Před více než rokem představil Sharp první displej na světě s 8K rozlišením a nyní už jsou na trhu první televize s tímto rozlišením. Obraz ostrý jako břitva se tak pomalu dostává i do běžných obývacích pokojů a není už jen výsadou veletrhů a předváděcích akcí výrobců elektroniky. První plnohodnotnou 8K televizi představil Samsung a od 15. října 2018 se můžete sami pokochat jejím dechberoucím obrazem v 8K rozlišení v našem showroomu v Holešovicích. Co vše 8K televize umí a proč se s nimi budeme setkávat stále častěji?
Kde jsou ty časy, kdy Ultra HD 4K rozlišení bylo žhavou novinkou. Dnes spousta internetových videobank a streamovacích služeb běžně nabízí videa ve 4K. Například aktuálně spuštěný český Netflix, který se těší velké popularitě. Teprve poté následují 4K Blu-ray disky s možností objednání přes internet. Případně je naleznete v kamenných obchodech s filmy nebo hudbou na prestižních místech regálů. I na YouTube naleznete čím dál více videí v rozlišení 2160p. 4K rozlišení je dnes zkrátka běžným standardem a bylo jen otázkou času, kdy si 8K formát, mimochodem testovaný již od roku 1995, prokouše cestu na světlo světa. To se stalo v srpnu roku 2017.
V loňském roce totiž společnost Sharp představila svůj první velkoformátový displej (více o něm v tomto článku níže). Dlouho ale neotálel ani jeden z hlavních inovátorů na poli elektrotechniky, Samsung, a v září představil první plnohodnotnou 8K televizi Samsung SMART OLED TV 8K. K dispozici je hned ve třech velikostech 65" (163 cm), 75" (189 cm) a 85" (216 cm), a první jmenovaná je dokonce ke zhlédnutí v našem showroomu v Holešovicích v Praze.
A jaká je cena 8K televizí? Oproti monitoru Sharp jsou 8K televize Samsung levnější, a tudíž i dostupnější. Například 65" varianta výše uvedeného modelu stojí méně než 130 tisíc Kč, což znamená, že je levnější než některé prémiové 4K televize. Taková 4K televize LG Signature se stejnou úhlopříčkou přijde zájemce téměř na 200 tisíc. Nabízí sice ovládání hlasem a přímou integraci Dolby Atmos, ale rozdíl v rozlišení obrazu je více než patrný.
Všechny 8K televize, které byly zatím představeny, využívají technologie QLED, která je v současnosti vrcholem na poli televizí. Zobrazuje totiž 100 % barev, a to při jakékoli úrovni jasu obrazovky. Ještě věrněji ukazuje černou barvu a s pomocí antireflexní úpravy povrchu se budete moci pohodlně dívat i ve slunečných dnech. Technologie QLED vyniká také ve zobrazování kontrastu. Lokální stmívání a přímé zadní podsvícení poskytuje zvýšený kontrast a zároveň velmi dobře zobrazuje i jemnou gradaci šedých tónů, a tím pádem více detailů. Toho dřívější technologie v takové kvalitě dosud nebyly schopné.
Technologii QLED můžeme vidět i u 4K televizí, při velkých modelech ale dochází k nechtěnému jevu. U 4K televizí nad 65" totiž začínalo být patrné zvětšení pixelů a detaily nebyly tak ostré jako při menších úhlopříčkách. Na 85" 8K televizi jsou ale pixely stejně velké jako na 4K televizi s poloviční obrazovkou. To znamená, že i takto velkou televizi s úhlopříčkou kolem 2 m (85") můžete bez problémů sledovat nikoli od sousedů, ale i cca ze tří metrů ve svém obýváku. Proto je 8K rozlišení jednoznačnou volbou pro velké televize o úhlopříčkách nad 65 palců.
8K rozlišení je fajn, možná vás ale napadla zásadní otázka. Co s 8K televizí, když pro ni není dost obsahu v plném požadovaném rozlišení? I na tohle Samsung myslel. 8K rozlišení si naplno užijete i s obsahem v nižším rozlišení, protože nový Quantum procesor 8K dokáže za pomoci umělé inteligence rekonstruovat obraz porovnáním snímků s integrovanou galerií obsahu v potřebném rozlišení. Poté zvolí nejvhodnější algoritmus pro daný tvar či texturu a aplikuje jej na všechny snímky. Nepracuje pouze s aktuálním snímkem, do výsledku se promítají i předchozí snímky. Dopočítávání je díky tomu velmi přesné a do výsledného obrazu se promítnou i takové věci, jako jsou filtry pro odstranění šumu, doplnění textur či okrajů a podobně.
Jedná se o novou formu upscalingu, a pokud bude v praxi fungovat spolehlivě, budete moci sledovat i běžné SD nebo HD televizní vysílání ve zrekonstruovaném 8K rozlišení. Zatím jsme však měli možnost vidět technologii pouze u videí nabízených Samsungem, na praktické použití si budeme muset ještě chvilku počkat. Ale věřte nám, že ji pečlivě otestujeme a o výsledcích vás budeme informovat. I tak je ale jasné, že se jedná o obrovský krok kupředu oproti klasickému upscalingu. Ten totiž opravdu pouze dopočítával chybějící pixely, aby obraz vypadal dobře. Samsung, zdá se, zohledňuje skutečně to, co se na obraze děje.
Technologie upscalingu se dá aplikovat na veškerý obsah, tudíž i 4K obsah z Blu-ray disku, Netflixu, HBO GO nebo herní konzole si lze vychutnávat se zvýšenou ostrostí. Platí přitom, že čím vyšší je výchozí rozlišení zdrojového obrazu, tím snadněji 8K televize „dopočítá“ zbytek. Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak vše funguje, zavítejte do našeho showroomu v Praze Holešovicích nebo v bratislavské centrále Alzy na ulici Mlynské Nivy 5/A.
Samotný formát 8K nabízí rozlišení 7 680 × 4 320 pixelů čili 4320p. Oproti 4K rozlišení, jež disponuje 2160p, se jedná o 4× více pixelů. I když ohlasů na fungování 8K rozlišení v praxi je zatím velmi málo, podle prvotních dojmů to vypadá, že se máme na co těšit. Pokud třeba patříte k divákům, pro které je rozlišení 1080p stále maximum (a takových TV uživatelů je v našich končinách stále většina), oproti němu nabídne 8K formát 16× detailnější obraz!
Navíc jak už píšeme výše, i při sledování z blízkosti nebude u konvenčních obrazovek vůbec vidět pixelová mřížka. Ani s nosem pověšeným na obrazovku vás nebudou rušit nevzhledné a tolik důvěrně známé „čtverečky“. Ostatně i Sharp svůj monitor propaguje sloganem „Konečně realita, kterou ani lidské oko nedokáže zachytit“. K tomu formát 8K podporuje i HDR, takže vysoce detailní obraz si uživatel bude moci vychutnat v kvalitních barvách a širokém kontrastu. Nutno ale podotknout, že 8K má z velké části smysl jen při úhlopříčkách 65 palců a více, protože u menších obrazovek divák nižší rozlišení již tolik nezaregistruje.
Samsung sice jako první představil dostupné televize s 8K rozlišením, skutečné prvenství se zavedením tohoto vysokého rozlišení do relativně běžné praxe drží jiná společnost. Prvním, kdo se totiž s razancí sobě vlastní obul do rozlišení 8K, byla společnost Sharp. Na veletrhu IFA 2017 představila svůj velkoformátový displej s 8K rozlišením. Ten se stal prvním 8K displejem, který již nebyl terčem výzkumů či pouhým objektem prezentací, ale dostal se i do běžného prodeje.
Displej se jmenuje Aquos (celé označení televize je Sharp LC-70X500) a od října 2017 byl ve velikosti 70" k dostání v Číně. V prosinci 2017 dorazil Aquos i na pulty v Japonsku a na Tchaj-wanu a od roku 2018 je k dispozici i v Evropě, Alzu nevyjímaje. Pořídíte ho bez desetikoruny za 280 tisíc. Přeci jen, stále to není tak úplně standardní cena za novou televizi, resp. spíše zobrazovací zařízení, abychom byli přesnější. Na druhou stranu je ale třeba zvážit to, s jakým technickým pokrokem máme co do činění a že se ve své době jednalo o první vlaštovku na trhu.
8K rozlišení však nebude sloužit jen ke sledování filmů a televizních pořadů, ale i ke hraní her. Pokud vás zajímá snímková frekvence, tak 8K rozlišení nabídne až 120 Hz, což je dvojnásobek standardu běžných obrazovek. Díky 8K rozlišení tak i hraní her nabídne uživatelům zcela nový rozměr. Druhou stranou mince je ale hardware, který by tak obrovský počet pixelů při vysoké snímkové frekvenci rozhýbal – vzhledem k tomu, že dnešní dostupné grafické karty si občas vylámou zuby i na 4K, budeme si muset na dostatečně výkonné komponenty ještě počkat.
Ale nejde jen o hry. I sledování filmů, seriálů, TV pořadů či sportovních přenosů si s monitorem užijete na absolutní maximum, protože obrazovku budete mít těsně před očima, takže plně doceníte „bezpixelový“ 8K obraz. Takové užití již nevyžaduje tak extrémní výkon, spolu s televizemi se tedy jedná o aktuální věc.
8K nabídne nejen skvělý obraz, ale přináší také kvalitní zvuk. 8K formát se totiž zabaluje do kontejneru Super Hi-Vision, jenž disponuje neuvěřitelným 22.2kanálovým zvukem. V praxi to znamená, že pokud budete stavět domácí kino, můžete do obýváku rozmístit reprosoustavu čítající dva subwoofery a až 22 reproduktorů. Bude jen na vás, jak rozestavení prostorového zvuku v obýváku uchopíte, ale díky Super Hi-Vision budete mít možnosti více než bohaté.
Nejde jen o rozestavení domácího kina, ale i o zvuk běžného TV vysílání: pokud by se totiž na 22.2kanálový Super Hi-vision přešlo, v praxi by to znamenalo, že filmy, seriály, TV pořady a sportovní přenosy by mohly být vysílány ve více jazykových mutacích zároveň a vy byste si jen vybrali tu svoji. Tato možnost například podporuje myšlenku vzniku globálních televizních stanic, které by tak mohly jedno vysílání distribuovat do více zemí najednou. Japonská veřejnoprávní televizní stanice NHK, jež je na poli 8K rozlišení předním světovým průkopníkem, již nyní lobbuje za to, aby televizní vysílání v budoucnosti přešlo právě na standard Super Hi-Vision, jenž by dokázal 22.2kanálový zvuk plně využít.
Ohledně 8K rozlišení je rozhodně na co se těšit, ale jak to tak u pokroku bývá, neobejde se bez komplikací. Počátečním nepříjemným faktem je, že první 8K televize budou poměrně drahé. Časem ale jejich cena, stejně jako u 4K televizí, bude nepochybně klesat.
Dalším neduhem je dostupnost 8K obsahu. Kde sehnat videa ke sledování v 8K rozlišení? Jediný 8K obsah, který je k dostání, poskytuje od loňského roku již zmíněná japonská televize NHK prostřednictvím satelitního vysílání. A Japonci navíc slibují, že budou příští olympiádu v roce 2020 vysílat právě v rozlišení 8K. To však není příliš pádný důvod k nákupu poměrně drahého přístroje. Naštěstí, jak jsme psali výše, Samsung počítá s poměrně sofistikovaným upscalingem, takže si uživatelé budou moci užívat obrazu blížícího se rozlišení 8K v hojné míře. Na YouTube již lze najít první obsah v 8K rozlišení, byť se zatím jedná spíše o propagační videa.
TV stanice NHK nyní intenzivně hledá cesty, jak 8K rozlišení dostat do běžně vysílaného TV signálu. Tato snaha ovšem naráží na problém přetíženého televizního pásma, a ani po zdárném ukončení přechodu na DVB-T2 není zaručeno, že to bude stačit. Spíše ne. A když už jsme u toho: datový tok 8K signálu je natolik obsáhlý, že stávající HDMI kabel jej neutáhne. Majitel 8K televize tak bude muset použít novější standardy rozhraní.
Japonská televize NKH se ovšem nevzdává a již plánuje první 8K přenosy, které by měly spatřit světlo světa při příležitosti Olympijských her 2020 v Tokiu (nutno ale podotknout, že i tak je dosti ve skluzu, jelikož premiéra 8K přenosů byla plánována u sportovních přenosů z LOH 2016 v Riu de Janeiru).
Pokud jde o disky s filmy, i zde to bude obtížné: filmy se budou muset konvertovat do nového formátu a vypalovat na nové 8K Blu-ray disky, kvůli čemuž budete nuceni koupit i nový 8K Blu-ray přehrávač. Sharp, největší 8K pionýr společně s NKH, si to ale uvědomuje a již nyní vyvíjí nové 8K přijímače a 8K kamery, aby vytvoření 8K ekosystému bylo co nejrychlejší.
Jestli o 8K televizi nemáte zájem a spíše pošilháváte po 8K monitoru s tím, že budete hrát hry, ani vy to nebudete mít jednoduché (a už vůbec ne levné). Jak jsme již popsali výše, hraní her v rozlišení 8K vyžaduje ten nejvýkonnější hardware, který navíc ani v dnešní době nezaručuje plynulý zážitek u graficky náročných titulů. Na to si budeme muset počkat až na další generace grafických karet a procesorů. Na závěr je třeba ještě dodat, že Sharp si od 8K rozlišení slibuje nejen využití pro zábavu, ale také v medicíně, obchodu a dalších oblastech. Zda tomu tak skutečně bude, ukáže až čas.
Rozlišení 8K už není jen teoretickou možností testovanou v laboratořích, a dokonce ani nedostupnou technologií pro bohaté nadšence. Samsung přišel s první řadou 8K QLED televizorů, které jsou k dispozici za přijatelné ceny. Problémem zatím zůstává nedostatek obsahu v daném rozlišení. Částečně to ale kompenzuje umělou inteligencí řízený upscaling, který zlepší kvalitu pomocí dopočítávání pixelů. Na trhu už jsou také první 8K displeje, které nadchnou všechny náruživé hráče.