Co je LTE? A jaké nabízí výhody oproti starším sítím?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno • Autor: Redakce

Se zkratkou LTE se dnes setkáme v parametrech prakticky všech moderních mobilních telefonů. Tento v současnosti pravděpodobně nejvyužívanější systém přenosu dat v mobilních sítích je rychlý, spolehlivý a bezpečný. Nutná je však jeho podpora ze strany telefonu, protože s každým přístrojem se nelze k LTE síti připojit. Dlouhou dobu proto koexistoval se starším systémem 3G, jeho éra se ale pomalu chýlí k závěru. Co znamená LTE? Jaké jsou jeho výhody? A jak dlouho ještě budeme moci používat starší telefony se 3G?

i

Stále více se rozšiřují 5G sítě. Více o rychlosti či pokrytí najdete v článku 5G síť v ČR (AKTUALIZOVÁNO): rychlost, výhody, pokrytí a vše kolem.

Co je LTE?

Co je LTE? – OBSAH

  1. Co je LTE?
  2. LTE vs. 4G
  3. LTE rychlost a další výhody oproti starším 3G a 2G sítím
  4. Nevýhody LTE
  5. LTE v Česku
  6. 3G sítě už jsou v Česku minulostí
  7. LTE v Evropě

Co je LTE?

LTE je technologie vysokorychlostního internetu pro mobilní sítě. Jedná se o nástupce 2G standardu GSM. Název vznikl jako zkratka z oficiálního názvu Long Term Evolution. Oproti starším 3G a 2G sítím přináší rychlejší stahování a nahrávání dat. Ačkoliv se můžeme často setkat se zařazením LTE mezi 4G sítě, formálně stále spadá do 3G. Rychlosti, které definují standard 4G, jsou totiž v běžných podmínkách v LTE sítích stále jen obtížně dosažitelné.

Co je LTE?

Co to je LTE? LTE je technologie pro vysokorychlostní internet. Formálně se řadí mezi 3G sítě.

i Pojmy na začátek 

GSM je nejrozšířenější standard pro mobilní telefony. V současnosti jej na celém světě využívá kolem pěti miliard zařízení. Funguje na buňkovém systému, což znamená, že koncový mobil se připojuje pomocí nejbližší buňky. Tato technologie je pomalu na ústupu, což však neznamená, že by v nejbližších desetiletích úplně vymizela.

GPRS je služba, umožňující uživatelům chytrých telefonů v síti GSM přenos dat, tedy i přístup na internet. Výhodou GPRS je lepší využití dostupných prostředků, nevýhodou nemožnost nebo obtížnost zajištění garantované propustnosti nebo rychlosti. To může mít negativní důsledky zejména při sledování streamovaných videí či poslechu hudby.

2G sítě patří k nejstarším typům mobilních sítí. Z dnešního pohledu je jejich hlavní nevýhodou orientace na hlasové sítě. Dnes už jsou 2G sítě velmi zastaralé, přesto jsou na některých místech (třeba hory) jedinými sítěmi, které pomyslně „chytíte“. Na displeji telefonu pak hledejte buď 2G, nebo Edge.

3G sítě přinesly první opravdový internet v mobilu. Původní přenosová rychlost byla 2 MB/s. Stejně jako 2G, i 3G postupně zastarává. O její budoucnosti viz níže.

5G jsou nejnovější a zároveň nejvyspělejší používané mobilní sítě. Oproti LTE internetu nabízí skokově vyšší přenosové rychlosti a nižší odezvu. Služba už se i v České republice stala v podstatě standardem, byť její podpora v telefonech ještě rozhodně není stoprocentní.

6G sítě jsou teprve ve své výzkumné fázi, začátek jejich standardního používání se odhaduje ne rok 2030. Více informací se dozvíte v článku 6G: Nástupce 5G se stane branou do budoucnosti.

LTE vs. 4G

LTE není synonymem pro 4G. Jaký jsou tedy hlavní rozdíly ve vztahu 4G vs. LTE? Největší síla 4G sítí tkví v možnosti bleskové rychlosti – až 1 000 Mbit/s. To LTE nesplňuje, rychlost LTE je desetkrát nižší, tedy kolem 100 Mbit/s při downloadu a 50 Mbit/s při uploadu. Zde se hodí poznamenat, že uváděná LTE rychlost se stále pohybuje spíše v teoretických možnostech LTE sítě. V domácích podmínkách dosahuje přibližně 5 až 12 Mbit/s download a 2 až 5 Mb/s upload. A to je asi ten nejviditelnější rozdíl. Dá se tedy říct, že LTE je jakousi cestičkou k tomu, aby se co nejrychleji dosáhlo standardu 4G. LTE se tak stalo mezistupněm mezi 3G a 4G internetem.

i LTE modemy poskytnou internet na doma
S rozvojem možností připojení k internetu přichází také spousta různých vymožeností. Jednou z nich jsou například LTE modemy. Tato zařízení umožňují připojení domácí síti k internetu skrz mobilní data. Jediné co je zapotřebí je SIM karta s vhodným tarifem. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří například TP-LINK Archer MR200. Huawei B890, Huawei E5785 a Huawei B311 modemy poté ke svým tarifům za zvýhodněnou cenu nabízí společnost O2. LTE internet se tak automaticky začne sdílet po vložení SIM karty do zařízení.


Telefon s LTE

Pokud porovnáváme 4G vs. LTE, rozdíl hledáme zejména v rychlosti připojení. Technologie VoLTE poté spadá pod LTE a nabízí kvalitnější přenos hovorů či možnost využití videohovorů. Zdroj: sm.mashable.com

LTE rychlost a další výhody oproti starším 3G a 2G sítím

  • LTE je obousměrné a rychlejší – download (100 Mbit/s) a upload (50 Mbit/s) – v praxi to tedy znamená, že písničku o velikosti 10 MB stáhnete s LTE za zlomek vteřiny, na 3G síti by vám to trvalo přibližně desetinásobek času.
  • LTE dosahuje nižších latencí (tzv. ping), tedy zpoždění při odesílání/příjmu dat – pozitivně se to projeví na spolehlivosti všech služeb, datových i hlasových. Znamená to i přínos pro aplikace a web – obojí se vám bude načítat rychleji.
  • Přístroje využívající LTE spotřebují pro příjem méně energie, mobilní telefony tak vydrží déle na jedno nabití baterie.
  • LTE nabízí lepší pokrytí a je i v oblastech, kam dřívější vysokorychlostní sítě nedosahovaly. V hůře pokrytých oblastech navíc nabízí lepší stabilitu.
  • LTE je dimenzováno na vyšší kapacitu, což přináší větší komfort i při značném vytížení sítí. To také znamená, že řada služeb, jako například video-chat, bude fungovat spolehlivě s menším množstvím výpadků i v zatížené síti.
  • LTE se zdá v tuto chvíli jedinou cestou, jak se dostat k rychlým datům v pražském metru.
  • LTE nabízí i některé zajímavé technologie: VoLTE (Voice Over LTE) umožňuje spojení hovoru přes síť LTE a tím i zvýšení kvality přenosu, VoLTE pak dokonce nabízí používání videohovorů, není však podporován všemi telefony. LTE+ umožňuje ještě rychlejší surfování po internetu díky souběžnému použití více pásem najednou. Více se dozvíte v článku Volání přes internet: Co se skrývá pod pojmy HD Voice, VoLTE, VoIP nebo LTE volání.

Nevýhody LTE

  • LTE nemusí být podporováno na všech telefonech/zařízeních (viz níže).

LTE v Česku

V České republice nabízejí pokrytí LTE internetu v mobilu všichni hlavní operátoři. Rychlý internet si tak užijete ve svém mobilu či tabletu, pokud LTE podporují. Prostřednictvím LTE modemu jej využijete ve stolním počítači nebo notebooku. Nejčastěji se v tuzemsku lze setkat s LTE frekvencemi 800, 1 800, 2 100 a 2 600 MHz, přičemž pásma od dvou tisíc výše jsou vyhrazena pouze větším městům či hustěji osídleným oblastem.

Telefon s LTE

LTE síť v mobilu dnes může mít takřka každý uživatel. Pokud patříte mezi ně, můžete si užít rychlého internetu i mimo svou domácí síť.

Co to znamená pro uživatele? Nutnost pečlivě studovat parametry telefonu. Zejména starší modely totiž nemusí podporovat všechny uvedené frekvence, v tom nejhorším případě nepodporují dokonce žádnou. Jinými slovy, daný mobil bude schopen přijímat signál LTE jen na některých místech. Tam, kde bude váš operátor vysílat signál na jiné než podporované frekvenci, se budete muset spokojit pouze s nižšími přenosovými rychlostmi klasické 3G sítě. Výsledkem bude například pomalejší surfování na internetu. Pokud kupujete zbrusu nový telefon, nemusíte se bát. Novější modely již LTE signál zvládají přijímat bez problémů.

i LTE v Česku je takřka všudypřítomné
Podle informací Českého telekomunikačního úřadu je pokryto LTE signálem prakticky celé území České republiky a v Evropě jsme v tomto ohledu na předních příčkách. Drobnější mezery v signálu najdeme v některých oblastech Krkonoš a Jeseníků a také v Beskydech na jihovýchodě Moravy a v západních Čechách. Ostatní oblasti včetně velkých měst nebo středu republiky jsou všemi operátory pokryty téměř bezezbytku a LTE zde můžete využívat naplno.

3G sítě už jsou v Česku minulostí

Jak jsme již zmínili výše, vedle LTE souběžně funguje i v současnosti již zastaralá 3G síť. Ta je určena pro starší zařízení, která LTE internet nepodporují. Jejich podíl na trhu však neustále klesá, naproti tomu roste počet přístrojů, které naopak podporují LTE. Éra 3G sítí v České republice vydržela dlouhých 15 let, nyní je však na ústupu. Prvním operátorem, který ukončil kompletně technologii 3G sítí, byl Vodafone. Na konci listopadu 2021 vypnuli své 3G vysílače O2 a T-mobile, tudíž s 3G sítěmi v České republice jsme se definitivně rozloučili. LTE (4G) a 5G se tak staly prakticky jedinou možnosti připojení k internetu v mobilu, pokud nepočítáme připojení pomocí WiFi.

infobox

Většina zákazníků tuto změnu nepocítí, jejich přístroje automaticky přejdou na modernější LTE, 4G nebo 5G sítě. Problémy vypnutí způsobí majitelům telefonů, které jsou starší osm let a více, těch ale, dle dat operátorů, v České republice je jen minimum. Jejich uživatelům nezbude nic jiného, než si pořídit nový telefon, pokud nadále budou chtít využívat internet v mobilu. Volání ani SMS nijak ohroženy nebudou, jelikož ty spadají pod sítě GSM. Na bývalých sítích 3G však bude dále provozována jak 4G, tak nejnovější 5G služba.

Telefon s LTE

LTE internet v mobilu dnes využíváme téměř každý den. Zdroj: unsplash.com

i U 4G to nekončí, novým nástupcem je 5G
I 4G sítě se pomalu stávají jen mezistupněm pro další verzi, která nese označení 5G. Tyto sítě začaly fungovat od roku 2020 a přinesly skokové navýšení přenosových rychlostí (až 10 GB/s). Pohodlně tak zvládají i přenos prvků virtuální reality. Velmi nízká je také latence, jež se pohybuje v řádu jednotek milisekund. Dalším plusem je nízká energetická náročnost. A ani v tomto případě není, zdá se, vývoj u konce – svět už se začíná pomalu připravovat na 6G.

LTE v Evropě

Operátoři v evropských státech používají různé LTE frekvence. Zorientovat se můžete podle této tabulky:

Frekvence Česká republika Německo Rakousko Maďarsko Slovensko
800 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, Telekom, Vodafone A1, Telekom Telekom, Telenor, Vodafone O2, Orange, Slovak Telekom
900 MHz
O2, Telekom, Vodafone 3
1 800 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, Telekom, Vodafone
A1, 3, Telekom Telekom, Telenor, Vodafone, Digi O2, Slovak Telekom, 4ka
2 100 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, Telekom, Vodafone
3, Telekom
Slovak Telekom
2 600 MHz T-Mobile, O2, Vodafone Vodafone A1, 3, Telekom
Slovak Telekom, Orange
i Mohlo by vás zajímat

Co je LTE? LTE oproti starším 3G a 2G sítím nabízí řadu výhod, v prvé řadě vyšší rychlost. Dnes už není problém ani pokrytí. Je ale potřeba pamatovat na to, že LTE je jen další zastávkou v cestě za 5G sítěmi.

4,8 976×
iPhone 13 128GB růžová - s výkupním bonusem 1 350 Kč
Mobilní telefon - 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, operační paměť 4 GB, vnitřní paměť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavní + 12Mpx širokoúhlý, přední kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3240 mAh, model 2021, iOS
14 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI036b5
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací