Alza.cz
Zobrazit katalog

Čističky vzduchu: prevence vůči virům?

Článek

Aktualizováno

Aktuální dění respiračních chorob s sebou přináší mimo jiné otázku, jak se účinně bránit onemocnění. Na první místě je pochopitelně zdravý životní styl, vyhýbání se davům, je důležitá osobní hygiena. Pomoci ale mohou i čističky vzduchu, která díky odpovídajícímu filtru dokáže zachytit i nebezpečné viry. V článku vám poradíme, jak vybrat vhodnou čističku vzduchu.

Čističky vzduchu: prevence vůči virům – OBSAH

  1. Čistička vzduchu jako pomocník v boji proti virům – co (ne)dokáže?
  2. Čističky vzduchu mají různé typy filtrů, ne všechny však dokáží zachytit viry
  3. Výkon čističky vzduchu musí odpovídat velikosti místnosti, v níž bude umístěna
  4. Hlučnost čističky vzduchu vás bude zajímat zejména při nočním provozu
  5. Náklady na provoz čističky vzduchu aneb jak se projeví její chod na účtech za elektřinu
  6. Doplňkové funkce čističky vzduchu, které vám usnadní používání a pomohou snížit náklady na provoz
  7. Design čističky vzduchu – slaďte spotřebič se zbývajícím interiérem
  8. Kam čističku vzduchu správně umístit?
  9. 4 tipy pro používání čističky vzduchu

Čistička vzduchu jako pomocník v boji proti virům – co (ne)dokáže?

Čistička vzduchu pomáhá zlepšovat kvalitu vzduchu, který doma nepřetržitě dýcháme. Díky odpovídajícím filtrům dokáže zachytit alergeny, jako jsou pyly či prach, ale také nebezpečné plísně, bakterie a viry. Její pořízení je tak ideální v případě, že máte doma novorozence, alergika, chováte nějaké zvíře, žijete v rušném prostředí, případně chcete přispět ke svému zdraví. 

Ani ta nejlepší čistička vzduchu však nedokáže zázraky, a proto stále platí, že mezi nejzákladnější preventivní opatření proti respiračním nemocím patří zdravý životní styl a vyvážená strava. A jak jsme se přesvědčili během nedávné pandemii, důležitá je také hygiena: nejen doma si proto myjte ruce častěji atd. Vhodné jsou dostupné alkoholové dezinfekce a další dezinfekční prostředky na ruce a pokožku. Snažte se také nedotýkat obličeje a při kýchání a kašlání používejte kapesníky.

A protože jsou viry přenosné nejen při mluvení, ale i pouhém dýchání, ulpí na nejrůznějších věcech, které každodenně používáme. Nezapomeňte proto také pomocí dostupných prostředků pravidelně čistit svůj mobilní telefon a další elektroniku, kde mohou viry a bakterie přežívat až několik dní. Po příchodu domů jednorázové roušky ihned vyhoďte a pratelné pravidelně vyvařujte (fotonávod jak vyrobit roušku). Díky těmto opatřením můžete účinně snížit riziko přenosu. Čím dříve s nimi začnete, tím lépe.

Čističky vzduchu mají různé typy filtrů, ne všechny však dokáží zachytit viry

Čistička vzduchu se obvykle skládá z několika druhů filtrů, z nichž každý zachycuje jiné typy nečistot. V dnešní době se nejčastěji setkáte s modely, které kombinují alespoň dva druhy filtrů zajišťující vyšší účinnost. Ty nejlepší čističky vzduchu pak nabízejí až 7 druhů filtrace ve spojení s praktickými funkcemi, které mají pozitivní vliv na spotřebu, a pomáhají tak šetřit vaše peníze – což se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Čistička vzduchu totiž není investice na krátkou dobu. Podle toho, jaký typ nečistot by měla čistička primárně zachytit, vyberte odpovídající model. Z jakých variant můžete vybírat?

i

Co všechno dokáže čistička ze vzduchu odstranit?
Podle obsažené filtrace dokáže čistička ze vzduchu odstranit pevné částice, bakterie, viry, plísně a jiné alergeny, mikroby a toxické látky, které se mimo jiné mohou uvolňovat i ze syntetických materiálů, kterých můžete mít doma nespočet.

Čističky vzduchu s HEPA filtrem

HEPA filtr patří mezi nejdokonalejší typy filtrace a v moderních čističkách jej dnes najdete nejčastěji. A není se čemu divit, dokáže totiž zachytit pevné částice, alergeny, bakterie i viry, a to s téměř 100% účinností. Jeho součástí navíc bývá i uhlíkový filtr (též filtr s aktivním uhlím), který zachytí i nejrůznější pachy. Představuje proto ideální řešení pro alergiky, malé děti a seniory, pro něž zajistí kvalitní, dobře dýchatelný vzduch zbavený nečistot. V domácnosti navíc sníží nutnost utírání prachu, což potěší zejména obyvatele suchých prašných lokalit.

Nevýhodou čističky vzduchu s HEPA filtrem je nutnost jeho pravidelné výměny, z dlouhodobého hlediska tak má vyšší provozní náklady. Zároveň je u tohoto typu čističek důležité pohlídat si parametr hlučnosti, oproti ostatním modelům s jinou filtrací totiž bývá o něco hlučnější.

  • Zachycuje bakterie a viry s téměř 100% účinností
  • Zachycuje pevné částice a alergeny
  • Uhlíkový filtr dokáže zachycovat i pachy
  • Omezuje prašnost
  • Vyšší provozní náklady
  • Vyšší hlučnost

Čističky vzduchu s elektrostatickým filtrem

Elektrostatický filtr dokáže zachytit stejně velké částice jako HEPA filtr, a to až s 99% účinností. Neumí však pohltit pachy ani kouř, a jeho účinnost je tak o něco nižší. Provoz má ale zcela bezhlučný a při správné údržbě má filtr navíc i neomezenou životnost. Namísto výměny filtru je důležité jej pravidelně čistit, z dlouhodobého hlediska se tak vyznačuje nízkými provozními náklady.

i

Pořízení čističky vzduchu s elektrostatickým filtrem nedoporučujeme v případě, že patříte mezi alergiky. Filtr je totiž potřeba umývat a poletující částice při manipulaci s ním by vás mohly zbytečně dráždit.

  • Zachycuje bakterie a viry s 99% účinností
  • Zachycuje pevné částice a alergeny
  • Bezhlučný provoz
  • Nízké provozní náklady
  • Neumí filtrovat kouř a pachy
  • Nutnost pravidelného čištění

Čističky vzduchu s vodním filtrem

Vodní filtr zachycuje prachové částice a mikroby na vodní hladině s účinností 50–70 %. Zadržené nečistoty se usazují v nádržce s vodou, a aby nedocházelo k množení bakterií, je potřeba vodu pravidelně vyměňovat. Zároveň se nádržka musí důkladně čistit od vodního kamene. Nižší účinnost a maličko náročnější údržbu vám však taková čistička vzduchu vykompenzuje nulovými náklady na výměnu filtrů. Při provozu navíc díky odpařování vody zvlhčuje vzduch, což v domácnosti ocení zejména astmatici.

  • Zachycuje prachové částice a mikroby s účinností 50–70 %
  • Nulové náklady na údržbu
  • Zvlhčuje vzduch
  • Nezachycuje bakterie a viry
  • Nutná pravidelná údržba
  • Nutné čistit od vodního kamene

Čistička vzduchu s fotokatalytickým filtrem

Fotokatalytický filtr dokáže ze vzduchu s vysokou účinností odstranit nejen viry a bakterie, ale i toxické látky. K odstranění nečistot využívá UV záření, díky němuž za přítomnosti katalyzátoru probíhá chemická reakce, na jejímž konci vzniká voda (vodní pára) a oxid uhličitý. Fotokatalytický filtr má schopnost regenerace, tudíž jej není potřeba vůbec měnit. Je ideální volbou v období zvýšeného výskytu bakteriálních a virových onemocnění, během nichž bude vhodnou prevencí.

i

Čistička vzduchu může kromě hlavního filtru obsahovat také předfiltr zachycující větší částice, jako jsou chlupy či peří.

  • Odstraňuje i toxické látky
  • S vysokou účinností odstraňuje viry a bakterie
  • Nízké provozní náklady
  • Může uvolňovat ozón

Výkon čističky vzduchu musí odpovídat velikosti místnosti, v níž bude umístěna

Typ filtru není jediným kritériem při výběru. Důležitý je také výkon čističky vzduchu, který musí odpovídat velikosti místnosti, v níž bude čistička používána. Bez toho nebude účinná. Obecně platí, že čistička by měla vzduch v místnosti za hodinu přefiltrovat minimálně dvakrát. Pokud však máte doma alergika, je potřeba zvolit čističku s vyšším výkonem – takovou, která zvládne vzduch přefiltrovat alespoň čtyřikrát za hodinu. Jak výkonnou čističku tedy potřebujete? Vzorec pro výpočet je jednoduchý:

plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5 = potřebný výkon čističky v m3/h

V případě alergiků nahraďte ve vzorci číslici 2,5 číslem 4. Jedná se o informaci, kolikanásobek celkového objemu vzduchu v místnosti je čistička schopná za jednu hodinu přefiltrovat.

Hlučnost čističky vzduchu vás bude zajímat zejména při nočním provozu

Pro zachování maximální účinnosti čističky vzduchu je důležité, aby byla v provozu pravidelně a často. Z tohoto důvodu je vhodné zohlednit také parametr hlučnosti, který by měl být co nejnižší, aby vás provoz čističky vzduchu nerušil. A to jak při běžných činnostech, tak i při spánku. Hlučnost se zpravidla odvíjí od vzduchového výkonu – čím vyšší výkon čistička vzduchu má, tím hlučnější může být. Pro klidný spánek proto doporučujeme vybírat čističky vzduchu s možností regulace výkonu, které při provozu na nejnižší stupeň nepřekročí hodnotu 30 dB.

Náklady na provoz čističky vzduchu aneb jak se projeví její chod na účtech za elektřinu

Stejně jako je tomu u jiných elektrospotřebičů, přirozeně nás zajímají náklady na provoz. V tomto ohledu se však není čeho bát, protože spotřeba elektrické energie čističky vzduchu není nijak velká. Odvíjí se zejména od příkonu vybraného modelu, kdy platí, že čím vyšší příkon čistička vzduchu má, tím je účinnější, ale zároveň má i vyšší spotřebu energie. Za optimální hodnotu se dá považovat příkon okolo 60 W, což můžeme přirovnat ke spotřebě staré wolframové žárovky.

Náklady se odvíjí také od použitého typu filtrace. Čistička vzduchu s HEPA filtrem sice patří k nejúčinnějším, avšak při provozu spotřebovává více elektřiny než zbývající typy. V úvahu je pak potřeba vzít také náklady spojené s výměnou filtrů (v případě, že čistička filtry má).

Doplňkové funkce čističky vzduchu, které vám usnadní používání a pomohou snížit náklady na provoz

Při výběru čističky vzduchu zohledněte i její doplňkové funkce, které vám pomohou snížit náklady na provoz.

  • Možnost regulace výkonu oceníte zejména v noci, kdy je vhodné snížit výkon čističky vzduchu na minimum. Tím totiž rapidně snížíte její hlučnost. 
  • Noční režim je zautomatizovaná funkce pro nastavení nízkého výkonu ve spojení s nízkou hlučností pro klidný a ničím nerušený spánek.
  • Senzor kvality ovzduší průběžně kontroluje kvalitu vzduchu a podle toho reguluje svůj výkon. Díky tomu dochází ke snížení spotřeby energie.
  • LED displej s ukazatelem aktuálního stavu vzduchu vám usnadní kontrolu nad situací v místnosti a zobrazí podrobnější informace.
  • Časovač umožňuje nastavit čištění vzduchu na konkrétní dobu.
  • Dětská pojistka ochrání čističku vzduchu a její nastavení před dětmi. 

V nabídce můžete narazit také na čističky vzduchu s ionizátorem, který zvyšuje efektivitu a účinnost čisticího mechanismu. Samostatný ionizátor za pomoci záporných iontů shromažďuje prachové částice, avšak není schopen je sám odstranit. Ve spojení s čističkou vzduchu se tak jejich funkce vzájemně doplní a filtrace ovzduší je mnohem účinnější. Záporné ionty kyslíku ve vzduchu navíc zapříčiní pocit, jako byste dýchali v přírodě po bouřce.

Design čističky vzduchu – slaďte spotřebič se zbývajícím interiérem

Čističku vzduchu budete mít s největší pravděpodobností dost často na očích. Proto není na škodu zohlednit také design, který by měl korespondovat se zbývajícím interiérem. Jen tak totiž zajistíte, že čistička vzduchu splyne s okolním prostředím a nebude působit rušivě. Naštěstí jsou dnes běžně k dostání všemožná designová provedení, z nichž si vyberete model jak do moderní, tak i klasické domácnosti.

Kam čističku vzduchu správně umístit?

Umístění čističky vzduchu má velký vliv na její správné fungování. Aby mohla pracovat správně a efektivně, měla by být umístěna ideálně ve středu místnosti tak, aby jí v čištění nebránil žádný nábytek, květiny ani jiné dekorace. Pracuje totiž s cirkulací vzduchu, s jejíž pomocí nahání nečistoty k sobě, aby je mohla pohltit. Nepatří na zem ani těsně ke stropu, doporučená výška umístění je v úrovni vašeho pasu. Neměla by stát přímo u zdi či v rohu místnosti, a v žádném případě ji neumísťujte blízko zdroje tepla ani ji během provozu ničím nezakrývejte.

i

Pokud plánujete čističku vzduchu přesouvat mezi místnostmi, oceníte, když bude navíc vybavena kolečky. Čistička totiž vzduch ve vedlejší místnosti nevyčistí.

 

4 tipy pro používání čističky vzduchu 

Aby bylo čištění bakterií a virů v ovzduší domácnosti pomocí čističky opravdu účinné, je potřeba dodržovat několik základních pravidel.

  1. Pro maximální účinnost čističky vzduchu se doporučuje mít v místnosti během provozu zavřené dveře i okna.
  2. Doba používání se odvíjí od úrovně znečištění vzduchu, počtu lidí v místnosti a jejich aktuálního zdravotního stavu.
  3. Minimální doba provozu je však jedna hodina, kratší interval použití je zcela neefektivní.
  4. Důležitá je také správná a pravidelná údržba čističky vzduchu a obsažených filtrů. Vhodný postup najdete vždy v přibaleném manuálu.
i Informace o koronaviru na Alza.cz

V období zvýšeného výskytu viróz je doporučeno dodržovat základní hygienická pravidla a vyhýbat se místům s vyšší koncentrací osob. Je proto dost možné, že budete více času trávit doma. S udržením kvality vzduchu v domácnosti vám pomůže čistička vzduchu s odpovídajícím filtrem, který zachytí škodlivé bakterie a viry. Nepodceňte prevenci, která je pro úspěšné přečkání aktuální situace důležitá.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon