Co to je to deep web, respektive proč je označení "deep" pro tuto část internetu tím vůbec nejvýstižnějším? V souvislosti s deep webem bývá nejčastěji používáno jeho přirovnání k ledovci. Stejně jako u ledovce, i v případě hlubokého webu je pro běžného pozorovatele viditelná jen špička, zatímco mnohem mohutnější část se ukrývá v temnotách pod hladinou. Průzkumy konkrétně hovoří o tom, že pro nás viditelná část internetu neboli Surface web (povrchový web) tvoří zhruba jen 4 % celkové kapacity internetu, a tudíž 96 % celého internetu tvoří právě deep web.
Deep web je každá součást World Wide Webu (WWW), jejíž obsah není přístupný pomocí klasických webových vyhledávačů, jako je například Google nebo Bing. Tyto vyhledávače nejsou schopny, nebo z různých důvodů nechtějí zahrnout, některé webové stránky do svého indexu. Průzkumy konkrétně hovoří o tom, že pro nás viditelná část internetu neboli Surface web (povrchový web) tvoří zhruba jen 4 % celkové kapacity internetu, a tudíž 96 % celého internetu tvoří právě deep web.
Deep web je obestřen nádechem tajemství. Z velké části se však nejedná o nic senzačního, může se ale jednat i o vědomou snahu určitý obsah cenzurovat. Co tedy tvoří deep web?
Pro úplnost je nutno dodat, že obsah deep webu se může lišit stát od státu. Některé autoritářské státy web z politických důvodů cenzurují. Například z vyhledávání vynechávají stránky obsahující určitá slovní spojení.
Deep web a dark web jsou sice dva na pohled velice podobné pojmy, ale rozhodně se nejedná o synonyma. Zatímco deep web je definován jako veškerý obsah, který webový vyhledávač neindexuje, dark web je označení pro specifickou část deep webu, obsahující záměrně skryté informace nedostupné skrze všechny běžně používané webové prohlížeče (Chrome, Mozilla, Opera). Největší prostor na dark webu zabírá síť s názvem Tor, která je díky téměř stoprocentní anonymitě vyhrazena především nelegálním záležitostem a službám.
Zároveň však podle mnohých aktivistů nabízí dark web (Tor Network) poslední šanci na soukromí a svobodu projevu – probíhají na něm politické diskuze a zakládají se politická fóra, která obzvláště v zemích s nedemokratickým systémem vyžadují nejvyšší úroveň anonymity.
i
Přehlednou infografiku na téma "Co je deep web" naleznete na stránkách whoishostingthis.com.
Bitcoin umožňuje uživatelům provádět platby zcela anonymně, a to díky šifrované peer-to-peer síti, na které je celý koncept kryptoměny postaven. Právě proto umožnil bitcoin vzestup nelegálních trhů na dark webu. Bez něj (a bez dalších kryptoměn) by deep web jednoduše nebyl tím, čím je dnes.