Víte, co je IP adresa, k čemu slouží a jaký je vlastně rozdíl mezi IPv4 a IPv6? Máme pro vás článek, který i naprostému počítačovému laikovi přehledně vysvětlí, jak IP adresy fungují. Začněme jednoduchou zkušební otázkou. Co znamená zkratka IP? No přeci internetový protokol!
IP adresa je unikátní číslo, které je přiděleno libovolnému zařízení komunikujícímu prostřednictvím internetového protokolu (IP). Svoji IP adresu tak mají nejen počítače, notebooky nebo tiskárny, ale také každý telefon, tablet nebo například nová pračka. Celá věc je pochopitelně mnohem složitější, protože drtivá většina zařízení bude mít vnitřní IP adresu získanou od nějakého WiFi routeru nebo switche v lokální síti. Jen vybraná zařízení pak mají veřejnou a současně pevnou IP adresu, na kterou je možné přistupovat odkudkoliv.
Znalost IP adresy je mimořádně důležitá pro komunikaci jednotlivých zařízení mezi sebou. Nicméně o samotné adresování se typický uživatel nemusí vůbec starat. V rámci vnitřní sítě se totiž používá tzv. DHCP server, který podle zadaných pravidel automaticky přiděluje IP adresy. Veřejnou pevnou IP adresu vám musí přidělit poskytovatel internetového připojení a jak se dočtete dále v textu, za tuto dříve bezplatnou službu se nyní platí vysoké finanční částky.
Je až s podivem, že původní standard IP adres pochází už z roku 1984. Ano, hovoříme o dobře známém standardu IPv4. Starší verze 4 (IPv4) je v současné době stále nejrozšířenější. Používá 32bitové IP adresy, které jsou zapisovány po osmi bitech oddělených tečkou. Častěji je však uvidíte v převedeném tvaru čtyř čísel od 0 do 255. Původní matematický model se jevil jako výrazně naddimenzovaný a počítal s maximálním využitím cca 4 miliard IP adres. Z pohledu aktuální doby je jasné, že IP adres standardu IPv4 je nedostatek, a posledních pár let jsou dokonce nedostatkovým zbožím.
Jak zaznělo výše, IPv4 nabízí omezený počet IP adres, proto došlo zhruba v roce 2008 k pozvolnému nástupu nového standardu IPv6. Ten je založený na 128bitových adresách v hexadecimálním zápisu a disponuje cca 340 sextilióny (nepředstavitelné číslo, za kterým je 38 nul) IP adres. IPv6 je budoucnost a svoji IP adresu časem získá i vaše moderní lednička nebo robotický vysavač.
Koncová zařízení dnes stále potřebují přístup k IPv4, protože řada služeb není ještě stále s jiným protokolem dostupná. Pokud chcete mít i IPv6 adresu, je možné nabídnout oba protokoly zároveň (dual stack). Dnešní operační systémy se šestkou už počítají, stejně jako směrovače a aktivní prvky. Vše tedy záleží na poskytovateli vašeho internetového připojení. Všichni velcí operátoři jsou na IPv6 připraveni, ale postup zavádění je stále velice pomalý.
Poskytovatelé internetového připojení nabízejí různé typy IP adres. Tou základní je statická IP adresa, která je však prakticky vždy za výrazný příplatek. Váš počítač (router) vždy dostane přidělenou jednu a tu samou IP adresu. Oproti tomu dynamická IP adresa se mění v pravidelných intervalech. Při každém dalším připojení k internetu vám může být teoreticky přidělena jiná. Sice bývá obvyklé, že uživatelé mají na dlouhou dobu přidělenu tutéž IP adresu, ale u dynamického přidělování vám to nikdo negarantuje. U statické IP adresy ano.
V operačním systému Windows naleznete IP adresu v Ovládacích panelech v sekci Centrum síťových připojení a sdílení. Zde najdete položku Změnit nastavení adaptéru, po jejímž otevření se vám zobrazí připojení k síti. Kliknutím pravého tlačítka myši na aktuální připojení k síti rozbalíte nabídku. V ní je zvýrazněná kolonka Stav. Po otevření dialogového okna zobrazte podrobnosti. Ve výpisu jsou informace o IP adrese zařízení i routeru, maska podsítě a další informace o připojení.
Neveřejné IP adresy jsou celkově bezpečnější, protože nad nimi v lokální síti bdí několik dalších bezpečnostních vrstev. Jejich správné nastavení vás ochrání před přímými útoky hackerů. Tato zvýšená bezpečnost ale znamená, že například nemusí být možné provozovat vlastní FTP server, resp. že tento server není přístupný ostatním uživatelům internetu.
IP adresu vzdáleného počítače lze zjistit mnoha způsoby, ale ty záškodnické si určitě popisovat nebudeme. Nicméně pokud se ocitnete na počítači a potřebujete zjistit jeho veřejnou IP adresu, můžete navštívit například webové stránky ip.iol.cz, kde ihned uvidíte kompletní veřejnou IP adresu.
Zjistit svoji veřejnou IP adresu není vůbec těžké.
Změnou IP adresy můžete například anonymně prohlížet webové stránky. Ke změně stačí využít přihlášení do sítě skrze různé proxy servery. Tento krok nastavíte v internetovém prohlížeči v nastavení připojení. Zvolíte možnost ruční konfigurace proxy serverů, do pole HTTP proxy zadáte libovolnou IP adresu ze seznamu na freeproxylist.net a do kolonky port vepíšete číslo portu dané IP adresy z tabulky. A mimochodem, velkou oblibu si v posledních měsících získaly také VPN servery.
i
Použijte VPN
VPN představuje zkratku pro virtuální privátní síť. V IT se jedná o nástroj, který vytváří bezpečné a šifrované připojení na méně zabezpečených sítích. VPN díky tomu poskytuje službu umožňující skrýt vaši IP adresu, vyhnout se cenzuře či sledování, šifrovat vaši komunikaci a zamezit geoblockingu.
Struktura IP adresy je dána tak, aby bylo možné lokalizovat IP adresu kdekoliv na světě. Obsahuje číslo sítě, podsítě i číslo síťového rozhraní (WiFi, Ethernet, virtuální zařízení apod.). Tzv. maska sítě vám určí, kterou částí je vyjádřena síť včetně podsítě a kde naleznete konkrétní síťové rozhraní. Zapisuje se jako počet bitů s hodnotou 1 za lomítko IP adresy.
Každý síťový prvek má kromě rozdílné IP adresy rovněž tzv. MAC adresu. Jde o jedinečný identifikátor, kterým se od sebe jednotlivá zařízení vzájemně odliší. MAC adresa (též se lze potkat s termínem fyzická adresa) je 48 bitů dlouhé číslo, které se zapisuje jako 6 dvojic šestnáctkových čísel oddělených dvojtečkami či pomlčkami. Příkladem MAC adresy je například zápis ve tvaru D4-3D-7E-E3-1F-F5.
i
Zjištění MAC adresy
MAC adresu síťové karty ve svém počítači zjistíte velice snadno. Na Windows 10 stačí spustit příkazový řádek s parametrem ipconfig /all.
A k čemu je vlastně znalost MAC adresy dobrá? Například ji můžete poměrně jednoduchým způsobem využít k zabezpečení soukromé WiFi sítě. Kromě typického přístupového hesla totiž lze použít i filtrování pomocí MAC adres. V zásadě tak vyberete MAC adresy, které si do WiFi nebo LAN sítě pustíte. Samozřejmě musíme zároveň dodat, že ani toto na ochranu před zkušeným hackerem nestačí, ale například sousedé se k vám do sítě na 99 % nepřipojí.
A protože spolu v síti jednotlivá zařízení neustále komunikují v řádu milisekund, je mimořádně důležité udržovat správný čas. K tomu slouží NTP (Network Time Protocol). Jde o protokol určený k synchronizaci vnitřních hodin počítačů, který zajišťuje, aby všechna zařízení komunikující v síti měla stejný a přesný čas. Tento systém byl uveden do provozu již v roce 1985 a jde tak o jeden z nejstarších používaných IP protokolů.
Přesný čas je nutný také pro běh základních aplikací, jakými jsou kalendáře, budíky a spouštění různých úloh. Moderní operační systémy jsou na pozadí napojené hned na několik NTP serverů. Volitelně si však můžete svůj počítač nasměrovat například na veřejně dostupné NTP servery sdružení Cesnet. Konkrétně jde o tik.cesnet.cz a tak.cesnet.cz.
Po přečtení našeho článku již víte, že IP adresa není žádná nadávka. Zároveň je fajn, že z pohledu obyčejného uživatele stačí jen velmi obecné znalosti, protože vše ostatní zařídí DHCP serverem. Díky tomu i naprostý laik zprovozní domácí počítačovou síť klidně i za pár minut. To s dříve používanými pevnými adresami většinou nebylo možné.
+ ZDARMA
Herní podložka pod myš ASUS