost záruky v České republice a za jakýkoliv problém si buď připlatíte, nebo smartphone pošlete na druhou stranu světa. Rizik šedého dovozu je více, věnovali jsme jim článek Rizika nákupu telefonu z šedého dovozu.
Ano, například velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Je běžnou praxí, že za cenu střední třídy se vám dostane smartphone s vlajkovými parametry, někdy dokonce čínské mobily přední vlajkové lodě i předčí.
Většinou platí, že telefon, který v české distribuci zakoupíte, v Česku také bez problémů funguje. Nicméně ne všechny čínské telefony jsou na evropských pultech dostupné. Jistou překážkou jsou ekonomické sankce, na kterou doplatily telefony Huawei.
Čínských telefonů se není nutné obávat. Za zajímavé ceny toho nabízí mnohdy až překvapivě hodně a nižší cena je často vykoupena jen několika kompromisy.
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní