Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Výměna nevhodného dárku Nákupy Ona Dnes

Co je IP adresa?

Zobrazit katalog
Co je IP adresa?

Článek

Aktualizováno

Víte, co je IP adresa, k čemu slouží a jaký je vlastně rozdíl mezi IPv4 a IPv6? Máme pro vás článek, který i naprostému počítačovému laikovi přehledně vysvětlí, jak IP adresy fungují. Začněme jednoduchou zkušební otázkou. Co znamená zkratka IP? No přeci internetový protokol!

nastavení sítě; LAN; IP adresa;

Co je IP adresa – OBSAH

 1. Co je IP adresa?
 2. Standardy IP adres – IPv4 vs. IPv6
 3. Přechod na standard IPv6
 4. Dynamická vs. statická IP adresa
 5. Jak zjistit IP adresu PC a routeru?
 6. K čemu je třeba znát IP adresu?
 7. Jak zjistit veřejnou IP adresu cizího počítače?
 8. Změna IP adresy
 9. Lokace IP adresy a maska sítě
 10. Jak zjistit MAC adresu?
 11. K čemu slouží NTP server

Co je IP adresa?

IP adresa je unikátní číslo, které je přiděleno libovolnému zařízení komunikujícímu prostřednictvím internetového protokolu (IP). Svoji IP adresu tak mají nejen počítače, notebooky nebo tiskárny, ale také každý telefon, tablet nebo například nová pračka. Celá věc je pochopitelně mnohem složitější, protože drtivá většina zařízení bude mít vnitřní IP adresu získanou od nějakého WiFi routeru nebo switche v lokální síti. Jen vybraná zařízení pak mají veřejnou a současně pevnou IP adresu, na kterou je možné přistupovat odkudkoliv.

Znalost IP adresy je mimořádně důležitá pro komunikaci jednotlivých zařízení mezi sebou. Nicméně o samotné adresování se typický uživatel nemusí vůbec starat. V rámci vnitřní sítě se totiž používá tzv. DHCP server, který podle zadaných pravidel automaticky přiděluje IP adresy. Veřejnou pevnou IP adresu vám musí přidělit poskytovatel internetového připojení a jak se dočtete dále v textu, za tuto dříve bezplatnou službu se nyní platí vysoké finanční částky.

nastavení sítě; LAN; IP adresa; DHCP server;
Příklad nastavení rozsahu IP adres, které má DHCP server přidělovat jednotlivým zařízením.

Standardy IP adres – IPv4 vs. IPv6

Je až s podivem, že původní standard IP adres pochází už z roku 1984. Ano, hovoříme o dobře známém standardu IPv4. Starší verze 4 (IPv4) je v současné době stále nejrozšířenější. Používá 32bitové IP adresy, které jsou zapisovány po osmi bitech oddělených tečkou. Častěji je však uvidíte v převedeném tvaru čtyř čísel od 0 do 255. Původní matematický model se jevil jako výrazně naddimenzovaný a počítal s maximálním využitím cca 4 miliard IP adres. Z pohledu aktuální doby je jasné, že IP adres standardu IPv4 je nedostatek, a posledních pár let jsou dokonce nedostatkovým zbožím.

Jak zaznělo výše, IPv4 nabízí omezený počet IP adres, proto došlo zhruba v roce 2008 k pozvolnému nástupu nového standardu IPv6. Ten je založený na 128bitových adresách v hexadecimálním zápisu a disponuje cca 340 sextilióny (nepředstavitelné číslo, za kterým je 38 nul) IP adres. IPv6 je budoucnost a svoji IP adresu časem získá i vaše moderní lednička nebo robotický vysavač.

iHexadecimální zápis
je v informatice často používán díky snadnému převodu na binární kód i šestnáctkovou soustavu. Využívá číslic 0–9 a písmen a–f, kde písmena značí hodnoty 10–15.

Přechod na standard IPv6

Koncová zařízení dnes stále potřebují přístup k IPv4, protože řada služeb není ještě stále s jiným protokolem dostupná. Pokud chcete mít i IPv6 adresu, je možné nabídnout oba protokoly zároveň (dual stack). Dnešní operační systémy se šestkou už počítají, stejně jako směrovače a aktivní prvky. Vše tedy záleží na poskytovateli vašeho internetového připojení. Všichni velcí operátoři jsou na IPv6 připraveni, ale postup zavádění je stále velice pomalý.

Dynamická vs. statická IP adresa

Poskytovatelé internetového připojení nabízejí různé typy IP adres. Tou základní je statická IP adresa, která je však prakticky vždy za výrazný příplatek. Váš počítač (router) vždy dostane přidělenou jednu a tu samou IP adresu. Oproti tomu dynamická IP adresa se mění v pravidelných intervalech. Při každém dalším připojení k internetu vám může být teoreticky přidělena jiná. Sice bývá obvyklé, že uživatelé mají na dlouhou dobu přidělenu tutéž IP adresu, ale u dynamického přidělování vám to nikdo negarantuje. U statické IP adresy ano.

nastavení sítě; LAN; IP adresa; statická IP adresa;
Pohled na nastavení statické IP adresy ve Windows 10. V dnešní době pracuje 99 % sítí na bázi dynamických IP adres, ve kterých není uživatel nucen složitě vyplňovat pro laiky nesrozumitelná čísla.

Jak zjistit IP adresu PC a routeru?

V operačním systému Windows naleznete IP adresu v Ovládacích panelech v sekci Centrum síťových připojení a sdílení. Zde najdete položku Změnit nastavení adaptéru, po jejímž otevření se vám zobrazí připojení k síti. Kliknutím pravého tlačítka myši na aktuální připojení k síti rozbalíte nabídku. V ní je zvýrazněná kolonka Stav. Po otevření dialogového okna zobrazte podrobnosti. Ve výpisu jsou informace o IP adrese zařízení i routeru, maska podsítě a další informace o připojení.

iLokální (neveřejná) a veřejná IP adresa
Jedná se o poměrně důležité rozdělení IP adres. Pro vnitřní sítě (jednoduše řečeno u vás doma v bytě) se používají adresy v rozsahu 10.*.*.*, dále 172.16-31.*.* nebo 192.168.*.*. Všechny ostatní IP adresy jsou veřejné. Například Alza.cz funguje na veřejné IP adrese 185.181.176.19.

Neveřejné IP adresy jsou celkově bezpečnější, protože nad nimi v lokální síti bdí několik dalších bezpečnostních vrstev. Jejich správné nastavení vás ochrání před přímými útoky hackerů. Tato zvýšená bezpečnost ale znamená, že například nemusí být možné provozovat vlastní FTP server, resp. že tento server není přístupný ostatním uživatelům internetu.

K čemu je třeba znát IP adresu?

 • Pro připojení ke vzdálenému PC.
 • Pokud propojujete počítače ke hraní v lokálním multiplayeru.

Jak zjistit veřejnou IP adresu cizího počítače?

IP adresu vzdáleného počítače lze zjistit mnoha způsoby, ale ty záškodnické si určitě popisovat nebudeme. Nicméně pokud se ocitnete na počítači a potřebujete zjistit jeho veřejnou IP adresu, můžete navštívit například webové stránky ip.iol.cz, kde ihned uvidíte kompletní veřejnou IP adresu.

IP adresa

Zjistit svoji veřejnou IP adresu není vůbec těžké.

Změna IP adresy

Změnou IP adresy můžete například anonymně prohlížet webové stránky. Ke změně stačí využít přihlášení do sítě skrze různé proxy servery. Tento krok nastavíte v internetovém prohlížeči v nastavení připojení. Zvolíte možnost ruční konfigurace proxy serverů, do pole HTTP proxy zadáte libovolnou IP adresu ze seznamu na freeproxylist.net a do kolonky port vepíšete číslo portu dané IP adresy z tabulky. A mimochodem, velkou oblibu si v posledních měsících získaly také VPN servery.

i

Použijte VPN

VPN představuje zkratku pro virtuální privátní síť. V IT se jedná o nástroj, který vytváří bezpečné a šifrované připojení na méně zabezpečených sítích. VPN díky tomu poskytuje službu umožňující skrýt vaši IP adresu, vyhnout se cenzuře či sledování, šifrovat vaši komunikaci a zamezit geoblockingu.

Lokace IP adresy a maska sítě

Struktura IP adresy je dána tak, aby bylo možné lokalizovat IP adresu kdekoliv na světě. Obsahuje číslo sítě, podsítě i číslo síťového rozhraní (WiFi, Ethernet, virtuální zařízení apod.). Tzv. maska sítě vám určí, kterou částí je vyjádřena síť včetně podsítě a kde naleznete konkrétní síťové rozhraní. Zapisuje se jako počet bitů s hodnotou 1 za lomítko IP adresy.

Jak zjistit MAC adresu?

Každý síťový prvek má kromě rozdílné IP adresy rovněž tzv. MAC adresu. Jde o jedinečný identifikátor, kterým se od sebe jednotlivá zařízení vzájemně odliší. MAC adresa (též se lze potkat s termínem fyzická adresa) je 48 bitů dlouhé číslo, které se zapisuje jako 6 dvojic šestnáctkových čísel oddělených dvojtečkami či pomlčkami. Příkladem MAC adresy je například zápis ve tvaru D4-3D-7E-E3-1F-F5.

i

Zjištění MAC adresy

MAC adresu síťové karty ve svém počítači zjistíte velice snadno. Na Windows 10 stačí spustit příkazový řádek s parametrem ipconfig /all.

A k čemu je vlastně znalost MAC adresy dobrá? Například ji můžete poměrně jednoduchým způsobem využít k zabezpečení soukromé WiFi sítě. Kromě typického přístupového hesla totiž lze použít i filtrování pomocí MAC adres. V zásadě tak vyberete MAC adresy, které si do WiFi nebo LAN sítě pustíte. Samozřejmě musíme zároveň dodat, že ani toto na ochranu před zkušeným hackerem nestačí, ale například sousedé se k vám do sítě na 99 % nepřipojí.

¨WiFi router;nastavení;návod;
Filtr MAC adres zvyšuje zabezpečení provozu ve WiFi síti.

K čemu slouží NTP server

A protože spolu v síti jednotlivá zařízení neustále komunikují v řádu milisekund, je mimořádně důležité udržovat správný čas. K tomu slouží NTP (Network Time Protocol). Jde o protokol určený k synchronizaci vnitřních hodin počítačů, který zajišťuje, aby všechna zařízení komunikující v síti měla stejný a přesný čas. Tento systém byl uveden do provozu již v roce 1985 a jde tak o jeden z nejstarších používaných IP protokolů.

Přesný čas je nutný také pro běh základních aplikací, jakými jsou kalendáře, budíky a spouštění různých úloh. Moderní operační systémy jsou na pozadí napojené hned na několik NTP serverů. Volitelně si však můžete svůj počítač nasměrovat například na veřejně dostupné NTP servery sdružení Cesnet. Konkrétně jde o tik.cesnet.cz a tak.cesnet.cz.

Po přečtení našeho článku již víte, že IP adresa není žádná nadávka. Zároveň je fajn, že z pohledu obyčejného uživatele stačí jen velmi obecné znalosti, protože vše ostatní zařídí DHCP serverem. Díky tomu i naprostý laik zprovozní domácí počítačovou síť klidně i za pár minut. To s dříve používanými pevnými adresami většinou nebylo možné.

TP-Link Archer C6
WiFi router 802.11a/b/g/n/ac až 1167Mbps, Dual-Band (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps), 1x GWAN, 4x GLAN, 4 externí anteny, rodičovská kontrola, síť pro hosty, Beamforming, MU-MIMO, IPv6, VPN server, režim AP, mobilní aplikace v češtině

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Můžete mít ihned na 36 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP646e
TP-LINK Archer AX20
WiFi router a WiFi 6, 802.11a/b/g/n/ac/ax až 1775 Mb/s, dual-band, 4× GLAN, 4 × externí anténa, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise a WPA3, gigabit LAN, QoS (Quality of Service), IPv6 Ready, guest Zone, MU-MIMO, port Triggering, UPnP, VPN a rodičovská kontrola

1 999,- bez DPH 1 652,-
Koupit
Můžete mít ihned na 23 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP633m69
TP-LINK M7200 4G LTE Mobile Wi-Fi
LTE WiFi modem - rychlost WiFi přenosu 150Mb/s, Server a DHCP Client List, WiFi 4, ( standardy: 802,11b (2,4GHz), 802,11g (2,4GHz) a 802,11n ), počet SIM slotů: 1

od 1 508,- bez DPH 1 246,-
Koupit
Můžete mít ihned na 19 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP642e
TP-Link Archer C80
WiFi router a WiFi 5, 802.11a/b/g/n/ac, až 1900 Mb/s, dual-band, 4× GLAN, 4 × externí anténa, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA2, WPA-PSK a WPA2-PSK, gigabit LAN, QoS (Quality of Service) a MU-MIMO

1 399,- bez DPH 1 156,-
Koupit
Můžete mít ihned na 29 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP647e
TP-LINK Deco E4 (2-pack)
WiFi systém - 2 satelity, 802.11a/b/g/n/ac, Dualband (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps ), MU-MIMO technologie, 2x LAN, rodičovská kontrola, QoS, cloud, mobilní aplikace, podpora Alexa

1 989,- bez DPH 1 644,-
Koupit
Můžete mít ihned na 25 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP882b
TP-Link Archer AX73
WiFi router a WiFi 6, 802.11a/b/g/n/ac/ax až 5378 Mb/s, dual-band, 4× GLAN, 6 × externí anténa, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise a WPA3, gigabit LAN, QoS (Quality of Service), DMZ (De-militarised Zone), IPv6 Ready, guest Zone, MU-MIMO, VPN, rodičovská kontrola a Wi-Fi Mesh

3 499,- bez DPH 2 892,-
Koupit
Můžete mít ihned na 20 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TpLNk2020
ASUS RT-AX55
WiFi router a WiFi 6, 802.11a/b/g/n/ac/ax až 1775 Mb/s, dual-band, 4× GLAN, 4 × externí anténa, WPS, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise a WPA2-Enterprise, gigabit LAN, QoS (Quality of Service), IPv6 Ready, guest Zone, MU-MIMO, port Triggering a Wi-Fi Mesh

-12% 2 499,-
2 190,- bez DPH 1 810,-
Koupit
Můžete mít ihned na 35 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AA2020_03
TP-LINK TL-WR841N
WiFi router a WiFi 4, 802.11/b/g/n, až 300 Mb/s, single-band, 4 × LAN až 100 Mbit, 2 × externí anténa, WPS, WPA, WPA2, WPA-PSK a WPA2-PSK, QoS (Quality of Service) a IPv6 Ready

od 459,- bez DPH 379,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 37 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: TP630e
TP-LINK Deco M4 (3-pack)
WiFi systém 3 satelity, 802.11a/b/g/n/ac až 1133Mbps, Dualband (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps ), MU-MIMO technologie, 2x GLAN, rodičovská kontrola, QoS, cloud, mobilní aplikace, podpora Alexa

4 299,- bez DPH 3 553,-
Koupit
Můžete mít ihned na 17 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP882a
TP-LINK Deco M5 3ks
WiFi systém typ Dual-band, rychlost WiFi přenosu 1267 Mb/s, přenosová rychlost LAN portů 1 Gbit, šifrování WPA-PSK a WPA2-PSK, počet interních antén 4 ks, 802,11a (5GHz), 802,11b (2,4GHz), 802,11g (2,4GHz), 802,11n a 802,11ac, Dual-Band (2,4 + 5 GHz), Gigabit LAN, IPv6 Ready a Wi-Fi Mesh

4 999,- bez DPH 4 131,-
Koupit
Můžete mít ihned na 12 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP880a
TP-LINK Archer MR200
LTE WiFi modem - rychlost WiFi přenosu 433Mb/s, WAN konektor: 1×, Dual-Band (2,4 + 5 GHz) a Odnímatelná anténa, WiFi 5, ( standardy: 802,11a (5GHz), 802,11b (2,4GHz), 802,11g (2,4GHz), 802,11n a 802,11ac ), počet SIM slotů: 1

od 2 575,- bez DPH 2 128,-
Koupit
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP642c
TP-Link Deco E4 (3-pack)
WiFi systém - MESH systém - 3 satelity, 802.11a/b/g/n/ac až 1133Mbps, Dualband (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps ), MU-MIMO technologie, 2x LAN, rodičovská kontrola, QoS, cloud, mobilní aplikace v češtině, AP mod, podpora Alexa

od 2 750,- bez DPH 2 273,-
Koupit
Můžete mít ihned na 19 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP882h
STRONG 4G LTE Router 300
LTE WiFi modem 3G/4G, 802.11b/g/n, rychlost až 300Mbps, 1x WAN, 3x LAN, 1x USB 2.0, 1x SIM slot, 2x interní WiFi anténa, 2x odnímatelná externí 4G LTE anténa, zabezpečení WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK

-3% 1 999,-
1 949,- bez DPH 1 611,-
Koupit
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: STRwr04
TP-Link Archer AX50
WiFi router a WiFi 6, 802.11a/b/g/n/ac/ax až 2976 Mb/s, dual-band, 4× GLAN, 4 × externí anténa, WEP 64bit, WPA, WPA2, WPA-PSK a WPA2-PSK, QoS (Quality of Service), IPv6 Ready, guest Zone, MU-MIMO, VPN a rodičovská kontrola

2 499,- bez DPH 2 065,-
Koupit
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP648a
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi